Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aykut Kardaş,

CAD Designer

“Trajedi ve ölüm karşısında felaketler benim gelişmemin doğal bir
parçasıdır.” Tyler D.

Aralık 2015

Aykut Kardaş

Bir Wi-Fi ağına bağlı tüm cihazları nasıl görebiliriz?

Modem ayarları ağ haritası bağlı cihazlar sekmesinde cihaz isimleri ile beraber tüm makinaları gorebilirsiniz tabii modem sifrenizi hatırlıyosanız.
 • 6 Yanıt
Ağustos 2015

Aykut Kardaş

Bir web sitesinin ziyaretçi sayısı, arama motorlarındaki sıralaması gibi bilgilere nasıl erişebilirim?

Kendi siteniz için hiç kuşkusuz Google Analytics en doğru sonuçları verecektir. Ancak burada şirket çalışanlarınız ve size ait trafiği hariç tutmanızı tavsiye ederim. Malum en çok ziyareti site çalışanları gerçekleştiriyor, bu da trafiğin gerçekte olduğundan daha fazla görünmesine yol açıyor. Bunu nasıl yapabileceğinizi Damgh.com sitesinde bulabilirsiniz.

Şayet site size ait değilse, organik ve diğer kanallardan elde edilen ziyaretçi sayısını tam olarak gösteren bir araç bulmanız zor. Alexa, Alexa Toolbar yüklü tarayıcılardan ölçüm yaparak veri sağlıyor. Türkiye'de Alexa Toolbar yüklü tarayıcı bulmak ile bir hayli zor. Dolayısıyla bir takım formüllerle, tahmin yürüterek veri sağlıyor diyebiliriz. Elbette görece performans takibi için kullanılabilir; örneğin Alexa TR skorunuz 10,000'den 5000'e geldiyse bu elbette pozitif bir gelişmedir. Ancak gerçekten TR de ilk 5000 içinde olmayabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda Türkiye deki pek çok site için çok tuhaf skorlar yayımlamaya başladı.

Ben bir sitenin arama motoru görünürlüğünü ve doğal arama motoru sonuçlarında çıktığı önemli kelimeleri anında tespit edebilmek için Searchmetrics.com kullanıyorum. Bu noktada SimilarWeb'den daha iyi veriler sağlıyor.
 • 4 Yanıt
Ağustos 2015

Aykut Kardaş

Sunucu (Hosting) nedir? Nasıl çalışır? Kendi sunucunuzun yapılması mümkün müdür?

Hosting Nedir
Hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için bir alana ihtiyacınız vardır. Sitenizin çalışması için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana hosting denir. Hosting hizmeti bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu dediğimiz makinalar üzerinden sağlanmaktadır. Sunucular sürekli açık ve günün her saati erişilebilir olmak zorundadır.
Size gece 03:00' te bile bilgisayarınızdan siteadi.com adresine girdiğinizde web sitesi karşınıza geliyorsa o anda sizin bilgisayarınız bu site sunucusuna bağlanıp bu siteye ait olan dosyaları sizin bilgisayar ekranına taşıyor demektir. İşte bunun için sunucuların sürekli açık ve internete bağlı olmaları gerekir.

Sunucular datacenter dediğimiz özel odalarda saklanmaktadır. Bu odalarda sürekli bir sistem mühendisi, jeneratör, klima, metro internet (yüksek hızda internet) olması gerekmektedir. Tüm bu materyaller bir araya geldiğinde sunucu ve hosting hizmeti sağlanmış olmaktadır.
Ayrıca maillerde yine bu sunucular üzerinden sağlanmaktadır. Hosting hizmeti domainin dns üzerinden sunucuya yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Hem web siteleri hem mail adresleri sunucu üzerinden ip protokolü ile sizin bilgisayarınızla bağlantı kurmaktadır.

Günümüzde bir çok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve sizlere aldığınız domain adının aktif hale getirilmesi için yer tahsis etmektedir. Bu yer tahsis işlemi (hosting) aylık yada yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır. Hosting işlemlerinde sizler için önemli noktalar şunlardır;
 • Hız (Sitenizin açılma hızı)
 • Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)
 • Desteklediği programlar ve genel özellikler
Bunları önem sırasına göre teker teker açıklayalım.

HIZ: Sitenize ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir unsur oluşturmaktadır. Gezilen sitelerin sayfalarının yavaş olarak gelmesinin yada gelmemesinin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki internete bağlandığınız bilgisayarın yeterli aksama sahip olamamasından kaynaklanan nedenlerdir. İkincisi ise hostingden daha doğrusu hosting aldığınız serverdan kaynaklanan nedenlerdir. Şayet hosting aldığınız Server’ın internete çıkış hızı düşük ise ya da kapasitesinin üstünde hosting hizmeti veriyorsa doğal olarak sayfalarınızın yüklenme hızı yavaş olur. Ayrıca hız konusu sayfalarınızın boyutu ve hazırlandıkları programlarla da alakalı olduğunu hatırlatalım. Çünkü bazı siteler flash ve animasyon programları ile hazırlanır. Bu durum HTML formatta hazırlanan sitelere oranla flashlı sitelerin daha yavaş açılmasına neden olur.

Verilecek Alanın Boyutu: Diğer maddelere de göz atacak olursak; size verilecek alan boyutu (kaç megabayt ) ücrete göre de değişiklik göstermektedir. Siz konusuna göre hazırlayacağınız sitenize ne kadarlık bir alan gerekli ise o oranda hosting alanı talep edeceksiniz. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir. Verilecek alan iki açıdan önemlidir; birincisi daha öncede ifade ettiğimiz gibi hazırlanacak sitenin boyutu açısından, ikincisi ise e-mailler açısındandır. Çünkü yapılan tasarımla beraber verilen maillerde aynı alanı paylaşır. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Server Desteği: Web hostingde bir diğer önemli nokta da kullandığınız program ve veritabanını kiraladığınız sunucusunun desteklemesidir. Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP, PHP, SQL gibi) ile yapılmaktadır. Örneğin ASP destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP ile yapılmış formları destekleyen programların kurulu olması gerekir.
Hosting işlemlerini yaptırırken bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Kendi sunucumuzun yapılması mümkün mü?
Tabii ki de mümkün fakat yükleyeceğiniz server işletim sistemi gereksinimlerine uygun bir donanım toplamanız gerekmekte tabi sadece işletim sistemine uygun değil içerisinde bulunduracağınız sistemin dosyalarını çalıştırabilecek ve depolayabilecek bir donanıma sahip olduğunuz zaman bir sunucuya sahipsiniz demektir. Sunucunun yapılandırılması ile ilgili bana ulaşıp bilgi alabilirsiniz.
 • 4 Yanıt
Ağustos 2015

Aykut Kardaş

Raspberry Pi nedir?

Raspberry Pi, yaklaşık bir kredi kartı büyüklüğünde harici olarak monitor ve klavye bağlayabileceğiniz ARM tabanlı ARM11 işlemcili mini bir bilgisayar kartıdır. Genel olarak 85.60mm x 53.98mm x 17mm büyüklüğünde ve 45 gram ağırlığındadır. ARM tabanlı bu mini bilgisayar, televizyona da bağlanabilir, bir masaüstü bilgisayarın yapabileceği hemen her şeyi yapabilir. Üzerinde 3.5mm ses ve RCA video jackı, HDMI çıkışı, SD kart yuvası, güç girişi, RJ45 ethernet soketi, CSI kamera konnektörü ve iki adet USB portu barındırmaktadır.Üzerinde bulunan SD karta Linux işletim sistemi kurarak kullanabileceğiniz gibi eğer Raspberry Pi 2'ye sahipseniz Windows desteği sayesinde Windows 10 işletim sistemini de kurarak kullanabilirsiniz.

Raspberry Pi kolay temin edilebiliyor olması, fiyat avantajı ile DIY(Do It Yourself- Kendin Yap) projeler için oldukça uygundur. Bir Raspberry Pi ile termal printer, oyun konsolu, mp3 player, radyo, ev otomasyonu gibi bir çok projeyi gerçekleyebilirsiniz. Model, fiyat bilgisi ve daha çok açıklama için kendi sitesini (raspberrypi.org ) ziyaret edebilirsiniz.
 • 3 Yanıt
Ağustos 2015

Aykut Kardaş

Android telefonlarla birlikte gelen fakat kullanmak istemediğim uygulamaları nasıl tamamen kaldırabilirim?

Telefonunuza root atmanız gerekir, tavsiye etmem
 • 1 Yanıt
Ağustos 2015

Aykut Kardaş

En hızlı render alan video düzenleme yazılımları nelerdir?

Bir çoğunu denedim Adobe Premiere'de karar kıldım. Küçük enişte profesyonel montajcı, Avid'in en profesyoneli olduğunu ve yüklenen dosyaları kendi formatında küçülterek çalışmaya imkan tanıdığını ardından da orijinal dosyayı kestiğini dolayısıyla en hızlı çalışan program olduğunu söylüyor. Normal kullanıcı için yine de Premiere, zaten overall ratingleri de bunu söylüyor: professional-video-editing-software-rev.
 • 1 Yanıt
Ağustos 2015

Aykut Kardaş

Youtube'da paylaştığım bir videoyu tüm sosyal ağlarda otomatik olarak ve aynı anda nasıl paylaşabilirim?

1.hootsuite.com hesabı açarak tüm sosyal hesaplarınızı hootsuite üzerinde linklersiniz. Artık buraya video linkini yapıştırıp tek tıkla aynı anda (veya otomatik olarak farklı bir tarih ve saatte) bu mecralarda paylaşırsınız.
2. İnploid'de videonuzu menüdeki "+Ekle" butonu ile Link Paylaş'a tıklayarak buraya eklersiniz ve ilgili konu başlıklarını video altına yazarsınız. Videonuzu burada ekledikten sonra link altında çıkan Paylaş linkine tıklayarak aynı anda Facebook, Twitter ve LinkedIn'e gönderebilirsiniz. Elbette ki burada da inploid.com/settings/? Tab=social_account... linkinden sosyal hesaplarınızı inploid ile işikilendirmeniz gerekmekte.
 • 1 Yanıt
Ağustos 2015

Aykut Kardaş

Canon 550D fotoğraf makinamı Windows bilgisayarıma bağlayıp, görüntüyü bilgisayarıma aktarabilir miyim? Fotoğraf çekme, video çekme gibi işlemleri bilgisayarım üzerinden halledebilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz.
Fotoğraf makinenize (EOS 550D için) ek özellikler katmak için de Magic Lantern (magiclantern.fm) inceleyebilirsiniz (örnek: inploid.com/t/timelapsearalikli-cekim-c...).
NOT: İlk göz ağrım EOS 550D. Çok güzel makinedir. Magic Lantern ile karta işletim sistemi yükleyip gücünü katlayabileceğiniz bir makina.
 • 1 Yanıt
Ağustos 2015

Aykut Kardaş

Tarayıcı console'unda oluşan değişimleri ve çıktıları eş zamanlı ekranda bir div'e nasıl yazdırabilirim?

stackoverflow.com/questions/19846078/ho...
'da açıklamış. Console. Log'a eşitlediğin fonksiyonu değiştirmelisin. Javascript kodunda fonksiyonlarda nesnedir ve içeriğini değiştirebilirsin, tabi original console. Log'u koruman gerekiyor burada olduğu gibi.
 • 1 Yanıt
Temmuz 2015

Aykut Kardaş

Web yazılım ofislerinde çalışma ortamı nasıldır? Çalışanlarda aranan özellikler nelerdir?

Bu konu tamemen şirketi yöneten kişinin vizyonuyla alakalıdır. Ofis olur, tek oda da konuşmadan hiç bir etinlik, eğlence olmadan 9 dan 6 ya çalışırsınız yada ofis olur, patron kavramı belli bir noktada devreye girer. O noktaya kadar sizden farksız biridir. Eğlenirsiniz, vakit geçirirsiniz, dışarda farklı etkinlikler yaparsınız, yeri gelir oyun oynarsınız, yeri gelir yemekten sonra ofisteki 2 gitarla mini konser verirsiniz ama herkes işininin önemini bilir ve bu vakitleri çok iyi ayarlar. İpin ucu kaçma ihitmali yüksek ama herkes bilinçli olduktan sonra mükemmel bir çalışma ortamı olur. Ben 3 sene böyle bir ofiste çalıştım ve belki de hayatta çalışabileceğim en iyi ofiste en iyi insanlarla çalıştım. Hergün yataktan mutlu kakıp, işe gitmeyi bir zulum olarak görmemeye sebep olur.

Yavaş yavaş bu bilince bir çok yazılım şirketi sahip olmaya başladı. İşe başlamayı düşünüyorsanız önceden gidip küçük bir ziyaret yaparak ortamı inceleyebilirsiniz.
 • 2 Yanıt
Haziran 2015

Aykut Kardaş

HTML5 ile gelen Local Databases ile neler yapılabilir? Geliş amacı nedir?

Her sorgu için sunucuya query gönderme zahmetine katlanmadan client tarafında ufak bir veri tabanı kurabilirsiniz.
 • 2 Yanıt
Mayıs 2015

Aykut Kardaş

OOP (Nesne Yönelimli Programlama) nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse çok karmaşık yapıları ve fazla kod bloklarından kaçınmak için tercih edilen bir programlama türüdür. Sınıf yapıları içinde çeşitli ulaşılabilirlikler ya da yazılım içinde gizli döngüler ile yazılım uzmanlarının tercihi bir türdür. Misal; Profil için bir profil sınıfı oluşturarak profil içinde yer alacak tüm kod bloklarını, fonksiyonlarını, işlemlerini bu sınıf altında toplayabilir ve kolayca erişim sağlayabilirsiniz OOP ile buda sizi büyük zahmetlerden ve kafa karışıklığından koruyacaktır.

Daha detaylı bir açıklama ararsanız örnekleri ile beraber bu döküman sizin işinizi görecektir;zafer.co/files/phpileoop. pdf
 • 1 Yanıt
Mayıs 2015

Aykut Kardaş

EcmaScript 6 nedir? JavaScript ten farklı olarak yeni neleri getirmiştir?

EcmaScript javascript'in resmi adıdır. Başlangıçta her tarayıcı ecmascript'i sistemine uyarlayıp kendi sistemi için isimlendiriyordu (Netscape javascript, microsoft jscipt vb..). Javascript ismi tutunca hepsi bu ismi kullanmaya başladı. Şu anda Ecmascript, javascript'in dil standardları olarak kullanılıyor. Ecmascript6, javascript'in bir üst versiyonu. Tarayıcılar şu anda desteklemiyor (Genellikle tarayıcılar Ecmascript5'teler). node.js üzerinden kurulabilir.

İlk aklıma gelen ek özellik diğer dillerdeki include benzeri bir js dosyasının diğerine eklenmesi. Ayrıca jquery'nin özellikleri ek bir kütüphane gerektirmeksizin native olarak eklediklerini biliyorum.
 • 1 Yanıt
Nisan 2015

Aykut Kardaş

Yargı harcı nedir?

Mahkemeler ile ilgili işlemler yürütülürken alınan harç
 • 1 Yanıt
Şubat 2015

Aykut Kardaş

Misvak nasıl kullanılır ve saklanır?

Diş fırçası, arayüz fırçası, kürdan vs ile ilgili bir dünya şey anlatabilirim size. Ama sorunuzun cevabını bilmiyorum.
 • 2 Yanıt
Ocak 2015

Aykut Kardaş

Özsermaye devir hızı nedir?

Bir şirketin öz sermayesini ne kadar etkin kullandığını ve mali tablolar oluşan sermaye göstergesidir. Şirketin net satışlarını oz sermayeye oranladığımızda devir hızını bulmuş oluruz. Eğer bu oran yüksek çıkarsa şirket yabancı kaynaklardan borç veya kredi kullanmış olduğunu gösterir.
 • 2 Yanıt
Daha fazla göster