Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mayıs 2015

Unluckypod

Hazımsızlık problemim için bir çok probiyotik ürün denememe rağmen sadece şalgamın gerçekten oldukça etkili olmasının sebebi ne olabilir?

Probiyotik ürünler daha çok bağırsakta yaşayan bakteriler üzerinden iyileştirirken şalgamdaki asit düzenleyiceler hasımsızlığına iyi geliyor olabilir. Ayrıca hasımsızlığım ne tür bi rahatsızlık tam belirtmemişsin otoimmun bir rahatsızlık mı yoksa başka bir neden mi?
 • 1 Yanıt
Nisan 2015

Unluckypod

Veritabanlarında Trigger'lar paralel mi işlem yaparlar?

Her veritabanında durum değişiktir. MSSQL her şeyi sıralı yaparken mysqlin any more process yaptığı işler olduğunu biliyoruz. MSSQL veri işleme yapısını b-tree sistemi ile değiştirdiğinden oldukça hızlı ve yerine göre farklı process'ler ile yapar.
 • 1 Yanıt
Nisan 2015

Unluckypod

Database de "hit and read" olayı neyi ifade etmektedir?

Hangi database ile çalışıyorsunuz? Mesela, IBM DB2 dokümantasyonunda "hit and read" diye bir şeye rastlamadım ama sizin için bir tahmin yürütebilirim. Bilgisayarlarda sık erişilen kayıtların manyetik disk yerine elektronik hafızanın cache denilen bir yerinde muhafaza edilmesi lazımdır çünkü cache erişimi disk erişiminden tipik olarak bin misli daha hızlıdır. Anladığım kadarıyla "hit" dediğiniz hadise bu olmalı. Cache kullanmak her zaman basit bir iş olmayabilir. Hangi kayıtların daima cache'de kalacağına, geri kalan kayıtların hangilerinin hangi algoritmaya göre cache'e alınacağına, cache büyüklüğünün ne olması gerektiğine karar vermek gerekir. Yazılan kayıtlara gelince, onların her halükarda diske aktarılması şarttır ama bu aktarma işi diskin meşgul olmadığı zamanlarda yapılabilir. Elektrik kesintisi halinde data kaybı olabilir. Eskiden UNIX bilgisayarları kapatmadan evvel cache'deki dosyaların diske aktarıldığından emin olmak için iki defa üstüste sync yapardık!
 • 1 Yanıt
Mart 2015

Unluckypod

PostgreSQL'de theme eklenebiliyor mu?

 • 0 Yanıt
Mart 2015

Unluckypod

Web sitesi veritabanı yedekleme yöntemleri nelerdir?

Cpanel > phpmyadmin > sql dışarı aktar yolu izlenebilir

veya cpanel yedekleme sihirbazı da kullanılabilir

siteniz wordpress ise backup eklentileri kurulabilir

kolay gelsin
 • 1 Yanıt
Mart 2015

Unluckypod

Yıllardır format atmadığım halde mükemmel sağlıklı çalışan Windows ve laptopumun disk fragmentation işleminden bir kaç gün sonra çökmesinin sebebi disk fragmentation işleminin kendisi olabilir mi?

Benim tahminim; diskinizde daha önceden oluşmuş bozuk bir sektör (bad sector) var olabilir. Hiç kullanılmayan bir dosya bu sektördeyken problem yaşamıyordunuz. Ancak disk birleştirme sırasında sıkça okunan bir sistem dosyanın bu sektöre taşınmasıyla sıkıntı oluşmuş olabilir. Veya disk birleştirme sırasında sektör bozulmuş olabilir. Disk birleştirme işlemi, normal şartlarda disk üzerinde fiziksel bir problem yoksa bu şekilde bir problem oluşturmamalı. Hard diskler mekanik parçalar olduğu için zamanla güvenilirlikleri azalır. Güvenilen markaların popüler temel modellerinden disk almak gerekir. Genelde ara modellerde bozuk sektör oluşma riski fazladır. Bir de Samsung marka disklere güven olmaz. Bunu bilir bunu söylerim.
 • 1 Yanıt
Mart 2015

Unluckypod

jQuery'de $('li', object) ile seçim yaptığımda ve object bir element nesnesine denk gelmek üzere, object in burada işlevi nedir?

$('li','ul').css('background-color','#f00');

UL etiketlerinin altındaki LI etietleri, veya:

var ulNesneleri = $('ul');
$('li',ulNesneleri).css('background-color','#f00');

UL elemanlarının altındaki LI etiketleri gibi.
 • 1 Yanıt
Mart 2015

Unluckypod

jQuery core metodları hangileridir?

Elbette hepsinin bir arada olduğu bir sayfa var, hem de JQuery web sitesinde:api.jquery.com
 • 2 Yanıt
Mart 2015

Unluckypod

Ayçicek yağı kızartmada en fazla kaç kez kullanılmalıdır?

0 kez (Yazıyla "sıfır").

Kullanmayın artık şu yağı. Fabrikalarda işlene işlene bitkisel olmaktan çıkıp kimyasal bir hâl alıyor.

Zeytinyağı ve tereyağı tüketelim, bunlardan şaşmayalım.
 • 3 Yanıt
Şubat 2015

Unluckypod

İçerik/fiyat olarak en uygun en faydalı köpek maması markası hangisidir size göre?

Ben en son sokak köpekleri için Goody almıştım . Gariplerim hiç beğenmedi . Aynı markanın kedi için olanını da almıştım.Kedim de beğenmedi . En iyi markayı tespit edince yazarım.
 • 3 Yanıt
Ocak 2015

Unluckypod

C#'ta 16 milyon dizi nesneli bir Dictionary nesnesini doldurmak istediğimde 6 milyon elemana ulaştığında 'out of memory exception' hatası veriyor. Bunu engellemek için nasıl bir çözüm uygulayabilirim?

Mevzu 6 milyon olmasında değil, sözlük (Python'da dict için kullanılan çeviri, C#ta ne deniyor bilmiyorum) içindeki elemanların boyutları.
En doğru çözüm tüm veriyi bir SQLite bir veritabanına yazmak veya bir MSSQL sunucudan okumak.
Onu yapmak istemiyorsan kayıtları ayrı ayrı (veya gruplar halinde) ikili dosyalara yazarak çalış ve hafızada sadece ilgili veriye erişmek için gerekli alanları tut, diğerlerini diskten oku.
Web projesiyse zaten direkt veritabanıyla çalışmalısın, yoksa sayfaya giren her kullanıcıda sunucu boğulur.
 • 6 Yanıt
Ocak 2015

Unluckypod

Karadeliğin içi kuantum parçacığı çorbası mı, yoksa bildiğimiz atom halinde bir form mu?

Bilinmiyor..... Karadelik hala derin bir sır.. . .
 • 3 Yanıt
Ocak 2015

Unluckypod

Çaydan, kahveden, çorbadan, bitki çayından aldığım su neden yeterli gelmiyor da, bir bardak su ancak susamışlığımı gideriyor?

Öncelikle susamak nedir ?
Ağırlığımızın % 50 ila % 60 inin su olmasına rağmen insan vücudunun içecek şeye ihtiyacı vardır.Gerçekte, yetişkin bir insan terlemeyle bir günde yaklaşık olarak 600gram su kaybeder. Bunun dışında, idrarla kaybedilen su miktarı da l litreye yakındır. Dolayısıyla, kaybedilen bu su miktarını karşılayacak ölçüde su almamız kaçınılmaz bir şeydir.
Öte yandan, su halinde içsek de içmesek de gene su alırız. Vücut sindirimi yaptığında, hemen her gün 200 ile 300 gram arasında su sağlamış olacaktır. Fakat bu işlem, kaybettiğimiz suyu karşılamağa yetmez. Vücudun su dengesini sağlamamız şarttır. Dengenin yokluğu halinde, vücudumuz daha fazla suya ihtiyacı olduğunu belirtir.Susuzluk da bunun sinyali, belirtisi , başka türlü söylemek gerekirse, vücudun suya ihtiyaç duyduğunun açık seçik işaretidir.
Ağızdaki kuruluk, çok kimsenin düşündüğü ve inandığı gibi susuzluğun sebep olduğu bir durum değildir.Boğazdaki kuruluk gibi, bu da başka nedenlerle olabilir. Sinirlilik (asabiyet), aşırı yorulma, salya ifrazında yavaşlama söz konusu kuruluğu yaratabilir. Biraz dinlenme veya bir dilim limon, ağzımızdaki kuruluğun geçmesine, kaybolmasına yetecektir.
Buna karşılık, salya ifrazı normal olabilir. Mideniz, dolaşım halindeki kanınız, mesaneniz yeteri kadar suyla doludur. Gene de susuzluk hissedebilirsiniz. Sözgelimi bir tezgah başında birkaç su harici içecek tüketen bir kimse, içtiklerine rağmen susuzluk duyar. Bunun nedeni arasında yediği şeyler (fıstık, badem vs.) olabileceği gibi örneğin meyva suyu ile aldığı organik maddelerde onun susuzluk duymasındaki nedendir.
Dolayısıyla, susuzluğun kanımızdaki tuz miktarında bir değişime bağlı olduğunu, bundan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Kanımızda belirli ölçüde tuz ve su vardır. Herhangi bir değişimle tuz miktarının ağır basması, dengenin sağlanması için su ihtiyacını yani susuzluk duyurur.
Beynimizde bulunan bir "susama merkezi" de hemen gerekli uyarmayı yapacaktır. . .
 • 2 Yanıt
Ocak 2015

Unluckypod

Responsive tasarımla yapılan web sitesi, işlevsellik ve tasarım açısından Mobil Yazılım'ın yerini tutabilir mi?

Responsive tasarımın yakın bir zamanda mobil uygulamanın yerini alabileceği düşünülüyor. Responsive bir internet sitesini tek tıkla ulaşılabilir hale getirmek veya google market (veya diğerlerine) eklemek çok zor değil (böyle mobil app'a ait analizlerden yararlanabilirsin). Responsive siteyi phonegap'te çalıştırmak hatta tıklanınca siteyi açanphonegap'te bir app yazmak yeterli.


Bunun şu anda olmamasının temel nedeni ise javascript hala Java veya Object C kadar güçlü değil. Yani mobil app'ın birebir responsive karşılığı aynı işi daha yavaş yapıyor. Tabi, yüksek performans istemeyen işlerde html5+css3+javascript kullanmak, mobil app'ı her platform için (android, iphone, windows) ayrı ayrı farklı dillerde yazmaktan kurtarıyor (ki şu an windows'ta toparlardığı ve yaygınlaştığı için bu önemli).

Bununla birlikte javascript güçleniyor. ECMAScript6'nın yazılmasındaki temel motivasyon bence bu ve yeterince güçlenince mantıklı yöntem uygulamayı HTML5+CSS3+javascript ile yazıp bunu hep site hem uygulama (her üç platform için de) olarak yayınlamak olacak.

sitepoint.com/10-web-predictions-2014-re... bu sitedeki 2. Maddeye bir bakabilirsin. Yazar bunun 2014'de olacağını düşünmüş. Kısmen böyle bir eğilim olmasına rağmen 2014'te olmadığını söylüyor. 2015'te de açıkçası zor. ECMA6'nın browser'lar tarafından desteklenmesi ve performansının iyice artması gerek.


Not: Yuakrıda, native uygulamanın kamera, mikrofon gibi platformun fiziksel aygıtlarına ulaşmasına gerek olmadığını varsaydım. Böte bir gerek varsa natvie uygulama kullanmak mecburidir ve öngörülebilir gelecekte de öyle kalacak gibi. Ama bu belki gelecekte node.js ile yapılabilir.
 • 6 Yanıt
Ocak 2015

Unluckypod

PostgreSQL'nin MySQL'e göre dezavantajları ve avantajları nelerdir?

 1. Oracle MySQL'i satın aldı, gelişimi 'artık geliştirilmiyor' denebilecek kadar yavaş. Oysa Postgres halen özgür bir yazılım.
 2. PostgreSQL'de depolama motoru seçme diye birşey yoktur, tek motor vardır. MySQL'de ise seçtiğiniz depolama motoru veritabanının yeteneklerini belirler/kısıtlar.
 3. MySQL upsert mantığını uzun süredir destekliyor, Postgres'e ise yakın zamanda geldi.
 4. Her ikisi de çoklama (replication), parçalama (sharding) destekler.
 5. Performans olarak karşılaştırmak istersek. Etrafta çok sayıda karşılaştırma var. ayrıca Postgres'in bazı konularda daha yavaş olduğunu düşünenler var (kulaktan kulağa yayılan bir yanlış). Fakat ne karşılaştırma testleri, ne de kulaktan dolma bilgisiz yaklaşımlar gerçeği yansıtmıyor. Biri diğerinden daha hızlı diye birşey yok. Kim kesin konuşursa yanlış biliyordur, emin olabilirsin.
 6. MySQL'i kurup yapılandırmak ve yönetmenin daha kolay olduğu yönünde bir kanı vardır. Postgres ise biraz daha emek ister denir. Oysa ne yapmak istediğini ve Google kullanmayı biliyorsan ikisinde de kurup yapılandırmak ve yönetmek aynı derecede kolaydır.
 7. MySQL karmaşık sorgular için çoğu zaman geçici tablolar oluşturarak çalışır.
 8. Postgres MySQL'in desteklemediği bazı veri yapılarını destekler. Konum, dizi (array), JSON gibi.
 9. Postgres'de INSERT/UPDATE sorgusunun sonucunda değişen veriyi almak MySQL'den daha kolaydır. MySQL'de last_insert_id() çağrısı gerekir. Postgres'de ise INSERT sorgusunun sonuna RETURNING * (veya hangi alanları istiyorsan: 'id, ordr') yazmak yeterlidir. UPDATE sorgusu bir anda UPDATE/SELECT sorgusuna dönüşür.
 10. Arkada, kod tarafındaki farklarından bahsetmiyorum, ama özde çalışma mantıkları arasında farklar var.

Eğer bu soruyu ikisi arasında bir karar vermek için soruyorsan, şu iki soruya vereceğin cevaba göre hareket et:
 1. ORM kullanacak mısın? O zaman hangisini tercih ettiğin çok önemli değil.
 2. Hangisini daha iyi biliyorsun? Onu tercih edersen daha hızlı çalışabilirsin.
 3. Daha az bildiğini öğrenmek istiyor musun, şartlar buna uygun mu? Öyleyse, daha az bildiğini tercih et. (Proje hemen bitmeli ve ORM kullanmayacağız: daha iyi bildiğini tercih et. ORM kullanacağız: pek farketmez. Proje çok acil değil, öğrenmek istiyorum: daha az bildiğini tercih et.)
 • 3 Yanıt
Daha fazla göster