Bilmek istediğin her şeye ulaş
Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

E-ticaret sitesi veritabanı örneği nasıl olmalıdır?

Bu konuda ben de bir analiz yapıyorum daha doğrusu kitapçık hazırlıyorum. Bitirdiğim de paylaşırım buradan
Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Farklı alanda az çok bir şeyler bilmek mi, yoksa belli bir alanda uzmanlaşmak mı?

Her şeyi bildiğini düşünen insanlar (farklı sektörler olarak) bana çok itici gelir.
Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Bir internet, sosyal medya fikrinin Türkiye'den çıkıp da dünyanın tamamında tutma ihtimali nedir? Ya da sadece Amerika'dan çıkanlar mı tutar?

Bu ülkede zor... Teknokentlerde bakıyorsun vergi avantajına ihtiyacı olmayan ensesi kalın firmalar yerleşmiş. Şirket kuruyorsun daha bismillah ananı ağlatıyor devlet. Ekip kuracaksın 3000 tl maaş versen masrafı ile 5-6 bine çıkıyor. Nasıl bir yapıp bunu geliştirip adam edeceksin. Yatırımcı desen 3-5 ay sonra para kazanmaya çalışıyor.

Şu an karamsar taraftayım. Yorgunum

Rumuz: Yorgun Girşimci
Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Web tasarımı kopyalamak yasa dışı mıdır?

Konuya işin içinden biri olarak bakınca bir kaç yorum yazmak istiyorum.

Ben şu ana kadar bir web sitesini bire-bir (bazen içindeki metinler dahil) kopyalar 1-2 örnek gördüm.

Diğer türlü zaten hiç bir tasarımcı bire bir almaz. Sadece "ilham" alır. Hatırlarsanız hepsiburada.com yeni tasarıma geçtiğinde friendfeed'de "ilham" aldığı yabancı site yayınlanmıştı. Neredeyse renkleirne kadar aynıydı. Sonra özür dileyip biraz makyaj yaptılar.

Nasıl ki giyimde bir moda var, web tasarımda da durum aynı. Genel olarak bir trend mevcut ve bu trende uygun olarak benzer çalışmalar yapılıyor.
Bunun yargı yolunun olduğuna inanmıyorum ve şu ana kadar hiç duymadım.

Fakat konu web üzerinde bir "teknik" ise ve bu koruma altına alınmış ise durum farklı. Örnek olarak amazonun "tek tıkla alışveriş" gibi bir patentinin olduğunu duymuştum. Ya da bir yakın tanıdığım içinde sosyal ağ olan alışveriş sitesinin patentini aldı.

Tasarımdan çok yeni teknik yapılar patent ve koruma altına alınıyor.

Şöylede ilginç bir şey var, hepsiburada.com'un tanıdığım bir eticaret firmasına kendi tasarımına benziyor diye ihtar gönderdiğini de biliyorum. Arkadaşlar da renkleri değiştirdi olay bitti.

Bizim yapmadığımız kendimizce yararlı bir teknik ya da yapı bulduğumuzda buna sahip çıkmamamız. Kendi fikrimize sahip çıkmazken başkalarının bu konulara önem vermesini bekleyemeyiz
Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Bir girişimde domain ismi nasıl seçilmelidir?

Okunması ve yazması kolay olsun yeterli.

Bir de ülkemiz için olacak ise Türkçe ifadeler içermeli. Yabancıların pazarına iştahla baktığı bir ülkede gidip yabancı isim seçmek komik oluyor. Önce ülke pazarını iç tüketimi halledelim sonrası kolay zaten.

Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Twitter'ın kullanım amacı nedir? İnsanlar gerçekten twitter'ı doğru kullanıyorlar mı?

Twitter hesabımı dondurdum. Farkettim ki içimdeki çok değerli bütünlüğü bir çok kişiye yararlı olacak bilgileri "minik minik" yazarak tüketiyorum. Üreten değil kendimi tüketen oluyorum.

Çoğu yazıştığım kişilerde bakıyorsun daha genç normalde belki de bu kadar karşılıklı konuşup vakit öldürmeyeceğin tipler.

Twitter'ın benim için en avantajlı yani haber takibi yapabilmemdi
Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Performanslı programlama açısından ASP mi PHP mi?

Bugün bir müşterimizin yanıtını aynen yazıyorum:

"Mevcut sitelerin şablonu değişecek ve yeni panelle yönetilecek şekilde bir kurgu olabilir bunda sıkıntı yok ama her halukarda yeni platformun linux base olması tercihimiz çünkü çoklu dil ve blog desteği açısından Windows platformu yetersiz kalıyor. Sürekli bunu Windows ortamında yapamazsınız, Linux olsa yapardınız cevabından bıkmış haldeyiz. "

Sadece bir kurumsal site için bu müşterinin aklını çelen 300 TLye SEO yapan tipler. Çok merak ediyorum Linux da yapılıp windows ta yapılmayan nedir?
Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Bu ülkede webrazzide yabancı girişimlerin altına yazılan yorumlar övücü iken yerli girişimler neden baltalanıyor?

Bakıyorsun aslında hiç popüler olmayan belki de bir kaç ay sonra kapanacak bir girişim göklere çıkarılıyor. Kimse kral çıplak demiyor. Biri çıkıyor bir iş yapıyor belki 1 yıl gece gündüz çalışıyor kafa yoruyor, ama bunu önemsemeyen insanlar 2 dk da harcıyor bunu. Emek vermeden emek kıymeti bilemiyoruz. Tüketim toplumu bu olsa gerek!
Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Web tasarımı en iyi hangi programlarda yapılır?

Google'da adı geçen uygulama CSS3 ile animasyonlu banner tasarımı içindir.

Photoshop ve Fireworks seçenek olarak ele alınabilir. Tabi tasarımı frontend haline dökecekseniz yazılım diline göre bir IDE seçilebilir: Visual Studio, Dreamweaver kullanılabilir.
Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Şu anki eğitim sisteminde Fatih Projesi'nin önemi sizce nedir?

Yakınlarımızdan bu tabletlerden alanlar olduğunu biliyorum. Burada devlet ve eğitimciler olarak (tablet görmemiş grup diyebiliriz) en büyük ihtiyacın tablet olduğu sanılıyor. Şu an tablet alanlara baktığımızda tümü oyun indirme ve sosyal ağlara girme peşinde. Gözden kaçan en büyük eksiklik "uygulamalar". Devletin uygulamalar için de bir ihale yapması gerekirdi. Uygulama olmadan o cihazlar bir hiç. Bunu fırsat bilen MEB'in kendi Wikipediasını kendi eğitim uygulamalarını yaptırması lazımdı. Çok büyük bir fırsatı bir kaçırdılar.
Kasım 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Okullarda yıllarca gerekli gereksiz bir çok ders öğretilirken neden girişimcilikle ilgili dersler verilmiyor?

Doğa Koleji 5. Sınıftan itibaren girişimcilik ve mucitlik dersi veriliyor. Diğerlerini bilmiyorum.
Mart 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Bilgisayar programcılığı öğrencisi için bitirme projesinde konu olarak neler olabilir?

Okullarda verilecek eğitimlerin genel içeriğine bakarsak yukarıdaki öneriler bana fantazi gibi geliyor.

Eğitimin içeriğini bilmeden nasıl böyle uçuk tavsiyeler verilir.

Yapılabilecek şeyler sınırlı ya standart x otomasyonu yapacaksın (otobüs, muhasebe vs vs) ya da web tabanlı bir çalışma olacak. Web tabanlı çalışma için de eğitimlerin sınırlı olduğu düşünülürse bence piyasadan danışman bir firma bulup küçük ama bir projede de işe yarayan/kullanılan sizin içinde yararlı bir çalışma yapılabilir.

Örnek olarak bir eticaret projesinde ekstra bir sepet özelliği ya da online görüşme tarzı bir özellik geliştirilebilir. Bu bence standart bir x otomasyonundan daha yaratıcı ve piyasa ile barışık olur.

Tabi bu tarz bir iş için zaman ayırıp size destek verecek firma için ortak çalışmanız gerekecektir. Bu öneride biraz hayal ve temenni ama olmasını beklediğimiz hareketler bunlar.
Mart 2013

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

Aralık 2010

Uygun Bodur bir yanıt verdi.

İnploid'in bir slogana ihtiyacı var!

Son zamanlarda hiç fırsat sitelerinden satınalma yaptınız mı?
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler