Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayhan Eliçora, 

Eğitmen

Eğitmen Ayhan Eliçora inploid.com'da 8 soru sordu, 13 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Kasım 2012

Ayhan Eliçora bir yanıta alt yorum yaptı

Yapılandırmacı eğitim yaklaşımı nörobiyolojik gelişmeler ışığında ortaya çıkmıştır.İnsan beyni yaklaşık 100 milyar nörondan oluşmaktadır.Bu nöronlar arasında miyelin kılıfı denilen iletişim kanalları ve sinaps bağlantıları ile bir bağ kurulmakta ve bilgiler biyokumyasal bir işlem ile korteks denilen bölümde depolanıyor.Beyin elbette daha karmaşık süreçleri de yerine getiriyor tabiki.Bilgi nöronlar arasındaki iletişim sayesinde insan beyninde anlam kazanıyor.Bir nörondaki bilgi yeni öğrenmelerle başka nöronlar arasında ilişki kuruluyor.Örneğin inek bilgisi olan bir çocuğun beyninde bir nöron bu bilgiyi saklıyor.İneğin süt vermesi bizi süt ile beslemesi ise başka nöronlarla olan işetişimle kavram haline geliyor.Yani bu sayede bilgiler nöronlar arasında öbeklenerek yapılandırılmış oluyor.
Kişi bilgiyi başka kişilerle etkileşerek,yardımlaşarak konumlandırmalıdır.Böylece hem kendisi hem de çevre gelişir. Bilgi,zihinsel süreçler sonucunda yapılandırılır. Bilginin yapılandırılması bireysel bir kavramdır. Bilgiler deneyimler sonucu kazanılır. Ayrıca bilgilerin içerisinde tek bir doğru değil doğru olabilecek seçenekler de göz önünde bulundurulmalıdır.
Kasım 2012

Ayhan Eliçora bir yanıt verdi.

Son zamanlarda gelişen kötü olaylardan çocukları nasıl koruyacağız biz?

Koruma yaş ve cinsiyete göre değişir.Her yaş ve cinsiyet özelliklerine göre özel tedbirler almak gerekir.Ancak aşırı korumacılık yarar dan çok zarar verebilir.

Kasım 2012

Ayhan Eliçora bir yanıt verdi.

Üstün ve özel yetenekli çocukların eğitiminde nelere dikkat etmek gerekir?

Önerileriniz yerinde. Bu alanda yetişmiş öğretmenlere ihtiyaç var. Ayrıca üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitimleri istemeleri halinde özel veya devlet okulu farketmez özel tedbirler alınarak öğrencilerin yurt dışına göçünün önlenmesi gerekir.

Daha Fazla