Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emre Akyürek, 

Gıda Mühendisi

26, İzmir...ama tızlık olmadan cücüğü sen fıtfıtlarsan o fırfırların hiçbir anlamı olmuyor ki...bir insan bir insan, iki insan very nice...A(-) ihtiyacı olan biri olduğunda iletişelim... twitter.com/vldrvzzk

Nisan 2015

Emre Akyürek bir yanıt verdi.

Game of Thrones, HIMYM, Friends, Seinfeld, Dexter, Breaking Bad bitti. Yabancı dizi olarak önerileriniz nelerdir?

KOMEDİ ve FARKLI
shameless
the last man on earth
blue mountain state
DİĞER
da vinci's demons
sherlockthe walking dead
house of cards
vikings
Nisan 2015

Emre Akyürek bu yanıtı beğendi:

Game of Thrones, HIMYM, Friends, Seinfeld, Dexter, Breaking Bad bitti. Yabancı dizi olarak önerileriniz nelerdir?

Shameless olmazsa olmazlardan.
24.03.2015 Düzenleme: The Last Man on Earth neşenize neşe hayallerinize katma değer katan dizi. Bu hafta 1.Sezon 4. Bölüm yayınlandı.

Sinema
Mart 2015

Emre Akyürek bir yanıt verdi.

Ayçicek yağı kızartmada en fazla kaç kez kullanılmalıdır?

3 ya da 4 ü geçmemelidir. Kullanılan yağın nerde elde edildiğine göre değişir. Bu oran zeytinyağında 1 dir. Baz alınan nokta yağın dumanlanma noktasıdır.
Ocak 2015

Emre Akyürek bir yanıta alt yorum yaptı

ona henüz çare bulunamadı.alternatif tıp da çaresiz:)
İnsanları değil de erkeğin adamlığını 2 şekilde anlarsınız. Birincisi para konusu, ikincisi kaba tabirle karı kız konusu.
Ocak 2015

Emre Akyürek bir yanıt verdi.

İnsanları anlamada 10 yöntem sayacak olsak ne söylerdiniz?

İnsanları değil de erkeğin adamlığını 2 şekilde anlarsınız. Birincisi para konusu, ikincisi kaba tabirle karı kız konusu.
Ocak 2015

Emre Akyürek bir yanıt verdi.

Çaydan, kahveden, çorbadan, bitki çayından aldığım su neden yeterli gelmiyor da, bir bardak su ancak susamışlığımı gideriyor?

Yeterli gelmemesinin nedeninin psikolojik olmasının yanında fiziksel de nedenleri vardır. Saydığınız içecekler zaten sıcak içilen hararet yapan içecekler. Sıcak bi su içerek susuzluğunu gidermeye çalıştığında gidermediğini farkedersin. Olay sıcaklıktan da kaynaklı. Kola falan içtiğinizde tekrar sonradan daha fazla susattığını görürsünüz metabolik olarak. Çorbadaki çaydaki suyun bileşimiyle sudaki suyun bileşimi aynı da olmadığı için vücuda normal su alındığında yeterlilik hissi veriyor.
Ocak 2015

Emre Akyürek bir yanıt verdi.

Domates meyve mi yoksa sebze midir?

Meyvedir o meyve, sebze olsa duramazsın.
Ocak 2015

Emre Akyürek bir yanıt verdi.

Okullarda zorunlu Osmanlıca dersinin getirilecek olmasının maksadı neler olabilir?

Benim düşüncem bu konuda Kur'an'a yaklaştırmak. Çünkü osmanlıca bilmek için arap alfabesini bilmek temel şeyleri öğrenmek gerekiyor. Osmanlıca sadece bir ara basamak yani. Ha tabiki de yan sebepleri de vardır illaki ama esas sebep bence budur.
Ocak 2015

Emre Akyürek bir yanıt verdi.

Yarın hayatınızdaki son gün olsa ne yapardınız?

Rüyamda 3 aylık versiyonunu gördüm bunun. O zaman da nasıl değerlendireceğimi bilmiyordum şimdi de. Kaldı 2 ay 25gün
Ocak 2015

Emre Akyürek bir yanıt verdi.

Ocak 2015

Emre Akyürek bu yanıtı beğendi:

Yazılım, programcılık ile ilgili hiçbir bilgim yok ama ilgim fazlasıyla var. Öğrenmek, kendimi geliştirmek ve aktif olarak kullanmak istesem ne gibi bir çalışma yapmam gerekir. Teknik destek olmadan kitaplarla bu işi kavrayabilir miyim? Tavsiyeleriniz neler olur?

Önemli olan istek ve azim her zaman elbette...
Eğer matematik dersleri ile de aran iyiyse, (mantık, denklemler, fonksiyonlar, analitik geometri, karmaşık sayılar, matrisler vb...)ekstra faydalı olacaktır, çok zorlanacağını sanmam.
İngilizce ise; doğru kaynaklara ulaşmak ve kullanacağın programlama araçlarının dökümanlarını anlayabilme ve yorumlayabilme açısından (bence) zorunlu...

Bu alanın tam olarak içine girdiğini hissetmek zaman alır. İlk bir iki yıl genelde bocalamayla, yanlış bildiklerini veya az bildiklerini tekrar tekrar öğrenmekle geçer. Bu yüzden, en başından deneyimli bir ekibin parçası olabilmek, senin dilinden konuşabilen ve yol gösterebilen birilerinin yanında olması çok faydalı olacaktır. Fakat böyle bir imkan yoksa da; online olarak görsel anlatımlı eğitim sitelerine yönelinebilir. Yalnız eğitim görsellerinde de hangi sırayla gidileceği önemli olabilir. O yüzden belli bir programlama dili ve belli bir programlama alanı seçilerek, sadece konu ile ilgili seri şeklinde hazırlanmış videoların izlenmesi faydalı olacaktır. Yine deneyimli birilerinden eğitim ile ilgili öneri alınabilirse iyi olur.

İlk olarak algoritmalar ve basit programlama temellerini kavradıktan sonra; codeschool.com sitesi bence oldukça faydalı olacaktır. Uygulamalı olarak eğitim veren bir eğitim sitesi... Görsel dersten sonra öğrendiklerinle alaklı kod yazıyorsun. Ve doğru kodlayıncaya kadar bir sonraki derse geçemiyorsun.

Bir de; bu alan dışarıdan göründüğü kadar eğlenceli olmayabilir her zaman =) Nerede, hangi koşullarda, hangi alan üzerinde çalıştığın gibi parametreler mesleği sevmeni veya nefret etmeni sağlayabilir. O yüzden yolu iyi belirlemek gerekiyor en başından..

Şimdiden başarılar =)

--
Ocak 2015

Emre Akyürek bu yanıtı beğendi:

Yazılım, programcılık ile ilgili hiçbir bilgim yok ama ilgim fazlasıyla var. Öğrenmek, kendimi geliştirmek ve aktif olarak kullanmak istesem ne gibi bir çalışma yapmam gerekir. Teknik destek olmadan kitaplarla bu işi kavrayabilir miyim? Tavsiyeleriniz neler olur?

Sanal alemde istemediğin kadar kaynak bulursun: eğitim videoları, eğitim setleri, e kitaplar, MOOC(massive open online courses) adı altında üniversite eğitimi şeklinde haftalık takip edebileceğin dersler, veya online derleme yaparak yani "Hello world. " den başlayıp karmaşık kodlar yazana kadar yaz-kontrol et- derle- hatayı gör- ipucu al-tekrarla şeklinde çalışan interaktif siteler vs. vs. Böyle uzar gider liste. İngilizce'niz iyiyse daha da genişler alternatifleriniz hatta.
Ama Seda Tpl hanımın dediği gibi öncelikle Algoritma kavramını iyi öğrenmek gerekir. Başlangı. Noktanız o olabilir.
Ama başlangıçtan önce Hedef seçme konusunu gözden geçirin. Yani kendinize şunu sorun: "Ben programlama öğrenmek istiyorum ama ne amaçla? Web, mobil uygulama mı geliştireceğim? Oyun mu geliştireceğim? Gömülü sistemler üzerine mi gideceğim? (robotik, mikrokontrol işleri vs.), web tasarım gibi şeyler mi istiyorum acaba? Bu soruların cevabını bulmaya çalışabilirsiniz önce ondan sonra da seçtiğiniz hedef doğrultusunda bir yol izler gerekli Programlama Dilini seçer o yoldan yürümeye başlarsınız? Mesela mobil uygulama geliştirme cevabında karar kıldınız ondan sonra yeni sorularla hedefiniz gittikçe nesnelleştirirsiniz: "Bu konuda hangi dili öğrenmeliyim? Hangisi daha geçerli Türkiye ve dünyada? Hangisini ilk başta öğrenirsem diğerlerini de öğrenmem kolaylaşır? " gibi...
Ali Iybar beyin de dediği gibi azimli olmak pes etmemek şart. Bir de direkt iletişim içinde olabileceğiniz bir uzmanın varlığı işinizi oldukça kolaylaştırır. Başarılar.
Ocak 2015

Emre Akyürek bu yanıtı beğendi:

Profesyonel anlamda PHP öğrenmek istiyorum. Youtube üzerinden dersleri takip ederek bunu yapabilir miyim? Yapabilirsem ne kadar zamanımı alır?

1- Videolar ve video setler takip et.
Tek basina yetmez.

2- Kitap(lar) bitir.
En az bir kitabi basindan sonuna kadar takip etmen gerekir.

3- PHP referansi ( docs.php.net/manual/tr/ ) oku.
3.1- Kucuk bir tutorial var icinde
3.2- Kontrol yapilari (if, for vb)
3.3- Function, class mevzulari
3.4- Fonksiyonlar, ozellikle array ve string fonksiyonlari, ana listelerini oku (list of array functions,..), iclerinden hangilerinin sana lazim olabilecegi, ne durumlarda kullanacagin konusunda biraz kafa yor.
En az bir hafta ayirmalisin.

4- Acik kaynak projelerin kodlarinda gez.
Ornegin Wordpress PHP ile yazilmis bir projedir. Kaynak kodunda gez, nerede neyi cagirmis, neden cagirmis, hangi dosya ne yapiyor, incele.. Saatlerini, gunlerini harca.

5- Baslangicta hepsinden, ilerleyen donemde cogundan olmak uzere, Turkce kaynaklardan uzak dur ( docs.php.net haric).
Bizde eksik bilgiyle tutorial yazan coktur, o eksik/yanlis bilgi etrafinda toplanan da cok olur. Dogru bilen de Turkce olarak yazmaya zaman harcamaz cogu zaman. O nedenle Turkce kaynaklardan uzak dur diyorum. En azindan PHP noktasinda dogruyla yanlisi birbirinden ayird etmeyi ogrenene kadar. Unutmamak lazim, yanlis ogrenirsen oyle kalir, duzeltmek cok zordur.

6- Belli bir noktaya geldikten sonra uzunca bir zaman 'acaba daha iyi bir yolu olabilir mi' diye arastirmaya zaman harca. Senin 'bir sekilde' hallettigin mevzuyu cok daha 'guzel' bir sekilde halletmenin bir yolu olabilecegini bil ve arastir.
Biraz soyut olacak ama ornek vereyim. Bir array'deki elemanlarin id sutunlarini benzersiz almak istiyorsun diyelim. 'Az bilen' programci bu isi donguyle halleder. Ayri bir array olusturur, donguyle array'de olup olmadiklarina baka baka id sutunlarini alir. Minimum 4 satir kod. 'Iyi bilen' programci tek satirda halleder, array_unique ve array_column veya en kotu ihtimal array_map fonksiyonlarini kullanir. Ilk yontemle isini hallettiysen ve daha iyisi var mi diye bakalak olmazsan oyle gider. .

EDIT
7- Kopyala-yapistir yapma. Hicbir zaman. Bakarak yaz, ama kendin yaz. Noktali virgulleri unut, parantez acik kalsin, fazla parantez kapansin, hata yapabilecegini, en cok hangi hatalari yaptigini, hata yapmamayi ogren.

8- Tamamlama ozelligi olmayan/az olan bir editor/IDE kullan. Tamamlama ozelligi gelismis bir editor beyni tembellige iter, daha az dusunursun. Oysa bir konuyu daha iyi ogrenmenin ilk kosulu beyni o konuyla daha fazla mesgul etmektir. Ornegin PHPStorm, o kadar iyi bir IDE'dir ki, hata yapmana musaade etmez. Yeni ogrenen biri icin cok kotu bir durum.

9- Yetenekli, sade bir editor kullan. Bu biraz kisisel tercih meselesi ama ekran ne kadar bos olursa PHP'ye o kadar kafa yorabilirsin. PHPStorm'un ekran goruntulerine baktiginda kod alani ekranin yarisi falandir. Ama Sublime Text'in ekran goruntulerine baktiginda ekranin tamami koda ayrilmistir. Beyninin tamamini koda odaklarsan daha yogun calismis olursun. PHPStorm yeteneklidir ama sade degildir, kodun icine bir suru isaret koyar, her satirda, hem yerde yardimci olur. Ama Sublime Text sana hic karismaz, ne istiyorsan onu ve nasil istiyorsan oyle yapmana izin verir.

10- Ayni kodu tekrar tekrar yaz.
Diyelim 6 ay sonra kendi blog uygulamani yazdin. Kod yazarken bir yandan kirlenen birseydir. Kendi kodlarini bazen parcalar halinde duzelte duzelte ve bazen de sil bastan tekrar tekrar yazarsan kendine hem tecrube, hem hiz, hem de neyi nasil yapacagin konusunda yatirim yapmis olursun.
Ocak 2015

Emre Akyürek bu yanıtı beğendi:

Yazılım, programcılık ile ilgili hiçbir bilgim yok ama ilgim fazlasıyla var. Öğrenmek, kendimi geliştirmek ve aktif olarak kullanmak istesem ne gibi bir çalışma yapmam gerekir. Teknik destek olmadan kitaplarla bu işi kavrayabilir miyim? Tavsiyeleriniz neler olur?

İçinde istek varsa ve çabuk vazgeçmeyenlerdensen her türlü öğrenirsin. Ben internetteki ücretsiz dersleri izleyerek iyi yazılımcı olanları bile tanıyorum. Bu merak ve sevda işi. Ben sana kitaptan ziyade videolu uygulamalı dersleri izlemeni öneririm. Youtube'da yüzlerce ücretsiz ders var. Kendi başıma öğrenemem dersen ücretli kurslara da gidebilirsin.
Ocak 2015

Emre Akyürek bu yanıtı beğendi:

Yazılım, programcılık ile ilgili hiçbir bilgim yok ama ilgim fazlasıyla var. Öğrenmek, kendimi geliştirmek ve aktif olarak kullanmak istesem ne gibi bir çalışma yapmam gerekir. Teknik destek olmadan kitaplarla bu işi kavrayabilir miyim? Tavsiyeleriniz neler olur?

Öğrenmek istedikten sonra sorun yok ama öncelikle algoritma kurabilme zekasına sahip olmak gerekir Basit bir örnek üzerinden düşünelim. Bir markete gittiniz, kasada ki görevliye aldığınız ürünü gösterdiniz, parayı uzattınız, paranın üstünü aldınız. Günlük hayatta gayet normal olan bu durumu biraz değiştirelim. Karşınızda insan değil, elektronik bir kasiyer olsun. Ona göre bir algoritma geliştirirsek,
Ürüne bak;
Ürün Fiyatını bul;
Parayı al;
Alınan paradan ürün fiyatını çıkar;
Kalan parayı ver.
İnsan zekasının otomatik hâle getirdiği eylemleri, ne yazık ki bilgisayar bilmez ve ona biz öğretmek zorundayız. Öğretirken de hata yapma hakkımız yoktur, çünkü yanlış öğrettiğimiz yanlış programlamayla sonuçlanır.
Ocak 2015

Emre Akyürek bu yanıtı beğendi:

Yazılım, programcılık ile ilgili hiçbir bilgim yok ama ilgim fazlasıyla var. Öğrenmek, kendimi geliştirmek ve aktif olarak kullanmak istesem ne gibi bir çalışma yapmam gerekir. Teknik destek olmadan kitaplarla bu işi kavrayabilir miyim? Tavsiyeleriniz neler olur?

Yirmi seneyi askin suredir hemen hemen herseyi sadece kitaplar internet ve son zamanlarda internetteki pluralsight.com gibi video egitim sitelerini kullanarak ogreniyorum. Ekitap kaynagi olarak it-ebooks.info en buyuk yardimcim.

Bastan uyarayim cok cok zorlanacagin zamanlar olacak, pes etmemen ve azimli davranman sart. Bir de unutma hic birsey kesin ve kalici degildir. Bu 20 senede kimbilir kac kere dogru bildiklerimin uzerine sunger cekip herseye yeniden basladim. Cikan yeni teknolojiler ve trendler butun bilgini tersine cevirebiliyor.

Bazi konulari kavramak icin yaninda gercekten iyi bir programci olsa iyi olur diyecegim ama en iyisi dinamik bir ekibin bir parcasi olabilmek. Seni zorlayan yenilikci bir ekip her zaman seni yukari ceker.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web Siteleri

3408 Kişi   268 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Yabancı Dil

1041 Kişi   103 Soru

Kişisel Gelişim

2075 Kişi   155 Soru

İş Hayatı

2459 Kişi   325 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Girişimcilik

3700 Kişi   363 Soru

Öğrencilik

2359 Kişi   123 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2411 Kişi   175 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Kadınlar

981 Kişi   358 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2203 Kişi   590 Soru

Donanım

526 Kişi   96 Soru

Cinsellik

405 Kişi   115 Soru

Cep Telefonları

606 Kişi   224 Soru

Photoshop

641 Kişi   38 Soru

Hafıza

330 Kişi   40 Soru

Yemek

347 Kişi   257 Soru

Bilişim

552 Kişi   111 Soru

Oyun

118 Kişi   70 Soru

Sosyal Ağlar

773 Kişi   175 Soru

Güncel

580 Kişi   138 Soru

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

Bilgisayar Oyunları

802 Kişi   113 Soru

Üniversite

418 Kişi   203 Soru

Erkekler

196 Kişi   207 Soru

X Nasıl Çalışır

13 Kişi   30 Soru

Parfüm

102 Kişi   43 Soru