Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Mühendisi Vudu Cayld inploid.com'da 1 soru sordu, 44 soru yanıtladı ve 14 takipçisi var.

Temmuz 2014

Vudu Cayld bir yanıt verdi.

Bir fonksiyondan birden fazla değer döndürmek için ne kullanabilirim (fonksiyonum AsyncTask altında doInBackground içinde)?

Javada bir fonksiyondan birden fazla cevap donmesi ihtiyaci oluyorsa kurgu yanlis kurulmus demektir. Dondurulecek degerler bir object icine konulup object dondurulebilir.
Eylül 2013

Vudu Cayld bir yanıta alt yorum yaptı

bizim köyde çoban maaşları 2500 lira+benefits. Ama zor meslek, çobanlık diyip geçmeyin.
Günümüzde, yazılım sektöründe, ortaya çıkarılan ürünlerin kalitelerinin düşük olması bence en büyük sorundur. Buna da hem müşterilerin, hem de yazılım firması patronlarının bilinçsizliği, olaya geleneksel, ayrımcı/kayrımcı yaklaşımları sebep olmaktadır. Sektördeki bütün firmaların tek tek tanımıyor olsam da; çoğu firma için geçerli olduğunu düşündüğüm gözlemim şu şekildedir:

Müşteri:
 • Yazılımın satılacağı özel veya kamu firma/kurum sahibidir/yöneticisidir/müdürüdür. Akla hayale sığmayacak bütçeler ayırarak satın alacağı yazılımın ne seviyede iyi veya kötü bir yazılım olduğundan haberi yoktur. Zaten aslında kendi yaptıkları işten bile çoğu zaman haberi yoktur. Onun için kurumun yazılım gereksinimi "İşin yürümesini sağlasın yeter"dir. Kimi zaman da "benim cebime en çok para bırakacak olan olsun"dur hatta... Hatta "bizimkilere yakın duranların ürünü olsun" da olur bazen, olmaz mı?!?! Bilmem...

Yazılım Firması Patronu:
 • Yazılımı yapan firmanın sahibidir/yöneticisidir/müdürüdür. Küçük işletmeler için; en büyük derdi, personel giderlerinden ne kadar kısabileceğidir. Orta ve büyük işletmeler için; en büyük derdi, personel giderlerinden ne kadar kısabileceği ve devlet teşviklerinden yalan dolanlarla ne kadar para koparabileceğidir. Firmanın kazançlarını, hali hazırdaki işi geliştirmek ve firmadaki yazılımcıların çalışma koşullarını yükseltmek yerine, alakasız başka yan sektörlere yatırımlar yapmakla veya kefen cebine biriktirmekle meşguldürler. Kalite yönetiminden habersiz, her şey çabucak olsun bitsin mantığı içerisinde sıkışıp kalmışlardır. Gelişi güzel yapılan yazılımların, 3-5 sene sonra kendilerini nasıl bir dara sokacaklarından haberleri bile yoktur.

Tüm bunların sonucunda, asıl çileyi ilk önce kurumda çalışan, yazılımı kullanacağım diye çırpınan zavallım kullanıcılar çeker. Daha sonra "olmamış bu becerememişsiniz" damgası vurulan yazılımı üreten yazılımcılar çeker.

Başlıkta sorulan "nereye gidiyor?" sorusu için ise; daha uzun yıllar bu şekilde devam edeceğine inanıyorum. Çünkü bilinçlenen ve hatalarından ders çıkaran yazılım firmaları tüm sorumluluklarını dürüst bir şekilde yerine getirse bile, buna değer verecek bir müşteri alt yapısı oluşmadığı sürece, yapılanların hiç bir kıymeti yok.
Eylül 2013

Vudu Cayld bir yanıt verdi.

Türkiye'de yazılım sektörü sizce nereye doğru gidiyor?

Yazılım sektörü büyümesine rağmen ar-ge çok az. Etrafımda gördüğüm firmaların çoğu yaptığı işleri ar-ge kapsamına sokup teşvik veren devlete kaktırmaya çalışıyor. Ama bu sözde ar-ge projelerinin çoğu çöp. Hakkını veren pek az şirket var. Böyle ufak tefek hesaplar ile yürüyen şirketlerden çalışanlarına düzgün bir maaş vermesi beklenemez. İnsanların hedefleri küçük ya da daha büyük işleri gerçekleştirecek kapasiteleri yok. Destek alınan projenin kendisinden daha büyük paralar kazanmak yerine alınan teşvikler ile günü kurtarmaya çalışıyorlar.
Haziran 2013

Vudu Cayld bir yanıta alt yorum yaptı

belki adamlar fenerbahçelidir. o zaman fenerbahçelilerin de cevap vermesi gerekir.
Haziran 2013

Vudu Cayld bir yanıta alt yorum yaptı

bunu neden akp'lilerin açıklaması bekleniyor onu anlamadım.
Haziran 2013

Vudu Cayld bir yanıta alt yorum yaptı

isme aldanmamak gerek. C# ve Java C tabanlı dillerdir. Bu yüzden syntaxları açısından ikisi de C'ye eşit uzaklıktadır. Öğrenmeleri arasında pek bir fark olduğunu zannetmiyorum. Visual Studio ile bir çok şeyi sürükle bırak olarak yapabilirsin. Ama bu işin mantığını öğrenmeni zorlaştırır. Bu arada VS'nin de ücretsiz sürümleri bulunuyor. Java için Eclipse ve Netbeans ücretsiz iken InteliJ'nin Enterprise sürümü ücretlidir.
JAVAiletüm platformlarda çalışabilen, aklına gelebilecek her şekilde yazılım geliştirebilirsin.
C# ile Windows platformuna bağımlı kalırsın. (Mono ile birlikte linuxta çalışır duruma geldi )
JAVA IDEleri yetersizdir (Eclipse ve Netbeans), Visual Studio çok gelişmiş bir IDEdir.
JAVA ile bir arayüzü yaparken çok uğraşırsın ,C# ta Visual Studio sayesinde çocuk oyuncağıdır.
JAVA ile yazdığın yazılımı C# ta daha kısa sürede yazarsın.
JAVA ücretsiz , c# ücretli
JAVA Bilen az, C# bilen tonlara insan var :)
JAVA daha kurumsal büyük çaplı projelerde tercih edilir, C# daha küçük ama daha çok projelerde tercih edilir.
JAVA daha zor, C# daha kolay öğrenilir (deniliyor:)

bence zaten OOP mantığını biliyorsan önce C# öğren sonra zaten JAVA öğrenmek o kadar zor olmaz.

daha detaylı farkları görmek için bkz : elektrikport.com/teknik-kutuphane/java-m-c-m-sorusu-yanta-ul...
Haziran 2013

Vudu Cayld bir yanıta alt yorum yaptı

Benim bahsettiğim kod yazmak aslında proje yapmak. Bir fikri hayata geçirecek kadar dili bilmiyorsan bence daha fazla okuman gerekir.
Kod yazarak. insanın okuduğu şeyler bir süre sonra afaki kalıyor bunları koda dökmedikçe. mesla c bildiğini yazmışsın ama c bir derya gibidir. eminim uzun süre c ile uğraşan profesyonel bir yazılımcılar bile her yeni projelerinde c ile alakalı bir şeyler öğreniyorlardır. önemli olan dili bilmek ve bildiğin şeyleri uygulayabilmektir. bildiğin şeyleri uygulayabilme de tecrübe ile oluyor.
Haziran 2013

Vudu Cayld bu yanıtı beğendi:

Ücretsiz olarak kullanabileceğimiz inploid'deki autocomplete'e benzeyen .NET kontrolleri var mı?

inploid ekibi olarak kendi geliştirdiğimiz bu tarz kontolleri açık kaynak kodlu olarak codeplex'e yerleştiriyoruz. Bu bahsettiğiniz kontrol de bizim geliştirdiğimiz bir kontrol olarak codeplex'te şu adreste mevcut:

autocompletecontrol.codeplex.com/

Oldukça gelişmiş bir kontrol olup, daha ayrıntılı bilgi ve demosunu yine aynı adreste bulabilirsiniz.

Haziran 2013

Vudu Cayld bir yanıt verdi.

XML ve HTML arasındaki farklar nelerdir?

Gündüz Ayar (@applesafari)'nin verdiği görsel aslında herşeyi anlatıyor ama biraz açmak isterim. xml dosyalarında açılan tagler kapatılmak zorundadır. html 4.1(xhtml) den önce böyle bir zorumluluk yoktu. html yapı olarak xml'e benzese de önceki versiyonları tam olarak bir xml değildi. bu yüzden browserlar saçma sapan yorumlayabiliyordu. ama xtml'den sonra html tam bir xml yapısına dönüştü. bu yüzden parse edilmesi kolaylaştı. parse edilmesi kolay olduğu için daha düşük kaynağa sahip cihazlarda da kullanılabilmeyi kolaylaştırdı. şu an için html için kullanılan standart xhtml'dir. html 5 de xhtml'dir.
Haziran 2013

Vudu Cayld bu yanıtı beğendi:

XML ve HTML arasındaki farklar nelerdir?

Programlama Dilleri
Üç temel fark vardır:
 1. HTML Doküman türlerinden yalnızca birisidir. Belgelerdeki başlıkların, değişik yazı türlerinin, listelerin, şekillerin ve resimlerin formatlanması için kullanılır. XML ise özellikle verilerin tanımlanması, tarif edilmesi ve farklı ortamlar arasında gönderilmesini sağlamak için geliştirilmiştir. Diğer bir deyişle veri tanımlama özellikleriyle HTML'nin tamamlayıcısıdır.
 2. XML de HTML gibi bir işaretleme dilidir. Ancak HTML gibi veriyi görüntülemek için değil, veriyi tanımlamak için geliştirilmiştir. Kuruluşlar arasında veri alışverişini sağlar.
 3. HTML bir sözcüğü etiketler arasına alarak koyu ya da italik yazılmasını sağlar. Oysa XML ise yapısal verilerin etiketlenmesi için bir iskelet sağlar.

Kullanım açısından farkları;
 • XML de çalışırken etiketlerin büyük küçük harflere karşı duyarlılığı bulunmaktadır.
 • XML'de oluşturulan etiketler gelişi güzel değil, düzgün bir sıra ile kapatılmalıdır.
 • XML'de yorum satırlarına boşluk karakteri tanımlanır.
Programlama Dilleri
Haziran 2013

Vudu Cayld bir yanıt verdi.

Bir programlama diline tamamen hakim olmak için neler yapılmalı? Başlangıç seviyesindeki programlama dili bilgimi ileri seviyeye nasıl taşırım?

Kod yazarak. insanın okuduğu şeyler bir süre sonra afaki kalıyor bunları koda dökmedikçe. mesla c bildiğini yazmışsın ama c bir derya gibidir. eminim uzun süre c ile uğraşan profesyonel bir yazılımcılar bile her yeni projelerinde c ile alakalı bir şeyler öğreniyorlardır. önemli olan dili bilmek ve bildiğin şeyleri uygulayabilmektir. bildiğin şeyleri uygulayabilme de tecrübe ile oluyor.
Mayıs 2013

Vudu Cayld bir yanıta alt yorum yaptı

ms sql mi my sql mi?
Import işlemi esnasında hata alıyorsanız veri tiplerini düzgün olarak ayarlamıyorsunuz demektir. Encoding de genelde problem çıkartıyor. Uzun bir işlem ve veri türüne göre farklılık gösteriyor. nasıl bir problem olduğunu söylerseniz daha kolay yardımcı olabilirim. Bir de veri çok fazla değil ise excel'den kopyala yapıştır ile daha kolay yapabilirsiniz.
Mayıs 2013

Vudu Cayld bir yanıt verdi.

TCP/IP nedir?

Internet ve daha geniş tanımı ile bilgisayar ağlarını kullanan bir çok farklı firma ve teknoloji vardır. Bu firmaların her birisi ürettikleri teknolojilerde ağ üzerinden iletişimi kendi kafalarına estikleri gibi yapmasın, herkes aynı standardı kullansın ve bu sayede birbirleri ile konuşabilsinler diye oluşturulmuş ağ iletişimi standartları (protokolleri) bütünüdür.

Bu protokoller topluluğu yazılımdan donanıma kadar, ağ iletişiminde belki de akla gelebilecek her şeyin nasıl yapılacağını belirten protokolleri barındırır.
Mayıs 2013

Vudu Cayld bir yanıt verdi.

Windows Phone ve iOS tehlikeli birer tekel olarak lanse edilirken, Google gibi bir tekele ait olan Android'in opensource gibi algılanması, bu şekilde pazarlanması doğru mudur?

Open source gibi algılanması ne demektir ben anlayamadım. Bir yazılım ya open source'dur yada değildir. Kaynak kodları source.android.com adresinden indirilebiliyor. Cihaz üreticileri android'i değiştirip kendi cihazlarında kullanıyorlar. Buna da izin veriliyor. Sizin için open source yani açık kaynağın sizin için başka bir anlamı varsa buna göre cevaplayalım soruyu.
Mayıs 2013

Vudu Cayld bir yanıt verdi.

Sql'de csv ile verileri içeri aktarma nasıl yapılabilir?

Import işlemi esnasında hata alıyorsanız veri tiplerini düzgün olarak ayarlamıyorsunuz demektir. Encoding de genelde problem çıkartıyor. Uzun bir işlem ve veri türüne göre farklılık gösteriyor. nasıl bir problem olduğunu söylerseniz daha kolay yardımcı olabilirim. Bir de veri çok fazla değil ise excel'den kopyala yapıştır ile daha kolay yapabilirsiniz.
Nisan 2013

Vudu Cayld bir yanıta alt yorum yaptı

java'da web projelerinde kullanılan war dosyaları içerisindeki java dosyaları class dosyası şeklinde bitcode'a çevirilmiş bir şekilde bulunur.
Sorunuzu "HTML yerine derlenebilen bir yapı neden kullanılmaz" gibi algılıyorum.. Aksi durumda web uygulamalarında ,tam tersine, derlenebilen diller kullanılır zaten. Ancak, HTML gibi bir yapının yerine derlenebilir bir yapı koyarsanız yanında bir de derleyici kullanmanız gerekecektir :) Dolayısıyla, her tarayıcı bir de derlenen kodu işleyecek bir başka yapıyı barındırmak durumunda kalacak. Aslında HTML ve CSS gibi ögeleri okuyup kodlanan görünümü oluşturan bir yapı tarayıcılar içinde var ve onlar da yeterince karışık bir işleve sahip. Sorunuzu biraz daha açarsanız daha net bir yanıt verebilirim.
Nisan 2013

Vudu Cayld bu yanıtı beğendi:

Veri girişi ile kullanıcılar tarafından devamlı güncellenen ve veri eklenen veritabanındaki bir tablonun, indekslenmesi uygun mudur?

Index konusu biraz karışık ve hassas bir konu çünkü veritabanı index'leri doğru kullanıldığında çok iyi performans artışı sağlarken, yanlış kullanıldığında performans üzerinde negatif bir etki gösteriyor.

Benim bildiğim kadarı ile, bir tabloya index eklemek için karar verirken o tablodaki verilerin güncellenme sıklığı, tabloya yapılan sorgu yoğunluğu gibi bazı faktörler göz önünde bulunduruluyor. Bunun için şurada kısa bazı açıklamalar bulabilirsiniz:

sql-server-performance.com/2013/sql-server-index-tuning
databasescripts.com/s/8/sql-server/automatically-reindex-all...
sql-server-performance.com/2013/sql-server-filtered-indexes-...

Bunlar sadece bir kaç döküman.. Aslında SQL sunucunuzda SQL Server Management'ı açıp SQL Monitoring aracı ile çok fazla sayıda alınan sorguları veya çok uzun sürede yanıtlanan sorguları görüntüleyebilir, hatta bu sorgulara göre otomatik olarak oluşturulması gereken index'leri görebilirsiniz. SQL bunu sizin için izler ve öneriler sunar.

Bu arada ek olarak, oluşturulmuş index'leri tablonuzun ne kadar sık güncellendiğine göre re-index ve re-organize edebilirsiniz. Yoğunluğu yüksek veya düşük tablolarda bunu daha kısa veya daha uzun aralıklarla gerçekleştirmek gerekiyor.

Veritabanı yöneticisi veya uzmanı arkadaşlar daha detaylı bilgiler verebilirlerse ben de ayrıca mutlu olurum :)
Nisan 2013

Vudu Cayld bir yanıt verdi.

Android telefonlarda kullanmakta olduğunuz vazgeçilmezim dediğiniz uygulamalar nelerdir (ne işe yarar)?

Flash light.Barcode scanner
Compass
istanbul ulaşım
yandex harita
keePassDroid (Güvenli şifre saklama uygulaması)
OtelSonDakika (Son dakika oda satışı)
mx player
Nisan 2013

Vudu Cayld bu yanıtı beğendi:

Android telefonlarda kullanmakta olduğunuz vazgeçilmezim dediğiniz uygulamalar nelerdir (ne işe yarar)?

 • Zite: İlgi alanlarına göre faydalı makale takibi - zite.com
 • Flipboard: Kişisel olarak takip ettiğin birçok içeriği sana özel magazin olarak görebileceğin güzel bir uygulama - flipboard.com
 • Catch: Sesli ve yazılı not alma uygulaması - catch.com
 • Pocket: Herhangi bir linki, siteyi daha sonra okumak üzere kaydedebilmeni sağlayan süper uygulama - getpocket.com
 • Soundhound: Duyduğun bir müziği telefona dinleterek kimin çalıp söylediğini sana bulan uygulama - soundhound.com
 • Juice Defender: Pil ömrünü Android telefonlar için oldukça uzatan faydalı uygulama - juicedefender.com
 • Twitter, vs. zaten standard...
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3221 Kişi   563 Soru

Yazılım Geliştirme

1224 Kişi   187 Soru

Yazılım Algoritmaları

481 Kişi   31 Soru

Denklem

250 Kişi   1 Soru

Yazılım Mühendisliği

536 Kişi   39 Soru

Yazılım Uzmanı

350 Kişi   29 Soru

Java

315 Kişi   52 Soru

Android

405 Kişi   139 Soru

Mobil

96 Kişi   61 Soru

Programlama Dilleri

576 Kişi   94 Soru

Samsung Galaxy

18 Kişi   28 Soru

Mobil İşletim Sistemleri

54 Kişi   17 Soru

Mobil Uygulamalar

251 Kişi   110 Soru

Android Uygulamaları

127 Kişi   81 Soru

Android Market

33 Kişi   23 Soru

Android SDK

30 Kişi   17 Soru

İnternet

2615 Kişi   541 Soru

Bilgisayar

2626 Kişi   444 Soru

Bilgisayar Programları

1836 Kişi   180 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3669 Kişi   280 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

Türkiye Sorunları

1155 Kişi   239 Soru

Programlama

811 Kişi   232 Soru

Matematik

715 Kişi   161 Soru