Bilmek istediğin her şeye ulaş

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Vural inploid.com'da 0 soru sordu, 9 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Haziran 2014

Vural bu yanıtı beğendi:

Web sitelerinde hangi ödeme yöntemini kullanıyorsunuz? Hangisini tavsiye edersiniz?

Sanal kart... alışveriiş yaptıkça azalan limit olarak kullanıyorum ihtiyaç olduğu zaman limiti veriyorum...
paypal da artık güvenli değil son zamanlarda hack haberleri fazla çıkmaya başladı
Haziran 2014

Vural bir yanıt verdi.

Haziran 2014

Vural bu yanıtı beğendi:

Bir sektöre çözüm üreten internet projemiz var. Ücretli bir sistem ancak test ya da beta aşamasında, kullanıcılardan alınacak ücret nasıl olmalıdır?

Daha önce bu durumla ilgili internette yaptığım araştırmalarda gördüğüm kadarı ile, bir kullanıcıya bir şeyi hak olarak veriyorsanız o hak üzerinde negatif değişiklik yapmanız internet siteleri söz konusu olduğunda pek iyi sonuçlar vermiyor. Kullanıcılarınıza verdiğiniz hizmeti ödedikleri bedelin karşısında bir hak olarak sunuyorsanız siz de bu durumda dikkatli davranmalısınız. Victor Tomaili (@victortomaili) 'nin belirttiği gibi indirim kuponu ile belirli bir dönem için bu bedeli sadece belirli kullanıcılara (ilk 500 kişi, vs. gibi duyurularla) daha düşük bedel ile vermeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Hizmeti bedava veriyorken belirli bir ücret karşılığında vermeye devam etmekte de sıkıntı yok (Whatsapp örneği) ancak bedeli bir dönem sonunda aniden artırmak yerine bedeli bir dönem için düşürmek, bunu da kupon ile yapmak en uygun çözüm gibime geliyor. Fiyatlandırma oranını ise tamamen işinize ve tahminlerinize göre sizin yapılandırmanız faydalı olacaktır.
Haziran 2014

Vural bu yanıtı beğendi:

Her konuda güvenilir kaynaklara dayanan bir dünya istatistik ağı var mıdır?

Tamamen güvenilir diyemem ama farklı kategorilerden -benim de ara ara kullandığım- bazılarını aşağıya sıraladım.
Haziran 2014

Vural bir yanıt verdi.

Web sitelerinde hangi ödeme yöntemini kullanıyorsunuz? Hangisini tavsiye edersiniz?

Paypal tercihimdir... Daha önceleri bankaların sanal kartını kullanırdım.
Haziran 2014

VuralWeb Siteleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Siteleri

Web Siteleri

Haziran 2014

Vural bu yanıtı beğendi:

Bazı hesap girişlerinde (e-devlet, banka hesabı, e-okul gibi) neden kutudaki yazıyı veya sayıyı yazınız gibi güvenlik sorusu sorulur?

Bu bir güvenlik önlemidir. Web siteleri giriş sayfasından sisteme girmeye çalışan kişinin insan mı yoksa makine mi olduğunu bilmez. Bu yüzden bazı sitelerde -özellikle güvenliğin yüksek seviyede önemli olduğu sitelerde- sayfada böyle bir kod yerleştirilerek makinenin (virüs ya da botun) okuyamayacağı, her seferinde değişen, resimler içine karıştırılarak sunulan karakterler veya sayılar oluşturularak kullanıcıya gösterilir. Bu sayıyı insan gözü ile anlayıp ayırt edebiliriz ve gördüğümüzü o kutuya yazarız. Web sitesi de arka tarafta bu sayıyı kullanıcının yazdığı ile kıyaslayarak doğruluğunu kontrol eder ve sayfayı kullanananın insan olduğundan emin olur.

Bu kullanıma ek olarak; sitelere yazılan botlarla yapılan saldırılarda formlar otomatik olarak doldurulabiliyor ve siteye gönderilebiliyor. Bunun önüne geçmek için de yine yukarıda anlattığım nedenlerden ötürü bu sistem kullanılabilir.

Bu sisteme verilen genel ad CAPTCHA'dır. Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart kelimelerinin kısaltmasıdır. Zaten adından da anlaşılıyor ne yaptığı :) (Turing Testi nedir?). Yanlış hatırlamıyorsam ilk bulanlar da bu arkadaşlar idi ve bu ismi vermişlerdi: captcha.net
Haziran 2014

VuralSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Haziran 2014

Vural bu yanıtı beğendi:

İyi bir blog yazarı olmak için neler yapılmalıdır?

İyi bir blog yazarı olmak çok sayıda meziyet ve alışkanlığa sahip olmalısınız. Kısaca bunlardan bahsetmek gerekirsek;

1. İyi Bir Blogger SEO Öğrenir
Blogunuzun trafiğini arttırmak istiyorsanız öncelikli hedefiniz organik trafik elde etmek olmalı. Bunun için de blogunuzu arama motorlarına uygun bir şekilde optimize ederek daha iyi indekslenmesini sağlamalı ve arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmalısınız. İyi bir blogger mutlaka SEO öğrenmeli, bunun için çaba göstermeli.

2. İyi Bir Blogger Okuyucunun İçerik İhtiyacını Karşılar
Blogların kalbi, beyni artık ne dersiniz bilemem ama en önemli parçası içeriğidir. Blogunuzu başarıya götüren temel faktördürr. Diğer faktörler bunun üzerine inşaa edilir. Bir blogger ürettiği içerik kadar iyidir.

3. İyi Bir Blogger Okuyucusu İçin Yazar
Bloggerların yaptığı en sık hatalardan biri, okuyucusu için değil arma motorları için yazmaktır. Sırf aranma hacmi yüksek olduğu için bloguyla alakasız yazılar yazarlar. Eğer iyi bir blogger olmak istiyorsanız içerik üretirken, reklam alırken, tasarım yaparken vs. her adımda kullanıcı odaklı olmalısınız.

4. İyi Bir Blogger Yazı Diline Dikkat Eder
Blogunuzu sadece kendi yaşıtlarınız ya da arkadaşlarınız okuyormuş gibi düşünürseniz hata yaparasınız. Unutmayın blogunuzu internet denen herkese açık bir mecrada yayınlıyorsunuz ve her yaştan, her meslek grubundan, her sosyal statüden insan okuyabilir. İyi bir blogger bunu göz önünde bulundurarak yazılarında kullandığı dile ve tona dikkat eder.

5. İyi Bir Blogger Hedef Kitlesini Bilir
Oluşturacağınız içeriklerin hazırlanma aşamasından promosyon aşamasına kadar her adımda hedef kitlenize uygun hareket etmek daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu yüzden hedef kitlenizi blimek ve onlara ulaşmak önemlidir.

6. İyi Bir Blogger Spam Yapmaz
Spam kelimesini okuduğunuzda muhtemelen aklınıza spam yorumlar gelecektir. Ancak benim spam yapmakla kastettiğim şey bundan ibaret değil. Sosyal medyada takipçi arttırmaktan tutun da arka arkaya gönderilen tweetlere kadar her türlü black hat davranıştan kaçınmalıdır iyi blogger olmak isteyen biri. Online itibarına leke sürdürmemelidir.

7. İyi Bir Blogger Sosyaldir
İyi bir blogger olmak istiyorsaniz sosyal medya platformlarında yer almak yetmez. Onları aktif bir şekilde kullanmalı, takipçilerle etkileşime geçmeli, blogunuza özel sosyal medya pazarlama stratejileri geliştirmelisiniz. İyi bir blogger aynı zaman iyi bir sosyal medya kullanıcısıdır.

8. İyi Bir Blogger Çok Okur
İyi bir blog yazarı aynı zamanda iyi bir blog okuyucusu olmalı. Sadece blog da değil, kitap, dergi, gazete.. her şeyi okumak yazılarınıza kesinlikle yansıyacaktır. Yazı tonunuzu geliştirmenizi, dili iyi kullanmanızı ve yeni yazı fikirleri üretmenizi sağlayacaktır. Çok okumak iyi bir bloggerın olmazsa olmazıdır.

9. İyi Bir Blogger Telif Haklarını İhal Etmez
Kullandığınız temadan, internette bulduğunuz resim ve yazılara kadar pek çok materyalin hak sahibi o materyali üreten kişi veya veya kurumlardır. İyi bir blogger bu materyalleri asla kendi üretmiş gibi lanse etmemelidir. Hak sahibini mutlaka kaynak göstermelidir.

10. İyi Bir Blogger Blogunu Güncel Tutar
Blogunu güncel tutan, sık yazı yazan bloggerlar hem trafik açısından hem de okuyucu memnuniyeti açısından çok daha başarılı olurlar. İyi bir bloggerın içerik takvimi olmalı ve düzenli olarak blogunda yeni yazılar yayınlamalıdır.

Kaynak: İyi Bir Blogger Olmanın 10 Emri
Haziran 2014

Vural bu yanıtı beğendi:

Blog terimi nerden gelmektedir?

Weblog (ağ kaydı) sözcüğünün kısaltılmışıdır. The Oxford English Dictionary'ye göre 23 Mayıs 1999'da "Tasty Bits from the Technology Front" online dergisinde yayınlanan "Jargon Watch" isimli makalede Peter Merholz isimli bir zatın web sitesine "Artık weblog sözcüğünü wee'blog ya da kısaltılmış şekliyle blog olarak telaffuz edeceğim" yazdığı yazar.
Haziran 2014

VuralSerdar Kara kişisini takip etmeye başladı

Serdar Kara, Blog Yazarı, @bloghocam

bloghocam.blogspot.com

Haziran 2014

Vural bir yanıt verdi.

Misafir blogculuk ile son yıllarda pek çok yabancı blog popüler hale gelmişken, Türkçe bloglarda benzer bir duruma neden rastlayamıyoruz?

Bir çok blogda misafir yazarlık yapıyorum. Bundaki tem amacım da kaliteli içerik üretmek...

Misafir olarak kaleme aldığım yazıları kendi blogumda misafir edenler başlığı altında topladım.

İnceleyebilirsiniz.
srgz.blogspot.com.tr/p/misafir-edenler. H... .
Haziran 2014

Vural bir yanıt verdi.

Türkiye'nin en iyi kişisel blogları nelerdir?

Benimde kişisel bir blogum var. Webtasarım ve Teknoloji üzerine yazıyorum.
srgz.blogspot.com
Haziran 2014

VuralBlogspot konu başlığını takip etmeye başladı.

Blogspot

YÖNLENDİRME Blogger (servis)

Haziran 2014

VuralBlog Önerileri konu başlığını takip etmeye başladı.

Blog Önerileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2014

Vural bir yanıt verdi.

Blog yazıyor ya da bir bloğu takip ediyor musunuz?

Yazıyorum, Webtasarım ve Teknoloji Blogu adına bir blogum var.
srgz.blogspot.com
Haziran 2014

VuralBlogger konu başlığını takip etmeye başladı.

Blogger

Blog; yazan kişi Blogger.com; ilk blog servis sağlayıcı

Haziran 2014

VuralBlog konu başlığını takip etmeye başladı.

Blog

Blog (Türkçe: ağ günlüğü, günce) veya Weblog (Türkçe: Ağ kütüğü) teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şe...

Haziran 2014

Vural bir yanıta alt yorum yaptı

Dilerseniz ben yardımcı olabilirim size...
Blog yazmayı çok istiyorum, bazen deniyorum, blogumu açacam diyorum ama her seferinde yılıyorum. Sanırım bu konuda yardıma ihtiyaçım var çünkü her seferinde bir yerden sonra işler karmaşıklaşıyor. Şu siteyi takip et orada aradığını bulucaksın dediğiniz bir yer varsa söylerseniz sevinirim. Blog kurmanın inceliklerini bu işlerden anlamayan seviye hitap ederek anlatan bir site.
Daha Fazla