Bilmek istediğin her şeye ulaş

Wahap Ustun, 

Diş Hekimi

Diş Hekimi Wahap Ustun inploid.com'da 0 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 12 takipçisi var.

Mart 2014

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

İntihar etmeyi düşündünüz mü, düşünür müsünüz?

Dayanılmaycak anlarda düşünülen eylemdir. Şu ana kadar düşünmemiş olmak daha sonra düşünmeyeceğimiz anlamına gelmez. Acizlik olarak görmüyorum, mutlak dayanılmayacak kadar yoğun bir acı vardır. Fakat dini inaçlarımız ve bizi seven ya da bize ihtiyacı olan kişilere karşı sorumluluklarımız yanlıştan bir çok insanı korur. İslamda belirtilen imansız ölmeden kasıt nedir? İslam dinine bakınca günah olan herşeyin bizim için zararlı şeyler olduğunu görürüz. Muhtemel şu ki intiharda cehennemden de daha çok acı çekeceğimiz bir mekanımız olacaktır. Belki de insan hiç ölmüyordur herkes onu ölü sanıp, o herkesi görüyordur ebedi bir acı çekiyordur, ruhu bir yerlerde sıkışıp kalıyordur vb. ? Tabi ki hepsi sesli düşünme ve belkiler ama bence bilinmeyen ve söylenenlerden kesin farklı bir acı var ki, bu derece yasak kılınmış. Yoksa bu kadar acı çeken bir kula Allah kucak açar. Allah her zaman kulu en çok düşünendir. Bu yoğun acı halindeykenki halinden daha çok acı çekmeyecek olsa yasak kılmazdı.
Şubat 2014

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

Sedasyon nedir?

Tıpta hastanın kontrollü bir şekilde uyku haline sokulmasıdır. Anestezi ile karıştırılmamalıdır. Sedasyonda uyku derinliği ayarlanabilir ve hastanın refleksleri tamamen korunur. Özellikle küçük yaşta çocuklarda hastane-tedavi korkusunda sık kullanılan bir yöntemdir.

Sedasyon damar yolu açılmasıyla başlar ve tedavi süresince hasta anestezi uzmanı tarafından kontrol altında tutulur. Tedaviye göre sedasyon süresi değişiklik gösterebilir. Sedasyonun başlaması kadar sonlandırılması da dikkat ister. Tedavinin bitmesiyle anestezi uzmanı kontrollü bir şekilde sedasyonu sonlandırır. Hastaya uygulanan sedatif ilaçların beyne etkisi kademeli olarak kaldırılır.
Şubat 2014

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

Mutlu musunuz?

Sağlığım yerinde, ailemle birlikteyim. İçinde rahat rahat gezip dolaştığım güzel bir ülkem var. Elbette mutluyum.
Şubat 2014

Wahap Ustun  bu yazıyı beğendi:

Vitiligo Nedir Kimlerde Görülür

SağlıkVitiligoDerimizde ki renk oluşumu sağlayan yani pigment üreten melanosit hücrelerinin hasara uğraması sonucu Vitiligo hastalığı oluşur. Yeterli pigment üretilmemesi sonucu deride dağınık bir şekilde beyaz lekelerin oluşmasıdır. Bu lekelerin sınırları bellidir ve yayılma şekilleri farklıdır. Bazen geniş çapta bir beyazlık görülürken bazende küçük bir beyazlık görülür. İşte bu durumların hepsine Vitiligo denir. En çok el, ayak ve yüzde görülür.

Vitiligo en sık 20 yaşlarında görülür. Kadın ve erkeklerde sıklığı aynıdır. Bu hastalık koyu renkli kişilerde daha belirgindir. Kalıtsal faktörler hastalığın oluşmasında etkilidir. Ailesinde bu hastalık olan kişilerin %20 sinde vitiligo görülmüştür.

Vitiligo Hatalığının Ortaya Çıkma Sebepleri;
Hastalığının ortaya çıkmasını sebebi pigment üretilmemesidir. Çünkü pigmentler deriye renk verir. Bunu sağlayan da melanosit hücreleridir. Eğer bu hücreler bozulursa hastalık kaçınılmaz olur. Genetik bozukluklar, bağışıklık sisteminin bozulması ve melanosit hücrelerin kendilerini yok etmesi gibi sebepler sonucunda melanosit hücreleri eksilebilir buda hastalığa neden olur. Bunların dışındaki bazı faktörler ise hastalığı daha çok şiddetli kılar; Stres, Güneş yanması ve bazı hastalıklar.

Bu hastalığının belirtileri ise deride beyaz lekeler görülür.

Vitiligo Tedavisi;
Tedavinin amacı melanosit hücrelerinin çalıştırılmasıdır. Bunun içinde ilaçlar kullanılır. Lokal ultraviyole B ışın tedavisi de uygulanır. Bu ışın tedavisi ise lekelerin olduğu bölgelere uygulanır. Bu yöntemde bir kaç seans uygulanır. Krem ile de tedavi edilir. Dikkat etmek lazım bu tedavi yöntemine çünkü yan etkiler görülebilir. Kozmetik yöntemler ile de lekeler kapatılabilir. Bunun dahilin de bilginin en doğru adresi doktorlarınız dır. Lütfen doktorlarınıza danışınız.

Ramazan ALTUN
Daha Önceki Yazım Okumak İçin Aşağıdaki Linki Tıklaya Bilirsiniz;

Cilt Lekelerine İyi Gelen Bitkiler


Diğer Sağlık Haberleri İçin Sitemi Ziyaret Edebilirsiniz;

bilimcelll.blogspot.com.tr/search/label/... .
Şubat 2014

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

Lise son sınıftayım, bana hangi üniversiteyi ve hangi bölümü önerirsiniz?

Ataması kolay yapılabilen öğretmenliklerden birini önerebilirim:)
Şubat 2014

Wahap Ustun  bu yazıyı beğendi:

Şubat 2014

Wahap Ustun  bu yazıyı beğendi:

Aralık 2013

Wahap Ustun  bu yazıyı beğendi:

Kızlı Erkekli Baaddin v03.0

Şimdi "baydın ama" diyeceksiniz lakin ne kolluk güçleri, ne mülki amirler ne de Baaddin duruyor...
Mizah
Aralık 2013

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

Neden farklı dinlere bu kadar yoğunlaşıp ve dinleri sorgulayıp asıl amaç olan 'Tanrı' kavramını daha da irdelemiyoruz?

Hani nerde göremiyorum :p
Varsa tek yönlü bi görüş vardır...
Aralık 2013

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

Neden farklı dinlere bu kadar yoğunlaşıp ve dinleri sorgulayıp asıl amaç olan 'Tanrı' kavramını daha da irdelemiyoruz?

Soruyu çok sevdim. Benim de hep merak ettiğim konudur bu. Bütün dinlerde birbirine benzerlikler vardır . Hepsi iyiliğe yönlendirir. 4 büyük din farklı anlatılsa da birbirine çok benzer. Ve hepsi aynı tanrıya inanır . Asıl olan aşktır. Allah aşkıdır fakat dinde kimse bundan bahsetmez çünkü dini, mışlarla mişlerle öğreniriz ve yaşamaya devam ederiz , hissetmeyiz. Din de hissetmek gerekir. Bizim din dediğimiz gelenek göreneklerimizdir aslında. Dinde hep günahlardan ve sevaplardan bahsedilier. Kimse de demezki Allaha ulaşmayı deneyin! . Allaha ulaşamadıktan sonra , o çok arzuladıkları cennete nasıl gidilecektir? Hadi diyelim ki gitti, Allaha ulaşamadıktan kavuşamadıktan sonra bir anlamı olacak mıdır? Sevdiğin yanında olmadıktan sonra en eşsiz keyifler yiyecekler görüntüler vb. Verilsin bir anlamı olacak mıdır ? Dinde hep bir dayatmaya gidilir, çocukluktan başlanarak ; şişştt yapma Allah yakar, kabir azabı çekersin zebaniler şöyle yapar vb. Allah öcü müdür ? Yoksa sevgilerin en güzeline layık en büyük mutluluk mudur ? Bence ikincisi anlatılmalı ki, ikincisine ulaşabilmek için kişi kendisini 1. Den koruyabilsin. Cennet için söylenenlerde; yiyecekler, köşkler, huriler... Sanki ... ... ... Dünyası orası. Sen cennete gitmişin Allaha yakınsın ama orda hurilerle ohhh ... Çok can sıkıcı şeyler bunlar bence. Kuranın 7 dili vardır ama bizim ilk okuduğumuzda andığımız dil 1. Dilidir ve genelde sadece bu anlamıyla kuranı anlar ve yaşamaya çalışırız. İşte 1. Dile bakınca huriler , aşne fişne , yemeler içmeler , keyif yeri olarak anlatılır ki bu anlamıda çoğu zaman kendimiz anlamayız mışlarla mişlerle kendine göre yorumlayan büyüklerden öğrenirz. Kulaktan kulağa oyunu gibi eklendikçe azaldıkça , inaç yargılarımız o yönde değişir. Örneğin budisler için ; Budanın söylediği bir çok şey tasavvuf kiitaplarında anlatılanlarla aynıdır, bir çok filozofun davranış ve söylediklerine bakılıca da aynı değerleri görebilirsiniz. Buda belki ermiş biriydi, o bölgenin insanı onu ilahlaştırdılar. Sokrates belki Arabistanda dünyaya gelseydi ermiş kabul edilecekti. Bİlmediğimiz elbette çok şey var. Ama şu da bir gerçekki herkes dolaylı yoldan da olsa aynı Tanrıya inanır. Budaya inananda, Budayı Allah yarattığı için bir yerde yine Allaha tapmış olur. Nasılki aşk bu dünyada farklılık ve mutluluksa dinde de asıl olan aşktır ve Allaha kavuşmayı ulaşmayı dilemektir. Asıl mutlukuk sevdiğinle olandır .
Aralık 2013

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

Bekar anneler neden çoğalıyor?

Evlenmeden anne olmak diye bakmak yerine boşanmalardaki artış olarakta değerlendirilebilir.
Kasım 2013

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

Fitnessa yeni başlayanlar ilk hangi kaslara ağırlık vermelidir?

Yeni de başlansa, uzun dönemde yapılsa ''öncelikli kas'' diye bir şey yoktur. Çünkü bu mantıkla devam eden sporcularda bir süre sonra Bacak, Trapez, Calf, Ön kol eksikliği göze çarpıyor. Tüm kaslara gerekilen özeni göstermeliyiz vücudumuz sadece göğüs, biceps, kanattan oluşmuyor.
Kasım 2013

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

Fitnessa yeni başlayanlar ilk hangi kaslara ağırlık vermelidir?

Amatör olarak sporla ilgilenen biri olarak söyleyebileceğim, başlangıçta ana kas gruplarına ağırlık verilmelidir. Sırt, göğüs, kol (ön ve arka), omuz, karın ve bacak (ön ve arka) başlangıçta egzersiz yapılacak bölgeler olarak söylenebilir. İlk olarak yüksek ağırlıklar altına girmemek ve bir veya birkaç ay boyunca hafif ağırlıklar ile vücudu alıştırmak en doğrusudur.

Kilonuza ve vücut durumunuza göre egzersizlerin öncesinde ve sonrasında yapılacak yürüyüş, bisiklet vb. hareketler hem yağ yakmanızı hem de ısınmanızı sağlayacaktır.

Bütün bu kendimce verdiğim bilgilerin ardından söyleyebileceğim en önemli nokta başlamadan önce kesinlikle bilinçli hocalar tarafından yönlendirilmeniz ve kafanıza göre kendinizi fazla zorlayıp sakatlıklara imkan vermemeniz olur.
Kasım 2013

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

Fitnessa yeni başlayanlar ilk hangi kaslara ağırlık vermelidir?

Vücudun " core bölgeleri " olarak adlandırılan bölgeler vardır bunlar . Omuz, bacak ve karın bölgeleridir. Vücudun testesteron üretimini tetiklemek, arttırmak amacıyla bu bölgelere gerekli özeni göstermek size uzun vadede fayda sağlayacaktır.
Kasım 2013

Wahap Ustun  yeni bir  gönderide  bulundu.

Öğrenci evlerinde kızlı erkekli kalmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şahsen buna karşı çıkmalarını, çok mantıklı buldum. Bu Hükümetin şimdiye kadar yaptığı uygulamalardan nadir taktir ettiklerimden. Aynı sırada oturabilirsin, bir kafede blunabilirsin vb. Fakat aynı evde kalmakta nedemek ? Bizlede öğrenci olduk ve zamnında buna karşı çıktığımız için biz horgörüldük. Ben banaz bir kişi değilim fakat, anne babalarımızdan sakladığımız bir şey yapıyorsak doğru olmayan birşeyler vardır. Anne baba izni le kalıyorsak zaten art niyet düşünülemez.
Kasım 2013

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

Taurin hakkında neler biliyorsunuz?

Taurine kemiklerde, kalp kasında ve kan hücrelerinde bolca bulunur. Kandaki su ve mineral seviyesini düzenlenmesine yardımcı olan bir aminoasittir. Beyin ve sinir sistemindeki kalsiyum ve potasyum dengesinin düzenlenmesinde görevlidir. Bu aminoasit kırmızı et, süt, balık, yumurta ve çeşitli mantarlarda bolca bulunur.

İlk olarak 1827 yılında Avusturyalı bilimadamları Tiedermann ve Gmelin tarafından bir öküzün safrasında keşfedilmiştir. Taurin kelimesi de taurus (boğa) kelimesinden türetilmiştir.

Taurinenin yararları nelerdir?
  • Yağların sindirimini ve vücuttaki yağları çözen vitaminlerin emilimini kolaylaştırmaktadır.
  • A vitamini, B16 vitamini, çinko, metionin gibi aminoasitlerin eksikliği bu aminoasidin eksikliğiyle ilişkilidir.
  • Sinirlerin ve kasların düzgün işleyişi için önemlidir.
  • Kan basıncını ve kalbin atış hızını düzenler, nörotransmiter maddelerin üretiminde ve beynin korunmasında görev alır.
  • Kalp hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.
  • Görme ve üreme fonksiyonu için gereklidir.
  • Hücre içinde önemli bir antioksidan rol oynamasının yanı sıra antibakteriyel özelliklere sahip kompleks cilt lipidlerinin sentezinde rol oynar.
  • Enerji içeceklerinin hemen hemen hepsinde mevcuttur. Ancak yapılan son araştırmalara göre tamamen tehlikesiz olduğu saptanamamıştır.
Kasım 2013

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

Zaten zorunlu kılınmış olan Din ve Ahlak Bilgisi olarak verilen Sünnilik dersinin yanı sıra seçmeli Kuran dersleri de geliyor. Sizce de Tevrat, İncil, Alevilik hatta seçmeli evrim dersleri de alternatif olarak sunulmalı değil mi?

Laiklik ile din eğitimi aynı kapsam da değil bence. sebeplerim var, din öyle etkili bir unsur ki insanlar uğruna bellerine bomba bağlayıp intihar edecek kadar bağlanabiliyorlar. örnek çok uç gözükse de gerçek hayatta bunlarla çok kez karşılaşıyoruz, tüm dünya savaşlarının temelinde yatan unsur para ve din değil değil mi?

Din eğitimi, devlet laik bir sistem de olsa bile devlet tarafından verilmeli ama halkın talep ettiği her din eğitimi verilmeli sadece Türkiye özelinde İslamiyet değil. Yahudilik, Hristiyanlık yada İslamiyete ait diğer mezhep eğitimleri de verilmeli ve bu eğiticilerin akademik eğitimlerini tamamlamış bilgili bilim insanlarından olması gerekli. yani teologlar tarafından verilmeli bu dersler.

Ne idüğü belirsiz Kur'an kurslarında yada mahalle aralarında apartman dairelerindeki bekar odalarındaki abiler, ablalar diye adlandırılan hiç bir kanun ve yasaya tabi olmadan kurs ve din eğitimi veren hücrele evleri cemaatlere piyade yetiştirileceğine devletin okullarında bilimsel olarak Kur'an, İncil, Tevrat ve tüm mezheplere ait eğitimlerin verilmesini destekliyorum ve bu önergeyi veren MHP milletvekillerine teşekkür ediyorum.

Teşekkür ediyorum çünkü; 4+4+4 kanun tasarısında Kur'an eğitimi yoktu bile MHP'nin teklifi ile en azından okullarda alacak bu çocuklar eğitimi ve belki de cemaatlerin tuzaklarından kurtulacaklar bu sayede. AKP ye kalsa din eğitimine gerek bile yok çocukların geleceklerini izbe dershaneler de cemaatlere bırakmak için yol arıyor belki de tam bilemiyoruz bunu.

Başbakan dershaneler kapatılacak diyor, o dershanelerin yarısından fazlasının cemaatçilerin ait olduğunu ve asla kapatmaya gücünün yetmeyeceğini bilmiyor mu sizce?
Kasım 2013

Wahap Ustun bu yanıtı beğendi:

Zaten zorunlu kılınmış olan Din ve Ahlak Bilgisi olarak verilen Sünnilik dersinin yanı sıra seçmeli Kuran dersleri de geliyor. Sizce de Tevrat, İncil, Alevilik hatta seçmeli evrim dersleri de alternatif olarak sunulmalı değil mi?

Düşünüyorum da @chamacon aslında haklısın, sadece Kur'an seçmeli ders olmamalı. Laiklik diyorsak diğer dinlerde seçmeli ders olmalı, hatta bu dersleri almak istemeyenlere de altarnatif sunulmalı. O zaman dar düşüncelerden kurtulabiliriz. Yalnız takip ettiğime göre TBMM'de bu tasarıyı sunan AKP değildi. MHP'idi ama AKP ise destekledi, normalde siyasetle ilgili yorum yapmayı pek sevmiyorum ama bu gerçek, CHP'den Muharrem İNCE kürsüde "bunu oy almak için yapıyorsunuz, zaten var olan yasa ile bunları seçme dersi yapmak mümkün dedi." Bence burada haklı, var olan yasa din eğitimleri seçme dersi olarak kabul edileceğini söylüyor, sadece islam diye bir sınırlandırma yok, kanuna belirtilerek konmasını bende anlamış değilim.

Alevi, Sünni, hristiyan, yahudi ve inanmayanlar için, seçmeli ders olarak kalmalı. Bir ermeni mahallesindeki okulda zorla islam dinini anlatmak akla kar değildir. Kişi kendi dinini seçip eğitimini almalıdır.

Ve dediğin gibi, din derslerini sadece bilgi amaçlı verilmelidir. Çoğunluk içindeki azınlığı ezmemek için...
Kasım 2013

Wahap Ustunİlginc Adam kişisini takip etmeye başladı

İlginc Adam, Yazar, @ilgincadam

Kim derse "geçer" diye, ona geçsin bu acı....

Kasım 2013

Wahap UstunHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Ağrı (Tıp)

82 Kişi   24 Soru

Kanal Tedavisi

22 Kişi   2 Soru

Doktorlar

167 Kişi   68 Soru

Yaşam

1230 Kişi   398 Soru

İnsan Sağlığı

537 Kişi   314 Soru

Sağlık

1134 Kişi   1192 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

825 Kişi   69 Soru

Felsefi Düşünce

504 Kişi   72 Soru

Alkollü İçecekler

70 Kişi   59 Soru

Ağız Bakımı

23 Kişi   13 Soru

Diş

131 Kişi   78 Soru

Akrep Burcu

14 Kişi   5 Soru

Doktorluk

111 Kişi   40 Soru

Diş Bakımı

30 Kişi   28 Soru

Diş Beyazlatma

10 Kişi   5 Soru

Doktora

27 Kişi   2 Soru

Bakteri

10 Kişi   9 Soru

Diş İmplantı

16 Kişi   6 Soru

Diş Hekimi

14 Kişi   6 Soru

Hastalıklar

432 Kişi   276 Soru

Ağız Ve Diş Sağlığı

15 Kişi   15 Soru

Mizah

46 Kişi   9 Soru

Ses Sanatçısı

19 Kişi   10 Soru