Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alican Yıldız, 

Girişimci

Girişimci Alican Yıldız inploid.com'da 0 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Ocak 2015

Alican Yıldız bu yanıtı beğendi:

Shazam, Google Sound Search, Soundhound gibi yazılımlar müzikleri nasıl tanıyor?

Her şarkının kendine ait bir izi vardır. Bu iz; Spektogram adı verilen; sesin içerisindeki frekansları görsel olarak görmemizi sağlayan grafikler ile yakalanabilir. Çalınan her şarkının spektogram değerleri sayesinde şarkının kendi parmakizi çıkarılır. Bu parmakizi üzerinde belirli frekanslar istendiği takdirde bastırılabilir veya ön plana çıkarılabilir. Bu da belirli biz ezginin belirleyici olan faktörlerini ön plana çıkarılabilmesine veya arka plana itilebilmesine olanak verir (aşağıda örnek bir spektogram kaydını, onun altında da gerçek zamanlı bir müzik videosunun spektogram görüntülerini görebilirsiniz).

GoogleShazam, Soundhound, Google Sound Search gibi programlar kayıt ettikleri ses parçalarının anlık spektogram grafiklerini çıkararak ve belirgin yanlarını daha da güçlendirerek/belirleyerek (feature extraction) kendi veritabanlarındaki kayıtlar ile (elbette ki onların da spektogram kayıtları ile) karşılaştırıp bir eşik seviyesinde (threshold) benzerlik yakalamaya çalışırlar. Bu benzerliği yakaladığı anda da müziğin hangi şarkıya ait olduğunu belirlemiş olur (yüksek ihtimal ile). Buradaki asıl mevzu bu işi milyonlarca kayıt arasından nasıl bu adar hızlı yaptığıdır.

Bu da veritabanı kayıtlarında "belirleyici frekans özellikleri çıkarılmış halde" kayıtlı bulunan spektogram izlerinin (şarkı parmakizleri) bazı algoritmalar ile yakınsama değerlerine çok hızlı ulaşılabilmesi yolu ile yapılır.

Google
Aşağıdaki grafikte bulunan kırmızı noktalar örnek bir şarkının spektogramındaki belirleyici frekans noktalarını göstermektedir. Tepelerdeki yoğunluk sayısı benzerlik için kullanılabilir. Aynı şekilde en alttaki seviyeler de...
Google
Shazam (aynı şekilde diğerleri de); veritabanında, müziğin belirleyici frekanslarını spesifik olarak zamana bağlı bir iz şeklinde şarkı ismi ile birlikte kaydeder.

Örnek:
Frekans: 1672.1 Hz
Şarkı: Ali Baba'nın Çiftliği
Bu Frekansın Bulunduğu Zaman Noktası: 12,25. saniye


Shazam şarkıyı telefonda dinlerken, belirleyici frekansları yakalanan müzik parçasının bu frekans değerlerini veritabanına gönderir. Veritabanındaki kayıtlar ile karşılaştırılarak önce o frekansa yakın şarkılar tespit edilir (bu anda şarkının hangi andaki müziğinin olduğu çok önemli değildir). Sonrasında da şarkının süre olarak birbirine yakın diğer belirleyici frekansları arka arkaya gönderilir. Bu kez belirli aralıklarla benzeşen frekanslar söz konusudur ve şarkımız tanımlanmış olur :).

Yani aynı belirleyici frekansta onlarca şarkı olabilir ama arka arkaya aynı belirleyici frekans değerlerinde olan şarkı genelde tektir.
Ocak 2015

Alican Yıldız bir yanıta alt yorum yaptı

Konu ile alakasız olmak üzere, akademik sahada matematik alanında ilerlemekte olan biri olarak, Gauss'u her ne kadar sevsem de bu sözünü gereksiz buluyorum. Matematik, yetenekten ziyade hayli hayal gücü gerektiren, araştırma ve öğrenme arzusu ile ilerlerleyebileceğiniz bir yoldur ve bu gibi soyut yönü baskın kavramların yetenekle alakası dahi yoktur. Müziğe gelecek olursak, bu işte yetenek yalnızca sizi hızlandıracaktır.
Tübitak Yayınlarının "Matematik Sanatı" kitabında şöyle deniyordu; "eğer şu an olgun denilebilecek bir yaştaysanız matematik dahisi değilseniz, bundan sonra da olmayacaksınız" diyordu. Carl Friedrich Gauss olamazsınız diyor yani. Ama şöyle de bir durum var; yeteneğinizi uygulayacak bir çevrede olmayabilirsiniz. Müzikal yetenek de öyle keza. Tamam herkes bir Mozart olamaz. Doğuştan aşırı yetenekli biri mesela. 2,5 saatlik kopyalanması yasak olan kilise müziğini 1 kere dinleyip eve gidip notalara dökmüştür, hem de ufak denilebilecek yaşta. Ama kendisi için "evet yetenekliyim ama hangi besteci kendinden önceki bestekarları ve eserleri benim kadar incelemiştir acaba" da demiştir.

40 yaşından sonra da olunur. Yani biraz yetenek olursa, bununla birlikte çalışmayla bir şeyler çıkabilir. Tabi artık kaslarınız enstrüman çalımı için zorluk yaratabilir. Beynin öğrenme safhalarında olmayabilirsiniz ama müzik yapabilirsiniz. Herkes Mozart olacak diye bir kaide yok. Zaten bu işten para kazanan popüler tiplere bakarsanız "bunlar müzisyense ben olmayayım" bile diyebilirsiniz. Ama müzik yapmak, keyif almak, 40 yaşında istediğin şeyi yapmak en güzeli. Bırakın unvanınız olmasın.

Let's Rock!
Eylül 2013

Alican YıldızGenetik konu başlığını takip etmeye başladı.

Genetik

Genetik ya da kalıtım bilimi, biyolojinin organizmalardaki kalıtım ve çeşitliliği inceleyen bir dalı.Türkçeye Almancadan geçengenetik sözcüğ...

Eylül 2013

Alican YıldızUyku konu başlığını takip etmeye başladı.

Uyku

Uyku tüm memelilerde, kuşlarda ve balıklarda gözlenen doğal dinlenme biçimidir. Bu canlılar günlük işlevlerini gerçekleştirebilmek için uyku...

Ağustos 2013

Alican YıldızAhmet Faik kişisini takip etmeye başladı

Ahmet Faik, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @AhmetFaik

Mvc hayranı, Extjs meraklısı, Proje üretme hastası

Ağustos 2013

Alican Yıldız  bu yazıyı beğendi:

JavaScript Desing Pattern 2-Adapter, Decorator, and Factory

Adapter

var Faik = {
  GetName: function () {
    alert('ahmet');
  }
};
 
var FaikAdapter = {
  Info: function () {
    Faik.GetName();
  }
};
 
//Kullanım
FaikAdapter.Info();

Decorator


var Dog = function(){};
Dog.prototype = {
  Woof: function () {
    alert('woof woof (zaten bir başlarsa susmaz :D )');
  }
};
 
var DogDecorator = function (dog) {
  this.dog = dog;
};
 
DogDecorator.prototype = {
  Woof:function(){
    this.dog.woof();
  }
};

Biraz daha genişletirsek

var PowerDogDecorator = function(dog){
  DogDecorator.call(this,dog);
}
 
PowerDogDecorator.prototype = new DogDecorator();
PowerDogDecorator.prototype.Woof = function () {
  //ya bunu
  this.dog.drive();
  // yada parent içerisindekini cagırabilirsin
  DogDecorator.prototype.Woof.call(this);
};

Factory


var DogFactory() = { makeWoof:function(features){ var car = new Car(); if (features && features.length) { var i = 0, l = features.length; for (; i < l; i++) { var feature = features[i]; switch(feature) { case 'PowerDog': dog= new PowerDogDecorator(dog); break; } } } return dog; } } // Kullanım Var Kopuk = DogFactory.makeWoof(['PowerDog']);
Ağustos 2013

Alican Yıldız  bu yazıyı beğendi:

JavaScript Desing Pattern 1-Singleton

Öncelikle Başlangıç seviyesinde bir yazı dizisi olacağını belirtmek isterim. Bu arada Mvc ile uygulamalı olarak ufak bir kütüphane örneği yer alacak.Sadece örnekler yer alacak. İlk olarak Javascript Design Pattern ile başlayım daha sonra daha işlemleri ile devam edeceğim.

Singleton Pattern

 var singleton = {
  prop:'singleton',
  method: function(){        
    //...
  }
}
//Kullanımsingleton.propsingleton.method();

Burda singleton isimli nesne ile en basit halini gerçekleştirmiş olduk. Örnek şekilde istediğiniz gibi prop(özellik,değişken vs), method ekleyebilirsiniz.

Şimdi işi biraz daha karıştıralım


var singleton = (function () { var privateProperty = 0, privateMethod = function () { console.log('This is private'); }; return { prop: 'value', method: function () { privateMethod(); return privateProperty; } }; }()); //Kullanım singleton.prop singleton.method

Örnekte "privateProperty" dışarıdan erişim yapılamaz.

NameSpace


var Faik = { Surname: 'Akbekmez', Info: { Name: 'Ahmet', GetName: function () { alert(Name); } }, GetSurname: function () { alert(Surname); } }

Kullanımı:

Faik.Surname
Faik.Info.Name
Faik.Info.GetName();
Faik.GetSurname();

Composite

var Faik = function () { }; Faik.prototype = { method: function (parameters) { alert('method'); }, Data: { Get: function (parameters) { alert("Get Data"); }, Set: function (parameters) { alert("Set Data"); } } }; Faik.prototype.Yuppi = { GetYuppi: function (parameters) { alert("Yuppi"); } };

Kullanımı ise:

var f = new Faik();
f.method();
f.Data.Get();
f.Data.Set();
f.Yuppi.GetYuppi();

Prototype aslında en can alıcı nokta. Prototype ile bir çok js kütüphanesi kendi eklentilerinizi yapabilirsiniz.
Ağustos 2013

Alican Yıldız bu yanıtı beğendi:

En güzel Türk filmi hangisidir?

Pardon..
Sinema

Ağustos 2013

Alican Yıldız bir yanıt verdi.

Ortaklı bir yazılım şirketinde, ortakların kendilerine ayıracağı maaş nasıl oranlanmalıdır?

Görevleri oranında olması gerekmekte bu yüzden en büyük yüke nispeten en büyük pay işi yapan yazılımcı ve grafikere düşmeli. Proje yöneticisinin ne yaptığına bağlı olarak ikinci sıraya gelebilir, menejer gibi sadece işleri düzenliyorsa eğer ikinci büyük pay kesinlikle satış uzmanında olmalı, ama işe yön verebilecek teknik bilgisi, bu bilgiden kasıt yazılım ve grafiğe yatkın bu konularda bilgisi olan biriyse pekala ikinci sırada yer almalıdır. Hisseler oranında kazanç sağlanacaksa eğer, az hisse sahibi ve emeğin büyük bir kısmına sahip yazılımcıya ve grafikere yolunacak kaz gözüyle bakarım.
Ağustos 2013

Alican Yıldız bir yanıt verdi.

Dünyayı kurtarmak için ne yapıyorsunuz?

Kendimi tutuyorum... Şaka bir yana, binlerce yıldır gelişen medeniyette neden halen kurtarılması gereken bir dünyanın mevcut olduğunu düşünüyorum. Onu bu duruma muhtaç eden düşmanı düşünüyorum, bu dünyaya hem dost hem düşman, bir tek insan... İdeolojik açıdan toplumlar üstünde dalga yaratan, geliştirdiği silahlarla katleden, tek yönlü eğitim sistemiyle insanlara sunduğu sözde özgürlük, muhtaç olduğu çevreye verdiği fiziksel zararlar ve onsuz olamayacağını bildiği halde atmosfere açtığı yaralar, gerçekten, düşman kim.
Ağustos 2013

Alican Yıldız bir yanıt verdi.

"Büyük usta" kim? Ve ne ustası?

Büyük usta hayattır, öğrencisi olana yaşamı öğretir.
Ağustos 2013

Alican Yıldız bu yanıtı beğendi:

Ütopyanda nasıl bir ülke var?

Sonu izmle biten hiç bir ideolojinin hakim olmadığı bir ülke ;)
Nisan 2013

Alican YıldızJavascript konu başlığını takip etmeye başladı.

Javascript

JavaScript Netscape Navigator 2.0 ile birlikte Brendan Eich tarafından geliştirilen ve önceleri Mocha daha sonra LiveScript olarak adlandırı...

Nisan 2013

Alican Yıldız bu yanıtı beğendi:

En çok etkilendiğiniz film sahneleri nelerdir? Mümkünse video kesiti şeklinde paylaşır mısınız?

Eğer izlemediyseniz videoları izlemeden önce Trainspotting'i kesinlikle izlemenizi öneririm. Uyuşturucu kötüdür, uyuşturucu kullanmayın şeklinde bağırmadan neler olduğunu anlatan güzel bir filmdir. İzlemeyenler olabileceği için sahnelerde geçenleri yazmadan videolara geçeceğim.


Nisan 2013

Alican YıldızOğuz Kağan Aslan kişisini takip etmeye başladı

Oğuz Kağan Aslan, Senior Seo Consultant, @oguzkaganaslan

Öğrenmeyi seviyorum.

Nisan 2013

Alican Yıldız bu yanıtı beğendi:

Nasıl SEO uzmanı olunur?

 • İngilizce öğren.
 • Oku Oku Oku.
 • moz.com üye ol. (99USD) Başlangıç Paketi
 • Bir kaç müşterin olsun.
 • Google Algoritması ile ilgili haberleri düzenli takip et (Searchengineland, Moscast).
 • Twitter ile yurt dışındaki önemli kişilerin paylaşımlarını takip et.
 • Google Analytics Yut.
 • Şu kavramlarda uzmanlaş; Project Management, Scrum, Convertion, ROI.
Uzun yolculuklar ilk adım ile başlar!

Başarılar...
Nisan 2013

Alican Yıldız bu yanıtı beğendi:

Stok fotoğrafçılığı nedir? Bu işten ne kadar kazanç elde edilebilir?

Stok fotoğrafçılığı aklınıza gelebilecek her konuda çok kaliteli ekipmanlarla profesyonelce çekilmiş,daha sonra firmalar ya da basın yayın organlarına satılmak üzere fotoğrafları arşivlemektir.Kazancı iyi bir iştir ama hem çevreniz olması gerekir hem de maliyeti yüksektir.
Nisan 2013

Alican Yıldız bu yanıtı beğendi:

Stok fotoğrafçılığı nedir? Bu işten ne kadar kazanç elde edilebilir?

Stok fotoğrafçılığı, şahısların ve şirketlerin internet sitelerinde, kataloglarında, broşürlerinde vb yerlerde kullanmak istedikleri kaliteli, bir konusu olan ve genelde belli bir obje üzerine yoğunlaşmış fotoğrafların stok edilerek ihtiyaca göre satılması işidir.

Örnek verecek olursak bir emlak dükkanı sahibi internet sitesi yaptıracak ve reklam olsun diye de takvim bastıracak. İnternet sitesinde profesyonelce çekilmiş bir ev maketi resmine yer verebilir ya da takviminde farklı ev tiplerine yer verebilir, bu fotoğrafların telif haklarına uygun alımlarını yaparak bunu gerçekleştirmek zorundadır ve bu esnada stok fotoğrafçılığı devreye girer.

Fotoğraf MakinesiNisan 2013

Alican Yıldız bu yanıtı beğendi:

Lens nasıl icat edilmiştir?

Tarihte ilk kontakt lens 1887 yılında, İsviçreli bir bilim adamı tarafından bulundu. Bu lens sert bir camdan yapılmış ve bütün gözü kaplamaktaydı. Lensin göze uygulanması ise çok acı verici bir süreçti. Ve lens çok sert olduğu için ancak bir kaç saat gözde takılı kalabiliyordu.

1938 yılında Theodore Obrig, metil metakritilat plastiğinden bir lens yaptı. Ama bu lens de gözü ciddi anlamda incitiyordu. Ayrıca çok pahalı olduğundan sadece film yıldızları ve modellerin ilgisini çekebilmişti.

Günümüzde kullanılan lenslere benzer lens ise 1950 yılında icat edildi. Bu lensler sadece korneayı kaplıyor ve bu sayede göz oksijen alabiliyor, lensler gün boyunca gözde kalabiliyordu.

En ideal lens olan yumuşak lensler 1970 yılında bulundu. Hidrofilik plastikten ve göz şekline tamamen uyan bu lensler, büyük bir rahatlık sağladı.

Bunlar tarihte denenmiş bazı lens çeşitleri:
İcatlar
Mart 2013

Alican Yıldız bu yanıtı beğendi:

Ekrandaki bir noktaya sürekli tıklayacak bir bot nasıl yapılabilir?

Bot programı mı istiyorsun yoksa bot mu yapmak istiyorsun tam anlamadım. Eğer bot kodlamak istiyorsan, hangi dili kullanacaksın?

Eğer kullanmak için bir program istiyorsan, Ultima Online oynarken Makroman kullanıyordum, bir gözat istersen, işine yarayabilir. makroman.lantar.net/download.html
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Sinema

3155 Kişi   300 Soru

Muhabbet

2108 Kişi   2356 Soru

Bilgisayar Programları

1809 Kişi   180 Soru

Girişimcilik

3534 Kişi   360 Soru

Varoluş Hakkında

2828 Kişi   1062 Soru

inploid

1167 Kişi   709 Soru

Javascript

224 Kişi   51 Soru

Uyku

278 Kişi   109 Soru

Genetik

165 Kişi   64 Soru