Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yasemin Bilgin, 

Cinsel Sağlık Uzmanı

Cinsel Sağlık Uzmanı Yasemin Bilgin inploid.com'da 5 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 18 takipçisi var.

Ağustos 2013

Yasemin BilginVeysel Sekmen kişisini takip etmeye başladı

Veysel Sekmen, Üniversite Öğrencisi, @veyselsekmen

tarihyolunda...

Ağustos 2013

Yasemin BilginHüsnü İşleyen kişisini takip etmeye başladı

Hüsnü İşleyen, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @slyn

husnuisleyen.com

Ağustos 2013

Yasemin Bilgin bir yanıt verdi.

Sağlıklı insanlarda zamanla aseksüel bir hayat yaşama arzusunun oluşması mümkün mü? Ne gibi etkenler bu tercihe yöneltir insanları?

Daha çok kadınlarda gözüken cinsel isteksizlikle karıştırmamak gerekiyor aseksüelliği. Çünkü libido sorunu yaşayan kadınlar aslında iyi bir cinsellik yaşamak istiyorlar ama hormonal durumları, belki psikolojik durumları buna izin vermiyor. Oysa 'aseksüellik' bir tercih söz konusudur. Dünyada bir çok aseksüel çift bile bulunmaktadır. Elbette birbirlerine karşı sevgi duyup birbirlerine sarılarak filan sevgilerini gösteriyorlar ama hiçbir sekse varan bir yakınlaşma yaşamıyorlar. Kendi seçimleriyle olan u haytlarında mutlu olduklarını söylüyorlar.

Bazı psikologlar ' Hiç bir cinsel istek duymamak ciddi bir psikolojik sorundur, hormonal olarak libidonun düşük olduğunu gösterir ve cinsel terapi ile tedavi edilmesi gerektiğini' söylerler.

Ayrıca cinsel isteksizlik aseksüelliğe neden olur ama her cinsel isteksizlik aseksüelliğe neden olmaz.

Kimlerde görülür daha çok? Benmerkezcilli, egoları yüksek insanların aseksüellik daha sık görülüyor. Ama bunun yanı sıra özgüven problemi olan, çok silik, kendini çok aşağılayan insanlarda da bu oran yüksek. Genellersek eğer kişilik olarak çok marjinal uç dediğimiz kişilerce çok tercih edilen bir olgudur.
Ağustos 2013

Yasemin Bilgin bu yanıtı beğendi:

Kolanın zararları nelerdir?

Öncelikle; Kolanın içinde ne gibi maddeler bulunuyor? sorusunu merak ediyorsanız, İçecek olarak kullandığımız kolanın ham maddeleri nelerdir? yanıtını okumanızı öneririm.
 1. Çocukluktan başlayarak şişmanlık, obezite gibi pek çok kilo rahatsızlığına sebep oluyor.
 2. Kola içildiği andan itibaren kan şekerini yükseltir. Buda yağ depolama mekanizmasının harekete geçmesini sağlıyor. Daha sonra kan şekerinin düşmesiyle yaşanan dalgalanmalar kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalıklara etken olmaya başlıyor.
 3. Kolanın içerisinde yer alan fosfor kemik erimesini ve kemiklerin yumuşamasını sağlayan hormonların daha fazla salgılanmasını sağlıyor.
 4. Kola diş rahatsızlıklarına, mide problemlerine ilerleyen dönemlerde neden oluyor.
 5. Kadınlar için çok büyük problem olan selülitlerin oluşmasına neden oluyor.
 6. Kola bu zararlarının yanında kafein bağımlılığına neden oluyor. Kafein kullanımı huzursuzluk, sinirlilik, heyecan, uykusuzluk, yüz kızarıklılığı, fazla idrar ve sindirim şikâyetlerine neden oluyor.
 7. Kola, fizyolojik olarak insan vücudunu nasıl etkiler?
Coca Cola

Bu etkileri uzun vadede meydana geldiğini düşünenler olabilir. Buna karşı bir araştırma yapan İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay; kolayı içtikten sonra hemen meydana gelen değişikliklerini araştırmış ve sonuçlar şöyle;


İlk 10 dakikada kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan ‘fosforik asiddir’.

İlk 20 dakikada kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

40 dakika içinde kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

45 dakika içinde beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.) Bağımlılık gelişmeye başlar. Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde LEPTİN ve İNSÜLİN DİRENCİ gelişir. Ve şişmanlık hastalığı başlamıştır...

Bu bağımlılık sonucu hayatını kaybedenler de mevcut... Bazı haberlere bakacak olursak;

İngiliz Mirror Gazetesi'nde yer alan habere göre, bir günde 3 litre kola içen 30 yaşındaki Yorkshirelı genç Paul Inman, akciğer ödeminden hayatını kaybetti.

Yeni Zelanda’da yaşayan Natasha Harris 30 yaşında kalp krizi geçirerek hayata veda etti. Yapılan araştırmada Harris’in günde 10 litre kola içtiği tespit edildi.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine bağlı Elveren köyünde oturan Ahmet Gök, 17 yıldan beridir kola bağımlısı olarak yaşıyor. Gök, 200 kiloya ulaştı. 13 yaşından bu yana her gün en az 7 litre kola içiyor...
Ağustos 2013

Yasemin Bilgin bir yanıt verdi.

Saunanın faydaları ve zararları nedir?

Dirençli bir vücut; sauna derideki kılcal damarları genişletir ve kan basıncını dengeler. Vücut ısınızı 1-2 derece artırarak mikrop ve virüslere karşı olan savunmanızı güçlendirir. Spordan sonra yorgunluğunuzu alarak vücutta rahatlamayı sağlar. Yani damarlarınızı genişleterek laktik asitin kaslardan atılımını kolaylaştırır.

Pürüzsüz bir cilt; Ölü hücrelerden arınmanızı sağlayarak alttaki diri canlı derinin ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca vücuttan çok fazla toksit atarak bedeninizi arındırabilirsiniz.

Zararlarına bakacak olursak...

Sauna sıcaklıkları 90 dereceye kadar çıkabildiği için her beden bu değişime olan direnci farklıdır. Özellikle kalp rahatsızlığı, tansiyon, böbrek yetmezliği ve karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde büyük zararlı risk taşımaktadır. Bu tür hastalar doktor kontrolü olmadan saunaları kullanmamalıdır.

Ayrıca bazı kişiler sauna yoluyla çok zayıflayacağını düşünür ki bu algı da yanlıştır. Kaybedilen madde yağ değil vücuttaki sudur aslında.

Ve uzun süre yüksek sıcaklığa maruz kalan ve sauna da gereğinden fazla vakit geçiren erkekler üzerinde saunanın kısırlığa yol açabileceği belirtiliyor.
Genel Bilgi
Temmuz 2013

Yasemin Bilgin bu yanıtı beğendi:

James Bond'u canlandıran en başarılı aktör kimdir?

Sean Connery.

Temmuz 2013

Yasemin Bilgin bu yanıtı beğendi:

James Bond'u canlandıran en başarılı aktör kimdir?

 1. Sean Connery (Filmler:Dr No, From Russia With Love, Goldfinger, Thunderball, You Only Live Twice, Diamonds Are Forever)
 2. Pierce Brosnan (GoldenEye, Tomorrow Never Dies, The World Is Not Enough, Die Another Day)
 3. Roger Moore (Live and Let Die, The Man With the Golden Gun, The Spy Who Loved Me, Moonraker, For Your Eyes Only, A View to a Kill)
 4. Timothy Dalton (The Living Daylights, Licence to Kill)
 5. George Lazenby (On Her Majesty's Secret Service)
 6. Daniel Craig (Casino Royale, Quantum of Solace, Skyfall)

Temmuz 2013

Yasemin Bilgin bir yanıt verdi.

Biseksüel ne demektir?

Cinsel tercih ile ilgili bazı terimleri yazıyorum;

Biseksüellik; Duygusal veya cinsel yönelimi hem kendi hem karşı cinse dönük olan canlı. Biseksüel olan kişi iki cinse de aynı derece de ilgi duymayabilir veya zamanla değişebilir.

Aseksüel: Herhangi birine cinsel ilgi duymayan kişi. Cinsel yönelim yoksunluğu olarak da tanımlanabilir. Bazı çalışmalara göre dünya üzerinde insanların%1 i asesüel.

Heteroseksüel veya Karşıcinsellik: duygusal ve cinsel olarak karşı cinse ilgi duyan kimse. Heteroseksüellik hayvan cinselliğini tanımlamada da sıkça kullanılır.

Eşcinsellik: Kendi cinsini duygusal veya cinsel açıdan ilgi duyan kimse. Eşcinsellik kadın ve erkek bazında farklı tanımlamalarda kullanılır. 'Lezbiyen' 'Gey'

Panseksüellik: (Omniseksüellik) ( Türkçe=tüm) : Bu yönelimi olan kişiler her türe cinsel ilgi duyabiliyor. Bu terim zamanla 'insan sevici' olarak da yaygınlaşmıştır.

Transseksüellik: Kendisini karşı cinse ait hisseden, karşı cinse benzemek isteyen kişi. Hem erkekler hem kadınlar için geçerlidir.
Temmuz 2013

Yasemin Bilgin yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2013

Yasemin Bilgin bir yanıt verdi.

Vibratör nedir? Kullanımı nasıl olmalıdır?

Cinsel yaşamda vibratör, partneri olmadan kişinin kendi kendisini tatmin etmek için kullandığı bir üründür. Genelde bayanlar için üretilen bu titreşimli araçlar erkekler için de bulunmaktadır. Genellikle pille çalışırlar ve titreşim derecesi ayarlamalıdır.

vibratör satın alırken sağlık şartlarının uygunluğundan emin olunduktan sonra satın alınmalıdır. Vibratörün yıkanabilir olup olmadığına bakılmalı. Kullanım öncesi ve sonrası mutlaka sabunla yıkanmalı, kullanım sırasında mutlaka kayganlaştırıcı jellerden kullanılmaldır.
Temmuz 2013

Yasemin Bilgin yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2013

Yasemin BilginNur Karataş kişisini takip etmeye başladı

Nur Karataş, Öğretmen, @nurkaratas

Öğretmen bir mum gibidir. Kendisi tükenirken, etrafını aydınlatır.

Temmuz 2013

Yasemin Bilgin bir yanıt verdi.

Şişme bebek nedir? Kullanımı nasıldır?

Şişme bebek değil şişme mankendir gerçek adı. Ama halk dilinde şişme bebek olarak yaygındır. Şişme travesti (çift cinsiyetli), şişme erkek modelleri de bulunuyor. Şişme mankenler dilediğiniz pozisyona girebilen ve dilediğiniz şekilde sizinle ilişkiye girebilen ürünlerdir.

Cinsellik

Şişme mankenler şişirilebilir özelliktedir. Ambalajından çıkardıktan sonra şişiriyorsunuz. kullanım malzemelerine göre farklılıklar gösterebiliyor. Plastik veya daha yumuşak malzemelerden yapılmış olabilir.
Temmuz 2013

Yasemin Bilgin yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2013

Yasemin BilginHilal Korkmaz kişisini takip etmeye başladı

Hilal Korkmaz, Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi, @korkmazhi

Temmuz 2013

Yasemin Bilgin bu yanıtı beğendi:

Karın ağrısının nedenleri nelerdir?

Birçok hastalığın semptomu olarak karın ağrısı görülebilir:
 1. İdrar yolu infeksiyonları
 2. Safra kesesi taşı, safra kesesinin taşa bağlı iltihabı
 3. Bebeklerde ilk 4 ayda görülen gaz ağrıları
 4. Gaz sıkıştırması
 5. Endometriozis
 6. Gıda alerjisi
 7. Besin zehirlenmesi (salmonella, şigella)
 8. Fıtık
 9. Hazımsızlık
 10. Böbrek taşı
 11. Laktoz intoleransı (süt allerjisi)
 12. Adet kanamaları
 13. Over kisti
 14. Pelvik inflamatuar hastalık
 15. Zatürre (genellikle çocuklarda)
 16. Üst solunum yolu infeksiyonlarından sonra
 17. Peptik ülser
 18. Gastroenterit
 19. Çocuklarda sık görülen nedenler
 20. Gastroözofagial reflü
 21. Kronik kabızlık
 22. Parazitler
 23. Aşırı meyve şekeri alımı
 24. Kan hastalıkları
Temmuz 2013

Yasemin BilginTeknoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Teknoloji

Teknoloji (Yunanca τέχνη (sanat) ve λογία (bilmek)), sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. İnsanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve...

Temmuz 2013

Yasemin BilginKio Sey kişisini takip etmeye başladı

Kio Sey, Yazılım Proje Yöneticisi, @Kiosey

Ne bu şiddet bu celal!

Temmuz 2013

Yasemin Bilgin  yeni bir  gönderide  bulundu.

Joe Bonamassa - Stop!

FREE Download http://jbonamassa.com/youtube/dustbowl Joe Bonamassa studio footage for the song "Stop!" from the 2009 CD entitled "Ballad of John Henry". If y...
Temmuz 2013

Yasemin Bilgin yeni bir  soru  sordu.

Daha Fazla