Bilmek istediğin her şeye ulaş
Kasım 2012

Yasin Emir Menekşe

Autoshow 2012'de ilgiyi çeken araçlar genelde lüks ve pahalı olanlardır. Peki ucuz ve ekonomik araçlardan hangisi gelecek vaat ediyor?

Benim ilgimi çeken ekonomik araçlar fiyatlarıyla birlikte aşağıda sıraladıklarımdır.

 • Chevrolet Aveo 30Bin TL
 • Fiat Panda 34Bin TL
 • Ford Fiesta 32Bin TL
 • Hyundai i20 26Bin TL
 • Nissan Micra 29Bin TL
 • Renault Clio 33Bin TL
 • Seat İbiza 28Bin TL
NOT: Bu dediğim araçların yanında yazan fiyatlar, taban fiyatıdır.

 • 1 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Kilo aldırmayacak düşük kalorili tatlılar nelerdir?

Light dondurmalar tercih edilebilir.Normal dondurmalar yaklaşık 240 kaloriyken light dondurmalar 102 kaloridir.Ayrıca tahıllı kurabiyeler,evde yapılmış meyveli yoğurtlar,tuzsuz etimekle yapılan light tatlılar ve çok az çikolata ile tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
 • 4 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

İşveren hangi hallerde işçiye bildirimde bulunmadan iş sözleşmesini feshedebilir?

 • Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayacak hallerin oluşması
 • İşçinin özel hayatından ya da içki düşkünlüğünden kaynaklanan hastalığa veya sakatlığa uğraması halinde işteki devamsızlığın üst üste 3 iş günü ya da 1 ay içinde 5 iş gününden fazla sürmesi
 • İşçinin 1 haftadan uzun süren çalışmaktan alıkoyan zorlayıcı bir sebebi olması
 • İşçinin yakalandığı herhangi bir hastalığın tedavi edilemeyecek ve iş yerinde çalışmasında sakınca olduğunun sağlık kurumunca saptanması.
 • 1 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Paralel çizgiler asla birleşmez demek yerine sonsuzda birleşirler dememizin sebebi nedir?

Sonsuza ve asla birleşmez hemen hemen aynı anlama gelmektedir. Sonsuz sözcüğü bir terim haline gelmiştir bu yüzden çokça kullanılır.
 • 1 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Milletvekili olma yaşının 18'e düşürülmek istenmesi sizce doğru mudur?

Bence doğrudur. Eğer siz bu bireylere "daha yeni reşit olduğu halde" tam cezai ehliyet uygulyorsanız,bu kişiler yönetmeye gelince niçin kendi seslerini duyuramasın?
 • 4 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Akıllı telefon alırken nelere dikkat etmek gerekir?

- Pil 1800 MAh ve üzeri olmalıdır. (Min)- Ekran boyutu 4" - 4.7" arası olmamalıdır.
- Marka olmalıdır (Güncelleme açısından)
- Android 4 ve üzeri olmalıdır.
- Dahili Hafızası yüksek olmalıdır.
- Kamerası 8 megapixel ve üstü olmalıdır.
- Ön kamerası olmalıdır.
- Flash player desteği olmalıdır.
- Garantili olmalıdır.
- Akıllı olmalıdır :)
 • 5 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

ABD seçimlerini sizce Romney mi Obama mı kazanacak?

Ben de Obama kazanır diye düşünüyorum. Anketlerde Romney'nin oranları artış göstermiş olsa da Obama yine de daha şanslı görünüyor.
 • 2 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Son zamanlarda bazı kuruluşların ve sanatçıların eşcinselliği desteklemesini doğru buluyor musunuz?

Eşcinselliğin özenilerek veya örnek alınarak kazanılan bir durum olmadığı artık araştırmalar tarafından desteklenmiş durumda.

Destek olarak kast edilen şey aslında eşcinsellerin dışlanmasının engellenmesi ve onlarında bu toplumun fertleri olduklarının hatırlatılması amacı ile yapılan girişimler olduğunu düşünüyorum ki bunu da çok yerinde buluyorum.

 • 3 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Dershanelerin kalkmasının ne gibi etkileri olur? Sizce okullar dershanelerin verebileceği eğitimi verebilir mi?

Bence eğitimin kötüye doğru gitmesindeki büyük etkenlerden biri de dershanelerdir. Klasik bir cümle olacak, eskiden dershaneler mi vardı ? Yalnızca okul eğitimi ile bu iş yürüyordu. Bu düzenin tamamı ile ticaret odaklı olduğunu düşünüyorum. Ben de 2 yıl dershaneye gittim. Okulda gördüğünüz dersler dışında farklı bir eğitim almıyorsunuz. Dershane eğitimi kaldırılırsa tek seçenek okullar olacaktır ve tüm ağırlık ona verilecektir. Öğrenciler ikiye bölünmeden tek başarı sağlamaya çalışacaktır. Dershaneye gidiyorsunuz diye okul öğretmenleriniz bunu dershanede görmüşsünüzdür diyerek konuya ağırlık vermeden ders anlatıyorlar, herkes dershaneye gidiyor diye siz de gidiyorsunuz. Gitmeden üniversite hayalinin kurmanız bile mümkün değil gibi gözüküyor. Ancak ben bu tabuyu geç de olsa yıktım:) Dershaneye gitmeden de üniversiteye girebilirsiniz...
 • 5 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Ramazan bayramına şeker bayramı deme geleneği nereden gelmiştir?

Farsça'da şeker ve şükür aynı yazıldığı için eskiden Ramazan bayramına şükür bayramı denirmiş.Osmanlı dönemlerinde de şükür bayramında tatlı şeyler ikram edildiği için şeker bayramı olarak da söylenmeye başlamış.
 • 1 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Milli bayramların kutlamalarının kısıtlanması sizi endişelendriyor mu?

Beni fazlasıyla üzdü bu gelişme ama endişelenmiyorum.Bazı duyguların,sevgilerin ve hislerin ne olursa olsun kısıtlanamayacağını,engellenemeyeceğini düşünüyorum.
 • 2 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Samsung Galaxy Note II'nin özellikleri nelerdir?

Galaxy Note 2, özellikle büyük ekranlı ve iyi dokunmatik mekanizmaya sahip telefonlardan hoşlananlar için an itibarıyla en iyi tercih konumunda. Hatta onun için sadece telefon değil, bir tablet yakıştırmasını bile yapabiliriz. Bu cüreti, özel kaleminden ve 5.5 inç değerindeki Super Amoled ekranından alıyoruz. Birçok güzel özellik, taşınabilir dev bir ekranın altında, parmaklarımızın ucuna sunulmuş. Galaxy Note 2, 183 gram ağırlığında, sade, ama estetik bir tasarıma sahip. Cihazın ön alt kısmında home tuşu, üst kısımda hoparlör, kamera ve gelen bildirim mesajlarına-şarj durumuna göre değişik renklerde uyarı gönderen led sinyal yer alıyor. Sol yan tarafta ses düzeyini değiştiren tuşlar, sağ kısımda da açıp-kapama ve uykuya alma tuşu yer alıyor. Alt kısımda şarj girişi, kalem, arka üst kısımda da kamerası ve yanında flaşı yer alıyor. Arka alt kısımda sesi dışarıya veren diğer hoparlörü görüyoruz. Kapağı açıp, içeri baktığımızda ise, Micro Sim ve 64GB'a kadar bellek artışı sağlayan MicroSD girişleriyle karşılaşıyoruz. Android 4.1.1 işletim sistemiyle gelen Galaxy Note 2, Samsung'un TouchWiz "Nature UX" arayüzünü kullanıyor. Galaxy Note 2, 4 çekirdekli 1.6 GHz Cortex-A9 işlemci ve 2GB RAM'den güç alıyor. Bu ikili, cihazda yapmak istediğiniz en ekstrem işlemlere kadar performanslı bir yapı sunuyor. Özellikle, birden fazla açılabilir Pop-Up menüler çalışırken fark edebiliyorsunuz ne kadar güçlü olduğunu. Ekranın alt kısmında video açıkken, üst kısımda Internet'te gezebiliyorsunuz. Bu iki farklı işlemi aynı anda yapan ve görüntüleyen Galaxy Note 2, herhangi bir yavaşlama yaşamıyor.

 • 3 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Leyla ile Mecnun ve İşler Güçler dizilerinin toplum tarafından çok sevilmesinin sebepleri nelerdir?

Türkiye'de yapılan komedi türü projeler çoğunlukla kalitesiz oluyor bir çok bakımdan. Leyla ile Mecnun,İşler Güçler gibi kaliteli oyunculardan kurulmuş,doğru projeler ise beğeniliyor.Komedi ağırlıklı oldukları içinde seviliyorlar.
 • 2 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Sosyal Medya, insanları tek tip bir insan haline mi getiriyor yoksa kişisel gelişimlerine katkı mı sağlıyor ?

Bu sosyal medyanın nasıl kullanıldığına göre değişir,çoğunlukla tek tip eleman yarattığı düşüncesindeyim ama bazı insanların ise doğru gözlemleri ve çıkarımları yapıp kendilerini geliştiriyor olduklarını düşünüyorum.
 • 3 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Newsweek dergisinin 2013 itibariyle yalnızca dijital platformda yayınlanacak olmasının sebebi nedir?

Ya dijital platformlardaki gelirleri basılı dergi gelirlerini geçmiştir ya da geçeceğini ön görmüşlerdir.

 • 2 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Black Metal nedir?

Celtic Frost, Venom ve Bathory gibi gruplardan ilhamlar alan bu tarz zamanlı diğer müzik türlerinden örnekler alarak müziklerine entegre etmiştirler. Müziklerini artistik ve yaratıcı yönlerle birleştirmişler ve şeytani temalarla kinayeli oyunlar oynayarak görsel, efektsel ve şova yönelik bir kaos ortamını yaratmışlardır. Bu müzik başlangıçta politik demeçlerden tamamen uzak olarak kötücül ve nefret dolu bakışlara odaklanmış bir müzik türüdür.Hala ana temaları bu konulardır ama biraz ılımlaştırılmıştır.Immotial'ın bir konseri black metal'ı anlamanıza daha da yardımcı olacaktır ;
 • 2 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

9GAG'in başarılı olmasının sebepleri nelerdir?

Sürekli güncel ve yenilenir olması esas nedenlerden biridir bence. İlaveten çeşitliliği doğru yakalamaları da önemli bir faktördür.
 • 2 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Siyah beyaz filmler nasıl renkli filme dönüştürülür?

İlk önce orjinali siyah beyaz olan filmin yüksek kaliteli bir kopyası çıkartılıyordu. Sonra film sahne sahne ayrılıyor ve teknisyenler bilgisayar yardımıyla filmin her sahnesinin gri renk düzeyini saptıyorlardı. Nesnelerin renkleri tahmin yoluyla seçiliyor ya da tanıtım fotoğraflarından saptanıyordu. Bu işlem çok uzun zaman alıyordu ve pahalıydı. Bir dergiye göre film renklendirmenin her bir dakikası 3000 dolara mal oluyordu. Bu teknikle renklendirilen filmlerdeki renkler soluk ve sahte gözüküyordu. Elle boyanmış hissi veriyordu.
 • 1 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Hangi hayvanlar renk körüdür?

Renk körlüğü; canlılarda herhangi bir renk pigmentinin az bulunması ya da hiç bulunmamasıdır. Bu nedenle göremediği rengin etrafındaki renkleri de ayırt edemezler. Bu renkler kırmızı, yeşil ve mavidir. Renk körlüğü canlılarda eşeye bağlı olan kromozomlar aracılığı ile geçer. Genler haricinden zehirlenmeler ve bazı hastalıklarda neden olabilir. Renk körlüğünün tedavisi yoktur. Erkeklerde daha çok görülür.

Belirtileri

Yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı aynı biçimde algılanır. Ayırt etmek çok zordur ya da hiç ayırt edilemez.

-Bu resim de farklı tipte renk körü hastalarının gördüğü bir resimdir.

Hayvanlar Alemi
Renk körlüğü ;

 • İnsanlarda
 • Balıklarda
 • Kurbağalarda
 • Sürüngenlerde
 • Kuşlarda
 • Kelebeklerde
 • Arılarda
 • Boğalar

 • 3 Yanıt
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe

Türkiye'de kayak yapmak için en elverişli dağ hangisidir?

Türkiye'deki bazı kayak merkezlerinin çeşitli seviyelere göre pistleri vardır. En gözde olanları, kar kalitesine göre 1- Sarıkamış (Kars) 2- Palandöken (Erzurum) 3- Kartalkaya (Bolu) 4- Uludağ (Bursa) 5- Erciyes (Kayseri) 6- Kartepe (Kocaeli) 7- Ilgaz (Kastamonu) ve diğerleri.
Pistlere göre ise : 1- Palandöken 2- Kartalkaya 3- Uludağ 4- Sarıkamış 5- Erciyes 6- Kartepe 7- Ilgaz ve diğerleri.
Bunlar benim şahsi düşüncemdir. Herkese göre değişebilir.
 • 2 Yanıt
Daha fazla göster