Bilmek istediğin her şeye ulaş

#trakyafizik #sosyalmedya #adwords #webtasarım

Nisan 2017

Yılmaz Barış bir yanıt verdi.

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?

Eğitimle ya da stajla bir yerden başlamayı tercih edebilirsiniz, blogumda anlatmıştım:
yilmazbaris.com/dijital-pazarlama-uzman...

Tamamen kişisel görüşüm olmakla birlikte, bence iyi bir dijital pazarlama uzmanı şu 3 özelliğe sahip olmalıdır:
1) Dijitali bilmek
Dijital pazarlamanın pazarlama kısmı ve teknik kısmı olarak iki ayağı vardır diyebiliriz. Geneleksel pazarlamacıların dijital tarafta en eksik kaldıkları nokta da bu dijital teknik olduğunu söylesek yanlış olmaz. Teknik alana tamamen hakim olmanız mümkün olmasa bile bir çok konunun genel mantığı hakkında bir genel kültür bilgisi olması gereklidir. İnternet siteleri nasıl çalışır, programlama ve tasarım programları nelerdir, hangi mantıkla çalışır, genel olarak neler yapılabilir neler yapılamaz vb.. Dijital pazarlama kampanyalarında kullanmanız gerekecek ve kendiniz yapmıyor olsanız da yaptıracağınız kişiye brief verebilecek seviyede diğer konularda bilgi sahibi olmanız gerekir.
2) Araştırmacı olmak
Sürekli gelişen ve değişen bir alanda her şeyi bilmek mümkün değil. Hatta bu yüzden kimilerinin dijital pazarlamanın/ sosyal medyanın “uzmanı” olunamayacağı şeklinde bir görüşü de mevcuttur. Her şeyi bilemiyor olsak da her şeyi bulabiliyor olmamız mümkün. Bu da iyi bir araştırmacı olmayı, neyi nerede nasıl bulabileceğimizi de deneyimleyerek öğrenmeyi gerektirir. Bu konuda ilk maddede bahsettiğimiz “dijitali bilmek” ve kaynakların genişliği açısından temel ingilizce bilgisi yardımcı olacaktır.
3) Pazarlama konusunda bilgi sahibi olmak
“Dijital pazarlama nedir” yazısında da bahsettiğim üzere bu alanı pazarlamanın bir parçası olarak kabul etmek ve teorik pazarlama bilgisine de sahip olmak gerçek bir dijital pazarlamacı olmanız için gereklidir. Dijitali bilmeniz nasıl yapacağınızı bilmenizi sağlarken pazarlama bilginiz neyi neden yapmanız gerektiğini bilmenizi sağlayacaktır.
Mart 2013

Yılmaz Barış bu yanıtı beğendi:

Müslüman insanlar diğer dinden insanlara göre neden daha duygusaldır?

Bence bu genelleme yanlış. İnanan her insan dini hakkında duygusal ve hassastır. Ama İslamiyette kurallar ve öğretiler diğer dinlerde olduğundan daha fazladır ve Müslüman birinin yaşaması gerektiği emredilen hayat tarzı çok kesin ve sınırlıdır. Bu yüzden Müslümanların hassasiyetini daha fazla görüyoruz.
Ocak 2013

Yılmaz Barış bir yanıt verdi.

TTNet'in 8Mbps paketiyle 1Mbps'yi geçemememin nedeni nedir?

Aslında paket hızı 8 Mbps değil, en fazla 8 Mbps hıza ulaşıyor. Bunu da size "8 Mbps ye kadar sınırsız" diye satıyorlar.

Eğer bulunduğunuz konumda da kablolar eski ve yüksek bağlantıyı desteklemeyecek kadar kötüyse bu hızı veremedikleri gibi bağlantınızda sürekli olarak kopmalar yaşamamanız için çözümü kabloları yenilemekte değil size daha düşük bir sinyal göndermekte buluyorlar.

Şu uyarıyı da yapayım: Daha önce destek için ttnet i aradıysan, senin internet bağlantı kontrollerinin yapıldığı sırada çabuk bağlanabilmen için sinyali 1 Mbps ye kadar kısıyorlar. Bağlantın sağlandıktan sonra da sinyali arttırırlar. Yanlışlıkla bunu 1 Mbps de unutmuş olabilirler de. Çünkü 1 Mbps gerçekten çok düşük ve kablo ne kadar dandik olursa olsun en azıından 3-4 Mbps lik hızı destekler diye düşünüyorum.
Ocak 2013

Yılmaz Barış bir yanıt verdi.

Web sitesi yapabilmeyi kendi başıma nasıl öğrenebilirim?

Websitesi yapmayı öğrenmekten kastın html ve css öğrenme değil de websitesi yapmak ise bunun için fazla birşey öğrenmeye gerek yok, mevcut kaliteli hazır içerik yönetim sistemleri var.

Hazır sistemler de seçenek çok fazla ama en iyi ve en kolay 2 sistem var. Blogger ve Wordpress

Blogger oldukça kolaydır ve sadece 16 tl civarı bir ücret ile domain alarak Blogger'ı kendi alan adın ile kullanabilirsin ve tasarımını da çok kolay bir şekilde değiştirebilirsin. (Örnek olarak son açtığım blogum : sosyalmedyal.com blogger tabanlıdır.)
Bunu yapmak için ilk olarak blogger.com a gir ve gmailin varsa direkt onunla giriş yapabilirsin, yoksa hesap oluştur ve bir tane normal blog aç. Bunun sonu ilk olarak blogspot uzantılı olacaktır. Daha sonra bunu kendi alan adın ile kullanmak istediğinde ise herhangi domain firmasından bir domain alıp bunu blogunda kullanabilirsin. (Resimli anlatım : blog.yilmazbaris.com/2012/09/blogger-domain-kullanimi-yeni-s... )

Ve Google'da Blogger templates yazıp çıkan sonuçlardan beğendiğin bir temayı download edip, sitene kolayca kurabilirsin. Bazı temaların içeriğini düzenlemek için gene az biraz html öğrenmen gerekebilir.

Bunun dışında wordpress kullanmak istersen tr.wordpress.com/signup/ adresine giderek com net org uzantıları ile 18 dolara siteni direkt oluşturabilirsin. Ama bu sitenin tasarımı için sadece belli temaları kullanabilirsin ilerde özel tasarım yapmak istersen tekrardan başka bir ücret ödemen gerekir.

Bunun için wordpress ile site yapmayı düşünüyorsan bir domain-hosting firmasından bir wordpress paketi satın almanı tavsiye ederim. Pek çok firma istediğin takdirde wordpressi kurup siteni sana teslim ediyor.Ücretleri de (domain+hosting +ücretisz kurulum desteği) yıllık 25-55 tl arası değişiyor firmaya göre. İstersen Wordpress yerine Joomla'yı da aynı şekilde kurup teslim ederler. Google da wordpress hosting yazdığın takdirde pek çok firmanın ilgili reklamlarına rastlayabilirsin.

İlginiz ve merakınız varsa kendi çapınızda birşeyler yapabilirsiniz ve zamanla çok iyi işler de çıkarabilirsiniz. Ama söz konusu bir firma sitesiyse ve bu siteden bir geri dönüş bekliyorsanız bir webtasarımcı ile anlaşmanızı tavsiye ederim.
Ocak 2013

Yılmaz Barış bir yanıt verdi.

İnsanlar inploid, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde takipçilerinin fazla olmasını neden isterler?

Kişisel marka imajı için takip edilme sayısı önemlidir. Kişinin popülarite göstergesi olarak da bakabilirsiniz. Ne kadar çok (gerçek)takipçiniz varsa, o kadar çok kişiye ulaşmanız kolay olur.
Aynı zamanda normalden çok yüksek takipçiye sahip olmak demek potansiyel bir reklam gücüne sahip olmak demektir. Mesele twitter da attığınız bir tweet karşılığında yüzlerce tl alabilirsiniz, hesabınızın takipçi sayısı, bu takipçilerin gerçekliği ve etkileşim oranınıza göre fiyat değişir.
Ocak 2013

Yılmaz BarışWeb Tasarımcısı konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Tasarımcısı

YÖNLENDİR Web grafik tasarımı

Ocak 2013

Yılmaz Barış bir yanıt verdi.

İnternet sitem için hangi sitelerden reklam alabilirim?

İlk önce cevabını direkt vereyim:

 • Adsense
 • Adhood
 • Adtech (Artık Türkiye'de çalışmıyor sanırım)
 • Bumerang
 • Mynet Adpartner
 • Linkz
 • Reklam Store
 • Reklamz

Bunların yanında gittigidiyor gibi pek çok alışveriş sitesi ve bazı arkadaşlık sitelerinin de gelir ortaklığı programları var.

İkinci olarak...

Reklam almak için seçenek çok fazla. Zamanında 7-8 farklı reklam sistemini kullandım, denedim ama net olarak şunu gördüm: 10K hit alan bir siten varsa bile ciddi bir gelir elde edilmiyor.

Bunlardan en popüleri ve en çok kazandıranı Google Adsense. Son 4 yıldır da Adsense'yi kullanıyorum yalnızca.

Her ne kadar en çok kazandıranı desek de benimki gibi standart kişisel bir siten varsa aylık internet faturanı anca ödersin.

Kazanacağın para sitenin kalitesine göre değişiyor. 4K tekil ziyaretçi alan eski sitemle şu anda 500 tekil ziyaretçi alan sitemin gelirleri aynı. Popüler sitelerle farklı bir anlaşma yaparak daha farklı çalıştıklarını duydum. Ama küçük sitelerle tıklama başına ödeme (CPC) ile çalışıyorlar ve her tıklamanın ücreti değişebiliyor bazen 1 cent bazen 1 doları geçebiliyor ama ortalama olarak 10 cent'ten fazla bekleme.

Eğer sitenin belli bir kategorisi konusu varsa bu çevrede satış yapan firma ve sitelere başvurabilirsin.

Site pagerank'in 3 ve üstü ise tamindir.com aylık 40 tl'ye banner ve rss reklam verebiliyor iletişime geçmen gerek.

Benim tavsiyem otomatik reklam sistemleri yerine alabiliyorsan manuel reklam almak. Reklam verenin kendisine ulaşıp reklam aldığında çok her türlü daha fazla kazanırsın.

Kasım 2012

Yılmaz Barış bir yanıt verdi.

Sosyal medya uzmanı tam olarak ne iş yapar?

Sosyal Medya Uzmanı görevleri: işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak;
 • Sosyal medya ağlarını takip etmek
 • Çalıştığı firma veya kişileri bilgilendirmek, uygun stratejileri belirlemek
 • Sosyal medya platformlarında özel kampanya kurguları geliştirmek
 • Sosyal medya ağlarındaki takipçi sayısını artıracak çözümler üretmek, uygun olan iletişim stratejilerini belirlemek
 • Sosyal medya ağlarında çalıştığı firma, marka ve kişi hakkındaki farklı kişi ve kurumlar tarafından oluşturulan uygun olmayan içerik, durum ve izlenimleri belirlemek
 • Uygun olmayan içerik, durum ve izlenimlere gerektiğinde müdahale etmek
 • Bloglar oluşturmak, içerikleri hazırlamak ve yayımlamak
 • Rakiplerin sosyal medyadaki aktivitelerini takip etmek
 • Ürün deneyimine ilişkin çalışmalar yapmak
 • Mesleği alanındaki gelişmeleri takip etmek ve uygulamak

şeklinde tanımlanmıştır.
Daha fazlası :
blog.yilmazbaris.com/2012/11/sosyal-medya-uzmani-kimdir.html
blog.yilmazbaris.com/2012/11/sosyal-medya-uzmani.html
Haziran 2012

Yılmaz Barış bir yanıt verdi.

En iyi kişisel blog oluşturma sitesi hangisidir?

Blog
Ücretsiz kullanım ve yeni başlayanlar için en iyisi Blogger.

Wordpress ile Blogger'in kullanım kolaylığı birbirine yakın fakat blog tasarımına manuel olarak müdahale edilmek istendiğinde Wordpress'te bu mümkün olmuyor bunun için kendi hostinginizi almanız gerekiyor.

Tumblr'da çok fazla sorun oluşuyor, özellikle resim yükleme konusunda. Hazır temaları da çok kısıtlı bir formatta. Seo konusunda da kötü, çok fazla sayfası olmasına rağmen Google araması yapıldığında pek fazla Tumblr bloguna ratlamamışsınızdır.

Blog.com var ek olarak Wordpress'in aynısı diyebiliriz, türkçe desteği yok ama çok sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum. Wordpress'e göre avantajı ise adres seçimi. Daha geç hizmet vermeye başladığı için pek çok adres boşta ve yilmazbaris.wordpress.com gibi bir adres yerine yilmazbaris.blog.com gibi daha göze ve kulağa hoş gelen bir uzantıya sahip.

 

Eğer çok kısa yazılar, sadece fotoğraflar, videolar gibi paylaşımlarda bulunacaksanız Tumblr'ı tavsiye edebilirim ama uzun uzadıya paylaşımlar için diğer 3'ünü tavsiye ederim. Tumblr blogları okunmaz, bakılır daha çok.

 

Benim tavsiyem ilk olarak Blogger'dan yana olacaktır, gerekirse daha sonra Wordpress ve Tumblr üzerine taşıma imkanı da var. Tabi üçünden de bir hesap açıp kullanarak kendiniz denemeniz de faydalı olabilir.


Daha fazlasını bir önceki gün kendi blogumda yazmıştım : blog.yilmazbaris.com/2012/06/kisisel-blog-olusturma.html

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Fizik

305 Kişi   266 Soru

Fizik Mühendisliği

83 Kişi   36 Soru

Blogspot

37 Kişi   13 Soru

Blogger Eklentileri

23 Kişi   6 Soru

Blogger

97 Kişi   32 Soru

Blog

217 Kişi   72 Soru

Web Siteleri

3422 Kişi   268 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

Yamaç Paraşütü

57 Kişi   11 Soru

Geyik Muhabbeti

1439 Kişi   816 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Blog.com

3 Kişi   4 Soru

Web Tasarımcısı

534 Kişi   48 Soru

Formspring.me

61 Kişi   2 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Televizyon

199 Kişi   117 Soru

Facebook

807 Kişi   185 Soru

Ajans

22 Kişi   6 Soru

Twitter

424 Kişi   120 Soru

Medya

273 Kişi   47 Soru

Radyo

28 Kişi   17 Soru

Sosyal Ağlar

774 Kişi   175 Soru

Sosyal Yaşam

547 Kişi   68 Soru

Fizy.com

66 Kişi   3 Soru

Sosyal Girişim

315 Kişi   19 Soru

Sosyal Statü

20 Kişi   4 Soru

Sosyal Medya

1444 Kişi   213 Soru

Sosyalleşme

14 Kişi   5 Soru

Reklamlar

216 Kişi   65 Soru