Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yılmaz Zaman, 

Aile Danışmanı

Esas mesleğim insan olmakla birlikte ek işim danışmanlıktır. Borcum çoktur ve lakin "Her mutluluk Allah'tandır." vesselam.

Eylül 2017

Yılmaz Zaman bir yanıt verdi.

Annemden nasıl özür dileyebilirim?

Bu soruya bu sekilde cevap vermem pek olasi degil. Konu nedir, anneniz nasil biridir, siz nasil birisiniz gibi bircok sorunun cevabini bilmek gerekiyor.
Nisan 2017

Yılmaz Zaman bir yanıt verdi.

Bir arkadaşımı çok seviyorum ve onu her şeyden, herkesten çok kıskanıyorum. Ona çok değer veriyorum ve yıl sonunda ona hediye hazırlamak istiyorum. Nasıl bir hediye verebilirim? Önerileriniz nelerdir?

Bu kisiye karsi beslediginiz bu baglilik, sevgi karsisinda ayni kisiye dair bilgilerinizi konusturabilirsiniz. Neleri sever, neler onu heyrcanlandirir gibi sorulara cevap verip bu cevaplardan ortaya bir ortak cevap cikarmaniz mumkun. Boylece secenekleriniz belirecektir.
Mart 2017

Yılmaz Zaman bir yanıt verdi.

İnsan tutkusunu nasıl bulur? Zaten sahip olduğun bir şeye tutku duymaya çalışmakla ortalığı, ruhumuzu toplayabilir miyiz?

Tutku çoğu zaman iki çeşittir diyebiliriz. İlki; belirli bir şeye sahip olmaya, onu elde etmeye dair hissedilen tutkudur. İkincisi ise halihazırda sahip olunmuş olan şeyi yaşamaya, onu hissetmeye dair duyulan tutkudur. Hayatın birçok noktasında bu iki tür tutku ardı sıra gelir. Bunun sebebi ise tutkunun kendisine dair beslenen alışkanlıktır.

Halihazırda sahip olduğumuz bir şeye tutku beslemeye çalışıyorsak, onu elde etmekten ziyade onu daha farklı şekillerde ve devamlı yaşamaya dair bir tutku beslememiz gerekir. Zira bu hareket, elimizdeki alanı yaşamaya devam etmekten ötürü duyacağımız hazzın bizdeki izini, yani bizdeki alışkanlığını tetikleyecektir. Sonuç olarak bu da bizi o şeyi tekrar tekrar yaşamaya dair bir tutkuyla doldurur ki buna kısaca tutkunun kısır döngüsü diyebiliriz.

Eğer ki alışkanlık ve tutku arasındaki denge korunuyorsa, bünye bundan kolay kolay sıkılmayacaktır. Böylece tutkumuz canlı kalırken, alışkanlığın hazzı da her dem tadı damakta kalacak şekilde hayatımızda yer edinir. Bunun stresi bastıracak, söndürecek bir etkisi olduğunu da düşünürsek, duygusal depremlerin toparlanmasında veya kafanın dağıtılıp zihnin rahatlatılmasında etkisi olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki her alışkanlık gibi bu alışkanlık da tutkunun yaşanamadığı noktada krize neden olabilir. Zaten bu yüzden denge önemlidir.
Şubat 2017

Yılmaz Zaman bir yanıt verdi.

Bir şey yaparken hep kendime 'gerçekten istiyor musun' diyorum ve bu bende takıntı haline geldi artık hiçbir şey yapamıyorum ama şimdi bir karar aldım her 'gerçekten istiyor musun' dediğim zaman o işi yapacağım. Sizce aldığım karar doğru mudur? Bu takıntıdan başka nasıl kurtulabilirim?

Ben de bir zamanlar bunun tersini denemiştim. Kararsız kaldığım anlarda, o karardan vazgeçeceğim demiştim. Başlarda güzeldi tabii; lakin insan dediğin o an kendisini kararsızlığa itenin ne olduğunu sorgulamıyorsa, işte burada bir sorun vardır. Çünkü giderek her şeyden vazgeçip tembelleşmeye başlıyor demektir. Sizde de böyle bir durum zuhur etmesin diye, bu soruyu kendinize sorduğunuzda buna sebebiyet veren nedenleri sorgulayın.
Şubat 2017

Yılmaz Zaman bir yanıt verdi.

Tam olarak ne olduğunu kestiremediğim düşünceler benim içimi çok sıkıyor, hayattan soğutuyor, kendimi değersiz hissettiriyor. Sizce bu düşüncelerden nasıl kurtulurum?

Uzun bir zamandır bu böyleyse, sorgulayarak bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu hususta kendinize vereceğiniz her cevabın ardını görme maksadıyla tekrar tekrar sorular sorarak gidebildiğiniz yere kadar gidin. Sonra da elde ettiklerinizi bir mantık çerçevesine oturtmaya çalışarak fikir edinebilirsiniz. Yok eğer mevsimsel bir durgunluksa, zamana bırakmak iyi gelecektir.
Şubat 2017

Yılmaz Zaman bir yanıt verdi.

Sizce insanlar hissizleşiyor mu? Özgün insani tepkiler yerine sık sık kalıplaşmış tepkiler verilmesini nasıl yorumluyorsunuz? Sizce de insanlar giderek robotlaşmıyor mu?

Kendi farklılığımızı ortaya koymaktansa çoğunluğa uyma alışkanlığımızdan ileri geliyor bu. İnsanın kendini topluma kabul ettirme çabası fena sonuçlar doğurabiliyor.
Şubat 2017

Yılmaz Zaman bir yanıt verdi.

İhtiyacı olmadığı halde insanlar birbirine neden yalan söyleme gereği duyar?

İhtiyacı olmadığını da nereden çıkarıyoruz. İster zevk, ister alışkanlık olsun (ki bunlardan bazıları sebep değil, sonuçtur), ihtiyaç neticesinde kullanılır yalanlar. Kimi insan tepki almaktan, kimi insan o an işine geldiği için diye diye örnekleri çoğaltmak mümkün.
Şubat 2017

Yılmaz Zaman bir yanıt verdi.

İnsan niye hep daha fazlasını istiyor?

Savaşmak insanın doğasında var. Bundan dolayı mücadele etmek istiyor. Eğer bu mücadele dürtüsü faydalı besinlerle büyütülürse, insan dediğin azmediyor. Yok eğer kötü beslenirse, bu kez aynı insan hırslanıyor. Akıl kârı bir mücadele azim ile başlarken yoldan sapmış bir mücadele hırsın eseri olmaktadır. Hırs dürtüsel hareket eder ve insanı daha fazlasını istemeye götürür, kişiyi doyumsuzlaştırır. Haliyle yoldan saptırır, kuralları unutturur. Azim ise temkinli olmakla birlikte ilerlemeyi sürdürme gayretidir ki fazlasını istemektense var olanı korumaya götürür insanı.
Şubat 2017

Yılmaz ZamanKişisel Gelişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Kişisel Gelişim

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2017

Yılmaz Zamanİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2017

Yılmaz Zaman bir yanıt verdi.

İnsan neden kıskanır? Kıskanmak ya da kıskanılmak güzel bir şey midir?

Kıskançlık bir zehirdir ve nefisten gelir, ondan beslenir. Nefsi bir fabrika olarak kabul edersek, bu fabrikanın kimi malzemelerle türlü metalar ürettiğini biliyoruz. Kıskançlığı üretmek için de kendine güven eksikliği, kaybetme korkusu, kabul edilmiş olma arzusu, bencillik, cimrilik gibi bazı malzemeleri kullanır. Kıskanmak ya da kıskanılmak bir doza kadar güzeldir; zira zehir de panzehir gibi kullanıldığı müddetçe faydalıdır. Ancak bu panzehirin dozu kaçtığında ya da zehir direkt uygulandığında, bünyeyi hasta etmesi kaçınılmazdır. Sevgi ne kadar saf kalıyorsa, bir o kadar kıskançlıktan uzak, bir o kadar saygı ve güvene ev sahibi demektir.
Daha Fazla