Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimarlık Öğrencisi Yolalinda inploid.com'da 25 soru sordu, 61 soru yanıtladı ve 28 takipçisi var.

Kasım 2018

YolalindaGökhan Çancılar kişisini takip etmeye başladı

Gökhan Çancılar, Bilgisayar Programcısı, @gokhancss

Bildiğin yazılımcı. Az programcı, çok yazılımcı. Girişimcilik ruhu da var. Matematik öğrenimini planlayan, gitar, armoni, klasik batı müziği, rock, psikoloji, farmakoloji hastası. Blogu da var;

cancilar.net

Temmuz 2017

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Doğada kamp için neler gereklidir?

 • Uyku tulumu
 • İzo mat (aynı zamanda gece ateşin başında üstüne oturmak için de  pratiktir) ya da deniz yatağı (kütük bulamazsanız gece üstüne oturmak için bir örtü de gerekecektir)
 • Çadır
 • Balta ve/veya testere
 • Çakmak
 • Sağlam bir kamp bıçağı ve/veya İsviçre ordu bıçağı
 • Tuvalet kağıdı
 • Diş fırçası ve macunu 
 • Portatif ocak taşıyabilirsin eğer yakınsa gideceğin yer, yoksa ateşi kullanırsın
 • Pişirme kabı, çatal, kaşık, su kabı/bardağı
 • El feneri, hatta başa takılanlardan olsa daha da iyi olur
 • Sin-Kov türü bir sıvı
 • Güneş yağı, gözlüğü
 • Gideceğin yer yakınsa tabak, değilse tencereden yersin
 • Yeteri kadar yiyecek ve içecek, kalacağın gün adedine bağlı olarak bozulmayacak yiyecekler olmalı, eğer gideceğin yer araca yakın olacaksa kamp tüpüyle çalışan ufak bir kamp buz kutusu da alabilirsin yanına
 • Severek kamp yaptığın doğayı kirletmemek için çöp torbası çok önemli
Aslında o doğaya nasıl gideceğine bağlıdır mesela kamp yapacağın yerin oldukça yakınına araçla gideceksen kampta hayatını kolaylaştıracak bir çok şeyi yanına alabilirsin. Ama kilometrelerce yürüyeceğim diyorsan ağırlığı minimize etmek için daha iptidai bir donanımla gidersin. Ayrıca (nedendir bilinmez, muhtemelen yine bir Amerikanın g.tü yalanırken öğrenilmiştir) yurdumuzda kargo pantolon tabir edilen çok cepli pantalonlardan giyersen rahat edersin. Ayakkabı olarak da deri treking ayakkabıları tercih edilmelidir. Sentetik spor ayakkabıları hem araziye uymaz hem de ateşe karşı çok hassaslardır. Sivrilerden korunma amaçlı hava ne kadar sıcak olursa olsun uzun kollu bir üst giysisi ve çoraplar da pratik olur.
Temmuz 2017

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Kamp yaparken kolay hazırlanan yemekler nelerdir?

Kamp için kolay hazırlanabilen yiyecekler tercih edilmelidir.

 • Sandviçler
 • Hazır Çorba
 • Konserveler ( Ton balığı, kızartma, barbunya, sarma..)
 • Makarna
 • Mangalda yapılabilecek yiyecekler ( Sucuk, sosis, et, tavuk, mantar vs..)
 • Zeytinyağlı yiyecekler götürülebilir. Isıtmaya gerek kalmaz en az 2 gün yiyebilirsiniz.
 • Bunun dışında atıştırmalar için meyve, kuruyemiş, bisküvi gibi hazır gıdalarda götürebilirsiniz.
 • Nescafe ve sallama çayınızı da yanınıza alabilirsiniz.
Kamp Kurmak
Temmuz 2017

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Kamp kurarken yanımıza almamız gereken önemli şeyler nelerdir?

inploid.com/t/kamp-kurmak-icin-ideal-yerler-nerelerdir/

Bu soruda bazı faydalı bilgiler var tıklayarak gidiniz.

Yukarıdaki bilgiler basit bir kamp hayatı için oldukça yeterli. Daha vahşi hayat varsa kano planımız da bazı ekler de Ben yapayım.

Pusula
Potasyum permenganat (eczanelerde bulursunuz)
Cengelli inge.
Streç film
Alüminyum folyo.
Sadece seks amaçlı değil ama prezervatif. Bu konuyu biraz açmam lazım. Hem sağlamlığı hem hijyenik olması açısından, şu ve gıda saklama açısından çok başarılıdır. Ayrıca çok sıkı bağ yapmada ve avcılık malzemesi yapmada inanılmaz işe yarar.
Temmuz 2017

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Yedi uyuyanlar nerededir ve hikayesi nedir?

Yedi Uyuyanlar, Kur'an'da Ashab-ı Kehf, Eshâb-ı Kehf {Ehl-ül-kehf}. Hem İslam'dan hem de Hıristiyanlık'ta var olan bir hikâyedir.

Geleneksel anlamda hikâyeye göre Ashab-ı Kehf denilen gençler, bugün yeri konusunda çeşitli rivayetler bulunan Efsus şehrinde yaşıyorlardı. Bunlardan altısı sarayda görevli, hükümdara yakın kimselerdi ve hükümdarın müşavere heyetindeydiler. Onun sağında ve solunda bulunurlardı. Sağındakiler Yemliha, Mekselina ve Mislina idi. Bunlara “Ashab-ı Yemin” denmiştir. Hükümdarın solunda bulunanlar ise, Mernuş, Debernuş ve Şazenuş'tur. Bunlara da “Ashab-ı Yesar” denmiştir.

Hükümdarın Roma imparatorlarından Diocletian (284 - 305) (Gaius Aurelius Valerius Diocletianus) olduğu, ya da Domitianus (271-272) veya Decius (249-251) olduğu düşünülmektedir. Kesin olan şey imparatorun putperest olduğudur. Putperestliği kabul etmeyen az sayıdaki insanları yakalatıp öldürtmüştü. Hükümdar bir ihbar üzerine saraydaki putperest olmayan gençlerin durumlarını öğrendi. Onları çağırıp tehdit etti, onlar inançlarından ayrılmak istemediler, aksine Dokyanus’u inançlarına davet ettiler. Hükümdar onların eski günlerine dönmeleri için zaman tanıdı. Gençlerde inançlarını korumak için şehre yakın bir dağ yönüne gittiler. Yolda giderken Kefeştetayyuş ismindeki bir çoban onların inancına katıldı ve yedincileri oldu. Çobanın köpeği Kıtmir de onlara katılıp, arkalarından takip etti. Dağa yaklaştıklarında çobanın gösterdiği bir mağaraya girdiler. Mağarada dua ederek merhamet dilediler. (İslam dininin kutsal kitabı Kur'an'daki Kehf suresinin 10. ayetinde bu kişilerin duaları belirtilir.)

Hikayenin devamına göre hükümdar, Efsûs’a gelip, onları sorar. Kaçtıklarını haber alıp saklandıkları mağrayı öğrenince adamlarıyla mağaraya gider ve mağaranın ağzını onları öldürmek maksadıyla kapattırır. İnanca göre gençler ölmez, yüzyıllar boyunca uyumaya devam ederler. Sonunda ise ilahi bir şekilde uyandırırlar. Ne kadar süre kaldıkları tam olarak bilinmemekle birlikte Kehf suresinde bu süreyi 300 sene olarak belirtir.

Ashab-ı Kehf uyandıklarında geçmiş olan zamanında farkında olmadıkları belirtilir. Uykudan kalkmaları, birbirleriyle konuşmaları ve içlerinden birini şehre göndermeleri Kur'an'da geçer. Bunlar şehre gidip yiyecek getirecek kimsenin (Yemliha’nın) elbise değiştirerek halini kimseye bildirmeden gidip gelmesini uygun görürler. Yemliha, bunu kabul edip şehre geldiğinde çok değişmiş bir şehir bulur. Farklı yorumları mevcut olan bir hadiseyle bu kişi geçen zamanın farkına varır ve o zamanın hükümdarının yanına götürülür. İnanca göre bu hükümdar gençlerin dinindendir. Başlarından geçenleri hükümdara anlatır. Daha sonra gidip arkadaşlarına haber verir. Daha sonra tekrar hepsi uykuya dalarlar ve bu uyku zaman dilimi 4 bin yıl civarındadır.

Bazıları sahabelerden Ali'nin, Ashab-ı Kehf’e gittiklerini ve Ashab-ı Kehf'in uykudan uyanıp onları gördüklerini ileri sürmüştür. Ayrıca bu söylenceye İslam dininin son peygamberi Muhammed’e iman ettiklerini bildirip ve selâm gönderip dua istedikleri de eklenir. Bunların dışında bazı kişiler Ashab-ı Kehf'in Mehdi geldiğinde uyanıp ona katılacağını ileri sürmüştür. Yine de bu iddiaların, veya hikâyede genelde geçen isim, yer, zaman ve bazı olayların gerçek temelleri tartışmalıdır. Kur'an'da ise bu yorumlara dair hiçbir şey yoktur.

Hristiyanlık'ta Yedi Uyurlar
Bu efsane Hristiyanlık'ta 'yeniden dirilme' inancının kanıtı olarak gösterilmektedir.

Efsane:
Efsane'ye göre 250 yılları civarında Dakyus (Dakyanus veya Decius) adlı bir kral'ın yönettiği putperest bir ülkede 7 genç Hristiyalık'la suçlanır. İnançlarını değiştirmeleri için bir süre verilir fakat, onlar dünyevi eşyalarını bırakıp dağa ibadet etmeye giderler. Putperestliğe karşı bu tavrı gören kral öldürülmelerini emreder. Gençler ve köpekleri mağaraya sığınırlar. Kral mağaranın girişine duvar örülmesini emreder. Yedi Uyurlar yıllarca burada kalırlar. Uzun yıllar sonra, (genelde 379-390 yılları) ağıl yapmak isteyen bir çiftçi mağara girişini açar ve Yedi Uyurlar'la karşılaşır. Şehir'de haçlı bir sürü bina görüp hayrete düşerler. Dakyus zamanında kalan altınları harcamaya çalıştıkları zaman Psikopos'un karşısına çıkarılırlar. Hikayelerini dinleyen psikopos bunun bir mucize olduğunu söyler. Bunlar Hristiyanlıkta Malta, Malchus, Martinianus, Dionysius, Joannes, Serapion, ve Constantinus adındaki azizlerdir. Başka kaynaklar başka isimler verir.

Efsanenin bu sürümü ise Kuran'da ki Kehf suresinde(18. sure) anlatılanlara benzemektedir. Bahsi geçen kişiler Philedelphia (Bugün Ürdün'deki Amman şehri) şehrinin soylularıdır. Liderleri Maximillian (Yemliha), o sırada şehri ziyaret eden Roma İmparatoru 'Haderanius' (Hadrian)'a başkaldırır ve put tanrıları inkar ederek sadece Nuh'un, Musa'nun, İbrahim'in ve İsa'nın Tanrı'sının tapılmaya değer olduğunu söyler. İmparator idam edilmelerini emreder. Kapatıldıkları zindandan kaçarlar ve sığınacakları bir mağara bulurlar. Yedisi ve bir köpek (Kitmir veya Kıtmir) mağarada uyuya kalırlar. Bu mağaraya gelen askerler şaşırmış ve isteri içinde geri dönerler. Bunun üzerine komutanları mağara girişinin taş ve harçla kapatılmasını emreder. Yedi kafir'in buarada ölüme terkedildiklerini anlatan bir levha bırakarak giderler. 300 yıl kadar sonra uyandıklarında, Maximillian'ı şehre yiyecek almak üzere gönderirler. 300 sene önceki paradan şüphelenen fırıncı onun bir hazine bulduğunu zanneder ve bunu kendisiyle paylaşmazsa onu ele vereceğini söyler. Askerler gelir Maximillian'ı yetkililere götürürler. Yetkililer ilk önce ona inanmasalar da daha sonra ikna olurlar ve bunu bir mucize sayarlar.
Efsanenin birkaç değişik sürümü bulunmaktadır. Bunlardan birinde kaçan beş genç vardır, yolda bir çoban ve çobanın Kitmir adındaki köpeği de bu beş gence katılır. Çoban onları saklanmak üzere bu mağaraya götürür. Başka bir sürümde ise çoban bu yedi genç ve köpeğin bulunduğu mağaranın yerini kralın askerlerine göstermiştir.

Gezi

Mağara
Ashab'ül Kehf ile ilgili mağaranın ise sınırları içinde olduğunu iddia eden 33 kentin dördü Türkiye'dedir: Afşin, Selçuk, Efes, Lice ve Tarsus. Hıristiyanlar tarafından kabul edilen sürümdeki mağara Selçuk ilçesindeki Efes antik şehrinin yakınlarındaki Panayır Dağı eteklerinde bulunmaktadır. Bu mağaranın üstüne bir kilise yapılmış hali 1927-1928 yılları arasındaki bir kazıda ortaya çıkarılmış, kazı sonucunda 5 ve 6. yüzyıla ait olan mezarlar da bulunmuştur. Yedi Uyurlar'a ithaf edilmiş yazıtlar hem mezarlarda hem de kilise duvarlarında bulunmaktadır.

Türkiye'de mağaranın yeri hakkındaki tartışma daha çok Afşin ve Tarsus ilçeleri arasında olmaktadır. Yedi Uyurlar mağarasının Afşin ilçesinde olduğunu kanıtlamak için Afşin Eshâb-ı Kehf Derneği bilim adamlarından oluşan bir heyete rapor hazırlatmış ve bunu yerel mahkemede açtıkları keşif davası ile karara bağlatmıştır. Tarsus da Bencilüs veya Encilüs denilen dağda Tarsus'a 20-25 dakika (@nazende arkadaşımızın düzeltmesi ile değişmiştir) uzaklıktaki mağarayı tefsirler, tarihi kaynaklar ve arşiv belgelerine dayanarak Eshâb-ı Kehf mağarası olarak göstermektedir.

Ashab-ı Kehf, Diyarbakır'da da bir mekâna isim olmuştur. Kur'an da mağara ile ilgili Kehf süresinin 17. ayetinde 'Güneş doğduğu zaman mağaralarının sağ tarafına meylettiğini, battığı zamanda sol tarafa gittiğini görürdün. Onlar mağaranın kuytu bir köşesinde idiler. Bu, Allah'ın mucizelerindendir. Allah kime hidayet verirse hidayeti bulur. Kimi sapıklıkta bırakırsa onu, irşat edecek bir dost bulamazsın.' şeklinde yapılan tasvire göre yön tespitinin de uyduğu Licedeki mağara diğer kitaplarda da tasvir edilene en çok benzeyen mağaradır. Yerden yüksekte ve üzerinde gölgelik şeklinde çıkıntı olan bu yer içeriye doğru girintili bir mağaradır ki tanıma en çok uyan mağaradır. 12.yy civarlarında Artuklu hükümdarı Melik Adil burayı restore ettirip bir kitabe yaptırmıştır. Ünlü tarihçi Abdulrezzak Semerkandi'nin 527 yıl önceki bir eserinde şöyle bir ifade geçmektedir; '(Sultan Üveys, Lice'deki Ashab-ı Kehf'e Bingöl üzerinden sefer düzenledi ve Muş Ovası'na vardı)'. Buna karşın Ashab-ı Kehf tartışmalarında Lice Deyr-i Rakiym (Duru Köy) adının fazla yer almaması eleştiri konusu olmaktadır.

Kaynak: tr.wikipedia.org/wiki/ashab-%c4%b1_kehf
Haziran 2017

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Türkiye mimarlık gündemini hangi dergi, blog, web sitesi ve baska platformlardan takip edebilirim?

Mimarlık haberleri, güncel projeler için,
arkitera.com
mimarizm.com
Proje yarışmaları için,
kolokyum.com
tasarimyarismalari.com
Malzemeler için,
raf.com
Proje tipleri, geçmiş dönem projeler, şirket portfolyoları için,
arkiv.com
Online dergiler,
xxi.com.tr
yapidergisi.com
betonart.com.tr

Bir de bunlardan farklı olarak,
tr.arcbazar.com/

bir alıntı ile ne olduğunu tarif etmiş olayım
"Kitle Kaynak modeli 2005'ten beri ortaya çıkan yeni bir model. Tüketiciye sunulan hizmetin yine tüketici tarafından verilmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu modeli mimari bir yarışma platformuna nasıl entegre ettiniz?
Aslında Kitle Kaynak kullanımında iki taraf var: İşi "arz" edenler ve işe "talip" olanlar. Bizim kitle kaynak modeliyle anladığımız, işi arz edenlerin birden çok proje edinebilmesidir. Bu şekilde tarif edilen kitle kaynak kullanımı tabii ki mimarlıkta öteden beri "Yarışma" adı altında var. Amacımız, daha adaletli olacağını düşündüğümüz yarışma modelinin daha geniş kitlelere ulaşmasını ve daha evvel bu metottan yararlanamayan küçük ölçekli projelere sanal ortamda fırsat verilmesidir. Yani arz edenler, sadece büyük kurum kuruluşlar, belediyeler vs. değil; ev sahipleri, kirada oturanlar, küçük işyeri sahipleri vs.dir.Arcbazar.com ile herkesin yarışma açmasına olanak sağlamak istiyoruz – kitle için kitlenin tasarlaması (architecture for the crowd by the crowd!)."
Söyleşinin tamamı da aşağıdaki linkte...


arkitera.com/soylesi/850/arcbazar
Haziran 2017

Yolalinda bir yanıta alt yorum yaptı

haha ben teşekkür ederim
Vücudun hassas noktalarına dokunarak gerçekleştirilen enerji paylaşımlarından biridir öpüşmek.
İhtiyaç duyulan enerjinin türüne göre bu dokunuşlar farklılık gösterebilmektedir.

Canlılığın doğasındaki enerji ihtiyacı belirli süreçlerde belirgin amaçlar için bir noktadan başka bir noktaya geçiş amacıyla başka tür enerji hissiyatına ihtiyaç duyar. Duygunun bu gereksiniminden kaynaklandığını düşündüğüm hareketle tükenme noktasının ölüm olduğu da bir gerçek.

Yaşamın varolmasından kasıt moleküler birleşmelerle başlayan yenilenme ihtiyacının da sürekli akıldaki kapıları merak ettirip açtıran bir örgü olduğuna inandığımdan sorduğunuz bu soru için teşekkür ederim.

bi'not: bir pazar günü dağılmışlığından cümleler arası ifade eksikliği tez vakit tamamlanacaktır^^
Haziran 2017

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

İnsanlar neden öpüşür?

Vücudun hassas noktalarına dokunarak gerçekleştirilen enerji paylaşımlarından biridir öpüşmek.
İhtiyaç duyulan enerjinin türüne göre bu dokunuşlar farklılık gösterebilmektedir.

Canlılığın doğasındaki enerji ihtiyacı belirli süreçlerde belirgin amaçlar için bir noktadan başka bir noktaya geçiş amacıyla başka tür enerji hissiyatına ihtiyaç duyar. Duygunun bu gereksiniminden kaynaklandığını düşündüğüm hareketle tükenme noktasının ölüm olduğu da bir gerçek.

Yaşamın varolmasından kasıt moleküler birleşmelerle başlayan yenilenme ihtiyacının da sürekli akıldaki kapıları merak ettirip açtıran bir örgü olduğuna inandığımdan sorduğunuz bu soru için teşekkür ederim.

bi'not: bir pazar günü dağılmışlığından cümleler arası ifade eksikliği tez vakit tamamlanacaktır^^
Haziran 2017

Yolalinda bir yanıt verdi.

İnsanları yönetmek istiyorum ama küçük çaplı, günlük hayatta. Hep yönlendirilen tarafım, ikna yeteneğim düşük. Hangi kitapları okuyup kendimi ne yönde geliştirmem gerekiyor?

Öncelikle doğru kelime seçimleri yapmayı ve doğru cümle sıralaması yapmayı öğrenmen gerektiğini görüyorum. Mesela soruyu inceleyelim, sonuçta burada da soruyu sorma şekline bağlı olarak okuyanların soruyu cevaplamalarında veya cevaplamamalarında etkili oluyorsun. Yönetmek kelimesi biraz sevimsiz kaçmış olur da bir gün ''yönetme''yi öğrenecek olursan yöneteceğin o insanlara saygı duymayacağın izlemini veriyor falan, ama sonra ikinci cümlende neden böyle bir isteğinin olduğunu söylüyorsun ve okuyan sana biraz empati yapıyor bu cümleyi ilk başa koysaydın çok daha etkili olurdu, yönetmek yerine de istediklerimi elde etmek, kontrolü sağlamak gibi gibi kelimeler seçebilirsin.

yani sırayla
 1. Kendine inan, özgüven (duruşun, ses tonun düzgün olsun, şey ve ımm gibi kelimeler kullanma).
 2. Saygılı ol (adıyla hitap et, direk konuya dalma hal hatır sor veya en azından bir merhaba de).
 3. Karşındakini gözlemle, karşındaki gibi düşün. Yani empati yap (şu an nasıl bir ruh hali içerisinde, şu an bu isteğini dile getirmek için doğru zaman mı anlamaya çalış).
 4. İsteklerini karşındakinin de bir çıkarı olacak şekilde dile getir (beynimiz her an her durumun artılarını eksilerini tartarak ilerleyen bir mekanizma sen de karşındakinin senin isteğini yerine getirmesi halinde elde edeceği şeyin ne olacağını dile getir).
 5. Aynı tarafta olduğunuzu hissettir (iyi niyet çok önemli son olarak. İnsan sosyal bir varlık ve birbirimize olan ihtiyaçımız hiç bir zaman sona ermeyecek, o an istediğin şeyi elde etmek uğruna aranızı bozma, ve o an istediğini elde etmek uzun vadeli bir tatmin sağlamayacaktır).

tam olarak tümüyle kitaptan olmasa da yukarıdaki yöntemin çoğunu Tongue Fu kitabından öğrendim, herkese öneririm.
Haziran 2017

YolalindaBirkan Aydin kişisini takip etmeye başladı

Birkan Aydin, Bilgisayar Programcısı, @birkanaydin

Sometimes you win, sometimes you learn... Natural Born Anarchist.. 14 yaşından beri kahvenin gücüne inanıyor. :)

Haziran 2017

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Türk lirasının değeri neden sürekli düşmekte? Paranın değeri nelere göre belirleniyor?

En temel ifadesi ithalat ve ihracat arasındaki farkın ülke para değerini belirlemesidir.

Bu duruma ek olarak, Ayrıca:
 • Ülkenin her türlü (gıda, maden, turizm, o, bu, şu) ihtiyacının mevcut yıl ve yıllar içindeki gereksinimlerine,
 • Bu gereksinimleri karşılayan firmaların mevcut yıl ve yıllar içindeki hal vakitleri;

O ülkenin kasasındaki parayı da ya artırır yada azaltır.
Bu durum ülkenin parasal gücünü ifade eder ve buradan hareketle o ülkeye yatırım yapılabilir güven de artar veya azalır. Bu ''güvenin'' oluşması paradan çok daha değerli bir durumdur.
Özellikle yurtdışı firmaların yapacağı yatırıma referans anlamı taşıyan bu güven, ülkeye turizim ihracat gibi dışarıdan para gelmesi anlamında oldukça önemli bir para hareketinin ilk mekanizmasıdır.

Tüm bunlara ek olarak o ülkedeki siyasi istikrar ve kararlar da bahsi geçen güvenin birincil temel dayanaklarından olduğundan önemlidir.

Gel gelelim ki günümüzde TL'nin dolar karşısında 4 liraya varan değer kaybı da bu saydığım, saymayı atladığım! birincil nedenlere bağlıdır.
Haziran 2017

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Ebeveynlerin küçük çocuklarını dudağından öpme davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hepsinin tek olağan cevabı her seçimin farklı bir ahlak toplumuna çıktığıdır. Göz önünde tuttuğunuz sürece dilediğinizi daha etik bulabilirsiniz. Burada şu da açığa çıkıyor soru bu değil hangi etiğin doğru olduğu.
Ocak 2017

Yolalinda yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2017

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

İlişkide hiçbir şey söylemeden çekip gidilmesi ve açıklama yapılmaması ne demektir?

"Şu sebeplerden dolayı olamıyor", "ilgim azaldı" yada "sana ilgi duyamıyorum " vs.
cümlelerini dile getiremeyen ve sadece giden biri için uzmanlar ne der bilemem ama benim fikrim özgüvenden yoksun ve korkak olması. Karşısındaki insana değer versin ya da vermesin, başlarken sesini çıkarabiliyorsan, bitirirken de çıkaracaksın. Dile getirdin ama karşı taraf anlamamakta ve seni yormakta ısrar ediyor o zaman hakkındır çek git.
Aralık 2016

Yolalinda bir yanıta alt yorum yaptı

teşekkürler biraz umudumu kaybettiysem de yılmadım hala yan meslek olarak yapmayı düşünüyorum, çabalayacağım :D
Turist rehberligi icin kokart gerekmekte bu neden ile de ilgili bolumlerden universite mezunu olmak sart. Acenteler her zaman kokartli rehberler ile calismak ister. Hem gezmek hem de para kazanmak guzel ama tabiatinizin buna musait olmasi gerek.
Aralık 2016

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

Düşünmektir. Öğrenmen gereken bir şey var ise onun hakkında düşün öğrendiğinde hayata daha farklı bakacaksın. Bilmek sana farklı yollar gösterecek. Farklı bir hayatı yaşayacaksın öğrendikçe. Ufkun geniş, hayal gücün daha gelişmiş olacak. Öğrenmek, öğrenmenin kapısını çalacak. Bütün bunlar senin merakını daha da kamçılayacak. Merak ettikçe de bütün ezberleme yazma dinleme yok bilmem ne zırvaları boşa çıkacak. Merak ve ilgi duyduğun şeyleri öğrenmede kimse bir sorun yaşamaz çünkü. Misal bitkiler hakkında öğrenmemiz gerekenşeyler var ve çok şaşırtıcı şeyler. İnanması zor ve harika. Öğrenmek için can at. Gerisi cidden kolay.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Kişisel Gelişim

2087 Kişi   156 Soru

İnsan Davranışları

3855 Kişi   962 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Filmler

3398 Kişi   192 Soru

Çizim Programları

415 Kişi   28 Soru

Hikaye

88 Kişi   25 Soru

Genetik

170 Kişi   65 Soru

Stres

222 Kişi   24 Soru

Güzellik

224 Kişi   70 Soru

Reklamlar

216 Kişi   65 Soru

İçecek

119 Kişi   52 Soru

Sağlık

1139 Kişi   1192 Soru

Yiyecek

149 Kişi   44 Soru

Ders

280 Kişi   45 Soru

Dizi

97 Kişi   62 Soru

Hayvan

56 Kişi   88 Soru

Arkadaşlık

105 Kişi   27 Soru

3D Tasarım

163 Kişi   9 Soru

Yabancı Ülke

131 Kişi   9 Soru

Çay

41 Kişi   40 Soru

Çevre Bilinci

75 Kişi   44 Soru

Tatil Yerleri

124 Kişi   29 Soru

Blogger

97 Kişi   32 Soru

Kişilik Bozukluğu

32 Kişi   16 Soru