Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yoldan Geçen,

Öğretmen

En uzun yol ne dünya üzerinde, ne dünyadan bir başka gezegene... En uzun yol içimizde, bizden bir başka kendimize.

Mart 2016

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

En çok neyi kaybetmekten korkarsınız?

Sağlık... Benim ve sevdiklerimin. Geri kalan her şey kazanılabilir.
Ocak 2016

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Evde, kütüphanelerde kendi imkânlarımla yaptığım denemelerde başarılı oluyorken, ciddi sınavlarda stres (baş ağrısı, mide bulantısı, dikkat bozukluğu) nedeniyle başarılı olamıyorum. Buna çare olarak öneriniz nedir? Dikkat toplayıcı haplar olduğunu duydum, aranızda kullanan var mı? Faydalı buluyor mu...

Dikkat eksikliği fiziksel bir sorundur, teşhisi doktor tarafından verilmelidir. Bu konuda bir uzmana danışmalısınız. Doktor tavsiyesi ve kontrolü ile ilaç kullanıp konsantrasyonunu arttırıp başarısını arttıran öğrenciler tanıyorum. Bu ilaçların bünyeye zararı olabileceğini düşünüyorum ancak karar senin, tabii ki doktor kontrolünden sonra.
Ekim 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Teog sınavı için hangi test kitaplarını çözmeliyim?

Zirve, 4 Renk, Güvender, Anafen, Martı, Atak... Ne kadar çok çeşit o kadar iyi.
Eylül 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Eylül 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Kaybetmeye gelemiyorum, hiç fark etmiyor önemsiz dahi olsa birileriyle yarış içindeysem kaybettiğim vakit sinirleniyorum. Bu durum olumlu veya olumsuz nelere yol açar? Örneğin; iş hayatı.

Tabii ki kazanmak güzel şey. Ama her konuda kazanmak ne kadar gerekli? Oysa ki eksiklerimiz ve fazlalıklarımız ile biz kendimize özeliz, kimseye benzemeyiz. Başkalarıyla yarışan mutsuz olur. Tanıdığım bütün hırslı insanlar mutsuz, çoğu da yalnız. Mutsuz olacağım kazanmayı ne yapayım ki?

Yaptığınız işin en iyisini yapmaya çalışınız, bu size başarıyı zaten getirir. Ancak hırs ve yarışmak kıskanma alameti olabilir, kendinize bunu yapmayın, yormayın kalbinizi.

"Olduğu kadar, olmadığı kader. " deyip geçiyoruz.

Ağustos 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Neden zamanla aşkın yoğunlunu kaybederiz?

Bizi aşık eden çılgın hormonlar zamanla normal düzeye iner. Vücut canım bu makine mi, öyle bittikçe ekleyelim :)
Aşk zıtlıklar, ulaşamamak, kavuşamamak, emin olamamak ya da sadece görünüşün güzelliğine olur. Sevmek ise iyi özellikler gerektirir; iyilik, nezaket, sevmek, güzel konuşmak, tatlı sözlülük, merhamet, sadakat vs. Bu iyi özellikler yoksa, hormonların etkisi geçince hiçbir şey hissetmez hatta nefret edebiliriz. Gerçi bu hormonların yarattığı etkiye bağımlı olanlar için sevgi bir şey ifade etmez ya, o ayrı konu.
Ağustos 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Aşk, özgürlükten vazgeçmek midir?

Aşk kendinden bile vazgeçmektir, özgürlük ne ki? Neyse ki çok uzun sürmüyor.
Ağustos 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Hangi şehir sizin şehriniz? Neden?

İzmir...
Çok beğendiğim başka şehirler de oluyor elbet. Gezmek, görmek, yaşamak için daha keyifli yerler de vardır.Ama İzmir, huzur veren bir aidiyet hissi oluşturuyor bende. Evde olmak gibi.
Ağustos 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Neden yalnızız?

Diğerlerinin bizi mutsuz etme ihtimali daha yüksek olduğunda yalnızlık seçilebilir. Bir de yalnızken kendini mutsuz edebilenler var, enteresan :)
Ağustos 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Ağustos 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Siz de linkteki kullanıcı gibi inananların inanmayanlardan üstün olduğunu mu düşünüyorsunuz? Neden?

Kişi başkalarını hatta kendini kandırmak şekliyle iman ediyor olabilir. İmanın kimde olduğunu anlamak mümkün müdür? Kişinin parayla olan ilişkisine bir bakın, insanlara nasıl davrandığına... Ne kadar adil olduğuna... Ne kadar güvenilir olduğuna... Merhametine... Bunlar yoksa onun olduğunu sandığı imanının benim için bir önemi yok. Üstünlük bu özelliklerdedir.
Mart 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Sahip olduklarınızdan utandığınız oluyor mu hiç? Sizce utanmamız gerekmez mi?

Çok güzel bir soru sayın Bazarov. Ben de düşünüyorum hep bunu. Utanıyor muyum, evet sık sık. Unutuyor muyum, evet genelde.
Ne yapabiliriz? Bence en iyi iyilik yatırımı çocuğa yapılan. O kadar çok öksüz yetim çocuk var ki, o kadar çok maddi yetersizlikten okuyamayan çocuk. En azından bir çocuğun masraflarını üstlenmeliyiz.
Beni en çok yaralayan da hasta çocuklar...Maalesef ancak hastanelere işimiz düşünce fark ediyoruz onları. Hem çok fakir hem de hasta.
Biz ne yapıyoruz? Arabamızın, evimizin, eşyalarımızın, giysilerimizin derdindeyiz. Bu amaçlara göre çalışan gruplar olmalı. Tek başına hareket etmek iğneyle kuyu kazmak gibi. Birileri gel dese katılacağım belki, ama neden ben arayıp bulmuyorum?
Utanıyor muyum, evet hatırladıkça. Umarım ölmeden önce unutmayı, üşenmeyi bırakırım.
Mart 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Bir anne kızını neden sevmez?

O anne kendini sevmiyordur. Kendini çok seviyor gibi görünebilir, bencil davranıyor olabilir ama asıl sebep bence kendini beğenmemesi, sevmemesi, mutsuz olmasıdır. O annenin kendini sevmeyi, kendini kabul etmeyi ve hatta mutlu olmayı öğrenmesi gereklidir.

Üzüldüm bu soruya... Keşke elimde olsa sevilmeyen tüm çocukları sevsem.
Şubat 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Sevgilinizin unutamadığı eski sevgilisi için sizi terk etmesine nasıl bir tepki verirdiniz?

Böyle bir durumun başıma gelmesinin sorumlusu "ben"imdir. Bir insan sevilip sevilmediğini anlar, hisseder. Yüksek ihtimal bunu hissetmişimdir ama kendimi kandırıp beni sevdiğine ikna etmişimdir. Maalesef insanların çoğu acılarını dibine kadar yaşayıp yeni bir ilişkiye öyle başlamaktansa, kırılan gururlarını bir başkası ile tamir etmeye çalışır. Sevilmenin nasıl bir şey olduğunu bilen kişi eksik sevildiğini anlar, başka biri uğruna terkedilene kadar kendini kandırır.

Gönül ister ki insanlar güçlü olsun, kendi acısını kendi çözsün. Gönül ister ki kimse kendini kandırmasın, olmuyorsa olmuyor desin. Eeee gönül ister...

Olur böyle şeyler,
Giden gider, kalan sevenler bizimdir;
Benden uzak Amerika'ya başkan olsun :)))
Şubat 2015

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Ben kendimi ne şehirli gibi hissediyorum ne de köylü gibi. Peki ya siz nasıl hissediyorsunuz?

Köyde büyümedim ama annem köylü olduğundan tatillerimin büyük kısmını köyde geçirerek yetiştim. Köy işlerinden anlamam ama köyde yaşamaktan keyif alırım. Büyük bir şehirde yaşıyorum kendimi burada rahat ve huzurlu hissediyorum. Kırsal bölgelerde çalıştım, oraları da sevdim. Kısaca her yerde mutlu ve huzurluyum. Her ne kadar yaşadığım yerlere kök salmaktan güven duysam da, farklı yerler heyecan duygumu ateşler, her yere ait olabilirim.

Ben aile-sever biriyim, onlarla birlikte olduğum her yer benim "evim" diye hissediyorum.

Lakin kendini diğerlerinden farklı hissetmekse mesele, aslını isterseniz yaşadığım her yerde kendimi diğerlerinden farklı hissettim, hissediyorum. Bu kötü bir şey mi? Bazen yalnızlık hissi oluştursa da bu güzel bir şey bence. Bu özgünlük, bu ilkeli prensipli olmak demek.

İçinizdeki boşluk, hayatınızdaki eksikliklerden kaynaklanıyor olabilir.
Aralık 2014

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Türkiye'de artık şu değişsin dediğiniz şey nedir?

Hangi açıdan olursa olsun adam kayırmacılık bitse bence birçok sorun hallolur. Kişilerin ırklarına, paralarına, güçlerine, tanıdıklarına, hemşehriliklerine, dış görünüşlerine, dinlerine, cinsiyetlerine ... vb. göre değil de sadece yetenek, karakter ve zekalarına göre bir yerlere gelmesi gerek bu ülkede.
Aralık 2014

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

Ceza muhakemesi adına CMK ve ilgili diğer kanunlarda yapılan ve yapılması planlanan güncel değişimlerin mevcut muhakeme sistemimize olumlu ve olumsuz ne gibi etkileri olabilir?

Sizi tebrik ediyorum, aynı soruyu 6 kere sormayı nasıl başardınız? :)
Sorunuzun yanıtı: Hukuktan anlamıyorum ancak değişiklikler birilerinin çıkarına olacak şekilde değil de açık ve ihtiyaç duyulan alanlarda olursa ancak iyi olabilir. Ayrıca nasıl uygulandığı önemlidir.
Aralık 2014

Yoldan Geçen bir yanıt verdi.

İnsanlar 'ATEİST' olduğunuzu bildiği halde neden 'CUMA' mesajları gönderme gereği hissediyor?

Sizin için iyi dilekleri olduğunu gösterir. Çok rahatsız oluyorsanız, "böyle iyi dilek istemiyorum arkadaşım" dersiniz olur biter. Hatta çok hasta olsanız, başınıza ciddi bir sıkıntı gelse ya da ölseniz sizin için neler söylemeleri gerektiğini de maddeleyip insanlara verebilirsiniz. Sıkıntı yok.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler