Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Geliştirme Uzmanı Yasin Baran inploid.com'da 28 soru sordu, 50 soru yanıtladı ve 31 takipçisi var.

Kasım 2015

Yasin BaranÖzcan Acar kişisini takip etmeye başladı

Özcan Acar, Bilgisayar Mühendisi, @oezcanacar

Kasım 2015

Yasin BaranHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Haziran 2015

Yasin Baran bu yanıtı beğendi:

Listening geliştirmek adına müzik dinlemek sizce ne kadar etkilidir? Onerdiginiz müzikler hangileridir? Listeningi geliştirmek adına başka neler önerirsiniz?

Muzigin tarzi fark etmez aslinda, ama rap ve rock dan daha kolay pop ve r&b tarzlar. Musixmatch diye bir uygulama var, sarki calarken es zamanli olarak sozlerini takip edebiliyorsun. Bu sekilde bir sure sarkilari hem dinkeyip hem sozlerini takip edin. Daha sonra dinlerken sarki sozlerinin daha anlasilir olmaya basladigini fark edeceksiniz.
Haziran 2015

Yasin Baran bu yanıtı beğendi:

Twitter'dan veri çekerken onCreate metodu içinde çağırılan imageLoader.Configuration'ı onCreateView metodunda çağırdığım zaman verdiğm this parametresi hata veriyor, nasıl düzeltebilirim?

Hatadan anladığım kadarıyla ImageLoader initialize edilirken senden Context türünden değer bekliyor. Eğer herhangi bir Activity'den extend edilmiş sınıfın içinde this kullanırsan sıkıntı olmaz ama Fragment'ten extend edilen bir sınıfta this ile direk context'e ulaşamazsın. GetActivity() methodunu çağırman gerek.
Mayıs 2015

Yasin Baran bu yanıtı beğendi:

Facebook ve twitter'a giriş yapmadan, api aracılığıyla bir kullanıcının paylaştığı twetleri veya facebook paylaşımlarını olduğu gibi veya filtreleyerek çekmek istiyorum. Android'te yapılacaktır. Nasıl yapabilirim? Api kullanımı ile ilgili Türkçe kaynak önerisi olan var mı?

Konu yazılım ise Türkçe kaynak pek tavsiye etmem. Yabancı kaynaklar Türkçe'lerine göre daha kapsamlı ve temiz. Facebook'un kendi dökümantasyonu için şu adresi takip edin; developers.facebook.com/docs Android SDK'ini de şuradan edinebilirsiniz; github.com/facebook/facebook-android-sdk
Nisan 2015

Yasin Baran bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Saygısızca davrananlara haksızlıklara
Nisan 2015

Yasin Baran bu yanıtı beğendi:

Apple'ın yeni servisi Siri nedir? Nasıl kullanılır?

2001 yılında uzay yolu filmini izlediğimiz günlerden bu yana hepimiz bizimle konuşacak ve gerçek kişi gibi cevap verecek bilgisayarları bekliyorduk.

Apple bu konu ile ilgili 1980 lerin sonuna doğru bir çalışma yapmış ve knowledge navigator'ı geliştirmişti


Videoyu izlediğinizde tabletteki kişi ile sohbet havasında bilgi paylaşımı yapabiliyorsunuz. Tüm planlarınızın, toplantılarınızın zamanı, iletişim bilgileri vs. vs. O yıllarda iphone ve ipaddeki gibi dokunmatik ekran seviyelerine ulaşılamamıştı ve şimdilerde bu gelişmelere Siri de eklenerek Apple gelecekte bu konu ile ilgili yapacağı çalışmalar için en byük adımı atmış oldu.

Siri adı nereden geliyor bir bakalım, Amerikada bir araştırma kuruluşu, SRI - Stanford Research Instıtute - bir yapay zeka projesi gerçekleştiriyordu. 2007 yılında Siri adında bir şirket kurdular ve 2010 yılında da Apple bu şirketi satın aldı.

Siri bir yapay zeka örneğidir ve kişisel bir asistandır. Sesiniz ile vereceğiniz talimatları anlar, uygular ve size seçenekler sunar, yada bilmediği şeyler için arama yapıp yapmayacağını size sorar.

Kişi listenizden istediğiniz kişiye mesaj gondermesini isteyebilir, hava durumunu sorabilir, hatırlatma yaptırabilir ve sabah alarmınızı kurabilirsiniz. Hatta O'na neler yapabileceğini sorarsanız size uzun bir liste halinde neler yapabildiğini söyleyecektir.

Teknoloji

2012 yılında insanların Siriyi kullanıp kullanmadığı ile ilgili bir çok anket yapıldı. Genellikle mesaj gönderme, kişi arama ve internetten bilgi arama alepleri için kullanıldığı çıktı anketlerde.

Hangi dilleri konuştuğuna gelince,

Can you speak Turkish ( Türkçe konuşabiliyor musun ) sorusuna Siri'nin cevabı ;

I can speak Cantonese, English, French, German, Italian, Japanese, Korean, Mandarin ans Spanish. And I'm always learning new languages.
You can change the language i am using... ( Burada Siri bildiği dilleri söylüyor ve sürekli yeni diller öğrenmeye devam ettiğini de ekliyor, ayrıca dil ayarlarını da Siri ayarlarına giderek değiştirebileceğinizi ekliyor)

Ayrıca canınız sıkıldığında Siri ile oyun oynamak da çok eğlenceli. Ona soyut şeyler sorarak biraz durumu karışık hale getirebilirsin.

"What is the meaning of life" - Hayatın anlamı nedir, sorusuna Siri'nin cevabı şöyle;
  • I don't know but I think there is an app for that (Bilmiyorum, fakat bunun için bir Aplikasyon olabilir)
  • All evidence to date suggests it's chocolate (bugüne kadar tüm kanıtlar çikolata olduğunu göstermektedir.)

Peki O'nu çok sevdiğinizi söylemeye ne dersiniz?

Teknoloji
  • That's nice but can we get back to work know. (Bu güzel, fakat işe dönelim)
  • Impossible( İmkansız)
  • I hope you dont say that to all the other telephones. ( Bunu diğer telefonlara da söylemiyorsundur umarım)
Peki Siri nasıl çalışıyor?

Siri öncelikle sesi yazıya dönüştürebilen bir teknolojiye sahip. Daha sonrasında ise yazılan metin anlamlandırılmaya çalışılıyor. Bu kısmın çözümlenmesi kompleks algoritmalarla yapılıyor. Ancak Siri'nin başarılı olmasının en önemli sebebi, tüm söylediklerinizi anlamaya çalışmıyor, sadece bildiği kalıplardan faydalanarak cevap vermeye çalışıyor.
Teknoloji

Siri gelecekte geçen filmlere ulaşmamıza ilk adımı atan büyük bir gelişme, işlerimizin çoğunu yaptırabileceğimiz yapay zekalar geliştirilebilir ve belki bir gün size kahve bile getirir, ne dersiniz?
Nisan 2015

Yasin Baran bir yanıt verdi.

Günümüzde insanların en büyük sorunu nedir?

Sosyalleşmek adına herkesin facebook'ları, twitter'ları açıp ellerinde telefon, tablet kimseyle muhabbet etmeyen, düşünmeyen aslında sosyalleşmekten çok anti-sosyalleşen nesillerin giderek artması.
Mart 2015

Yasin Baran bir yanıt verdi.

Yazılımcılar bilgilerini üniversitede mi öğrenir, yoksa farklı yerlerde elde ettikleri tecrübelerle mi?

Temel bilgiler üniversite de öğrenilir, ancak yazılımcı olmak istiyorsanız, tek başınıza bilgisayar karşısına geçip bol bol kod yazmalısınız.
Mart 2015

Yasin Baran bu yanıtı beğendi:

Yazılımcılar bilgilerini üniversitede mi öğrenir, yoksa farklı yerlerde elde ettikleri tecrübelerle mi?

Merak, diyorum.
Ben hiç üniversiteye gitmedim, orta okulu bitirir bitirmez bir iOS uygulama fırmasına girdim, önce öğrenci olarak tabii, çırak olarak da diyebilirim aslında. Yaklaşık iki sene sonra aynı şirkete işe girdem ve halen orada çalışıyorum, iOS yazılım uzmanı olarak yani.
Bu tecrübelerimle bu soruya şu cevabı verebilirim diye düşündüm: üniversite şart değil,işin özü merakta.
Hadi herkese kolay gelsin.
Mart 2015

Yasin Baran bu yanıtı beğendi:

Yazılımcılar bilgilerini üniversitede mi öğrenir, yoksa farklı yerlerde elde ettikleri tecrübelerle mi?

Üniversitede temel öğrenilir. Uzmanlaşma ise bir iş yerinde usta-çırak ilişkisiyle olur. Bu şekilde üç ayda öğrendiklerinizi üniversite hayatı boyunca öğrenemezsiniz çünkü üniversite piyasa adamı yetiştirmez.
Mart 2015

Yasin Baran bu yanıtı beğendi:

Matematikte neden artı (+) ile eksi (-)'nin çarpımı eksi (-) veya neden eksi (-) ile eksi (-)'nin çarpımı artı (+)'dır?

Haftanın beş günü işe otobüs ile gidip geldiğinizi varsayalım. Her sefer bir milyonluk bir biletle yapılıyor. On milyon tutarında on tane bilet aldınız. Hergün gidiş geliş kullandıkça iki tanesi eksiliyor. Bunun eşitlikteki yeri (-2) dir. Siz bu işi beş gün süresince yani 5 kez yaparsanız (-2)x(+5)= -10 olur.

Diyelim ki bayram tatilinin iki günü o haftanın Perşembe ve Cuma günlerine geldi ve tatil. Bu kez yapmanız gerekeni yapmıyorsunuz. İki günlük 4 bileti kullanmıyorsunuz. Bu hareket, yapmanız gerekene göre negatif yani ters yönde bir harekettir. Hergün bilet almak yerine iki gün süresince hiç bilet kullanmıyorsunuz. İki kere negatif hareketi '-2' bilet üzerinde yapınca o hafta elinizde (-2)x(-2) =(+4) bilet kalıyor.
Mart 2015

Yasin Baran bir yanıt verdi.

Çocuğunuzun hangi mesleği seçmesini istersiniz?

Bir ömür çalışmaktan sıkılmayacağı, zevk alacağı, her sabah işine gitmek için heyecanlanacağı ve bir ömür mutlu olacağı mesleği, yani bunu da kendisinden iyi kimse bilemez. Ona kendisi karar vermeli. Ben sadece yeteneklerini keşfetmesi için yardımcı olurum, hayatına devam etmek istediği bölümü, alanı, mesleği çocuğum kendisi seçmeli.
Mart 2015

Yasin Baran bir yanıt verdi.

Yemeksepeti gibi bir Android uygulaması ne kadara mal olur?

Bu konuda kesin bilgi sahibi olmamakla birlikte. Eskişehir'de eğitime gittiğmizde, bir lokantanın yemek sepeti tarzında uygulamasını yaptırdığını görmüştüm. Lokanta sahibine bu işi ne kadara mal ettiklerini sordum. Hem android, hem de ios uygulamasını yazdırmışlar ve ikisine 3 bin TL vermişler. Burdan hareketle ortalama 1.500 - 2000 TL diye düşünebiliriz.
Mart 2015

Yasin Baran bir yanıt verdi.

Mart 2015

Yasin Baran bir yanıta alt yorum yaptı

Azimliyse öğrenilsin tabi ki Çince, büyük farklılık, ama çok zor bir dil maalesef.
Bence İspanyolca olmalı, farkındalık her zaman iyidir.
Mart 2015

Yasin Baran bir yanıt verdi.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Donanım

526 Kişi   96 Soru

Site

338 Kişi   38 Soru

Bağlantı

183 Kişi   10 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

900 Kişi   48 Soru

Harddisk

224 Kişi   16 Soru

Masaüstü

242 Kişi   7 Soru

Cep

238 Kişi   9 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Commodore 64

44 Kişi   1 Soru

RAM

127 Kişi   6 Soru

Matematik Algoritmaları

181 Kişi   27 Soru

Yazılım Algoritmaları

485 Kişi   31 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

Projeler

434 Kişi   51 Soru

Proje Yönetimi

724 Kişi   36 Soru

Access

130 Kişi   1 Soru

Netbook

47 Kişi   3 Soru

Canon DR2510C

58 Kişi   1 Soru

Monitör

29 Kişi   7 Soru

Lfs (Live For Speed)

7 Kişi   1 Soru

Bilgisayar Destekli Tasarım

491 Kişi   13 Soru

Yazılım Güvenliği

547 Kişi   17 Soru

Bilgisayar Oyunları

802 Kişi   113 Soru

Algoritma

137 Kişi   17 Soru

Mühendis

326 Kişi   39 Soru

Ekran Kartı

77 Kişi   16 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3686 Kişi   280 Soru

Yazılım

3257 Kişi   564 Soru