Bilmek istediğin her şeye ulaş
Haziran 2015

Yasin Baran

Twitter'dan veri çekerken onCreate metodu içinde çağırılan imageLoader.Configuration'ı onCreateView metodunda çağırdığım zaman verdiğm this parametresi hata veriyor, nasıl düzeltebilirim?

Hatadan anladığım kadarıyla ImageLoader initialize edilirken senden Context türünden değer bekliyor. Eğer herhangi bir Activity'den extend edilmiş sınıfın içinde this kullanırsan sıkıntı olmaz ama Fragment'ten extend edilen bir sınıfta this ile direk context'e ulaşamazsın. GetActivity() methodunu çağırman gerek.
 • 2 Yanıt
Mayıs 2015

Yasin Baran

Facebook ve twitter'a giriş yapmadan, api aracılığıyla bir kullanıcının paylaştığı twetleri veya facebook paylaşımlarını olduğu gibi veya filtreleyerek çekmek istiyorum. Android'te yapılacaktır. Nasıl yapabilirim? Api kullanımı ile ilgili Türkçe kaynak önerisi olan var mı?

Konu yazılım ise Türkçe kaynak pek tavsiye etmem. Yabancı kaynaklar Türkçe'lerine göre daha kapsamlı ve temiz. Facebook'un kendi dökümantasyonu için şu adresi takip edin; developers.facebook.com/docs Android SDK'ini de şuradan edinebilirsiniz; github.com/facebook/facebook-android-sdk
 • 1 Yanıt
Eylül 2014

Yasin Baran

Listening geliştirmek adına müzik dinlemek sizce ne kadar etkilidir? Onerdiginiz müzikler hangileridir? Listeningi geliştirmek adına başka neler önerirsiniz?

Müzik zevkine baglı bence istediğin müzigi dinleyebilirsin ama slow müzikler telafuzu anlamak için rap tarzı müziklerden kolay anlaşılir bence bu nedenle ben derslerimde bob marley beatles gibi sanatçılari dinletmeyi seviyorum. Ama önemli olan dinlemek ve yabanci dilde ögrenmeye beyni açık hale getirmek. Bu nedenle video paylaşim sitelerinde "with lyrics" diye arama yaparak şarkıları dinlerken sözlerine de bakabilirsiniz. Ayrica ingilizce dizi izlemek de çok faydalı
 • 10 Yanıt
Eylül 2014

Yasin Baran

Erasmus veya work&travel yapma imkânı olmayan birisi için yurt dışına belirli bir süre, özellikle yazın,1 aylığına ingilizce öğrenmek için gitme alternatifleri nelerdir?

Ab-ilan, salto-youth, evs (europian volunteer system) gibi siteleri inceleyiniz. Yurtdışı proje gönüllüleri için ilan açılıyor, siz de şartlarına uygun olduğunuz bir gönüllülük alanı ya da kurum belirleyip yurtdışı deneyimini yaşama ve pratik yapma şansı bulabilirsiniz minimum masrafla.
 • 5 Yanıt
Eylül 2014

Yasin Baran

Facebook benzeri bir site yapmak için neleri bilmek gerekir? Nelere ihtiyaç duyarız?

Bence çıkış noktasında hata var, Facebook benzeri bir site yapılmamalı. Facebook zaten Twitter'la beraber sosyal medya oluyor. Yapacağınız her site başarısız olacak. Değişik fikirler lazım. Tamam inploid'de birçok yabancı siteye benzer bir site ama yine de içerik açısından özgün. Siz de özgün bir proje gelirştirmelisiniz ki başarılı olsun. İnsanlara ihtiyacı olan değişik bir şey vermelisiniz. Müzik olabilir, Youtube Türkçe müzikte kısa kalıyor ya da başka bir şey olabilir mesela kadınlar için yurdumuzdaki tüm ayakkabıcıları bir çatı altında toplayabilirsiniz. Bakın amaç Facebook değil de yemeksepeti gibi başarılı bir site üretmek olmalı. Fikir varsa kodlaması problem olamayacaktır... .
 • 5 Yanıt
Ağustos 2014

Yasin Baran

C# ile app.config dosyasındaki tablo ismini nasıl değişken olarak alabilirim?

Bilmiyorum faydası olur mu ama şu linki yollayabilirim
support.microsoft.com/kb/815786
 • 2 Yanıt
Temmuz 2014

Yasin Baran

Linux'ta satır sonu ' ', Windows'ta ' ' şeklinde algılanır. İki sistemi kullanan birisi için bu tutarsızlıktır. Farklı işletim sistemlerinin satır sonlarını aynı şekilde algılaması için nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Necmettin Begiter (@necmettin) in dediğine katılıyorum. Ayrıca şunuda söyleyeyim. Metin ayrıştırmaya çözüm olarak koda biraz yük bindirsede mesela önce "\r\n" karakterlerini sonra "\r" karakterlerini "\n" karakterine çevir ve buna göre ayrıştırma yap derim.
 • 3 Yanıt
Mayıs 2014

Yasin Baran

Javada oluşturduğum list1'den list2'ye, ekle butonuna tıkladığımda, list1'de ki birşeyi list2'ye nasıl yazdırabilirim?

Çalışması lazım ne hatası alıyorsun? Aldığın hata şayet null pointer exception ise büyük ihtimalle list1 den değeri alamıyorsundur çünkü seçili durumda değildir.
 • 1 Yanıt
Aralık 2013

Yasin Baran

Laptop ta çalışmayan bir parça (1tb hdd + 16gb ssd) ssd yi nasıl aktif, çalışır hale getirebilirim?

Sürücüsünü kurarak çalışır hale getiremiyorsanız garanti kapsamında değiştirmeyi denemelisiniz. Tabii bilgisayarınızın anakart yonga seti sürücülerinin de hepsinin yüklü ve güncel olması gerekir.
 • 1 Yanıt
Kasım 2013

Yasin Baran

Hangi siteden blog açmamı önerirsiniz?

Benim tavsiyem blog açmak yerine, inploid'de yazın. Yukarıdaki ana menüden "+Yeni" linkine tıklayıp "Bir Yazı Yazı" butonuna tıklayın ve yazmaya başlayın (yazı yaz: inploid.com/createpost). Hepsi bu kadar : )

Bunun avantajı şudur; inploid'de mevcut bir kitle bulunuyor ve hemen her konuyu takip eden insanlar var. Dolayısıyla siz bir "blog yazısı" yazdığınızda, otomatik olarak o yazı ile direk alakalı ve o konuyu takip eden kişilere erişmiş oluyorsunuz. Yani mevcut kitle ile bağlantı kurmanız çok kolay.

Eğer başka bir yerde blog açmak isterseniz, elbette ki başka avantajlarınız olacaktır (tasarım, template... Vs gibi) . Ancak, yazdıklarınızı insanlara ulaştırmak ve bir kitle yaratmak için uzun süre uğraş vermeniz gerekecek.

Benim tavsiyem, inploid'de yazın : )
 • 6 Yanıt
Kasım 2013

Yasin Baran

SDK'da yazılıp Sanal telefonda çalıştırılan programı, android cihazımıza nasıl yükleyip çalıştırabiliriz?

Proje dosyasında bin klasörü var. Orda . Apk dosyası var onu kendine mail at telefondan ek dosyaya tıkladığında direk yüklemeye başlayacak. Tabii telefonun market dışındanda uygulama yüklenebilsin seçeneği seçili olmalı
 • 1 Yanıt
Kasım 2013

Yasin Baran

Android programlama yapabilmek için bilmemiz gereken minimum program/programalama dilleri nelerdir?

Minimum derseniz iş değişir. Programlama dili değil JavaScript bilseniz bile yeterli olabilir.
 • 1 Yanıt
Ekim 2013

Yasin Baran

100.000 TL'yi 3 aylık dönemde maksimum kazanç için nasıl değerlendirebilirim?

Maksimum kazancı tabii ki tek bir riskli yatırımla sağlarsınız, kağıt, altın ya da döviz. Minimum risk, maksimum kazanç derseniz sepet yapmanız gerekir yani yatırımı bölerek değişik yerlere yapmalısınız. Mesela kağıt, altın ve dövize bölebilirsiniz.
 • 5 Yanıt
Ağustos 2013

Yasin Baran

Özellikleri iyi olan Acer, Dell, Casper gibi markaların dizüstü ürünlerinde ne sorunlar çıkar?

Bir Türk atasözü der ki; "Ucuzdur var bir hilesi, pahalıdır var bir hikmeti" diyerek başladığım bu sözlerim onlarca yıla dayanan bir tecrübeye yaslanmaktadır. Ayrıca sanırım ki artık bir Acer dizüstü bilgisayar kullanıcısı olmuşsunuz! Size hayırlı olsun diyerek bu konuda daha detaylı bilgiye Inploid'in bu linkinden ulaşabileceğinizi bildirmekten onur duyarım. inploid.com/t/yeni-bilgisayar-alicam-en-...
 • 4 Yanıt
Ağustos 2013

Yasin Baran

Laptop alırken garanti ve servis konusunda nelere dikkat etmeliyim?

Servis Konusunda
 • Lenovo
 • Dell
 • Asus
Sattıkları bilgisayarın arkasındalar her zaman.
 • 4 Yanıt
Daha fazla göster