Bilmek istediğin her şeye ulaş

yavuzgedik.com--- Robotic, Arduino, Netduino, Windows Phone, Microsoft Azure, Embedded Systems, Mobile Programming, Blogger, İnnovator, Entrepreneur, Free Thinker, Scientist, R & D

Kasım 2014

Yavuz Gedik bir yanıt verdi.

000 111 222 333 444 555 33 44 55 012 345 ekran çıktısını veren C programlama kodu nedir?

Farklı çözümleri olabilir :)

Örnek 1:

#include<stdio.h>

char string[] = "000 111 222 333 444 555 33 44 55 012 345";

int main() 
{
	printf("%s", string);

	getchar();

	return 0;
} 


Örnek 2:

#include<stdio.h>
int num,i;
char string[] = "000";
int main ()
{
	printf("%s ",string);
	for (i=1; i<6; i++)
	{
		int add = 111;
		num = num + add;
		printf("%d ",num);
	}
	num = 0;
	for (i=1; i<4; i++)
	{
		int add = 33;
		num = num + add;
		printf("%d ",num);
		num = 11 * i;
	}
	for(i=0; i<6; i++)
	{
	        printf("%d",i);
		if (i==2)
		{
			printf(" ");
		}
	}
	getchar();
	return 0;
}


Belki daha bir kısa yolu vardır ama şimdilik çözümüm bu :)
Kasım 2014

Yavuz Gedik bu yanıtı beğendi:

Sineklerin soğuğa karşı dayanıklılığı nasıldır?

Sivrisinekler, diğer bütün böcekler gibi, soğuk kanlı canlılardır. Yani vücut ısılarını düzenleyemezler ve vücut sıcaklıkları çevrelerininkiyle aynı olur. Sivrisineklerin en etkin oldukları sıcaklık 26,6 o C’dir. 15,5 o C’de metabolizmaları oldukça yavaşlar ve 10 o C’nin altında ise metabolizmal etkinliklerin tümü durur. Tropik bölgelerde, sivrisinekler yıl boyunca etkindir. Ilıman iklimlerde, yetişkin sivrisinekler soğuk havalarla birlikte etkinliklerini yitirirler ve kış boyunca haytta kalabilmek için kış uykusuna çekilirler. Bazı sivrisinek türlerinin ise kışa dayanıklı yumurtaları vardır. Bu türler kışı, yaz mevsiminde son dişi neslinin bıraktığı soğuğa dayanıklı yumurtalarda, embriyo halinde geçirirler. Yumurtalar genellikle buzun altına gömülüdür ve havaların ısındığı ilkbahar aylarında açılır. Diğer sivrisinek türlerinde kışı, sonbaharda çiftleşmiş yetişkin dişiler, başka hayvanların inlerinde, kütük ve ağaç kovuklarında ya da bodrumlarda kış uykusuna yatarak geçirirler. İlkbaharda, dişiler uyanır, kanla beslenir ve bir sonraki nesli oluşturan yumurtaları bırakır. Çok az sayıda sivrisinek türü kışı, çamura ya da tatlısu bataklıklarına gömülü olan larvalar halinde geçirir. İlkbaharda havanın ısınmaya başlamasıyla bu larvalar beslenir ve ergin hale gelerek soylarını devam ettirmeye hazır olur.
Kasım 2014

Yavuz Gedik bu yanıtı beğendi:

Teknoloji haberlerini neredeyse ilk duyuran yabancı siteler hangileridir?

Teknoloji haberlerini ilk elden en hızlı duyuran dünyaca ünlü bloglar şunlardır.
Buna ek olarak Crunchbase günlük haber RSS'ine abone olarak da birçok konuda hızlıca bilgi edinebilirsiniz. Mobil olarak zite (zite.com) uygulaması da hedefinize ulaştıracaktır.
Kasım 2014

Yavuz Gedik bir yanıt verdi.

Turkcell Geleceğini Yazanlar sitesindeki döküman ve eğitimler faydalı oluyor mu?

Güzel bir site. İçerik olarak da iyi hazırlamış ancak biraz daha görsellik katılabilirdi. İçerik, blog yazılarını andırıyor. Video içerik sayısı arttırılabilir.
Kasım 2014

Yavuz Gedik bu yanıtı beğendi:

Kandaki PH değerinin önemi nedir?

İnsan sağlığının standarttan sapmaması için bir çok değer sabit tutulmaya çalışır. Bazı durumlarda bu denge artırılır ve bazı durumlarda azaltılır. Eğer denge ayarlanamazsa insan yaşamı imkansızlaşır. Sadece insanlar için değil canlıların yaşamları için pH değeri önemli bir değerdir.

İnsan vücudunun sağlıklı kalabilmesi için alkali yapıda kalabilmesinin önemi büyüktür, yaşayan tüm varlıklar pH dengesine, asit-alkali dengesine çok duyarlıdırlar ve sindirim sistemi gibi bazı istisnalar dışında, nötre yakın oldukları zaman sağlıklı işleyişini sürdürebilmektedirler.

Sağlıklı insan kanının pH’ı hafif alkali ve 7.4 civarında olmalıdır, vücudumuz kan pH’ını 7.3-7.45 arasında tutmaya çalışır. PH değerindeki değişimler büyük farklara yol açar. pH 6 değeri pH 7 değerine göre 10 kat, pH 8 değerine göre 100 kat daha fazla asidiktir. pH’ın 7.35’in altında olması Asidosis, 7.45’in üstünde olması ise Alkalosis olarak ifade edilir.

İnsan vücudu sürekli işleyen bir makine gibidir. Yapılan bütün kimyasal reaksiyonlarda belirli bir denge olmak zorundadır. Bu reaksiyonlar belirli bir asitlikte çalışır daha fazla ve az bir asit ortamında çalışamazlar. İnsan yaşamı bu değere bağlıdır. Bu sağlamak için tampon mekanizmalar vardır. Kandaki fazla asit veya alkali madde böbreklerin ve solunum merkezinin uyarılması sayesinde idrarla atılır. Gereğinde asit ve baz fazlalığını nötrleştiren tampon maddeler düzeltici etki sağlar.

Bu dengeyi vücudumuz sağlamaya çalışır ancak bizlerde beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmeliyiz çünkü yanlış beslenme sonucu dengeyi bozmak mümkündür.

Kan
Kasım 2014

Yavuz Gedik bir yanıt verdi.

Bilgisayar ve enformatik bölümü nedir? Mezunlarının iş durumu nasıldır?

Öncelikle DEÜ Bilgisayar Bilimleri Bölümünü (csc.deu.edu.tr) tavsiye edebilirim. Bölümde;Matematik, Algoritmalar, Bulanık Mantık, Biyoenformatik, Yapay Zeka gibi alanlarla ilgilenirsiniz. Problemlere çözüm üretirsiniz. Yeni teknolojiler üzerine kafa yorarsınız. En iyi çözümü bulmak önemlidir. Diğer bir çok bilim doğayı incelerken, bilgisayar bilimi doğayı değil direkt yaratma eyleminin kendisini inceler.

Ayrıca; Avrupa, Amerika ve Dünyanın bir çok yerinde Bilgisayar eğitimi, Computer Science (Bilgisayar Bilimi) adı ile verilmektedir. Mühendislik kavramı pek kullanılmaz. Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Bilimlerinin alt dallarıdır.Çalışma Alanları:csc.deu.edu.tr/alanlar.php

Yüksek Lisan içinde Sinir bilimden tutun da biyoteknoloji, kriptoloji, güvenlik gibi alan içi ve ya dışı her alanda yapabilirsiniz.

facebook.com/deubbt

twitter.com/deubbt
Kasım 2014

Yavuz Gedik bu yanıtı beğendi:

PIC nedir? Ne işe yarar? PIC Programalama ile neler yapılabilir?

PIC, Microchip firmasının üretmiş olduğu mikrodenetleyici ailesinin genel adıdır. Açılımı Peripheral Interface Controller'dır. Bu ailede 8 / 16 /32 bit mikrodenetleyiciler var. Piyasada en çok 16 ve 18 serisi 8 bit olanlar yaygındır. Her boyutta projede rahatlıkla kullanılabilirler.
Kasım 2014

Yavuz GedikRobot konu başlığını takip etmeye başladı.

Robot

Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır. Robotlar doğrudan bir operatörün kontrol...

Kasım 2014

Yavuz Gedik bir yanıt verdi.

Arduino nedir? Arduino ile neler yapılabilir?

Kullanım kolaylığı nedeniyle hem hobiciler hemde öğrenciler tarafından çok tercih edilen bir entegre devre sistemidir. Üzerinde girdi-çıktı pinleri, mikro denetleyici gibi bölümler yer alır. Küçük bir bilgisayardır aslında. Bir bilgisayar ile yapacağınız tüm matematiksel işlemleri arduino yu programlayarak da yapabilirsiniz. Ayrıca sensör kullanarak; ilginç, özgün ve farklı ihtiyaçlarınıza çözümler üretebilirsiniz.
arduino.cc
arduinoturkiye.com
Kasım 2014

Yavuz Gedik bir yanıt verdi.

Arduino öğrenmeye çalışanların en çok zorlandıkları noktalar nelerdir?

Pek zorlanabilecekleri bir nokta olduğunu düşünmüyorum. İnternet üzerinde bir çok kaynak mevcut, herhangi bir sıkıntıya çözüm bulabilirler. Temel elektronik bilmeden proje yapmaya kalkan arkadaşlar biraz sıkıntı yaşayabilir.
Kasım 2014

Yavuz GedikCoşkun Taşdemir kişisini takip etmeye başladı

Coşkun Taşdemir, Elektronik Mühendisi, @Coskun

Gömülü sistemler meraklısı elektronik mühendisi. Arduino kitabı yazarı. Blogger: coskuntasdemir.net

Kasım 2014

Yavuz GedikGömülü Sistemler konu başlığını takip etmeye başladı.

Gömülü Sistemler

YÖNLENDİR Gömülü sistem

Kasım 2014

Yavuz GedikElektronik Devreler konu başlığını takip etmeye başladı.

Elektronik Devreler

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Kasım 2014

Yavuz GedikPIC konu başlığını takip etmeye başladı.

PIC

PIC (Programmable Interface Controller), Microchip firmasının ürettiği mikrodenetleyicilere verilen addır.

Kasım 2014

Yavuz Gedik bir yanıt verdi.

Windows Phone işletim sistemi nasıldır? Diğer işletim sistemlerine göre artı ve eksileri nelerdir? Yeni olduğu için karşılaştırmak pek doğru olmayabilir ama Android ile arasında çok büyük farklar var mıdır?

İki yıldır WP kullanıyorum. Diğer işletim sistemlerinden geçiş yapanlar arayüze hemen alışmaya bilirler. Ancak bir süre kullandıktan sonra seveceksiniz. İlk bakışta çok sade gibi görünse de, özellikle WP 8.1 ile birlikte çok iyi yenilikler oldu. Live Tile (Canlı Kutucuklar) en sevdiğim özelliklerin başında geliyor. Uygulama mağazası geçmiş yıllara göre çok iyi durumda, bir kaç oyun dışında tüm uygulamalar mevcut. Olmayan bazı oyunlarında alternatifleri mevcut. (Clash of Clans yok, Age of Empires var.)
Kasım 2014

Yavuz Gedik bu yanıtı beğendi:

Windows Phone işletim sistemi nasıldır? Diğer işletim sistemlerine göre artı ve eksileri nelerdir? Yeni olduğu için karşılaştırmak pek doğru olmayabilir ama Android ile arasında çok büyük farklar var mıdır?

Windows Phone 7'den beri kullanıyorum. Diğer işletim sistemlerinde çok fazla tecrübem olmadı açıkçası sebebi de elime alır almaz çok kısa sürede hem iphoneu hem androidi bıraktım. Bu yüzden kıyas yapamıyorum : ) Ancak şunu söyleyebilirim. Uzun zaman android ve iphone kullanmış bir kişi windows phone'u kullanmaya başladığında onunla devam etmeyecek olsa da hakkında olumsuz bir şey söyleyemez. O kadar güzel bir arayüz ve erişilebilirlik sunuyor.
Kasım 2014

Yavuz Gedik bir yanıt verdi.

Windows Phone telefonlarda en iyi not tutma uygulaması hangisidir?

OneNote uygulamasını kullanıyorum. Bilgisayarımdaki OneNote ile etkileşimli olduğu için notlarımda her yerden ulaşabiliyorum.Evernote uygulamasını da kullanıyorum, aynı şekilde bilgisayarımla etkileşimli.
Kasım 2014

Yavuz GedikMeltay Berk Işıltı kişisini takip etmeye başladı

Meltay Berk Işıltı, Software Developer, @meltayberkisil

Kasım 2014

Yavuz GedikM Oğuz Yardımcı kişisini takip etmeye başladı

M Oğuz Yardımcı, Bilgisayar Bilimleri Öğrencisi, @moguzyardimci

9 Eylül Bilgisayar Bilimleri öğrencisi, İzmir aşığı, Meraklı, Oyun geliştirici, Frp oyuncusu, Meraklı, Kitap kurdu, Deniz adamı, Meraklı, Çok Meraklı...

Kasım 2014

Yavuz Gedik bu yanıtı beğendi:

Microsoft DreamSpark gibi öğrencilere ücretsiz destek veren başka yapılar hangileridir?

Microsoft'un DreamSpark dan ayrı olarak azure programı da var. Onun dışında Unreal Ungine 4 de educational program başlatmıştır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

Bilgisayar

2638 Kişi   445 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Öğrencilik

2364 Kişi   124 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

Eğitim Metodolojisi

300 Kişi   6 Soru

Eğitim Sistemi

421 Kişi   29 Soru

Eğitim Kurumları

42 Kişi   3 Soru

Eğitim Teknolojileri

47 Kişi   11 Soru

Lise Öğrencisi

50 Kişi   13 Soru

Bilgisayar Programcılığı

75 Kişi   33 Soru

Öğretim

21 Kişi   5 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

Yazılım

3269 Kişi   564 Soru

.NET

1527 Kişi   87 Soru

İnternet

2633 Kişi   543 Soru

İş Hayatı

2463 Kişi   325 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Sosyal Medya

1443 Kişi   213 Soru

Bilgisayar Bilimleri

116 Kişi   24 Soru

Elektronik Devreler

194 Kişi   12 Soru

Gömülü Sistemler

17 Kişi   3 Soru