Bilmek istediğin her şeye ulaş

Damnet, 

Web Developer

Kaderimin kaptanı, kendimin efendisiyim.

Ekim 2015

Damnet bir yanıta alt yorum yaptı

evet.. muhteşem zeka örneğiyle yıllarca yerli otonun neden üretilmediğinin kanıtıdır bu arkadaş
Zaten türkler karamsar olmakla ünlüdür
İsteyen çalışan herkesin yaptığını yapabilir yeterki kafa çalışşın
nice türkler var yabancılara milyarlar kazandırıyo
nasanın uzay mekiği bağlantısı sistemini nasada çalışan türk yapmış
BİZİM ÜLKEDE TEK EKSİĞİMİZ ÖĞRETMENLERİ İŞSİZ VE ALT KESİMDEN SEÇİYORUZ
ÜNİVERSİTE ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ FORS ATMAKTAN ARAŞTIRMAYA FIRSAT BULAMIYOLAR
ÖNCE BU YANLIŞLARA DUR DEYİN BAKIYM BU TÜRKİYE NE OLUYO
Mayıs 2014

Damnet bir yanıta alt yorum yaptı

Onu bunu bilmem ama Google Hangouts cok iyi
İkisi de çok farklı alanlara hizmet ediyor. Bu ikisini rakip olarak değerlendirmiyorum.
Mayıs 2014

Damnet bu yanıtı beğendi:

Node.js nedir? Nasıl kullanılır?

Basit bir ifadeyle "Javascript ile Server-Side uygulamalar yazmanızı sağlayan bir platformdur".

Kullanmak için, Nodejs.org resmi sitesinden Windows, Mac veya çeşitli Linux sürümleri için çalışltırılabilir dosyalları indirilebilir veya açık kaynak kodlu olduğundan kaynak kodundan derlenenebilir.

Google V8 JavaScript engine kullanarak yazılan kodu çalıştırır. Google V8 motoru nodejs'e hız katan temel bileşendir.

Yazarı Ryan Dahl'dır fakat açık kaynak olduğundan artık bir çok kişinin emeği var.

Kullanmak için sisteminize kurduktan sonra haricen başka bir webserver'a ihtiyaç duymaysınız. Programnızı komut satrından şu şekilde çalıştırmanız yeterli olacaktır.

node program.js

Örnek bir webserver uygulaması

var http = require('http');
http.createServer(
 function (request, response) {
 response.writeHead(200, {'Content-Type': 'text/plain'});
 response.end('Hello World\n');
 }
).listen(8000);
 
console.log("Sunucu aktif <a href='http://localhost:8000/' target='_blank' rel='nofollow' title='localhost:8000/'>localhost:8000</a>"); 

Nodejs ile uygulama geliştirmeyi kolaylaştıran bir çok framework mevcuttur.
ExpressJs bunların en popüleridir ( expressjs.com ) .

Nodejs kullanmaya başladığınızda çeşitli paketlere ihtiyacınız olacaktır. NPM node paket yöneticisi bünyesinde bir çok amaç için binlerce paket mevcuttur. Express kurmak için de ihtiyacınız olacak npm'ye. Nodejs önceki verisyonlarında npm ayrıca kurulması gerekiyordu ancak artık node içerisinde geliyor. npmjs.org göz atabilirsiniz.
Mayıs 2014

Damnet bu yanıtı beğendi:

1990'ların bilgisayar oyunlarını hatırlıyor musunuz?

Bir de Spyro vardı :)

İnanır mısınız ben 70'lerin oyunlarını da hatırlıyorum. O zamanlar televizyon oyunu deniyordu ve sadece ekranda iki kısa çizgi raketler olarak ve hareket eden bir kare top olarak kullanılıp potili bir kumandayla tenis ya da squash oynanıyordu, kimsenin evinde PC monitörü yoktu zaten daha PC icat bile edilmemişti. Siyah Beyaz televizyonda oynanıyordu ve gözleri bozacağı düşüncesiyle günde yarım saatten fazla oynamamıza izin yoktu.

Bilgisayar
Konsol bunun gibi bir şeydi ama benimki siyah beyaz tv içindi, muhtemelen 1. nesil oyun konsoluydu :)

Görüntü de böyleydi;

Bilgisayar
Şubat 2014

Damnet bir yanıt verdi.

1990'ların bilgisayar oyunlarını hatırlıyor musunuz?

Crash bandicoot, resident evil, duke nukem, dino crisis metal gear solid, gta, nfs serisi, test drive, driver, tomb raider, silent hill, c& c ve aklıma gelmeyen bir kaç oyun. :)
Temmuz 2013

Damnet bir yanıt verdi.

Siteme gelen ziyaretçilerin hangi ülkeden girdiklerini nasıl gösteririm?

PHP kullanılıyorsa GeoIP yeterli olacaktır + php'ye bağlı kalmadan google analytics servisi kullanılabilir. En iyi analiz servisi diyebiliriz herhalde...
Mart 2013

Damnet bu yanıtı beğendi:

Egzersiz yaparken dinlenebilecek en iyi şarkılar nelerdir?

Ben en çok bunu seviyorum;
Mart 2013

Damnet bu yanıtı beğendi:

Web tasarımda CSS ve HTML den sonra hangi dili tavsiye ederisiniz?

Front end devam edilmek isteniyorsa Javascript. Herkes internetten kod örneği bulup Javascript işini bir şekilde görüyor ama gerçekten iyi Javascript ve jquery bilen insan sayısı çok az.

Back end içinse formal bir yazılım eğitimi varsa Java yada asp.net. Yoksa php.
Mart 2013

DamnetBattlefield 4 konu başlığını takip etmeye başladı.

Battlefield 4

Çevrimiçi oyun dünyasında yeri ayrı olan Battlefield serisinin yeni oyunu.

Şubat 2013

Damnet bu yanıtı beğendi:

Javascript nerelerde kullanılır? En çok nerelerde işimize yarar?

Programcılığa ilk başladığımda Javascript'in bir script dili olduğunu ve programlama dili olmadığını duyardım ki bunu herkes duymuştur. Lakin Javascript özellikle HTML5 sonrası programlama diline dönüşmüş durumda.
Günümüzde Javascript, veritabanı işleri dışında bütün isteklerimizi karşılayabilecek güce kavuşmuştur. C#, PHP gibi programlama dillerinden farkı kodları server-side yerine client-side taraflı çalıştırıyor olmasıdır.

Ben bunları biliyorum, neler yapabilirim örnek ver diyorsan aşağıdaki adres sanırım iyi bir cevap olacaktır. :)

tweetping.net/
Şubat 2013

Damnet bir yanıt verdi.

Gelmiş geçmiş en iyi online oyun hangisidir?

Battlefield serisi vazgeçilmezimdir, alanına göre en iyi online oyun da diyebiliriz. :)
Şubat 2013

Damnet bir yanıt verdi.

Web tasarımda CSS ve HTML den sonra hangi dili tavsiye ederisiniz?

Bence mysql ve php öğren sonra js ihtiyacın doğacak sonra js'ye yönel.
Ocak 2013

Damnet bir yanıt verdi.

Dünyanın en iyi davulcusu kimdir?

Ben travis barker'i severim

Ocak 2013

Damnet bu yanıtı beğendi:

Yazılım geliştirme konusunda yeni olan ve kendini geliştirmek isteyen biri ne yapmalıdır? Hangi kurslar, kitaplar veya eğitimler yeterlidir?

Ben de sektörde işe başladıktan sonra üniversite okumanın çok gereksiz olduğu kanaatine vardım. Kendisi ilgi duyan ve bir şeyler yapmak isteyen insan zaten google'dan arayarak mevlasını bile buluyor. Üniversiteye gitmek yerine 4 yıl boyunca sektörde kullanılan teknolojileri öğrenmeye vakit ayırırsan, 4 yıl sonra senior developer olursun. Kanaatimce böyle.
Ocak 2013

Damnet bir yanıt verdi.

LAN olarak oynanabilecek en iyi oyunlar hangileridir?

Beni lan'dan saran oyunlar genellikle strateji oyunları. O yüzden C&C oyunları, BFME serisi ve Company of Heroes diyorum. :)
Ocak 2013

Damnet bu yanıtı beğendi:

LAN olarak oynanabilecek en iyi oyunlar hangileridir?

Lan Game'de en keyif veren oyunlar elbette ki takım oyunlarıdır. Counter Strike, Call of Duty, DOTA, League of Legends, BFME2, Company of Heroes ve Starcraft şiddetle önerebileceklerim.

Aralık 2012

Damnet bu yanıtı beğendi:

Türk Web Girişimlerinin (hepsiburada, yemeksepeti, grupanya, markafoni vb.) kullandıkları teknolojik altyapılar (sunucu, uygulama sunucusu, yazılım dili, yazılım kütüphaneleri, çatılar (frameworkler)) nelerdir? (Örn: inploid c#, windows, IIS7.x, özel framework vb)

Hepsiburada ve Yemeksepeti hemen anlaşılabileceği üzere .NET tabanlıdır, diğerlerini de öğrenmek mümkün, ancak ben burada biraz inploid'in geliştirildiği platformlardan biraz bahsedeyim istiyorum.

Bizler ekip olarak .NET'çiyiz ve birer Microsoft tutkunuyuz demek çok yerinde olacaktır sanırım :) Hatta bizim ekipten @burhan, bir Windows Phone 7 kullanıcısı olarak, Phone 7'ye hayran olmakla birlikte, Phone 8'i de heyecanla beklemekte :)

Gelelim inploid tarafındaki altyapıya. Öncelikle; inploid standart bir web sitesi değil, çok kapsamlı bir web uygulamasıdır. İçinde barındırdığı teknolojiler ve metodlar kısaca şu şekilde:

  • ASP.NET (.NET Framework 4.5)
  • Programlama Dili C#
  • Veritabanı sunucusu Microsoft SQL Server
  • JQuery ve Ajax tarafını unutmak olmaz
  • IIS 8 Web Sunucu

Temel unsurlar bunlar. Ancak çok önemle belirtilmesi gereken bazı unsurlar daha var. Soruda bahsettiğiniz bir "çatı" kelimesi aslında bunları düşündürdü bana. Çünkü, bizim inploid'e başlarken elimizde çok uzun tecrübeler sonucunda ortaya çıkmış ve geliştirilmiş, "Framework" denebilecek boyutta, bir kaç kod katmanımız bulunuyordu. İşte bu, çok kolay ortaya çıkan bir şey değil, çünkü uzun uzun tecrübe ederek elde edilen en doğru sonuçların bir araya toplanması gerekiyor.
Birçok girişimci, özellikle web girişimleri için söylüyorum, işe başlarken nereden başlayacağını, ilerleyen süreçlerde nelere ihtiyacı olacağını, hangi teknolojilerin girişimini yapacağı projenin yapısına daha uygun olacağını, ve nerede neyi tercih edeceğini bilemediği için; doğal olarak "hata yapar". Bu hataların geri dönüşümünü pozitif katkıya çevirebilen girişimciler; girişimcilik süreçleri boyunca hep daha şanslı olacaklardır çünkü inanılmaz bir tecrübe ve birikim elde etmişlerdir. Örneğin; bugün elinizde "X dolarınız" olsa, Facebook gibi bir sosyal ağ sitesini hayata geçirmeniz "teknik olarak" mümkündür diyebiliriz. Ancak, Facebook geliştiricilerinin elindeki parayla satın alınamayacak devasa bir "bilgi, tecrübe ve birikim" bulunuyor. Aynı şey Microsoft için de geçerli, Google için de. Onlarda kendi alanlarında inanılmaz bir tecrübeye sahipler. Tabi bunun yanında ellerinde bulunan datanın boyutu da çok önemli bir unsur, bunu belirtmeden geçemeyiz.

Eğer bir internet girişiminiz varsa, kesinlikle projeye başlarken teknik konularda deneyimli ve daha önce girişimlerde bulunmuş birileriyle görüşmenizi ve onlardan akıl almanızı öneririm.
Eylül 2012

Damnet bu yanıtı beğendi:

Site sayfalarını 'profile.php?id=1115' şeklinde değil de kullanıcıların adlarına göre 'site.com/mrtavus' şeklinde nasıl yapabiliriz?

@zdezen arkadaşımın dediğini .htaccess dosyasına yazarak kayıt ettirdikten sonra profil.php sayfada GET methotuyla işlemine devam edebilirsin.
Eylül 2012

Damnet bu yanıtı beğendi:

Her gün mutlaka girdiğiniz beş web sitesi nedir?

Webrazzi, Gmail, Mynet, Chip Online, Facebook (:
Daha Fazla