Bilmek istediğin her şeye ulaş
Nisan 2014

Zeki  yeni bir  gönderide  bulundu.

Çocuklar Facebook'u terk mi ediyor?

Global ölçekte 40 binden fazla internet kullanıcısının katılımı ile
yapılan araştırmaya göre, Facebook'ta aktif olan çocukların oranı
2013'te yüzde 9, YouTube'da yüzde 7 geriledi. Twitter'da ise bu düşüş
oranı yalnızca yüzde 3 oldu.

1 milyarı aşkın kullanıcısı ile dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook, özellikle çocuk ve genç kullanıcıları Twitter’a kaptırıyor. Yapılan yeni bir araştırma Twitter'ın çocuklara gittikçe daha fazla hitap ettiğini gösteriyor.

The Wall Street Journal’dan Quentin Fottrell’in
haberine göre, 8-12 yaş arası çocuklar en büyük sosyal paylaşım ağlarını terk ederek daha fazla mahremiyet sunan mesajlaşma uygulamalarına yöneliyor. Ancak uzmanlar bu kesimi tutma konusunda Twitter'ın kendisinden büyük rakibine kıyasla daha başarılı olduğunu belirtiyor. Araştırma şirketi GlobalWebIndex'in global ölçekte 40 binin üzerindeki internet kullanıcısının katılımı ile yaptığı ankete göre, Facebook'ta aktif olan çocukların oranı 2013'te yüzde 9, YouTube'da yüzde 7 geriledi. Ancak Twitter'da bu düşüş oranı yalnızca yüzde 3 oldu. Piper Jaffray'in 7.500 gencin katılımı ile yaptığı "Bahar 2014" anketine göre ise gençlerin de tercihi Twitter'dan yana oldu. Facebook'u tercih eden gençlerin oranı yüzde 23 iken Twitter'da bu oran yüzde 27 oldu. "Bahar 203" anketinde Facebook için bu oran yüzde 33, Twitter için ise yüzde 30 idi (Facebook konuyla ilgili yorum yapmadı).

College London Üniversitesi'nde antropoloji profesörü olan ve şu an öğrencilerin sosyal ağları kullanımı konusunda araştırma yapan Daniel Miller, "Twitter hala çekici bir unsur. " yorumunda bulundu. Miller, çocukların Facebook'u daha çok parti davetiyeleri göndermek ve aileleri ile iletişim için kullandığını buna karşın Twitter'ı ise birbirleri ile iletişim için kullandığını söyledi. "Bu, sizin ve benim Twitter hakkında bildiklerimiz ile ilişkili değil. " ifadesini kullanan Miller, çocukların Twitter'ı anlık mesajlaşma, fotoğraf göndermek ve magazin haberleri okumak için kullandığını da sözlerine ekledi. GlobalWebIndex trendler başkanı Jason Mander de bu yoruma katılarak, "Twitter, Facebook kadar tecrübeye sahip değil ve aktif kullanıcı açısından daha genç bir profili var. Bu da bazı genç kullanıcıların Twitter'da bir nebze de olsa kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlıyor" dedi.

California Üniversitesi Dijital Medya Çocuk Merkezi kıdemli araştırmacısı ve dijital dünya konusunda çocuk ve ailelere yardım eden kar gütmeyen Common Sense Media'nın bölge müdürü Yalda T. Uhls ise çocuk grubuna giren kullanıcıların yazdıkları mesajların kısa ve öz olduğu için tweetlerdeki 140 karakter sınırının sorun teşkil etmediğini söyledi. Uhls, "Birçok çocuk kendisini ünlülere, şöhrete ve Twitter'ın herkese açık olma özelliğine kaptırmış durumda. Kendilerini Twitter üzerinden ünlülere erişebilir hissediyorlar. Tweetlerine cevap verenin Beyonce değil de onun Twitter hesabını yöneten kişiden geliyor olsa da Beyonce'a tweet atıyorlar. " dedi.

Twitter'da ilgi çekme merakının zararları da olabiliyor. Bu ayın başında 14 yaşındaki Hollandalı bir kız Twitter üzerinden American Airlines'a sahte bir El-Kaide mesajı attı. Havayolu şirketi ise kendilerine atılan tüm tweetleri oldukça ciddiye aldığı yönünde geri tweet atınca genç kız, "Aman Tanrım. Gerçekten çok salağım, korkuyorum. " şeklinde bir tweet attı. Ancak daha sonra binlerce yeni takipçi kazanında durumdan hoşnutluğunu dile getirmekten de çekinmedi. Kızın hesabı daha sonra silindi. Rotterdam'daki evinden gözaltına alınan kız sonrasında serbest bırakıldı. Uhls bu konuda yaptığı yorumda, "Bu, anne babalar için ters çıkarılacak bir olay" dedi. Ancak Twitter'ın yardımı da dokunabiliyor: Utah'daki Brigham Young Üniversitesi'nin 2013 yılında yaptığı bir araştırmada 28.088 Twitter kullanıcısına ait intihar ile ilişkili 37.717 tweetin 50 eyalet genelindeki konum bilgileri ile birlikte tespiti için bilgisayar algoritması kullanıldı.

Genç insanların sosyal ağlar için kritik öneme sahip olduğunun altını çizen Uhls, bu kişilerin iş yeni ürünleri denemeye geldiğinde kolaylıkla etkilenebildiğine dikkat çekerek, "Genç bir insanı bir sosyal ağa bağlamak istediğinizde bu kişi muhtemelen burada bir grup kuracak ve burada kalacak" dedi. Konu haber okumaya geldiğinde genç kullanıcılar Twitter üzerinde daha aktif: Pew Araştırma Merkezi'nin 2013 yılında yaptığı ankete göre Twitter'da haber okuyanların yaklaşık yarısını (%45) 18-29 yaş arası gençler oluşturuyor. Tüm Twitter kullanıcıları genelindeki oranın (%21) iki katından da fazla. Facebook'ta ise haber okuyanların yüzde 34'ünü 18-29 yaş arası gençler oluşturuyor. Yine Pew'in araştırmasında takipçilere aktarılan içeriklerin çoğu flaş haberler.

Gençler ayrıca telefonlarını da daha sık kontrol ediyor. Piper Jaffray'den analistler Gene Munster ve Douglas J. Clinton "Gençlerin Değerlendirilmesi" isimli son anket ile ilgili yaptıkları yorumda, "Gençlerin mobil cihazlar aracılığı ile daha sık nete girdikleri güçlenen bir gerçek" dedi. Bunun da Twitter'a yardımı dokunabilir. Twitter reklam gelirlerinin yüzde 75'ine yakınını mobil üzerinden elde ederken Facebook'un mobil reklam geliri hızla artıyor olsa da yüzde 59 civarında. Ancak Manders, Facebook'un daha uzun zamandır sahalarda olduğunu bu nedenle kullanıcı profilinin daha yaşlı olmasının normal olduğunu belirtiyor. Facebook toplam kullanıcı açısından da Twitter'ı geçiyor: Mikro blog sayfası henüz kar getirmiyor ve 240 milyonun biraz üzerinde kullanıcısı var (Facebook'un kullanıcı sayısı ise 1,2 milyar).

Ancak hem Twitter hem de Facebook popüler uygulamalar tarafından sert bir rekabet ile karşı karşıya. Mander, "Her şeyi herkese yayınlama kültürü uzun bir süredir zayıflamakta. " yorumunda bulunuyor. Mobil mesajlaşma uygulamaları 2013 yılında hızlı bir yükseliş kaydetti. GlobalWebIndex'e göre bunun önceliğini de fotoğraf paylaşım uygulaması
Snapchat (yüzde 60 arttı) ve Kik Messenger (yüzde 59 attı) yaptı. Facebook ise son olarak 500 milyon kullanıcıya ulaşan WhatsApp'a 19 milyar dolar harcayarak bu alana odaklandı. Şirket bundan önce de fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram'a 1 milyar dolar ödemişti. Piper Jaffray'e göre bir buçuk yıl öncesine kadar gençlerin yalnızca yüzde 12'si Instagram'ı en önemli sosyal ağ olarak görürken bugün bu oran yüzde 30'a kadar çıkmış durumda.

Radikal Gazetesi
Nisan 2014

Zeki bir yanıt verdi.

Sigara nasıl bırakılır?

Kafa ve irade diyorum başka hiç bir neden kabul etmiyorum.
Nisan 2014

Zeki bir yanıt verdi.

İyi bir terapide terapistin davranışları ve uygulanan teknik tek başına yeterli midir?

Kısmen evet. Müşteriye pek bir şey düşmüyor sadece rahat olması kendisini sıkacak şeyler düşünmemesi yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
(psikolojik olarak ileri düzeyde değilse tabi)
Geriye kalan şeyler ise istediğini anlatması, oturuş, davranış vs. kısacası kendisini kısıtlamaması terapinin kalitesini yükseltir.
Nisan 2014

ZekiGülcan Karaali kişisini takip etmeye başladı

Gülcan Karaali, Hukuk Öğrencisi, @gulcankaraali

Nisan 2014

ZekiAnkra Hkuk kişisini takip etmeye başladı

Ankra Hkuk, Hukuk Uzmanı, @ilkeraksoy

Nisan 2014

ZekiMert T. kişisini takip etmeye başladı

Mert T., Software Engineer, @merttan

London, Newyork, Istanbul

Nisan 2014

ZekiYasemin Çalış kişisini takip etmeye başladı

Yasemin Çalış, Aşçı, @yasemincalis

Mart 2014

Zeki bir yanıt verdi.

Mart 2014

Zeki bir yanıt verdi.

Neden Türk kızları bu kadar kıskanç?

Başka işleri güçleri yok ne olsun
Mart 2014

Zeki bir yanıt verdi.

Mart 2014

Zeki bir yanıt verdi.

Kürtaj yasaklanırsa ne olur?

Son durum ne yasaklandı mı komple ?
Mart 2014

Zeki bir yanıt verdi.

Mart 2014

Zeki bir yanıta alt yorum yaptı

DNS : 173.230.156.28
Hemen yöntemleri sıralayalım:

Cep Telefonu Uygulamaları (Android)
 1. HOLA (Better Internet) : play.google.com/store/apps/details? İd=o...
 2. Hotspot Shield: play.google.com/store/apps/details? İd=h...
 3. Opera Browser: play.google.com/store/apps/details?id=c...

Cep Telefonu Uygulamaları (iPhone)
 1. HOLA (Better Internet) : iPhone uygulamaları henüz yok (hola.org)
 2. Hotspot Shield: itunes.apple.com/us/app/hotspot-shield-...
 3. Opera Browser: itunes.apple.com/en/app/opera-mini-web-...

*Opera Browser ile hiçbir işlem yapmadan tarayıcı aracılığı ile erişim sağlayabilirsiniz.


Masa Üstü & Browser Uygulamaları
 1. HOLA Chrome Eklentisi: chrome.google.com/webstore/detail/hola-...
 2. HOLA Firefox Eklentisi: cdn4.hola.org/static/hola_firefox_ext_1...
 3. HOLA Windows Eklentisi: hola.org/download
 4. Hotspot Shield: hotspotshield.com/
 5. Ayrıca en çok bilinen yöntemlerden bir diğeri de DNS ayarlarını değiştirmektir.
  Android telefonlarda DNS değişikliği nasıl yapılır?
  inploid.com/t/android-sistemde-dns-ayar...
  Mac bilgisayarlarda DNS değişikliği nasıl yapılır?
  inploid.com/t/mac-osda-otomatik-dns-sec...
  Windows bilgisayarlarda DNS değişikliği nasıl yapılır?
  inploid.com/post/windows-7-dns-ayarlarin...

HOLA Avantajlar
 • Uygulamayı kurduğunuzda ayarlar kısmından Hola tarafından köprülenecek uygulamalarınızı (Twitter, Facebook...vs) seçiyorsunuz. Sonrasında hiç bir ek işleme gerek yoktur. Sadece sizin belirlediğiniz uygulamalar için devreye girer. Seçimi yaparken istediğiniz biçimde ülke seçimi de yapabilirsiniz (Amerika, Avustralya... gibi) .
HOLA Dezavantajlar
 • Hola'nın devrede olduğu uygulamaları kullanırken bağlantı hızında bir miktar yavaşlama oluyor. Ayrıca, nadiren (Twitter refresh esnasında) tıkanabiliyor. Bu durumda kullandığınız uygulamayı (örneğin Twitter) kapatıp açınca düzeliyor.

Hotspot Shield Avantajlar
 • Uygulama internet hızında yavaşlamaya neden olmuyor. Hatta şahsi tecrübemde normalden daha hızlı (refresh tweets) olduğunu gördüm.

Hotspot Shield Dezavantajlar
 • Uygulamanın free (bedava) versiyonunu kullanıyorsanız, her açıldığında bir reklam gösteriliyor ve bu reklam video ise bir süre izlemek zorundasınız.
 • Uygulamayı ayarlardan sürekli başlat işaretlemiş olsanız bile, telefonu tuş kilidinde tuttuktan bir süre sonra kapanıyor. Twitter veya Facebook uygulamasını açmaya kalktığınızda önce yeniden Hotspot Shield uygulamasını açmanız ve reklamı görmeniz gerekiyor.
Mart 2014

Zeki bir yanıt verdi.

Uyuyamadığınızda ne yaparsınız?

Telefondan bir iki oyun oynayın olmadı bir film açın başucunuza koyun o konuşsun siz dinleyin... Gözleriniz ilerleyen dakikalarda kapanacaktır :)
Mart 2014

ZekiTuran Söylemez kişisini takip etmeye başladı

Turan Söylemez, Araştırmacı, @turansoylemez

Henüz bir açıklama yazısı oluşturmadınız...

Mart 2014

Zeki bu yanıtı beğendi:

Laboratuvarda bir objeyi fosilleştirmek mümkün müdür?

Biraz zamanınız varsa, evet... Birkaç bin yıl sürebilir.
Mart 2014

Zeki  yeni bir  gönderide  bulundu.

Diş macunu başka ne işe yarar?

 • Diş macunları dişler dışında da şahane temizlik ürünü olarak kullanılabiliyor. Bununla birlikte başka faydaları da var. Aşınma lekelerini kaldırdığı gibi ayakkabıyı gıcır gıcır gösteriyor.
 • Ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz.
 • Fildişinden yapılmış bilardo topu, piyano tuşları ve takıları temizleyebilirsiniz.
 • Ütünüzü temizleyebilirsiniz.
 • Pırlanta yüzüğünüzü parlatabilirsiniz.
 • Bebek emziklerinin kokusunu giderebilirsiniz
 • Gözlük buğulanmalarını engelleyebilirsiniz
 • Banyodaki aynanın da buğulanmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Banyo ve mutfak musluklarını ve lavabosunu temizleyebilirsiniz.
 • Gümüş eşyaları parlatabilirsiniz
 • Duvardaki pastel boyaları silebilirsiniz
 • Kumaşa dökülen mürekkebi silebilirsiniz
 • Mobilyalardaki su lekelerini ortadan kaldırabilirsiniz
 • Elinizdeki kokuyu giderebilirsiniz
 • Halılardaki inatçı lekeleri çıkarabilirsiniz Kahve olur şarap olur, eski diş fırçası yardımıyla bu lekelere diş macunuyla müdahale ederseniz lekelerden kurtulabilirsiniz.
 • Duvardaki delikleri kapatabilirsiniz Diş macununu alçı gibi kullanarak duvar deliklerini doldurup üstünü boyayabilirsiniz.
 • Arabanızın farlarını temizleyebilirsiniz
 • Sivrisinek ısırıklarının kaşıntısını önleyebilirsiniz
 • Sivilcelerden kurtulmak için kullanabilirsiniz Yatmadan önce sivilcenizin üstüne diş macunu sürün. Macun sivilce bölgesini yağlanmaya karşı korur ve sivilceyi kurutur.
Mart 2014

Zeki  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yosundan Elektrik Ürettiler

10130
Bilim insanları, fotomikrobiyal yakıt hücrelerinin güneş ışığını elektriğe dönüştürebildiğini keşfettiler. Bu gelişme ile mahallenizin elektriğini geniş bir tarladan sağlayabilirsiniz.

Tasarımcı Fabienne Felder, uçakları çimle kaplamak istiyor. Kendisinin vizyonuna göre yolcular çimliklerde oturacak ve yosunlar havayı temizlerken aynı zamanda koltukların arkasındaki televizyonların elektriğini sağlayacak.

Felder'in çılgın olduğunu düşünebilirsiniz ancak Cambridge Üniversitesi'nden Dr. Paolo Bombelli ve bitki bilimci Ross Dennis, kendisinin vizyonuna dayanarak geliştirdikleri düzenekle saksıda yetişen yosunlardan elektrik ürettiler.

Fotomikrobiyal yakıt hücreleri
, özellikle saksıda yetişen bitkileri minyatür bir güç kaynağına çeviriyor ve güneş ışığından elektrik üretiyorlar. Her ne kadar geleneksel fotovoltaik güneş hücreleri kadar verimli olmasalar da daha doğa dostu bir çözüm.

Bombelli ve Dennis birlikte çalışarak Moss Table adlı bir icat geliştirerek saksıda yetişen yosunlarla küçük bir LCD ekrana güç sağlamayı başardılar. Bu küçük bir gelişme gibi görülse de büyük bir potansiyele sahip.

Bilim insanları, aynı buluşları ile bir radyoyu çalıştırmayı da başardılar. Hatta radyoya, İngilizcedeki yosun (moss) sözcüğünden esinlenerek Moss FM adını verdiler. Bitkilerin elektrik üretiminde kullanılması, karbon salınımını önemli ölçüde azaltacaktır.

Yeşil enerji
, hiç bu kadar yeşil olmamıştı. Bu gelişme ile artık yeşillenme devri başlayabilir. Binaların dış cephelerini yeşillikle kaplayacağımız günler aslında sandığınızdan çok daha yakın.

SDN
Mart 2014

ZekiDuygu Avcı kişisini takip etmeye başladı

Duygu Avcı, İletisim Uzmanı, @punkoala

olur öyle şeyler

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3270 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3422 Kişi   268 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Eğitim

4398 Kişi   644 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Öğrencilik

2367 Kişi   124 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3692 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Filmler

3400 Kişi   192 Soru

İnternet Teknolojileri

1272 Kişi   171 Soru

İngilizce

802 Kişi   107 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Sosyal Ağlar

774 Kişi   175 Soru

Kitap Önerileri

720 Kişi   78 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Photoshop

642 Kişi   38 Soru

Sosyal Medya

1444 Kişi   213 Soru

Hayal Gücü

941 Kişi   42 Soru

Bilgisayar Oyunları

802 Kişi   113 Soru

Yazılım Mühendisliği

536 Kişi   39 Soru

Web Yazılımı

596 Kişi   238 Soru

Donanım

526 Kişi   96 Soru

Açık Öğretim

537 Kişi   18 Soru