Bilmek istediğin her şeye ulaş
Aralık 2017

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Ayağınızın üstünden araba geçti mi? Çok acı verici mi? Olay nasıl gelişti?

Çocukluğumda traktör atında kalmak üzereyken annem geriye doğru çekmiş. Tam o ara ayakuclarımın üstünden traktör geçmiş. Kısa süre emekleyip sonra yine ayağa kalkmışım sonra yaramazlıklara devam. :)

Yalnız olayı ben hatırlamıyorum, acımış mıdır acaba? xD
Haziran 2017

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Oyun veya uygulama yazabilmek için kendimi nasıl geliştirebilirim. Hangi dilleri ve hangi yazılım programlarını kullanmak gerekir?

Oyun geliştirmek için programlama dili bilmen gerekli fakat ben sana Unity için değişik bir yöntem tavsiye edeyim.
İndirme linki burda fakat indirme
store.unity.com/download? Ref=personal

Öğrenme videoları için
unity3d.com adresine gir
Learn menüsüne gir
Hemen altındaki Tutorials alt menüsüne gir
Roll-a-ball tutorial'dan başla
Ve ardı ardına tüm dersleri dizi sezonları izler gibi izle
Eğer sıkılıp bırakmadan, sahneleri atlatmadan tüm videoları (Kendini tutup Unity'i indirmeden) izleyip bitirebilirsen oyun geliştiricisi olmuşsun demektir.

Fakat olurda tavsiyemi denemeyi seçersen, unity'i indirmeden tüm videoları izleyip bitirmeyi başaramayacağından neredeyse eminim( Kendimden biliyorum )

Oyun geliştirmek programlamadan çok istikrarlı ve sabırlı olmayı gerektirir.

Tavsiyemin çalışma mantığına gelince Unitynin neler yapabildiğini bilmediğin sürece tüm programlama dillerini bilsende gerçek anlamda Unity ile oyun geliştirmiş sayılmazsın.

Neden bahsettiğime örnek:zertel.net/ggjege2017
Baştan aşağı kod ile oyun çıkarmayı deneyebiliyorken Unity'nin karşısına geçtiğimde aval aval baktığım yakın günleri biliyorum. (Not: baştan aşağı kod ile oyun yapmak iyi bişey değil, benim hobim olduğu için varlar diyebilirim)
Mayıs 2017

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Üstün zekalı olduğumdan şüpheleniyorlar ama ben tam tersini düşünüyorum. Matematiğim berbat, dikkatsizim, matematikten hiç anlamam ama tarihi benden iyi bilen yok. Siyasetten acayip anlarım ama dikkat dağınıklığı, bir şeyi aklında tutamama, mesela film izlediğimde az önce ne olduğunu anlamakta zorlu...

Maşaallah. Ben 24 yaşımdayım ama hala siyaset yapamam. :)

Öncelikle üstün zekalı olduğunu tereddütsüz kabullen... ^^
ve asla durma...
"Daha zeki nasıl olurum? " sorularını sormaya başla kendine ;)

Biz yetişkinler yeteri kadar zeki olmadığımız için, senin gibi geleceği parlak ışık kaynaklarının ne kadar parlayabileceğini kestiremiyoruz malesef.

Kestiremediğimiz bir yana dursun, "Bu çocuk çok zeki" demekten başka hiç bir şey yapamıyoruz. Dolayısıyla istemeden de olsa sizin, en uç noktada olduğunuzu ve daha zeki olamayacağınızı düşünmenize sebep oluyoruz.
Fakat bu senin telafin olmasın tamam mı?
Ben ve benim gibi düşük seviyede düşünen yetişkinleri salla... :)
Ailene ve öğretmenlerine saygı duy...

"Hep nasıl daha iyi olurum? " sorusunu sor kendine
Vücuduna iyi bak, her türlü besinden tüketmeye çalış
Kitap okumayı seviyorsan ihmal etme. Sevmiyorsan benzeri bir şeyler ara bul (O kısmı sen halledersin zaten, tarih, siyaset oho o... :)
Unutma beyin her zaman yeni bilgi arayışındadır ona istediğinden fazlasını ver, acıma (istediğinden fazlasını verdiğinde ağrımaya başlar, işte o gün verimli geçmiş demektir :)

Bir de bilgisayar programlamayı araştır, beğenmesen de ne olduğu hakkında bilgin olsun. (Zeka ve hayal gücünü kullandırarak, beyin egzersizi yaptırırken, para kazandıran nadir mesleklerdendir kendisi.)
Mayıs 2017

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

PHP 5 ile PHP 7 arasında syntax farkları nelerdir?

Ben (yaklaşık 7 yıldır) 5.3 yazdığım (uygulamalarımın sunucularının ve tecrübemin bölünmesini istemediğim) için yeni sürümlere geçemiyorum. O yüzden doğrudan php7 hakkında yardımcı olamayacağım fakat yeni öğrenen birine kesinlikle ve kesinlikle son sürümü öğrenmesi gerektiğini tereddüt etmeden söyleyebilirim. (Hatta yazılım sektörünün kuralı olmalı bu :)
Halihazırda bir setin varmış aslında o set ile php7 yazabileceğini düşünüyorum. Veritabanı bağlantıları gibi uç görevleri aştıktan sonrası için o setteki hemen hemen her kodun sağlıklı bir şekilde php7'de de çalışacağını düşünüyorum. Veritabanı bağlantısı için ise hangi sürüm olursa olsun farketmez şuan PDO connection öğrenmen gerektiğini düşünüyorum (tüm sürümlerinde aynı anladığım kadarıyla. Şuan bende pdo kullanıyorum)
Mart 2017

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Teknolojinin son 50 yılda yükselmesinin sebebi nedir?

Her geçen gün daha da basitleşen iletişim diye düşünüyorum ben.

Aslına bakarsanız ben soruyu gördüğüm an "Teknoloji gerçekten normalin üzeri bir hızla mı gelişti? " sorusunu sordum kendime.
Çünkü uzaya çıkıldığını bildiğimiz, teknoloji firmalarının 50 yıl ilerisi diyebileceği ürünleri geliştirdiğini bildiğimiz, büyük araştırma laboratuvarlarının on yıl önce kullandığı kapasitedeki işlemcileri yeni yeni son kullanıcının satın alabildiğini bildiğimiz ve teknoloji için dahi olsa insanların alışkanlığı doğrultusunda gelişen pazar geçerli iken. Gibi gibi.
Acaba gerçekten hızlı mı yükseldi?

Sonuç olarak şöyle desek de yanlış olmaz gibi.
Teknoloji, tüketicinin isteği kadar gelişmiş olabilir.
Lakin 2000 yılında teknoloji geliştiricilerinin hepsi 5ghz işlemci talep etseydi muhtemelen şuan minimum 5ghz işlemci kullanıyor olurduk. Ki bu çok basit bir örnek oldu.
Mart 2017

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Sizce referandumda neden evet veya hayır demeliyiz?

Bir ülkeyi dış etkenlerden kurtarmak istiyorsan güce ihtiyacın var. O gücü elde edemezsen ömür boyu gelişme sürecinde olan bir ülke "gelişecek" diye beklersin. Beklersin ama her ağızdan çıkan sözlerle hele bir de paranın kulu olmuş insanların ağzından çıkan sözlerle malesef bu pek mümkün değil.

Sonra da bi bakmışsın dışardan dışardan adamalar senin ülkenle satranç oynar gibi oyun oynuyorlar. Arada bir de afiyetle üzümünü bağını yiyorlar. E hal böyle olunca bir kaç önlem alıp bağzı arkadaşlara ülkesinin neresi olduğunu sormak gerekir.

Bir ülkenin padişahı olursan ya o ülkeyi yaşatırsın ya da yok edersin.
Bu kadar basit.

Yok olmaktan mı korkuyorsunuz?
Ben korkmuyorum. Yok olursam daha öncelerden olan gibi ve hala olmaya devam eden ŞEHİTLERİM gibi şehit olacağım çünkü. (Allah'ım ailelerine sabır versin)

Yoksa ömür boyu aynı Türkiye'ye mi sövmeye devam edeceğiz. Yok bizim ülke şöyle. Bizim ülke böyle.

E artık birşeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyorum.
Artık "Türkiye teknoloji dalında büyük atılımlar yaptı. " cümlesini sık sık duymak isyitorum.
Artık "Kendi ülkemin mallarını satın alayım da dışarı para çıkmasın. " demek istiyorum.
Artık "Bir kaç oyun yapayım da dış ülkeler tarafından satın alndıkça ülkeme ekonomi girişi yapılsın. " tarzında düşüncelerde bulunmak istiyorum.
Artık "Kosgeb den ordan burdan destek alıp projeme başlamaya kalksam çok sıkıntılı durumlara düşer miyim? " sorularıma sakin kafayla, gerçekten ülkesini düşünen ustalarımla oturup bir bir tartışmak istiyorum.
Bir de sevdiğim var hayırlısıyla onu istiyorum.

Arkadaş çok mu şey istiyorum? :)

Ayrıca Mustafa Kemal ATATÜRK paşam da ne derse o olurdu.
Mart 2017

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

İşletim sistemi yazmak için hangi yolları izlemeliyim?

Arkadaşlar açıkçası sorunun cevabını bende merak ediyorum o yüzden soruyu soran arkadaşın yanı sıra hiç bilmeyen benim için de bildiğiniz ne varsa yazarsanız memnun olurum.
"İşletim sistemi windowsta çalışmaz biosta çalışır. " kadar temel olsa bile ne var ne yok dökün lütfen.
Ben ufak bir araştırma ile şu makaleyi buldum.
forum.shiftdelete.net/threads/c-ile-boot...

Fakat yine de flash bellek bootlama ile başlanabilir mi?
Bootlasak içine atılması gereken standarttaki dosyalar el ile kopyalanabilir mi?
Bootlanmış flash içine atılan dosyalar not defteriyle yazılmaya başlanabilir mi?
gibi gibi temel bilgiler bile start vermek için süper olacağını düşünüyorum.
Şubat 2017

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

C# kullanarak periyodik cetvel yapmam gerekiyor. Nasıl yapabilirim?

Biraz daha açabilir misin? (Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim, ödev ise hocam kusura bakmasın ama hayatımda bu kadar saçma bir C# ödevi görmedim)
Çünkü C# ile periyodik cetvel hazırlamak istersen butonları veya bir sürü paneli tablo görünümüne gelecek biçimde yerleştirerek ve içlerine metinleri yazıp arka plan renklerini ayarlayarak birebir aynısını hazırlayabilirsin. Tabi bu dinamik olmaz.
Eğer içerik veritabanından yönetilecek ise; Yeni element bulunduğunda yerine direk yerleştirilebilir bi program olacak ise (ki aksi taktirde proje, C# ile hazırlanmış sayılmaz)
• C# form uygulaması projesi oluştur
• Form boyutlarını aklındaki cetveli karşılayabilecek boyutlara getir
• Form ekranına bir panel ekle ve boyutlarını aklındaki cetvelin bir hücresi kadar ufalt.
• Panelin içine bir label ekle ve label metnine multiple özelliğini aktif et(propertieste texti girdiğin kutucuğun oralarda bi tik olacak)
• Metine (Örnek: 1. Satıra "1" ve 2. Satıra "H" yaz)
• Hücrenin görünümü tamam ve artık bu hücreyi tüm elementler için kullanabilirim diyorsan propertiesten arka plan rengini tozpembe yap
• Renklendirme de tamam ise artık hücre kopyala yapıştır ile çoğaltılmaya hazır demektir
• Hazırladığın hücreyi 7 ye 18 lik ve 2 ye 15 lik iki tablo oluşturacak şekilde kopyalayıp yerleştirmelisin. (Normalde Create komutu ile programa oluşturtmalısın fakat görüntüsünü ve konumunu kod ile ayarlaman manuel oluşturmandan daha zor olabilir. O yüzden biraz uğraştırıcı ama basit seviyede tarif etmeye çalışacağım.)
a• Tablolar oluştu ve hepsinde 1H ve hepsi toz pembesi ayrıca olmaması gereken hücrelerde de aynısı geçerli. Artık düzenleme aşaması
• Tüm tablodaki label textlerini düzenle ve olmayan elementlerdeki 1H metinlerini sil
• Tüm metinler yerlerine olması gerektiği gibi yazıldı ise türlere göre arka plan reklerini çeşitlendirme işlemini gerçekleştirebilirsin. Tozpembe en çok hücreye denk gelecek renk olduğu için en başta onu seçtik. Diğerlerini özelleştirmelisin. Boş hücrelere de gri rengini seçersen onların henüz tanımlanmamış element alanları olduğunu hissettirmiş olursun.

Tablo görünümü gerçek anlamda periyodik cetvel halini aldığını düşünüyorsan artık projeyi (ödev ise tam not almasada teslim edebilir bi hale getirmişsin demektir.) yedeğini alıp statik hali olarak kenara saklamanı tavsiye ederim.

Dinamik işlemler için ise;
Boş kalan kısımların tanımlamasını üzerine tıklayınca ard arda açılan iki inputbox ve bir color dialog ile halledilebilir gibi.
kalıcı olarak kayıt için Newtonsoft.json kütüphanesi ve dosya okuma yazma işlemleri ve C# dizi tanımlamalarını araştırıp, hazırladığın (henüz dinamik olmayan) periyodik tablonun güzel bi görselini burada paylaşırsan kayıt işlemleri içinde elimden geldiğince maddelemeye çalışabilirim. (fakat kodlama kısmı, görsel editten çok çok daha zor onu belirteyim)

Her neyse üç gündür bakıp bakıp cevap yazmadan çıkıyordum 2. Sefer cevap istenince bişeyler yazayım dedim ama neler yazmışım belli değil :)

Ocak 2017

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Bilimi sevmek için neler yapmalıyım? Nereden başlamalıyım?

Youtube de evren videoları seyretmeni tavsiye ederim. Her belgesel beni ayrı etkiliyor. Birde Cosmos 2014 ü öneririm.
Aralık 2016

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Bir sosyal ağ yapmak istiyorum. Amaç stada giden taraftarların çektiği videoları ve fotoğrafları yüklemesini sağlayarak gidemeyen taraftarların tribünü ve maçı izleyebileceği bir sosyal ağ yaratmak. Nereden başlamalıyım?

Canlı yayın aşamasına gelmeden önce sıfırdan başladığını varsayaraktan;
• Wordpressi öğren (Ücretsiz)
• Wordpress de üye kayıt sistemini araştır (Ücretsiz)
• CDN'i araştır, Wordpress de nasıl kullanabileceğin hakkında araştırmalar yap
• CDN himetini satın al (Ücretli)
• Wordpress içinde CDN'i üyelere kullandırabilecek denemeler yap
graphpaperpress.com/themes/instamate/#d... Bunun gibi bi tema edin (Bu Ücretli)
• Kendi siteni hacklamaya çalış
• Domaini insanlara aç (CDN sana baya yardımcı olacaktır)

Beğenilirse, gelecek vaadettiğini düşündüğün an aynı sistemi bir php framework ile ve aynı temanın html halini edinerek yeniden geliştirme planlamarına başlayabilirsin.
Üstte bahsettiğim adımların her biri mümkün ise dişini sıkarsan iki haftaya çıkarabileceğini düşünüyorum. Doğrudan 2. Adım üzerinden yürümek istiyorum dersen, tek başına olduğunu varsayarsak yukarıdaki adımlarla aynı seviyede bi proje çıkartmak altı aydani fazla bir süreni alacaktır. (Wordpress de güncellemeleri yaparsan ve başka sitelerininde kullandığı ortak ftp ye koymazsan) elle yazdığın sistemin muhtemelen güvenliği wp ye oranla daha düşük olacak.
Aralık 2016

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Web programlama dilleri ile widget yapmak için hangi adımlar izlenmelidir. Örnekleri nelerdir? Template bazlı bir proje oluşturmak için nasıl bir mimari oluşturulmalıdır?

Web widgeti ne oluyor bilmiyorum ama bi sitede açılır kapanır özelliği olan bi panelcik yapmak isteseydim; javascript(JQuery), html, css yeterli aktif işlemlerde olacaksa (php) bi aktif sunucu sayfasıda gerekli. (Bu websitesi yapabilme ile eşit seviye oluyor ama. Hatta bazı durumlarda yüksek)

Template bazlı derken de teması kolaylıkla değişebilen bir site ise aslında header section footer mantığını iyi kavrayıp, yapıyı ona göre kurmak teması değişebilen bi sistem için yeterli olur. (Temalar Bootstrap olursa temadan temaya geçiş çok daha kolay olur)
Profesyonel anlamda ise wordpress'e tema hazırlamaya çalışılırsa mantık daha kolay kavranır.
Aralık 2016

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Bir şeyin akıl sahibi bir şey tarafından yapıldığını nasıl anlıyoruz?

O şey bir ürün ise akıllı veya deli tarafından değil de tecrübeli ellerden mi yoksa tecrübesiz eller tarafından mı üretilmiş şeklinde tartışılır.
O şey bir jest olsaydı, oda hiç farketmiyor en aptal erkek bazen sevgilisine süper jestler düşünebilirken zeki erkekler kral odun olabiliyor, çevremde gördüm. (Bana bakmayın abi, ben ne zeki nede aptal. Öyle kendi halinde, Tuğçe yanıklı bi adamım :)
Her neyse, yapılan o şey, o kişi tarafından bir başkasına yapılmış ve anlamsız kişilik testi özellikleri taşıyor ise o kişinin akıl sahibi birisi olmaya biraz uzak olduğunu söyleyebilirim.
Benim gibi antik kuntik yorumlar yapıyor ise akıl sahibi birisi olmadığını söyleyebiliriz.
Bir de akıl sahibi olmayan birinin yorumları dikkate almamalısınız..

Şimdi soruyu "birisi" üzerine yanıtladım ama orası "bir şey" olmalıydı dersen eğer..
Fizik olaylarını abartmadan oluşamayacağını düşündüğümüz her şey akıl ürünüdür desek çok mu yanlış olur?
Mesela "Piramitler rüzgar ve kum fırtınası ile oluşmuştur. " diyememek gibi : D
Kasım 2016

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Paket programları öğreniyoruz ama daha sonra ya unutuyoruz ya da hiç gelişim sağlayamıyoruz. Paket programlarda gelişim icin ne yapılmalı?

Her ne kadar gereksiz olduğunu düşünsek de günlük yaşantımızda ve işyerinde ihtiyaçmış gibi benimseyip kullanmalı. Böylelikle gün geçtikçe daha fazla özelliğini öğreniyoruz. Öğrendikçe de daha da verimli kullanabiliyoruz. Kullandıkça da işimizde yardımcı olduğunu görüyor ve kaydettiğimiz dosyaları var ise ileriye dönük belge oluşturmuş oluyoruz. Hem kendimize hem ihtiyacı olabilecek tanıdıklarımıza.

Bir de illa ki alışılmış paketleri kullanmak zorunda hissine kapılmamalıyız. Güvenilir ücretsiz paket programlara da yönelmeliyiz.
Nisan 2016

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Canlı ile cansız arasındaki fark(lar) nedir?

Ben bi ortaya yorum atıyorum. Bilen arkadaşlar eleştirsin. (Yoksa kimsenin bakacağı yok :)

Atomların diziliş biçimi diyebiliriz sanırım. Başka bir açıdan bakarsak aralarında fark yok. Yaşam da henüz açıklanabilmiş değil sonuçta. (Varsayım şu; öyle bir dizilim denk gelmiş ki (karbon atomlarının bir dizilimi bu) tepki verebilen maddeyi mi oluşturmuş. Organizmayı mı oluşturmuş ne. )
Nisan 2016

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

PHP ile yapılan bir sayfada kullanıcı bir paylaşım yapıyor ve yaptığı paylaşım ilk olarak benim yönetim panelime gelmekte fakat benim isteğim bu paylaşım hem benim yönetim panelime hem de e-posta adresime gelsin. Bunu nasıl yapabilirim?

Ekleme işleminin olduğu kısımda kayıttan hemen sonra bunu ekle bi dene

mail('[email protected]', 'Yeni paylaşım yapıldı!', $paylasim_icerik_metni); 

Çalışmazsa bu şekilde dene

<?php
$to = '[email protected]';
$subject = 'Yeni paylaşım yapıldı!';
$message = $paylasim_icerik_metni;
// Paylaşım içeriğinde HTML etiketi var
$headers = 'MIME-Version: 1.0' . "\r\n";
$headers .= 'Content-type: text/html; charset=iso-8859-1' . "\r\n";

// Gönderen alıcı vs. ayarlar
$headers .= 'To: Alici Sen <'.$to.'>' . "\r\n";
$headers .= 'From: Site Yonetimi <[email protected]>' . "\r\n";

mail($to, $subject, $message, $headers);
?>

Veritabanına ekleme anı olan işlemin yerini bilmiyorsan bu yöntem işe yaramaz. Extradan son paylaşımı gönder.php olarak bi sayfa daha hazırlaman gerekir ki onada yönlendirmenin otomatik olabilmesi için yine ekleme işleminin bittiği yeri bulman gerekir
veya çok çok uygun bir yere javascript ajax işlemi koyabilirsin.
Mart 2016

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Düşük sistemli bir bilgisayarda yazılım öğrenmek için hangi yazılım dilini tercih etmek gerekir?

Windows ise Dev-C++ da C++ rahatlıkla programlayabilirsin. Çok hafif bir program. 50mb
Şubat 2016

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Şubat 2016

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Bir yazılımı oluşturanlar ne zaman yeni versiyonu üzerinde çalışma kararı alırlar?

V1'in altyapısının yetersiz kaldığı durumlarda (Ör: Yeni özellik eklemek zahmetli bir hal alıyorsa)
veya aynı programın başka teknoloji veya yapı ile daha hızlı çalışabileceği düşünüldüğünde
veya maddi üç kağıtçılık durumunda :)
Kısaca bunlar aklıma geldi.
Kasım 2015

Orhan Tutum bir yanıt verdi.

Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler