Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uğur Özbıdak, 

Web Designer

Web Designer Uğur Özbıdak inploid.com'da 2 soru sordu, 9 soru yanıtladı ve 12 takipçisi var.

Nisan 2013

Uğur ÖzbıdakWeb Tasarım Grubu kişisini takip etmeye başladı

Web Tasarım Grubu, Web Designer, @webtasarimgrubu

Mayıs 2012

Uğur Özbıdak yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2012

Uğur Özbıdak bu yanıtı beğendi:

Microsoft'un Skype'ı 8.5 Milyar USD'ye satın alması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

O kadar para verip almasına gerek yoktu internetten bedava indirebilirdi.. diye  :)
Nisan 2012

Uğur Özbıdak  bu yazıyı beğendi:

Web tasarımında kullanılan prototip hazırlama programlarına dair

Merhaba,
Web Tasarımı yapmadan önce hem kullanıcı arayüz tasarımı hem de eklemek istediğiniz özellikler ile ilgili bir öngörünüz olması açısından, öncelikli olarak bir prototip çalışması yapılması her zaman yerinde olmaktadır. Bunu bazı tasarımcılar Photoshop, Fireworks tarzı programlarda yapar bazıları çizer bazıları ise prototip/şablon hazırlamak için kullanılan bazı programlardan yararlanır (Mockup Tools). Bu incelemede bizim kendi çalışmalarımız sırasında dün gece araştırdığım ve çoğunu da denediğim bu tarz programlardan dikkatimi çekenleri toplu bir şekilde bulabilirsiniz. Öncelikle toplu bir liste vereyim:
Bu listeye ek olarak ipad üzerinden bu tasarımları yapmak isteyenler için ise şunlar var:
Bunlardan Bluepriny oldukca iyi cünkü ekran goruntuleri arasında dokunmatik olarak gecisleri de gormenizi sagliyor... kendi uygulaması olan Blueprint Viewer sayesinde...

Web tabanlı olanlardan başlayalım. Balsamiq Mockup Tool ve HotGloo oldukça iyi. Sonrasında mockflow'u beğendim ve kullanımı fena değil. Bir de pencil project var tamamı ile ücretsiz olan, ekran görüntülerine buradan ulaşabilirsiniz:
pencil.evolus.vn/en-us/screenshots.aspx

Mobil olanlara gelince (iPad uygulaması olarak). Ben daha çok bunları deneyimledim ve yaklaşık 10 tane program kurup kaldırdım kullanarak. Blueprint testi geçti diyebilirim. Hazırladığınız şablonu png formatında tasarım çıktısı halinde de alabiliyorusunuz. iMockups da fena değil. Blueprint ücretsiz versiyonunda sadece 2 proje ve 8 ekran tasarımı yapabiliyorsunuz. onun dışında tüm özellikleri kullanılabiliyor. Fiyatı 15$ full sürümün (itunes.apple.com/us/app/blueprint/id4052).
Ücretsiz olan Mockop'u da kullanabilirsiniz. Kullanım sırasında takılmalar yaşadım ama genel olarak mobil prototip tasarımı işini cozumluyor.

Masaüstü Uygulaması ve Tarayıcı Eklentisi Olarak İndirme Linkleri:
Balsamiq Mockup: builds.balsamiq.com/b/mockups-desktop/mo...
Pencil Project: pencil.evolus.vn/en-us/downloads/applica...

Mobil olanları ve online çalışanları yukarıdaki linkleri kullanarak indirebilir/kullanabilirsiniz.

Yeni deneyimler edindikçe buraya eklemeye devam edeceğim.
Nisan 2012

Uğur Özbıdak bir yanıt verdi.

Web tasarımcıları neden sadece kullanıcı arayüz tasarımına (UI-User Interface) odaklanıp kullanıcı deneyimi tasarımını (UX-User Experience) arka plana atmaktadır?

Çünkü tasarımcılar ne istenirse onu verirler. Yani  talep ziyaretçileri görsel açıdan tatmin etmekten ziyade kullanım kolaylığı olursa sonuçlar sizin istediğiniz doğrultuda gelişecektir. Fakat internet sitesi yaptırmak isteyen insanlar* genellikle görsel zenginliklerden meydana gelen şaheserler arzu ettikleri için web tasarım uzmanları** onların isteklerine cevap vermek mecburiyetindedirler.

*Müşteriler
**Dahil olup olmadığım tartışılabilir.
Nisan 2012

Uğur Özbıdak bir yanıt verdi.

Web tasarımında div'ler varken table neden gerekli?

Table tagları bir tasarımı hayata geçirirken kullanılan en kolay yöntemdir. Bu işe gönül vermek isteyen yeni arkadaşlar tarafından kullanılmaktadırlar.* Div** tagları ile yapılan tasarımlar her zaman daha iyi olacak diye bir durum söz konusu değildir. Nitekim tablo yapmak için kullanılabilecek en iyi yöntem de table tagıdır.

*Tabi ki tüm yeni başlayanlar değil.
**Div candır. 
Nisan 2012

Uğur Özbıdak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nisan 2012

Uğur Özbıdak bir yanıt verdi.

Bir dükkan açmak için neler gerekiyor (belgeler, izinler vs.)?

Gerekli çoğu belgeyi muhasebeci hazırlıyor zaten. Sizin almanız gereken belgeler;
  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı sureti
  • İkametgah Belgesi 
  • Vesikalık Fotoğraf
  • İmza Sirküleri

Nisan 2012

Uğur Özbıdak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bugün ne kadar kazandın?

Bu soruya nasıl bir cevap vermek gerekir acaba? Öncelikle neyi ne kadar kazandığına bakmak lazım. İşe para açısından bakarsak beş kuruş kazanamadım. Hatta 15 lira falan harcadım. Başka neler kazandığıma gelince? Kız arkadaşımla oturup geleceğimiz hakkında biraz konuştuk. Onun da benim kadar heyecanlı olduğunu görünce yüksek bir miktarda mutluluk kazandım. Daha sonra o omzuma başını koyduğunda gönlüme bir aylık huzur girdi. Ardından ayrılma vakti geldi. Sanki cebime haram para girmiş gibi bir his kapladı içimi. Ama ben yine kazanmasını bildim. Onun yokluğunu hissedip biraz daha bağlılık kazanmış oldum. Sonra evime doğru yola çıktım. Yolda bir dilenci gördüm. Bu sefer onun herkesten aldığı parayla zengin olduğunu unutup 1-2 lira sadaka verdim. Ne mi oldu? Cebimde kalan son parayı verdiğim için o maddi yönden bakılınca benden daha varlıklı hale geldi. Ama olsun benim paraya ihtiyacım yok. Bugün kazandığım, kimine göre sahte olan duygular bana yeter...
Nisan 2012

Uğur Özbıdak bir yanıt verdi.

Dizüstü bilgisayar olarak hangi markayı önerirsiniz?

Eğer 2-3 sene içerisinde notebook değiştirme ihtimalin varsa çok para harcamamanı tavsiye ederim. Yok ben yıllar boyu kullanayım hiç de birşey olmasın dersen ASUS G53SW tavsiye ederim. Satın aldığında çanta ile birlikte veriyorlar. Sırt çantası olduğu için kolay taşınıyor. Büyük ve son derece harika bir ekranı var. Isınma problemi hiç yok. ASUS'un garanti koşullarını zaten tartışmaya gerek yok diye düşünüyorum. Fiyat olarak pahalı ama dediğim yıllar boyu kullanabileceğin bir bilgisayar. Ben VATAN'dan yaklaşık 7-8 ay önce %25 indirim ile 3200 liraya aldım.
Nisan 2012

Uğur Özbıdak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nisan 2012

Uğur Özbıdak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nisan 2012

Uğur Özbıdak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nisan 2012

Uğur Özbıdak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nisan 2012

Uğur Özbıdak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nisan 2012

Uğur Özbıdak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nisan 2012

Uğur Özbıdak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bailey Systems Interface Design


Bailey Systems Interface Design

Web Tasarım
Nisan 2012

Uğur Özbıdak bu yanıtı beğendi:

İnsanlık tarihini değiştiren en etkili fikirler hangileridir?

Aslında en önemlisi paradır, elektriğin, tekerleğin, internetin, dinlerin, teknolojinin kısaca her fikrin, icadın etkisini kat be kat arttırmış olan şey paradır.
Daha Fazla