Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zeynel Özger, 

Pilot

Pilot Zeynel Özger inploid.com'da 4 soru sordu, 18 soru yanıtladı ve 13 takipçisi var.

Kasım 2014

Zeynel Özger  bu yazıyı beğendi:

Kasım 2014

Zeynel ÖzgerEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Kasım 2014

Zeynel ÖzgerYasemin Çalış kişisini takip etmeye başladı

Yasemin Çalış, Aşçı, @yasemincalis

Ekim 2014

Zeynel Özger  bu yazıyı beğendi:

Ekim 2014

Zeynel Özger bir yanıt verdi.

Piyasada ürünümüzün hem en kaliteli hem de ucuz olmasına rağmen diğer pahalı ve kalitesiz ürünlere göre satılamamasının sebebi ne olabilir? Bu durum insanların alıştığı üründen vazgeçmemesi mi?

Ürünün güvenilir ve kaliteli olduğunu ispatlamak gerekiyor. Bunun için değişik bir reklam stratejisi belirlemek lazım. Eğer ilgili üründe rekabet yüksekse, piyasaya girmeniz çok zor. Örneğin Marlboro bilinen en iyi sigaralardan biridir. Piyasaya girdiğinde tüm marketlere ürününü göndermiş, reklam çalışması yapmış fakat hemen hemen hiç satılmamıştır. Bunun üzerine Marlboro yönetimi gece kamyonlarla sokaklara boş Marlboro kutularını buruşturup atma kararı almıştır. Sabah kalkan halk yollarda bu boş kartonları görmüş, ve ürünü deneme hissiyatı bilinç altına yerleşmiştir. Ve Marlboro pazara zamanla hakim olmuştur. Dediğiniz gibi bazı ürünlerden kullanıcıyı vazgeçirmek çok zor. Farklı bir strateji bekirlemek gerekiyor.
Ekim 2014

Zeynel Özger bir yanıt verdi.

Bir web sitesinin reklam yayınlamak dışında gelir modeli neler olabilir?

Her işte olduğu gibi internet yayıncılığında da fikirler değerlidir. Eğer gerçekten farklı bir fikir web dünyasına girdiyse zaten ilgi çekecek, teklifler gelecektir. Ne tür teklifler gelebileceği zaten bir çok arkadaş yazmış. Fakat benim görüşüme göre bu fikri tanıtmak için iyi bir yatırımcı şart. Doğal olarak yatırımcıların ilgisini çekecek düzeyde bir fikir ve tanınmışlık gerekiyor. Veya biraz girişimci olup bizzat gidip tanıtmak. Tanınma aşamasında reklam vb. gelir kaynakları uygun değil, kazandırmaz da. Biraz sabırlı olup fikrimize güvenmek lazım.
Ekim 2014

Zeynel ÖzgerGirişimcilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Girişimcilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ekim 2014

Zeynel ÖzgerNimbus kişisini takip etmeye başladı

Nimbus, Kabin Memuru, @nimbus

Fotoğraf,Grafik tasarım ,Psikoloji

Ekim 2014

Zeynel ÖzgerKarl Engelpert kişisini takip etmeye başladı

Karl Engelpert, Web Designer, @karlengelpert

er kann mich im arsche lecken

Ekim 2014

Zeynel ÖzgerEmre kişisini takip etmeye başladı

Emre, Helikopter Pilotu, @mrsrcm

Ekim 2014

Zeynel Özger bu yanıtı beğendi:

Bildiğiniz Türkçe havacılık siteleri nelerdir?

Kokpit.aero ve airporthaber
Ekim 2014

Zeynel Özger bir yanıta alt yorum yaptı

Bu arada Avrupa havacılık emniyeti ajansı (EASA) uçaklarda cep telefonu yasağını kaldırdı.
pilotajhaber.com/tr/ucakta-cep-telefonu-...
Cep telefonunun uçağı düşürebileceği düşünülse de bir cep telefonu uçağı tek başına düşüremez. Zaten uçuş tarihinde de cep telefonu yüzünden bir uçak düştüğü görülmemiştir. Bununla birlikte havacılıkta en ufak hata bile kabul görülemez çünk bir uçakta yüzlerce insan vardır. Bu nedenle güvenliğin tam sağlanması adına cep telefonları kapatılır çünkü telefonlardan veya elektronik aletlerden yayılan frekanslar uçağın telsiz iletişimini, uçuş-iniş takımlarını vb. kablosuz aksamı olumsuz etkiler. Bu nedenle telefonlar uçakta kapatılır.
Ekim 2014

Zeynel Özger bir yanıt verdi.

Coanda Etkisi (Coanda Effect) Nedir?

Daha önce yazdığım bir makaleden iki paragraf ile özetleyim:

Coanda’nın teorisine göre; hava fileleri kanat hücum kenarında ikiye ayrılır. Süratlenerek üst sathı takip eden hava filelerinin statik basıncı düşerken, dinamik basıncı artar. Kanadın üst yüzeyinde daha durağan bulunan havanın dinamik basıncı ise düşüktür. Dinamik basıncı düşük olan bölge, vakum etkisi yaratarak dinamik basıncı yüksek olan hava filelerini yüzeye çeker. Bu sayede hava fileleri yüzeyi takip eder. Bu durum hareket halindeki bütün cisimler için geçerlidir. Bundan ötürü, hiçbir zaman hava boşluk bırakmak istemez. Aerodinamik kesitte stol karakteristikleri incelendiğinde, kanadın üst yüzeyinden ayrılan hava filelerinin vorteks oluşturmasının sebebi de bu vakum etkisidir.

Henri Coanda’nın açıkladığı bu durum, geçmişte ve günümüzde birçok uygulamaya fikir babalığı yapmıştır. Örneğin Avro Aircraft ( Kanada ) şirketinin 1950 ‘lerde deneysel çalışmalarda kullandığı Avrocar, bu prensiple üretilen ve uçan daire şeklindeki hava araçlardır. Benzer şekilde, jet motorları egzoz gazlarının, kanat hücum kenarları ve yatay stabilizeye yönlendirilmesi suretiyle kaldırma kuvveti üretilmesi bu teoriyle ilgili yeni geliştirilen uygulamalardandır.
Ekim 2014

Zeynel Özger bu yanıtı beğendi:

Günlerdir kayıp olan Malezya uçağına ne olmuş olabilir? Teoriler neler?

Bermuda şeytan üçgeni ya da Lost 2 çekilecek yolunu yapıyorlar.
Haziran 2014

Zeynel Özger bir yanıt verdi.

Cep telefonları uçaklarda neden kapatılır?

Kesin olmamakla beraber tartışmalar var. Faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum, buyrun...
pilotajhaber.com/tr/mobil-cihazlar-ucusu...
Mayıs 2014

Zeynel Özger bir yanıta alt yorum yaptı

Uzun süredir üzerinde çalışıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda test uçuşları yapıldı. 2 ve 4 kişilik olmak üzere modelleri var. Yakın gelecekte seri üretime geçeceklerini düşünüyorum. Tabi bunun için karayollarına iniş izni vs. Yasal sorumluluk ve izinlerin düzenlenmesi lazım.
Terrafugia firması ilk uçan otomobili yaptı. Transition isimli ilk model karayollarında giderken kanatlarını katlayarak bir otomobil genişliğince oluyor. Amerika'daki tüm hava alanlarından kalkıp tümüne inebiliyor. Aracın arızalara karşı bir de tüm aracı taşıyabilecek büyüklükte paraşütü var.
Performans Özellikleri

Uçuş Hızı: 160 km/h
Uçuş Menzili: 660 km + 30 dakika rezerve
İhtiyaç duyduğu pist uzunluğu: 518 m
Taşıma kapasitesi: 227 kg
Uçuştaki yakıt sarfiyatı: 18.9 L/h
Yakıt deposu: 87 L
Karayolu yakıt sarfiyatı: 6.7 L / 100 km

Firma yeni modeli TF-X'i çıkartmaya hazırlanıyor. Hibrit olan bu araçta hem kalkış ve iniş için kullanılan 600 beygirlik elektrik motorları hem de uçuş için 300 beygirlik benzin motoru var. Elektrik motorları arızalardan korunmak için 16'şar adet motordan oluşuyor. Kalkış/iniş pervaneleri uçuş esnasında katlanıyor ve işi arkadaki büyük pervaneye bırakıyor. Araç düşey olarak kalkış ve iniş yapabildiğinden hava alanına ihtiyaç duyulmuyor. Havadaki seyir hızı 320km/h, menzili 800km. İnişi de istediğiniz yere otomatik olarak yapıyor. Katlanan kanatları sayesinde aynı Transition modeli gibi karayollarında da kullanılmaya uygun. Dört kişiyi taşıyabilen bu araç için firma ilk olarak 279 000$ etiket düşünüyor. Tabii aracın satışları arttıkça ve yeni modeller çıktıkça bu fiyatın da ucuzlayacağı öngörülüyor.
Nisan 2014

Zeynel Özger bir yanıt verdi.

Savaş Pilotu olmak için sayısal bölümde mi yoksa sözel bölümde mi ilerlenmelidir?

Bildiğim kadarıyla askeri pilotlar sayısalcı olarak yetişiyor. Hava harp okulundaki bölümlerin hemen hemen tamamı sayısal alt yapılı.
Nisan 2014

Zeynel Özger yeni bir  soru  sordu.

Mart 2014

Zeynel Özger bir yanıt verdi.

Günlerdir kayıp olan Malezya uçağına ne olmuş olabilir? Teoriler neler?

Bu konu hakkında bir çok teori var. Bu teorileri şu şekilde eleyebiliriz. Pilotun hiç bir emercensi deklarasyonunda bulunmaması kabin basıncı veya her hangi bir emercensi meydana gelerek uçağın düşmüş olması ihtimalini çok zayıf kılıyor. Çünkü her şekilde pilotun 35.000 feet irtifada emercensi deklarasyonu için zamanı olacaktır.

Kendi fikrimce uçağın düşmesine iki şey yol açmış olabilir. Birincisi; Boeing 777 tipi uçaklarda 3 ay önce çatlak ve korozyon ile ilgili araştırma başlatılmıştı. Bu araştırmalar sonucunda ABD'de bulunan 777'lerin bir kaçında çatlak tespit edildi. Gövdede oluşan bu çatlaklar ve korozyon zamanla büyüyerek ya da büyümeden uçuş esnasında uçağın havada gövde ayrılmalarına yol açabilir. Bu durumda pilotun artık emercensi deklare etme şansı bulunmamaktadır. Kanımca Bu ihtimal ağır basıyor olsa da, diğer taraftan transponder'ın kapatılması şüphe uyandırıyor. Bu sebeple ikinci bir ihtimal daha var. Her hangi bir anormal durumun hava trafik kontrolörüne iletilmemesi, transponder'ın pilot veya başka birilerince kapatılması ve uçağın radarın göremeyeceği bir irtifaya inmiş olma ihtimali ve dahası rotasından millerce uzağa gitmesi, kaçırılma ihtimalimi kuvvetlendiriyor.

Pilotların özel yaşantılarına göz atıldığında her ikisinin de çevresinde nazik ve saygılı bir insan oldukları gözüküyor. Doğal olarak uçak eğer kaçırıldıysa, pilotların bu organizasyonun içerisinde yer alıyor olması da zayıf bir ihtimal.
Daha Fazla