Bilmek istediğin her şeye ulaş
Eylül 2014

Zeynep bu yanıtı beğendi:

Türkiye'deki eğitim sistemi nasıl gelişir?

Bazı kavramları yerli yerine oturtalım. Okulda öğretim vardır eğitim değil. Eğitim evde olur. Çocuk içinde büyüdüğü evden donanımlar edinir, okul bu donanımları geliştirmeye yarar. Evde piyano yoksa çoçuk konservatuvara giderek dünyaca ünlü bir piyanist olabilir mi? Ya da güzel sanatlar okuyarak dünyaca ünlü ressam olan var mı? Böyle şeyler evde başlar. Havuzundan büyük balığın olmaz. Öğretim nasıl gelişir sorusuna gelecek olursak; yargıları eleştiri süzgecinden geçirebilmeyi öğreten ve aynı zamanda merak uyandıran bir öğretim sistemi olmalı. Tabi bu ütopik bir yaklaşım çünkü ilk olarak ailede eleştiri donanımı köreltilir yoksa çocuk otoriteyi (ailesinin yaptıklarını, sözlerini vs) eleştirmeye başlar. Bunu hiçbir anne-baba kolay kolay istemez. Hükümetlerde kendi otoritelerini eleştirenlerini yok ettikleri için bu kolayından mümkün görünmüyor. Belki çocuk bir iki tane İNSANIN kitabı okuyacak da, kendi düşünsel sistemini kendi kuracak.
Eylül 2014

Zeynep bu yanıtı beğendi:

Bir üniversite hazırlık öğrencisi kendine en uygun mesleği nasıl seçebilir? Neler yapması lazım?

Bence hedefini mutlaka belirlemelisin ilk önce sınavlara giriyim puana göre karar veriyim dersen olmaz çünkü aynı anda fizik kimya edebiyat coğrafyaya yüklenemezsin yani tam olarak elde edebileceğin verimi elde edemezsin hiçbirinden paylaştırırsın sadece.
Hukuk yazmaya karar verdiğinde -ygs de zaman problemi var zaten- senin sosyal yerine yaptığın fen senin hukuk hayalini suya düşürebilir çünkü senin çalıştığın ve yüksek puanının olduğu taraf sayısalsa belki tıp tutacak hukuk tutmayacak. Ben diyorum ki çalışmanı sayısala tm ye sözele bölme karar ver öyle ilerle.
İşkur da iş ve meslek danışmanlığı var onlardan yardım alabilirsin hangi mesleği seçeceğin seveceğin hangi mesleğin ne iş yaptığı konusunda.
Eylül 2014

Zeynep bu yanıtı beğendi:

Kredi kartıyla en çok ne alırsınız?

Borç satın alırsınız... .
Eylül 2014

Zeynep bu yanıtı beğendi:

inploid'de teorik fizikçi ve profesör meslekleri altında yazanların mesleklerine inanıyor musunuz? Sizce de bu kişilerin trollvari haksız saygınlık devşirmesi siteye zararlı değil mi?

Teorik fizik (özelde de görelilik kuramları ve parçacık fiziği) birçok kişinin ilgi duyduğu bir konu. Bilgi sahibi ol(a)madan fikir sahibi olup bunları gerçekmiş gibi gören, bilimsel bilgi üretme yöntemlerinden haberi olmadan sayfalarca kendince "teori" üreten ve bunları kabul ettirmek için gerçek teorik fizikçilerin kapılarını aşındıran çok kişi var. Kötü niyetli değiller ama bilgisiz ve inatçılar. Yanlışlarını anlatamıyorsunuz, kendi kafalarında oluşturduklarından başkasına inanmıyorlar. İnternet bu tür kişilerin başka bilgisiz ama meraklı insanlarca ciddiye alınabilecekleri bir ortam. Bence de tehlikeli. Belki meslek hanesi tamamen silinerek veya meslek yazmak isteyenler için ispat zorunluluğu getirilerek önlenebilir.
Eylül 2014

ZeynepEmre Sarier kişisini takip etmeye başladı

Emre Sarier, IT Specialist, @esarier

Eylül 2014

ZeynepEren Arslan kişisini takip etmeye başladı

Eren Arslan, Çevre Mühendisliği Öğrencisi, @erenarslan

Eylül 2014

ZeynepCemil Kızık kişisini takip etmeye başladı

Cemil Kızık, Makina Teknikeri, @cemilkizik

İnploid için buradayım bilgi için buradayım.

Eylül 2014

ZeynepMustafayan kişisini takip etmeye başladı

Mustafayan, İnşaat Mühendisliği Öğrencisi, @mustafayan

Genç İş Adamı

Eylül 2014

ZeynepAzat Toğluk kişisini takip etmeye başladı

Azat Toğluk, Makina Mühendisi, @azattogluk

Normal olma çabası olmayan, garip bir makine mühendisi, solist, sporcu ve arada bir öğretmen :))

Eylül 2014

ZeynepBoraq kişisini takip etmeye başladı

Bck, Mühendis, @Boraq

Biraz bize de bıraksayın be ya!?

Eylül 2014

ZeynepRasih Uğur Uyanık kişisini takip etmeye başladı

Rasih Uğur Uyanık, Mimar, @mimarankara

Eylül 2014

ZeynepMx5 ( Magic, Mystery, Music, M&M, Mushroom) kişisini takip etmeye başladı

Mx5 ( Magic, Mystery, Music, M&M, Mushroom), inploider, @kutu

sail on, sailor..!

Eylül 2014

Zeynep bu yanıtı beğendi:

İç mimarlık okumak ıstiyorum. İş imkanları nasıldır?

Neden direkt mimarlığa girmek istemiyorsunuz? Sayısal problemi mi? Sayısalda problemliyseniz mimarlık sonradan geçebilseniz bile pek tavsiye edilir olmayacaktır. Sanırım sonradan geçmeniz de zor olacaktır çünkü mimarlık öğrencileri de temel bilimleri mühendislik öğrencileriyle beraber okur üstüne statik gibi daha ileri fizik de öğrenirler. Bence birinci sınıf derslerini bir karşılaştırın bölüm seçimi yapmadan önce.

Bir zamanlar yazılım satıyor, eğitimini de veriyordum. O yıllarda mimar, mühendis, iç mimarlarla ve yazılımın kullanım amaçları açısından yaptıkları işlerle oldukça haşır neşir oldum. Girip çıktığım bir çok mimarlık/mühendislik ofisinde gördüğüm hatta eğittiğim üzere iç mimarlar o tür ofislerde fazlaca kazançlı olmayan, tekniker düzeyinde işler yapıyorlar. Bir nevi mimarların hatta mühendislerin altında çalışıyorlar. Aslında ofislerde mimarların da yapabileceği işleri yaptıklarından bu konumları normal görünüyor. Tabii bu durum mimarlık ya da mühendislik ofisleri için geçerli.

Bazı dekorasyon ve mobilya mağazalarında da yönetici ya da tasarımcı konumunda çalışma imkanları var. Bir otel projesinin dekorasyon ekibini yöneten proje müdürü olarak da muhtemelen bir mimar ya da mühendis kadar para kazanıyorlardır.

Gördüğüm üçüncü tür çalışma şekilleri ise kendi mobilya/dekorasyon atölyelerini açarak oldukça yaratıcı ve kazançlı şekilde iş yapanları oldu.

Sanırım ana iş olanaklarınız bu üç şekilden biri olacaktır. Hatta ilkiyle başlayıp, tecrübelenip ikinciye atlayıp sonunda da kendi işinizi kurma imkanı mevcut.

Yine de rakibiniz kaliteli bir mimar olduğunda yazmış olduğum ikinci iş olanağı kanaatimce zaten sayısalcı da olduğu için onun olacaktır. O işi yapan yeteri kadar mimar ve bir tane iç mimar tanıyorum. Tabii bunları bir iç mimarın gözünden yazamam, bakalım iç mimarlar ne yazacak.

Ben olsam iç mimarların tüm itirazlarına rağmen iç mimaride de eğitimli ve yetkin bir meslek olan mimari okumaya çalışırdım. Ardından isterseniz tefrişiyle beraber genel mimariyi isterseniz sadece iç mimariyi yapma olanağınız olurdu.
Eylül 2014

ZeynepŞaman kişisini takip etmeye başladı

Şaman, İnşaat Mühendisi, @chamacon

En musica verdades.

Eylül 2014

Zeynep bir yanıt verdi.

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Hazırlanıyorum ama içimde korkular oluşmaya başladı hayal dünyama güveniyorum 3 yıldır resim yapıyorum. Hocalarım yetenekli olduğumu söylüyorlar. Hep ressam olmayı istedim ama Resim eğitmenlerim parasal anlamda iç mimarlığı savunuyor ve onu okumamı söylüyorlar. Ve kafam acayip karıştı hayal kırklığı yaşamaya başlıyorum lütfen yorum yapabilir misiniz? Resimemi yöneleyim o zaman. İç mimar olduktan sonra resimi hep yaparsın dedi eğitmenlerim. Gerçekten yorumlarınıza ihtiyacım var. Teşekkürler
Eylül 2014

Zeynep bu yanıtı beğendi:

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Mimarlık candır. İç mimarlin onun koftisidir, meşakkatlidir ama çok eğlencelidir. İşinde başarıyı hedefledikten sonra para kendiliğinden gelir. En önemlisi ise malzeme bilgisi ve neyi nasıl ürettireceğini bilmektir. Tabii ki olmazsa olmazı Autocad ve 3d programlardır. Seviyorsan çek al bence.
Eylül 2014

Zeynep bu yanıtı beğendi:

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu arkadaşlar için tavsiyem bu mesleğin ruhlarına ne kadar hitap ettiğini keşfetmeleridir. Zira sadece okumayı istemek asla yetmiyor. İş icraya gelince 'hangi kafada yazdım ben bu bölümü' gerçeğiyle karşılaşmanın verdiği acı paha biçilemez. Çünkü olay eskiz kağıtlarına döktürdüğünüz muhteşem sanat eserlerinizin ardı ardına hayat bulması değil, onu bir unutun.

Bir kere günün yarısından çoğunu bilgisayar başında software programları kullanarak geçireceksiniz (Nasıl eğlencelidir anlatamam). Uygulama takibi yapacaksanız eğer 'usta ile iletişim sanatları' adlı bir kitap varsa alıp okuyun zira akıl sağlığınız için çok mühim. Çevrenizdeki herkes entel dantel davranışlarla iç bayacağından ve doğal ortam arayışına gireceğinizden ötürü kendinize şimdiden habitat alanlar tasarlamaya başlayabilirsiniz...


Haydi başarılar:)

Eylül 2014

Zeynep bir yanıt verdi.

İç mimarlık okumak ıstiyorum. İş imkanları nasıldır?

İç mimarlık sınavlarına hazırlanıyorum ve okuduğum deneyimi olanların yazıları yorumları beni ürküttü, kafam çok karıştı. Aslında resim bölümüne daha yatkınım ama parasal anlamda iç mimarlığı tercih etmemi söyledi resim hocalarım. Kafam inanılmaz karıştı, lütfen bilgisi olanlardan yoruma ihtiyacım var bilgilendirirseniz rahatlayacağım.
Eylül 2014

Zeynepİç Mimarlık konu başlığını takip etmeye başladı.

İç Mimarlık

İç mimarlık, bir mimari mekânın içinde, kullanıcılara işlevsel, yapısal ve estetik ölçütlere göre en uygun tasarımı sunmak için çözümler üre...

Eylül 2014

ZeynepMimarlık konu başlığını takip etmeye başladı.

Mimarlık

Mimarlık veya mimari, binaları ve diğer fiziki yapıları(okul, gökdelen...vb.) tasarlama ve kurma sanatı ve bilimidir. İnsanların yaşamasını...

Daha Fazla