Bilmek istediğin her şeye ulaş

DoğaçIama takıL. PIanIar asIa işe yaramaz.!!!

Nisan 2014

Zeynep Iyilik bu yanıtı beğendi:

Neden mutlu olamadığınızı hiç düşündünüz mü?

Çünkü her şeyin hep daha fazlasını istiyoruz ve elimizde olan güzellikleri göremiyoruz.
Nisan 2014

Zeynep IyilikAmber Dalmaz Urfalı kişisini takip etmeye başladı

Amber Dalmaz Urfalı, Uzman Klinik Psikolog, @amberolog

//Maya Psikoloji//*Öğrenmek, bir şeyin mümkün olduğunu deneyimlemektir"

Mart 2014

Zeynep Iyilik bir yanıt verdi.

Mart 2014

Zeynep Iyilik bir yanıt verdi.

Mart 2014

Zeynep Iyilik bu yanıtı beğendi:

Kadınlar bir ilişkiden ne bekler?

Öncelikle sağlam genler ister. Bu, eğer insan, mesela ticaret yapıyorsa o kişinin çok parası olması şeklinde görülebilir. Aslında yaptığı her ne olursa olsun başarılı erkek ister. Bunu sadece paraya indirgemek yanlış olur çünkü kadın, zevkine, eğilimine bağlı olarak az satan ama bir aile geçindirebilecek kadar kazanabilen bir ressam ya da bir şairle de beraber olabilir. Yaptığı işte başarılı olan erkeği yani en ilkel insan olarak düşünürsek ava çıkıp eve yemek getirebilen adamı ister.

Sağlam genler demişken aynı zamanda güçlü olan adamı ister. Sonuçta kendisini, genetik olarak yapmak zorunda olduğu çocuğunu, ailesini ve onları barındıran evini koruyabilmelidir erkek. Burada güç derken tabii ki sadece kol gücünden bahsetmiyorum ki kol gücü de aslında kadının güç kriterlerinden biridir. Yine de erkeğin ruhsal gücü, zekası, yaratıcılığı vb. de o kadın için güç ifade edebilir.

Hala sağlam genlerdeyiz aslında, kadın bunların yanı sıra yanına yakıştıracağı görsel çekiciliği olan adamı ister ki bu da güzel genlerin birleşip daha da güzelleşmesi amacıyla yapılan doğal bir seçimdir. Sonuçta hiç kimse çirkin bir çocuk sahibi olmak istemez.

Kadın, erkeğin hem kendi kendini hem de kadınını sevenini ister. Ancak, kendisini seven bir insanın içinden taşan sevgi hem kadınını hem de çocuğunu sevgiye boğabilir.
Kadın, konuştuğunda ( ki az da konuşmaz ) dinleyen erkeği ister. Çocuksu istekleri nedeniyle aptal yerine koyulmaya tahammülü yoktur ki aptal da değildir sadece erkekten çok farklı şekilde düşünür ve problemleri çözer bunun da dikkate alınmasını en azından fikirlerine saygı duyulmasını ister.

Kadın, erkeğin kadına saygı duyanını ister ki onunla çocuğunu yetiştireceği yuvasına yıllarca, mümkün mertebe az tartışmayla kadınsı sevgisini verebilsin.

Kadın, saygının nasıl bir şey olduğunu bilir, o yüzden kendi kendine de çok saygı duyan erkeği tercih eder. Ancak böyle bir erkek sosyal yaşantılarında kendisi için biçtiği saygıyı toplumda, ona sağlayabilir ya da en azından o saygının azalmamasını sağlar.

Kadın, erkeğin şefkatlisini ister ki yanında babasının yanındaki kadar yuvasında hissetsin. Çocuğunun da o mutlu yuvada büyüyeceğine inanabilmek için de ihtiyaç duyar şefkate.

Kadın, sadakat ister erkeğinden, o, çocuğunun babasıyla yaşama içgüdüsüyle donatılmıştır ve erkeğin de soyunu mümkün mertebe çok yayma içgüdüsüne sahip olduğunu bilir. Kıskançlık yapar, hoşgörüyle karşılanmak ister.

Kadın, erkeğin en azından kendisine, tamamen dürüst olanını ister. Burada sadakatten bahsetmiyorum, meraklıdır, erkeğin kendisine ait erkeksi problemlerini dahi bir çözüm getiremeyecek olsa bile bilmek ister. Her zaman kolay olmasa da aydınlatılmalıdırlar yoksa sorunu kendilerinde aramaya başlayıp yuvaya mutsuzluk getirebilirler.

Kadın, zaman zaman hatta bir çok zaman sırf kendine yöneltilmiş paylaştırılmamış ilgi ister. Verilmezse mutsuz olur ki bu da yuvadaki genel mutsuzluğa yol açar. Bu bazen saniyeler, bazen dakikalar, bazen saatler sürebilecek aslında güzel değil de diyemeyeceğim uğraş için erkeğin zaman ayırması gerekmektedir.

Kadın, her zaman ilk günkü gibi kendine aşık, gözleri parlayan adam ister. Bu biraz imkansızdır ama yine de ister. Bu durum yaratılamıyorsa bile bu istek hoşgörüyle karşılanmalıdır.

Kadın, her ortamda kendisini en güzel bulan erkeği ister.

Kadın, erkeğin güzel kokanını ister. O da aynı erkek gibi eşini koklamayı sever.

Kadın, erkeğin sertini ister ki hem yatakta hem savunmada bir açıklıkları kalmasın.

Ama aynı kadın erkeğin yumuşağını da ister ki kendisini tüm kırılganlığıyla erkeğine bırakabilsin.

Kadın erkeğin duyarlısını ister ki saçını boyattığında ruhunu, dolayısıyla yüzünü güzelleştiren iltifatını alabilsin. Ah işte bu küçük ama kadın için çok önemli anlar yuvayı mutluluğa boğar. Erkeğinin istemeden de azıcık da olsa kaba olduğu durumlarda azıcık kırılan kalbini fark edip onu onarabilecek erkek ister kadın.

Hem duygulanıp ağlayanını hem de cengaver olanını sever kadın erkeğin...

Ben de anlamadım arkadaşlar, şimdi bu kadar yazdım ve yazdıklarımın hepsi de doğruymuş gibi geliyor bana, yanlışım varsa kadın arkadaşlar, lütfen düzeltin. Biz de bu kadar çok şey istiyor muyuz acaba diye düşünmedim değil aslında, bir de onu irdelemeli...
Mart 2014

Zeynep Iyilik bir yanıt verdi.

Neden işlerimizi son dakikaya bırakırız? Projeyi, sınavı ya da otobüse binmeyi neden son dakikaya bırakırız?

 • Finallere son bir saat kala çalışın bu sizin acil durumlarda karar alma yeteneğinizi geliştirir...
 • Bill Gates bile böyle yapıyorken bizim de onu örnek almamız gerekir. ;))
Mart 2014

Zeynep IyilikHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Mart 2014

Zeynep Iyilik bir yanıt verdi.

Mart 2014

Zeynep Iyilik bu yanıtı beğendi:

Akıllı kadın neden yalnız kalmaya mahkumdur?

 Akıllı kadınların “konuşacak çok şeyleri olduğu için suskunlukları da büyük olur”

Akıllı kadınlar kendini ezdirmez.

Akıllı kadınlar salağı oynayamaz.

Akıllı kadınlar kendilerine haksızlık etmez.

Akıllı kadınlar “mış” gibi yapmaz.

Akıllı kadınlar aşıkken de akıllıdır.

Bu yüzden hep yalnız kalırlar.

Şubat 2014

Zeynep Iyilik bir yanıt verdi.

Kadın ve erkek arkadaş olabilir mi?

Tabikide olabilir.
Önemli olan cinsiyet değil zihniyettir, bozuk olmasın yeter ! !
Şubat 2014

Zeynep Iyilik bir yanıt verdi.

Şubat 2014

Zeynep IyilikCem Saran kişisini takip etmeye başladı

Cem Saran, Gezgin, @crackisvack

panta rhei

Şubat 2014

Zeynep Iyilik  bu yazıyı beğendi:

Kesinleşmiş Ayrılığı Kolaylaştırma Rehberi

Ayrılık acısı gerçekten çok ağırdır. Hele ki uzun süren bir işiki ise beynimizin neredeyse her gün aldığı feromonun yanında (bkz:Feromon); mutluluk, bazen öfke, bazen huzur, vs. gibi sayısız irili ufaklı duyguya bizleri sevdiğimizle birlikte bağımlı hale getiren hormonlar da işin içine girince acı da katlanarak büyür. Ayrılık acısı asla hemen geçmez. Beynimizin her kayıp için bir yas süresi vardır. Aradaki bağ sevgi üzerine kurulmuşsa böyle olur en azından. Aradaki bağ sevgi ile örülmemişse hızla atlatılabilir de. Aşağıdaki öneriler, ilişkisini sevgi üzerine kuran kişi ya da kişiler içindir. İki tarafın da geri dönmesinin kesinlikle imkansız olduğu ayrılıklarda aşağıdaki süreç ayrılığın atlatılmasına yardımcı olacaktır. Mutlaka yapılmalı diyemem ancak yapılırsa gerçekten faydalı olacaktır.

Ayrılığın hemen ardından yapılması gerekenler
 • İlk yapmanız gereken şey, acının hemen geçmeyeceğini kabullenmek.
 • Sevgilinin tüm resimleri silinmeli ya da kolayca ulaşılamayacak bir yere kaldırılmalı. Bu en önemli maddelerden birisidir.
 • Sevgiliden haber alma ihtimali bulunan her kanal kapatılmalı, kısıtlanmalı (whatsapp, instagram, twitter, facebook, vs.).
 • Telefonda ona ait olan her şey silinmeli (numaralar, fotoğraflar, notlar, mailler) .
 • Telefonun çalma sesi ve mesaj alma sesleri, vb. mutlaka değiştirilmeli. Bu sesler direkt olarak onunla ilişkilendiriliyor beyin tarafından (kesin bilgi) ve telefon her çaldığında, her mesaj geldiğinde Pavlov'un köpeği misali onu çağırıyoruz beynimize.
 • Sevgili ile karşılaşılma ihtimali olan yollar, yöreler asla kullanılmamalı. Onu görme ihtimali oluşacak mekanlara asla gidilmemeli.
Peki. Ayrıldınız. Yukarıdakileri de yaptınız ve yasınız da sürüyor. Sonrasında bunların işe yaradığını nasıl anlayacaksınız.

Aşağıdakiler gerçekleşmeye başladı ise doğru yoldasın
 • Artık ondan bahsederken ismi ile değil de eski kız arkadaşım diye bahsedebilmeye başlamışsan. Örneğin; onun kullandığı arabayı gördüğünde X (X - sevgilinin adı) de bundan kullanıyor demezsin de eski kız arkadaşım da bundan kullanıyordu dersin. Bu; "beynin anıları hala hatırlıyor (ki bu normal bir durum) ama artık seni ve onu dışsallaştırmaya başlamış" demektir.
 • Onun arabasından gördüğünde hemen aracın plakasına bakmayı bırakmışssan. Bu; artık onu görme isteğinin azaldığını gösterir.
 • Mailinin inbox'ına gelen her mailde (inbox(1) diye gördüğünde) acaba mail ondan mı? Demeyi bırakmışsan. Bu; beynindeki önceliklerin yavaş yavaş değişmeye başladığını gösterir.
 • Artık gün içinde onu düşünmenin yanında başka şeyleri de düşünmeye başlamışsan. Bu; o güne özel ve mecburiyetten olan bir şey olabilir. Hiç bir anlamı yok, rahat ol :).
 • Onunla ilişkini (eski ilişkini :)) düşünüp hataları ve eksikleri de görebilmeye başlamışssan ve ilişkiyi dışarıdan bir başkası gibi yorumlamaya başlamışsan. Bu; ilişki sonrasındaki ayrılığın sana bastığı hormonların yavaş yavaş eski normal hallerine gelmeye başladığını gösterir.
 • Başkalarına ihtiyaç duymadan kendini, bir başına telkin edebilmeye başlamışsan. Bu; kabullenmenin önemli basamaklarındandır da zaten.
 • Sana ilgi gösteren bir başkasına net olarak bir şey hissetmesen de "ona da bir şans verebilirim" demeye başlamışsan. Bu; aslında ilişkinin bittiğini ama senin hala farkında olmak istemediğini gösterir.
 • sHep onu düşünerek alkol almayı azaltmışssan. Bu; daha çok erkeklerin yaptığı bir şey sanırım ama bu artık kendine tekrar değer vermeye başladığını gösterir.
Her ayrılık süreci sonunda yukarıdaki gibi bir değişim zaten gözlenir ancak yasın süresi yıllar da sürebilir. Kesinlikle sonlanmışsa ilişki, yıllarca acı çekmeye de gerek olmamalıdır. Yas olmalıdır. Ama kararında olmalıdır.

Bu elim süreci de atlattıktan sonra, artık yüzünüzü başkalarına da dönüp dönemeyeceğinizi anlamak için son bir teste ihtiyacınız vardır. Bu da onu yeniden görmektir. Gördüğünüzde içinizde bir şeylerin artık olmadığını hissediyorsanız, her şey yolunda demektir. İki birlik olarak başladığınız o uzun yol sonlanmış, iki ayrı hayat olarak devam etmeye hazırdır. Gönül rahatlığı ile farklı insanlara bağlanabilir, mutlu olmaya çalışabilirsiniz. Mutluluğu kişilere değil olaylara, anlara ve hayatınıza bağlı hale getirebilmişseniz zaten başka insanlarla da mutlu olabilirsiniz. Mutluluğu kişiye (ona), onun hayatına bağlı halde yaşıyorsanız bu daha zor olacaktır.

Yukarıda yazdıklarım sadece ve sadece KESİNLEŞMİŞ ayrılıklar için geçerlidir. Kesinleşmemiş ayrılıklarda ise yukarıdakilerin tam tersini yapmanız ilişkinizi kurtarabilir ve ikinizi yeniden "bir" yapabilir.

Şubat 2014

Zeynep IyilikLiderlik konu başlığını takip etmeye başladı.

Liderlik

Topluma yarar sağlayan değişimi yönetmek için, sorumluluğu; sezgi, zekâ ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişiye lider denir....

Şubat 2014

Zeynep Iyilik bir yanıt verdi.

Bir duygunu kontrol altına almak istesen hangisi olurdu? Neden?

Kesinlikle ön sezilerimi kontrol altına almak isterdim, Sürekli birileri içerde bana bişeylerden bahsediyor.
Duymasam iyi olurdu.
Şubat 2014

Zeynep IyilikModa konu başlığını takip etmeye başladı.

Moda

Toplumun tüketim trendini belirleyen anlayış.

Şubat 2014

Zeynep IyilikDuygu konu başlığını takip etmeye başladı.

Duygu

Duygu, bireyin ruh halinde biyokimyasal (içsel) ve çevresel tesirlerle etkileşiminden doğan kompleks psikofizyolojik bir değişimdir. Kişiye...

Şubat 2014

Zeynep IyilikKişilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Kişilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2014

Zeynep IyilikKariyer konu başlığını takip etmeye başladı.

Kariyer

İş dünyasında yükselmenin püf noktaları...

Şubat 2014

Zeynep IyilikHayal Gücü konu başlığını takip etmeye başladı.

Hayal Gücü

Hayal gücü, imajinasyon veya imgelem zihinsel görüntüler oluşturabilme veya birinin zihninin içinde kendiliğinden görüntüler üretebilme yeti...

Daha Fazla