Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ekim 2015

Zeynep Zülal Güner

Yeterince kompleks bir bilgisayar kendi varlığının farkında olabilir mi? Olduğunu varsayarak bunu nasıl ayırt edebiliriz?

Bunu belirleyen bilgisayarın kompleksliği değil bilgiyi anladığını anlama kompleksliğidir. Çok da uzak olmayan bir gelecekten (50 yıl civarı) konuştuğumuzu düşünürsek, bunu anlamak için elimizdeki mevcut Turing testleri yetersiz kalacaktır ama bunun için çok zorlanacağımızı sanmıyorum. Teste tabii tuttuğumuz yapay zekanın, mevcut varlığını algıladığını anlayabilmemiz güç olacaktır. Bütün testlerden geçse bile bu bizim için, evet bilinçli bir varlık çıkarımına götürecek ama bundan emin olabilmemiz güç. Kendi bilincimizi %100 ispatlayabildik mi? İnsan beynin %100 nasıl çalıştığını anlamadan bunları yapabilmemiz mümkün gözükmüyor.

Bilinç dediğiniz şey; kendi varlığının farkında olmak ise bir makineyi bu şekilde de programlayabilirsiniz ama bu onun hür (bağımsız) düşüncesi olmayacaktır. Bizim ona öğrettiğimiz bir gerçeklik olacaktır ve makine bunun farkına varabilmesi için mevcut bilgilerinden yeni bilgiler yaratmayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu da istikrarlı bir yaklaşım ile olamaz bence. Çünkü insan doğası da stabil değildir. Bir çok mutasyonel hata ve yanlışlar içerisinde gelişiyoruz. Eğer tüm çizgilerimiz düz olsaydı hiçbir zaman bir virajın ne demek olduğunu düşünemeyecektik ve otoyol bize çok anlamsız gelecekti veya hiç aklımıza gelmeyecekti bile.

İnsan seviyesinde veya daha üstün (ileride daha üstün olacaktır) seviyede bir yapay zeka icin mevcut computing sistemleri yetersiz kalmaktadır. Basit seviyeli bir yaklaşım için quantum computer'lar kullanılabilir ama hala katı donanım (hardware) veya mevcut derleyici (compiler), programlama yaklaşımları ile modellemek çok zor olacaktır. Sivil donanıma ve düşük seviye seçilim yapabilen derleyicilere ve yapay zekanın farklı bölümleri için farklı programlama yaklaşımlarına ihtiyacımız olabilir.

Bütün bu problemleri aştığımızda sanırım kabul edilebilir bir derece, düşünebilen bir bilgisayarın varlığını da kabul ettirebiliriz. Hem kendimize, hem de ona :)
  • 2 Yanıt
Nisan 2015

Zeynep Zülal Güner

Harp okullarında olan boy sınırının sebebi nedir? Boy 4-5 cm yetersiz kalsa mülakatta bu kural esnetilip istisna yapılabilir mi?

Bu kural genellikle esnetilmez ancak almaları gereken öğrenci sayısına ulaşamamışlarsa esnetirler
  • 1 Yanıt
Nisan 2015

Zeynep Zülal Güner

İnsanın düşünce dünyasını canlandıracak yoğun olarak felsefi konular işleyen filmlerin en güzel örnekleri hangileridir?

Yerli Film
- Mucize (2015)
- Kış Uykusu (2014)
- Kelebek (2009)
- Ulak (2008)

Yabancı Film
- Detachment - Kopma (2011)
- Gran Torino (2008)
- Can Dostum(1997)
- Yıldızlararası (2014)
- Sherlock Holmes Filmleri şimdi aklıma gelenler bunlar. . .
  • 4 Yanıt
Daha fazla göster