Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayhan Şimşek, 

Gezgin

İnsan iradesinin özgürlüğüne kavuşmasını istiyor. Bireylerin özgürce bir araya gelmesinden oluşan toplumsal bir düzende yaşamak istiyor. Gerçekleşmesi mümkün tezat ütopyaları burada olma nedenlerinden biri. Aşka inanıyor sahiplenmeye karşı çıkıyor.

Eylül 2017

Ayhan Şimşek yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2017

Ayhan Şimşek  yeni bir  gönderide  bulundu.

Türk Şiirinde Garip Akımı

ekşi sözlükten alıntılar: eksisozluk.com/garip-akimi--250969?p=1

 • Şiiri yüksek zümrenin tekelinden alarak şiire fukaralığı, yırtık çorabı, kirli ceketi sokarak halka uyarlayan akımdır. Zaten adındaki ''garip'' farklılıktan ziyade fukaralık anlamı taşır. Bu şiirler her şeye rağmen hayatın renklerini görebilen insanların şiiridir. Orhan Velin'in ''garip'' adlı şiir kitabının girişinde bu akımın manifestosu sayılabiliecek bir yazısı bulunmaktadır.benbirdusuneyim mi

 • Akımın şairleri edebiyat dünyasında fırtına gibi esmiş, büyük yankı uyandırmıştır. Özellikle Yusuf ziya ortaç'ın eleştirinin dozunu fazla kaçıran şu sözleri hayli enteresandır:"Vezin gitti, kafiye gitti, mana gitti. Türk şiirinin berceste mısraı diye yazık oldu süleymen efendiye rezaletini alkışladılar. Sanatın darülacezesiyle tımarhanesi el ele verdi, birkaç mecmuanın sahifesinde saltanat kurdular. Ey Türk gençliği! Sizi bu hayasızların suratına tükürmeye davet ediyorum... "

  Kendilerini alkışlayan da yerin dibine batıran da çoktur. Su götürmeyense kimsenin bu akıma kayıtsız kalamadığıdır.kafkaesk komedi


 • Birinci yeni olarak da bilinirler. Şiirde her türlü kurala karşı çıkıp kuralsızlığı kural edindiler. Şiirin özgür yazılması gerektiğini savundular. O güne kadar seçkin bir tür olan şiire konuşma dilini dahil ettiler. Hatta nasır gibi bayağı bir sözcüğünde şiirde kullanılabileceğini gösterdiler. TTürk edebiyatında tepki topladılar ve genelde garip akımını takip eden şairler bir türlü düzgün para kazanamadan kaderleriyle başbaşa hayata gözlerini yumdular.cipchilek


 • Kendi deyimleriyle şiiri "müreffeh sınıfların" elinden alıp,"dünyayı dolduran ve yaşam hakkını mütemadi bir didişme sonucu kazanan" insanlara armağan ederler. Bu akımın temsilcileri sıradan insanları anlatırlar, ağdalı dilden ve kafiyelerden hoşlanmazlar. Orhan Veli'nin aşağıdaki dizeleri bu akımı özetler gibidir.

''işim gücüm budur benim,
gökyüzünü boyarım her sabah,
hepiniz uykudayken.
uyanır bakarsınız ki mavi.

deniz yırtılır kimi zaman,
bilmezsiniz kim diker
ben dikerim.

dalga geçerim kimi zaman
o da benim vazifem;
bir baş düşünürüm başımda,
bir mide düşünürüm midemde,
bir ayak düşünürüm ayağımda,
ne haltedeceğimi bilemem. '' zaman sokaklarda kayboluyordu

Eylül 2017

Ayhan ŞimşekGarip (Akım) konu başlığını takip etmeye başladı.

Garip (Akım)

Garip akımı, Birinci Yeni olarak da bilinen 1940'lı yıllarda ortaya çıkan Türk şiir akımıGarip, Orhan Veli Kanık'ın bir kitabıGarip, Kemal S...

Ağustos 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Ben çok unutkanım, herşeyi unutuyorum, bunu nasıl engelleyebilirim?

Hipokamp ve çalışma prensibi hakkında bir kaç makale okumanız, verileri uzun süre hafızanızda nasıl tutacağınıza yardımcı olabilir.
Ağustos 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Ben çok unutkanım, herşeyi unutuyorum, bunu nasıl engelleyebilirim?

Günde 3 gram balık yağı alın derim. Tablet şeklinde satılıyor, yağı içmenize gerek de yok.

Ağustos 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

İçerik açısından kaliteli bir sohbetiniz olduğunu düşünüyor musunuz? Neden?

Kalite konusunda bir şey diyemem ama çok fazla çeviri ile uğraştığım için içerik açısından çok çeşitli sohbetlere girdiğim söylenebilir çünkü ister istemez değişik konularla ilgili bilgi ediniyorum. Tabi bu karşımdaki kişiyle etkileşimimize de bağlı. Çevrenizdekilerle olan muhabbetinizi sıradan olarak görüyorsanız muhtemelen size benzer insanlarla takılıyorsunuz demektir ki bu durumda sohbet sıkıcılaşabilir. Farklı insanlarla tanışmak bu yüzden önemlidir. Ama önemli olan sadece tanışmak veya boş muhabbet yapmak olmamalı. Karşınızdaki kişiyle sohbet ederken ondan öğrenebileceğiniz şeyler olduğunu unutmayın ve soru sormaktan çekinmeyin ki muhabbet daha akıcı bir hale gelsin.
Ağustos 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Çok üzgünken insan kendini bırakmaması için neler yapabilir?

Bu sorunun cevabı herkes için değişiklik gösterebilir bu yüzden herkes kendi tecrübesine göre yanıtlar vermiş.
Ben dibe vurduğum zamanlarda yalnız kalmayı ve evden çıkmamayı tercih ediyorum. Sanırım toparlanmaya ihtiyacım olduğunu anlamam için acıyı dibine kadar hissetmem gerekiyor. Bu noktaya ulaşmam çok da zaman almıyor. Sonrasında yoğun fiziksel aktivite ve dışarıda olmak çok iyi geliyor.
Üzgün olmak mutlu olmak kadar normal bir durumdur ve acıya direnmemeni tavsiye ederim. Güzel bir arkadaş çevresi ve müzik de süreci hızlandıracaktır.
Ağustos 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Yağmurlu havalarda beton dökmek sakıncalı mıdır?

Beton muhtevası gereği suyun içine karışması ardından üstüne gelen suyu içine almaz, hatta kalıp boşken izolasyon veya direk olarak grobeton üzerine yağmur vb. etmenlerden dolayı birikmiş suyu bile dökülürken şerbetiyle beraber üstüne çıkarır. Mukavemet konusunda eksiklik göstermez. Yağmurlu havalarda dökülecek beton ciddi bir problem teşkil etmemekle beraber priz hızlandırıcı katkıların mikserde önceden karıştırılmasıyla sorun daha da az bir seviyeye indirgenilebilir.
Temmuz 2017

Ayhan Şimşek bir yanıta alt yorum yaptı

Öneriniz için teşekkür ederim.
Ben, kamp yapmayı ve hoşuma giden ulu orta her yerde rahatça uyuyabilen biriyim!
Bundan yaklaşık dört hafta kadar önce bir arkadaşıma evini boyamasında yardım etmek üzere evine gittim ve akşamında yorgunluktan derin ve ağrılı bir uykuya daldım.
Sabah uyandığımda ayak parmaklarımdan diz kapaklarıma ve el parmaklarımdan dirseklerime kadar böcek ısırıklarıyla karşılaştım. İnanılmaz kaşınıyor ve sızlıyordu ısırıklı bölgeler.
Fobi

İlk işim bol sabunlu suyla dezenfekte etmek oldu ve sonrasında kolonya ile hijyen sağlamak.
Ertesi günü doktora da gittim vs... Neyse, kaşımaktan dolayı derin izler kaldı ve ısırığı araştırınca da tüm o yüzlerce ısırığın tahta kurusu ısırığı olduğunu öğrendim.

Fobi

O gün bugündür, en ufak bir rüzgar esintisinde ne bileyim kitap okurken veya benzeri bir derinlikte meşguliyet halindeyken vücuduma en ufak bir ip tüy yün neyse o şeyin sürtünmesinde dahi huylanıyorum.
Her hangi bir korku yok, telaş yok, yani sakince o şeyin ne olduğuna bakıyorum hani ne olduğunu görmek adına sözde ürkütmeden yavaş hareketlerle ve her defasında da karşılaştığım kocaman bir hiç bir şey oluyor.
Farkındayım psikolojik bir durum fakat geçmiyor. Ve sabırsızım.
Bu durumun nasıl aşılabileceğine dair bir fikri olan varsa cevabını ilgiyle bekliyor olacağım.
Teşekkürler.
Temmuz 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Pirinç bozulur mu? Pirinci nasıl saklamak gerekir?

Nemli ortamda muhafaza etmeyin.
Haziran 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Soyağacımı nasıl bulabilirim? Nerelere başvurmalı ve neleri araştırmalıyım?

Soy ağacı hakkında bilmediğim çok şey varmış baya bir araştırma yaptım. Sonra bu içeriğe paratic.com/soy-agaci-nedir-nasil-cikar... denk geldim. Soy ağacı nedir, nasıl çıkarılır ve nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. Okumanızı tavsiye ederim.
Mayıs 2017

Ayhan Şimşek bir yanıta alt yorum yaptı

Dizi: The Man in the High Castle

İkinci dünya savaşını Almanların ve Japonların kazanmış olduğunu düşünmek sizi heyecanlandırıyorsa sizi diziye doğru alabiliriz. Keza tam anlamıyla olay örgüsünün başlangıç noktası burası diyebiliriz.
Kısa bir özet geçecek olursak;
Hitler'in Avrupa'ya savaş açma kararının en büyük destekçisi S.S.C.B. idi.
Kendisine arka cepheden saldırmaması için öncelikle Ruslar'la dostluk anlaşması imzalayan Hitler sonrasında Polonya üzerinden diğer Avrupa ülkeleriyle savaşa girişmiş. Ve tahmin ettiğinden daha da kolay bir şekilde neredeyse tüm Avrupayı oldukça kısa bir süre içerisinde ele geçirmişti. Bu kadar kolay olmasından cesaret alan Hitler o kadar sabırsızdı ki kış vakti hiç bilmediği topraklara askerlerini sürerek Ruslara saldırmaya kalktı. Ve ne olduysa da bu savaşı kışa yakın bir tarih olan Haziran sonuna doğru başlatmasıyla oldu. Çok hızlı bir şekilde Rus topraklarında ilerledi. Taki Stalingard'a kadar. Büyük kayıp vermişti. Fakat artık önünde ki kale son kaleydi! ...
***
Farz edelim ki
 • Hitler, S.S.C.B.'yi ele geçirdi. Hatta Ruslar tarafından hiç bir halk ayaklanması da olmadı ve Almanların hükmünü kabul etiler.
 • Avrupa'da da İngiltere hariç Edirne sınırımız olan Meriç'e kadar olan toprakları kendi sınırlarına eklediler.
 • Afrika'yı da komple ele geçirerek kendi sömürgelerini kurdular.
 • Bunca ülkeyi ele geçirmiş bir Hitler orta doğuyu da rahatlıkla işgal ederek topraklarına katmış olacaktı ki kattılar farz edelim.
 • Atatürk'e olan saygısı! Ve geçmişten müttefiki gördüğü Türkiye'yenin kaşının gözünün hatırına bağımsızlığına da karışmamış olsun.
 • A.B.D., İngiltere ve diğer dünya ülkeleri ile de bir anlaşma sağlayarak bu sınırları kabul ettirdiler.
 • Yıl 1944 ve ulusal para birimi Mark olarak kabul edildi ve 1 ons altın = 35 Mark'a endekslendi.
 • Almanya dünyanın süper kuvveti.
 • A.B.D. ise dünya üzerinde kendisine en büyük tehdit.

***
Böyle bir durumda;
 • Dünya enerji kaynaklarının %75'ini elinde bulunduran bir Almanya olacaktı.
 • Aynı zamanda sanayide ve bilim de yeniliklere açık hızla gelişen, gelişmiş bir Almanya olmuş olacaktı.
 • Başka bir deyişle A.B.D. İle yarışan bir Almanya değil. Almanya ile yarışan bir Amerika modelinden bahsediyor olacaktık.
 • Tabii tüm bunlar 1945 yılında ilk nükleer bomba denemesini gerçekleştiren Amerika'nın bu bombayı Almanya'ya atmamış olduğunu farz ederek yapıyorum.
 • Kaldı ki Amerika'dan sonra ilk nükleer denemeyi!! Ruslar 1949 yılında gerçekleştirmiştir.
 • Kaldı ki 1945 yılında Hitlerinde nükleer bomba geliştirmiş olduğuna dair güçlü savlar var. arsiv.ntvmsnbc.com/news/326740.asp
 • Eğer Hitler'in de nükleer bir bombası vardıysa ki var olduğunu farzederek şunu rahatlıkla söyleyebilirim; IRK düşmanı bir Hitler bu bombayı rahatlıkla kullanacaktı. Amerika ise uzun vadede kendisini ele geçirecek bir kuvvetin doğmasına izin vermemek adına aynı Japonya'ya attığı gibi Almanlara'da atmaktan çekinmeyecekti.
 • Bu durumda da şuanda bunları yazıp-okuyor olamayacaktık. Dünya nüfusu da 7 milyar yerine 3 milyarlada olmuş olacaktı şu aralar.
 • Kısacası soruya cevap olarak; bugünden daha mutlu olmayacağımızı düşünüyorum.
***
Mayıs 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Köy tavuğu yumurtasını, gezen tavuk yumurtası olarak değerlendirerek şu cevapları verebilirim. Her tavuk yaklaşık 2 yıl verimli yumurtalama yapar. Dışarıdan yem vermeme gibi bir olasılığınız maalasef çiftlik için yok çünkü hayvanların veririmliliğinin ve sağlığının büyük bir kısmı yemlere bağlıdır. Takip edecek olduğunuz FCR değerlerinde yem önemli bir parametredir ancak kendi yeminizi üretmeyi deneyebilirsiniz ki bu da çok masraflıdır. Masraflarınızın %70'lik bir kısmını yem oluşturacak. Hijyen koşullarının sağlanamaması durumunda 10 bin tavuklu bir çiftlikte, ilk hayvandan son hayvana hastalığın yayılışı 30 dakika kadar sürüyor. Kümesi bir anda kaybedebilirsiniz. Ayrıca, tarım bakanlığı yönetmeliğinde, yaygın hastalık bulunan bir çiftliğin 50 km çapındaki tüm kanatlılar telef ediliyor. Hastalık sizin kümesinizde olmasa dahi, komşu çiftlikte oluşursa, tarım bakanlığı tüm hayvanlarınızı gaz odasına alıp, kireçle birlikte gömüyor (gezen tavuk oldukları için bu hastalığı diğer kuşların dışkılarından dahi kapma ihtimalleri yüksek). Yumurtacılığın zor kısımlarından birisi de günlük dağıtım ağınızın olması, kimse gelip çiftliğinizden yumurta almayacaktır. Eğer böyle bir teklif ile gelen olursa da değerinin çok altında bir teklif sunacaktır. Her pazartesi günü, yumurta fiyatları yumurta borsası adı altında bildirilmektedir. Takip etmelisiniz. Bu kadar çok risk olmasına rağmen gezen tavuk yumurtacılığının kârı yüksektir. Kişisel tavsiyem böyle bir yatırım yapacaksanız, tüm paranızı tek bir çiftlik yerine, farklı lokasyonlarda (min 50 km farkla) iki çiftlik arasında bölmenizdir.
Mayıs 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Türkiye'nin gelişimine yardımcı olabilecek yerel projeler neler olabilir?

Türkiye'de teknolojik ve sanayi gelişmesi için;
TÜBİTAK'a 3,2 milyar lira
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 806.373.000
Toplam bütçe 499.863.202.000
Bilim, sanayi ve teknolojiye aktarılan pay binde yaklaşık 16.pay bu konuda tekelleşmiş ülkelere çok çok düşük bir bütçedir.
Buralara yatırımların daha çok olması gerekir.Gerçekten bu işi yapan özel kurumlara destek verilirse yerli teknoloji ve sanayi daha iyi duruma geleceğine inanıyorum.
Şubat 2017

Ayhan ŞimşekGizem Karakaya kişisini takip etmeye başladı

Gizem Karakaya, Hukuk Öğrencisi, @wolcnos

Şubat 2017

Ayhan Şimşek bir yanıta alt yorum yaptı

kadınla beraber her canlı için..
Herkesin ideal anlayışı farklıdır. Ve kadın, kimsenin ideal anlayışını karşılamak zorunda değildir.
Şubat 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

İdeal kadın nasıl olmalıdır?

Herkesin ideal anlayışı farklıdır. Ve kadın, kimsenin ideal anlayışını karşılamak zorunda değildir.
Şubat 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

Yaşama tutunmaya, yaşama daha çok anlam yüklemeye, yaşamı daha iyi anlamaya başlıyorsunuz, evet sizi tam anlamıyla olgunlaştırıyor, sorumluluk almanızı, kendi kendinize yetebildiğinizi öğretiyor, iyi zamanların olağan olduğu kadar kötü zamanların da olağan olduğunu görüyorsunuz, güçleniyorsunuz ama sonra oturuyorsunuz bir köşeye ne kadar özlediğinizi düşünüyorsunuz. . .
Şubat 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Aşk şehvetten doğan bir şey mi yoksa kişinin bizde oluşturduğu bir dürtü mü yoksa öğrenilmiş bir kavram mı?

Aşk ve şehvet ayrı şeylerdir. Şehvet sahip olmak ister, aşk kucaklar. Şehvetin talepleri beklentileri vardır, aşkın hiçbir beklentisi yoktur. Şehvet kendinden başkasını düşünemez. Şehvet egodur, aşk ise teslim olmaktır.
Şubat 2017

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Bencilliğe kesinlikle tahammülüm yok. Her şeyi kendisi için düşünen insanlar başkalarının duygularını ve düşüncelerini gram önemsemiyor, empati duygusundan uzak kalmış oldukları için fazlasıyla sinir bozucular.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

.NET

1412 Kişi   87 Soru

Buluşma

926 Kişi   10 Soru

3D Studio Max

549 Kişi   12 Soru

Rap

284 Kişi   11 Soru

Web Siteleri

3232 Kişi   265 Soru

Bilgisayar

2590 Kişi   442 Soru

Sinema

3201 Kişi   300 Soru

Muhabbet

2136 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3756 Kişi   962 Soru

Girişimcilik

3592 Kişi   360 Soru

Varoluş Hakkında

2862 Kişi   1061 Soru

Müzik

2927 Kişi   473 Soru

İnternet

2580 Kişi   538 Soru

Aşk

1201 Kişi   293 Soru

Kişisel Gelişim

2017 Kişi   155 Soru

İş Hayatı

2419 Kişi   325 Soru

Teknoloji

1937 Kişi   583 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2165 Kişi   588 Soru

Filmler

3336 Kişi   192 Soru

Gerçek Hayat

826 Kişi   102 Soru

İstanbul

565 Kişi   196 Soru

Proje Yönetimi

706 Kişi   36 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

814 Kişi   69 Soru

Edebiyat

962 Kişi   203 Soru

İnsan İlişkileri

1023 Kişi   129 Soru

Pazarlama

717 Kişi   129 Soru

Donanım

512 Kişi   96 Soru

Elektronik

446 Kişi   52 Soru

Spor (Türkiye)

422 Kişi   204 Soru

Para Kazanmak

815 Kişi   37 Soru