Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayhan Şimşek,

Gezgin

İnsan iradesinin özgürlüğüne kavuşmasını istiyor. Bireylerin özgürce bir araya gelmesinden oluşan toplumsal bir düzende yaşamak istiyor. Gerçekleşmesi mümkün tezat ütopyaları burada olma nedenlerinden biri. Aşka inanıyor sahiplenmeye karşı çıkıyor.

Ekim 2016

Ayhan Şimşek

360° çekim yapabilen kamera alırken nelere dikkat etmeliyim, önerdiğiniz bir kamera var mı?

Benim kullandığım lg lr-105 2k video ve surround ses kalitesi var. Gayet tatmin edici.
 • 1 Yanıt
Ocak 2016

Ayhan Şimşek

İçme suyu hangi şartlarda en uzun süre saklanabilir?

Cam bir kapta, ışık görmeyen yerde ve mümkünse +4 derece civarında.
 • 4 Yanıt
Kasım 2015

Ayhan Şimşek

Herkesin para cinsinden bir 'değeri' var mıdır, varsa senin değerin nedir?

Soru oldukça mafiyöz olmuş. Tabii ki herkesin para cinsinden değeri yoktur. Sadece kölelerin vardır. Diğer insanların emeklerinin değeri vardır, et olarak beş para etmezler. Maliyenin ve özel sektörün emek için biçtiği fiyatı kendi etlerine yakıştıran sevgili arkadaşlarım, üzgünüm, kimse etinize o kadarcık bile para vermez.☺ Sonuçta insanın para olarak bir değeri yoktur, eğer olsaydı benim değerim parayla ölçülemeyecek kadar çok olurdu.
 • 12 Yanıt
Ekim 2015

Ayhan Şimşek

Her ilişki, kaybedilen bir bir benlik midir yoksa vazgeçilen bir benlik midir?

Her ilişkinin bir benlik kayıbı olduğunu düşünmüyorum. Bu durum ilişkiyi nasıl yönettiğimize göre değişir. Taviz vermeden insanlar arası ilişkiler var olamaz. Makul bir yolunu bulmak, orta yolda buluşmak demek iki tarafın da belli ölçülerde taviz vererek ilişki kurması demektir fakat taviz verme işi sürekli olursa işte burada kaybedilen bir benlikten bahsedebiliriz. Nerede, ne kadar taviz vereceğini kişi kendisi bilir eğer kendisinin kim olduğunu biliyorsa. Kendisini bilmiyorsa var olmayan benliğin kayıbı da söz konusu olmaz.
 • 5 Yanıt
Ekim 2015

Ayhan Şimşek

7 Haziran seçimleri öncesi yükselişe geçen ve sonrasında da hiç hız kesmeyen Amerikan Doları, 1 Kasım seçimleri öncesi neden ciddi düşüş göstermekte ve seçim sonrası sizce ne olur?

1 Kasım 2015 seçimlerin den sonra çeşitli sebepler ile 3.07 seviyelerine çıkan usd/tl paritesi bu günler de 2.88'e geriledi, USD/TL paritesindeki düşüşün sebebi olabilmesi için anketlerde AKP'nin tek başına iktidarı kuvvetle destekliyor olması gerekiyordu.

Lakin mevcut anketlere göre tek partinin iktidar olacağı yönünde kuvvetli sinyaller gelmiyor kamuoyundan. Bu nedenle bu düşüşü seçimin yaklaşmış olmasına bağlamak çok doğru olmaz (manipülasyon faktörünü hariç tutuyorum şimdilik, bu konuya geleceğim).

Bu düşüşün asıl sebebi 2 temel analizden geçiyor;

Birincisi bu yıl ABD verilerinin kötü gelmesi ve Aralık ayı itibarı ile de çok fazla bir iyileşme olmayacağı bu sebeple de ABD'nin yıl sonuna kadar faiz arttırımı yapmayacağının neredeyse kesin olarak sermaye piyasalarında kabul görmesi.

Bu kabul EUR/USD paritesini avro lehine çevirdi. Malum olduğu üzere EUR olarak AB ülkelerine ciddi bir ihracat yapıyor. Doğal olarak yurda dolara göre daha olarak fazla avro girmesi USD/TL paritesini aşağı çekiyor ve TL değerleniyor. Bu değerlenmeyi AB'nin fon alımı da olumlu olarak destekliyor.

İkinci önemli sebep ise Rusya'nın Suriye'de yaptığı operasyonların doları vurması çünkü sınırlarında kargaşa olan bir ülkede güvenli liman her zaman Altın olur. Altın 1300 - 1400 bandı iken yurt içinde 95-100 TL olan gram altın, 1100-1200 bandına düşen altına rağmen şu an gram altın 110 TL civarında yani dünyada altın ons fiyatı düşmesine rağmen iç piyasada altın bu zararı perakende sektörüne yaslanıp kâra çevirdi.

Haliyle son 10 günde dünyada da nispeten kıymetli hale gelen altının yurt içinde ki volumü AL yönlü arttı. Bu da USD/TL paritesini en az ABD faiz artışı kadar etkiledi ve parite 2.88 bandına geldi.

Ben bu düşüşte bir Boğa tuzağı görüyorum. Yukarıda bahsettiğim manipülasyon bu işte(bu konuya geleceğim demiştim :) ) . Eğer anketlere göre AKP tek başına iktidar olamayacak ise doların yükselmesi lazımdı. Buradan bir ekonomik komplo kuracak olursak seçime kadar Ayı etkili bir piyasa görünümü çizip seçimden koalisyon çıkması halinde ilk bir kaç gün heading etmek.

Bu manipülasyon planı tamamen teori tabii aksi halde heading fonlar ya AKP'yi çoktan tek başına iktidar yaptı ya da seçimler hikaye çoktan kuvvetli bir koalisyon kuruldu. Malum iktidar kurulduğu anda volatil bir piyasa olmaz.
 • 1 Yanıt
Ekim 2015

Ayhan Şimşek

Yasal sorumlusu olduğum herhangi bir canlıya polis ismini vermem suç teşkil eder mi?

Memur ya da çöpçü deseniz suç olur mu ki polis suç olsun. Sanırım bu aralar en büyük suç köpeğinize hırsız ismini vermeniz olur.
 • 2 Yanıt
Eylül 2015

Ayhan Şimşek

Tarihte, insan kurban etme kültürüne sahip medeniyetler hangileridir?

Benim bildiğim bir Mayalar var ama şimdi okudum ilk insan kurban eden medeniyet Mayalar değilmiş ama hangisi olduğunu henüz araştırmadım.
 • 1 Yanıt
Eylül 2015

Ayhan Şimşek

Isı yalıtımlarında fiyat/performans olarak briket mi yoksa kiremit mi tercih edersiniz?

Briket tuğla yerine duvar örmeye yarar, kiremit ise çatıya kaplanır. Soruyu bir düzenlesen ısı yalıtım değerleri ve birim fiyatlarına bakabilirim.

This is a briket.
Isı Yalıtımı
This is a kiremit.

Isı Yalıtımı
This is a pencil.

Isı Yalıtımı

Mr. Brown and Mrs. Brown went to the Bauhaus. They bought bricketts, chiremitts and a lot of pencils. ☺
 • 3 Yanıt
Ağustos 2015

Ayhan Şimşek

Ulus-Devlet kavramı yerine Ulus-Toplum kavramı ekseninde bir ülke olmuş olsaydık daha mı iyi olurdu?

Aslında ikisi ayrılmaz kavramlar. Ulus-devlet ve ulus-toplum kavramlarındaki 'ulus' kelimelerini matematikteki gibi sadeleştirirsek, 'devlet' ve 'toplum' kavramları açığa çıkıyor. Bizim son birkaç asırdır meselemiz de bu zaten. Devlet ile vatandaşı bir arada göremedik. Vatandaşın aslında devletin temel unsuru olduğunu unuttuk. Ne zaman hatırladık? Vergi toplanacağı zaman, askere alınacağı zaman, oy kullanacağı zaman hatırladık.

Ulus-toplum kavramı, hiçbir zaman tasvip edilemeyecek bir milliyetçiliğe sebep olur ki, bunun acıları da er geç çekilir. Mesela, Türkiye'deki herkese 'Türk' olduğunu kabul ettirmek gibi. Aslında Türkler gibi, Kürtler, Araplar vs. milletlere mensup vatandaşlar da Türkiye'de yaşamaktadırlar.

Ulus-devlet kavramı ise 'yurt milliyetçiliği'dir. Örneğin herkese Türk pasaportu vermek gibi. Resmi dil Türkçe olabilir ama iki Arap, aralarında Arapça konuşabilir; Kürt bir türkücü, türküsünü kendi dilinde seslendirebilir. Dışarıdan bakınca herkesin Türk görünmesi, yurtiçinde ise herkesin kendi etnik kimliğini özgürce yaşabilmesidir. Örneğin, buradan Almanya'ya bakınca orada yaşayanları Alman diye tanımlıyoruz ama Almanya vatandaşı olanlar içinde araştırsanız zenciler bile çıkar.
 • 3 Yanıt
Ağustos 2015

Ayhan Şimşek

Sosyal ağlarda tanışan kişiler gerçek yaşamda vakit geçirmeden birbirlerini tanıyıp anlayabilirler mi?

Bence sosyal ağlarda tanışan insanlar entellektüel olarak birbirlerini tanıyabilirler. Bu anlamda birbirlerine uyum sağlayıp sağlayamayacaklarını de pekala belirleyebilirler. Sosyal ağlarda birbirinizi tanıyabileceğiniz konular tabii ki sadece konuşarak birbirinize anlatabileceğiniz konulardır. Karşılıklı eğitim düzeyleri, kültürel birikim, siyasi görüş, bir çok konuda bakış açıları, hatta dili kullanımından kişinin entellektüel seviyesi, tuttuğu takım gibi çok da derin olmayan ama kısmen de olmazsa olmaz olan konularda insanlar birbirlerini tanıyabilirler. Sosyal ağdaki tanışıklık seviyesi muhakkak ki kadınlar arasındaki ilişkiyi bilmem ama iki erkeğin beraber meyhaneye ya da maça gidip gitmeme konusunda karar vermesi için yeterlidir. Bu tanışıklık seviyesi hatta bir erkekle bir kadının da arkadaşça bir şeyler yapması ya da one night stand için yeterlidir.

İş duygusal ilişki kurmaya gelince işin rengi tabii ki değişiyor. Öyle durumlarda sosyal medya tanışıklığı yeterlilikten çok uzaktır. Kimseye sosyal medyadan tanıdığı biriyle direkt evlenmesini tavsiye etmem. Tabii soruda tanıyıp anlayabilirler mi diye sorulduğu için yanıtım "evet" olacak. Hatta bazı durumlarda bir mekanda ya da sokakta tanışıp anlaşmalarından daha bile fazla bir tanışma olabilir. Bazı insanlar samimi olmadıkları insanlarla konuşmayı pek beceremezler ama yazarak kendilerini gayet güzel ifade edebilirler. Özellikle böyle durumlarda sosyal ağlar "gerçek yaşam" dediğiniz ortamdan daha verimli olabilirler. Ben zaten gerçek yaşam ve sosyal ağ diye bir ayrım yapılmasına da karşıyım. Eğer yeteri kadar akıllıca kullanırsanız sosyal ağları da "gerçek yaşam" gibi kullanabilirsiniz sonuçta sosyal ağlardaki tüm isimlerin arkasında da bir insan var. İnsanlar kendilerini sosyal ağlarda nasıl yanlış tanıtabilirlerse aynını "gerçek yaşamda" da yapabilirler. Bu yanlışın hedefini bulması sadece alıcının muhakeme yeteneğine bağlıdır.
 • 4 Yanıt
Ağustos 2015

Ayhan Şimşek

Asker olup da dayak yemeyen var mıdır?

Askerliğini yapan birisi olarak, askerde dayak uygulamasının olduğu iftirasıyla şanlı Silahlı Kuvvetlerimizin lekelenmesine karşı çıkıyorum. Zannediyorum ki eskiden maalesef varmış, ancak günümüzde görmedim, duymadım. Diğer yandan: asker, tüm kurallara uyarsa, dayak gibi bir muameleye karşı çıkma kudretine de sahip olur. Örneğin, namus sayılan nöbet sırasında uyuyan bir asker, dayağa maruz kaldığında, kendini savunmaya kalktığında çok ciddi cezalarla karşı karşıya kalacağını bildiği için şahsi olarak dayağa razı olabilir. Ancak, tüm kurallara uyan bir asker, böyle bir muamele ihtimalinde buna karşı çıkarak hakkını arayabilir.
 • 2 Yanıt
Ağustos 2015

Ayhan Şimşek

Uzun vadeli yatırım amaçlı arazi/tarla alırken nelere dikkat edilmelidir?

Gelişmekte ya da yakın zamanda gelişecek bir bölgede olup kısa ya da uzun vadede spekülatif değer kazanacak bir yerde olmasına dikkat edilmelidir.
 • 3 Yanıt
Mayıs 2015

Ayhan Şimşek

Etin lezzeti canlıdan canlıya neden değişir?

Sadece "beslenme şekilleri" dediğimiz zaman çok eksik, belki yanlış olur.

Bir koyunu doğumundan itibaren sadece belli bir ot türü ile beslediğimizi varsayalım. Şöyle ya da böyle yaşar bu hayvan. Aynı ot türü ile tavşanı besleyelim. Sorun olur mu? Hayır. Peki bu iki farlı hayvanın etini yediğimizde aynı lezzeti mi alacağız? Diğer hayvanlardan bahsetmiyorum bile.

Genetik yapı, beslenme ve hareket şekilleri. Bu üçü temel.
Ek olarak coğrafya; daha da daraltırsak hayvanın yetiştiği ülke, kent-kır, havanın temizliği; uyku süresi, meteorolojik yapı vs...

Aklıma gelmeyen, konunun uzmanlarının çok daha fazla ve doğru olarak sıralayabileceği kriterler mevcuttur. En azından bundan eminiz.
 • 3 Yanıt
Nisan 2015

Ayhan Şimşek

Uzun bir ilişkinin psikolojik etkilerinden kurtulmak için yaşanan 'rebound' ilişkiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kimse yeni bir ilişkiye rebound olsun diye başlamaz. Bir ilişki bittikten sonra başlanan diğer ilişkiye dışarıdan bakanlar rebound diyor. Bu tür ilişkiler hakkında bir şey düşünmüyorum çünkü tüm ilişkiler eğer ilk ilişki değilse biten bir ilişkinin üstüne başlar. Bence insanları rahat bırakın.
 • 2 Yanıt
Nisan 2015

Ayhan Şimşek

Rehin alınan savcı operasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hem algı operasyonu yapıldı hem de recep ağa muhalif savcıdan kurtuldu. Adli tıp polis kurşunu diyor ama olayın üstü güzelce örtüldü. Başkanlığa giden yolda insan hayatı dahil hiçbir engel tanınmadan devam edileceğinin en açık kanıtı oldu bence.
 • 3 Yanıt
Mart 2015

Ayhan Şimşek

Fikir mülkiyeti ne demektir?

Yüzeysel olarak açıklamak gerekirse bir siteden alıntı yaparak fikri mülkiyet "herhangi bir zihinsel çalışmanın sonuçları üzerinde her türlü kullanım hakkının mülkiyeti anlamına gelmektedir, bilginin mülk edinilecek bir nesne olarak görülmesidir" denilmek suretiyle açıklanabilir.

Fikri mülkiyet "Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu"na göre ikiye ayrılmaktadır. Telif hakları ve sınai mülkiyet hakları. Telif hakları bir eserin doğumuyla başka bir şey yapmaksızın kendiliğinden doğarken sınai mülkiyet Enstitü'de tescil suretiyle doğar.


"Fikri mülkiyet hakları; maddi varlığa sahip olmama, cisimleştiği eşyadan farklı ve süreyle sınırlı olma gibi özellikleriyle maddi mülkiyet haklarından ayrılır. "
Daha detaylı bilgi için Prof. Dr. Sami Karahan'ın Fikri Mülkiyet Hukuku Esasları kitabını tavsiye ederim.
 • 1 Yanıt
Mart 2015

Ayhan Şimşek

Haber nasıl satılır?

Haberin türüne göre magazin, siyasi yada gündem olarak başlık seç bu konularla gazetelerin ilgili birimlerini ara yada mail at mailde yada aradığında haberin içeriğinden kısmi bilgiler ver eğer gerçekten değeri olan bir haberse zaten ilgilenirler. Haberi hangi yayın organına satmak istiyorsan o birimlerin sitelerinden iletişim bilgilerini alabilirsin
 • 1 Yanıt
Daha fazla göster