Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özlem Yılmaz, 

Diyetisyen

Diyetisyen Özlem Yılmaz inploid.com'da 17 soru sordu, 123 soru yanıtladı ve 71 takipçisi var.

Nisan 2013

Özlem Yılmaz  bu yazıyı beğendi:

Nisan 2013

Özlem Yılmaz bir yanıt verdi.

Çay şekerli mi içilmeli yoksa şekersiz mi? Neden?

Şeker vitamin ve mineral değeri olmayan, sadece enerji vermeye yarayan bir besindir. Fazla enerji vücudumuzda yağa dönüştüğü için ve şeker aynı zamanda diş çürüklerine yol açtığı için çayın şekersiz içilmesinde fayda var. Fakat şekersiz içemeyenler günde yaklaşık 4-5 tatlı kaşığı şeker kullanabilirler.
Mart 2013

Özlem YılmazBetül Eda Ispir kişisini takip etmeye başladı

Betül Eda Ispir, Diyetisyen, @theeda

Mart 2013

Özlem Yılmaz bir yanıt verdi.

Beslenme şekli kan grubuna göre mi seçilmelidir?

Kan grubuna göre beslenme diye bir şey yok arkadaşlar. Günümüzde beslenme çeşitli sebeplerden dolayı popüler olduğu için, insanlar bir şekilde bunu kendi çıkarları için kullanmaya çalışıyor. Diğer insanların sağlıklarını önemsemiyorlar maalesef.
Kan grubuna göre beslenmeye geçecek olursak; Bora arkadaşımız kan grubuna göre nelerin serbest nelerin yasak olduğunu özetlemiş. Evet kitapta bu şekilde gösteriliyor fakat biraz mantıklı düşünecek olursak; 0 kan grubunda kırmızı et yazıyor. 0 kan grubu GUT hastası bir birey kırmızı eti orda yazdığı gibi serbest olarak tüketemez.
B grubunda meyveleri vermiş faydalı diye. Eğer siz ülserin ileri safhasındaysanız meyveleri öyle serbest olarak yiyemezsiniz (B kan grubundan olsanız bile.) Eğer yerseniz mide yanmasına katlanmak zorunda kalırsınız.
Bu tarz şeylerin bilimle hiçbir alakası yok. Beslenme kişiye özeldir.
Mart 2013

Özlem Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Bebekler ne zamana kadar anne sütüyle beslenmelidir?

Buharalı İbni Sina şöyle demiş: 'Bebek mümkün olduğu kadar anne sütü ile beslenmelidir. Çünkü anne sütü, bebek daha anne karnında iken onu besleyen kana en çok benzeyen besindir' (980-1037 yıllarında)

Günümüzde ise doktorlar bebek doğduktan sonra ilk altı ay anne sütüyle beslenmesinin öneririler. Su dahil hiçbir ek besin verilmemesini söylerler. Anne sütü sayesinde görülen hastalıkların azaldığı ve beyin gelişiminin daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle ilk hafta gelen yoğun kıvamlı süt hayati önem taşır. Aşı özelliğine sahiptir çünkü.
  Bebek Sevgisi
 Bu bayağı ufacık...:)
Mart 2013

Özlem Yılmaz bir yanıt verdi.

Yemekten sonra yapılabilecek en iyi şey nedir?

Yemekten sonra yapılabilecek en iyi şey ne spor yapmak, ne çay içmek ne de meyve yemektir. Yemekten sonra vücudunuza yapacağınız en iyi şey uyumamak ve en az 1 saat boyunca vücudunuzu dik konumda tutmanızdır.
Mart 2013

Özlem Yılmaz bir yanıt verdi.

Balık yedikten sonra süt ürünü tüketmek insanı zehirler mi?

Balık ya da sütten biri bozuk olmadığı sürece böyle bir durum söz konusu olamaz. Rukiye arkadaşımızın da dediği gibi eğer balık bayatsa süt ürünleri midede enzimlerin etkinliğini azaltacağından zehirlenme riskini azaltır.
Mart 2013

Özlem Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Balık yedikten sonra süt ürünü tüketmek insanı zehirler mi?

Mantıksız bir söz zehirlenme durumlarında ayran içirilir ya da yogurt yedirilir.Yani balık bayatsa yogurt yenmesi iyi gelecektir.
Mart 2013

Özlem Yılmaz bir yanıt verdi.

Faydalı olsa da bilinçsiz ve aşırı kullanılan herşey sağlık için tehlikeli midir?

Ne kadar faydalı olursa olsun, herşeyin aşırısı zararlıdır. Meyve ve sebze kolesterolü düşürür fakat aşırı tüketiminde kolesterol yükseltici etki yapar. Soğan literatürde mucize besin olarak geçmekte fakat aşırı tüketimi ülsere neden olur.Bu liste giderek uzar. Aynı zamanda bunun tersi de mümkün. Zararlı şeylerin aşırı kısıtlanması da negatif etki yapabilir. Örneğin tuzdan tamamen yoksun bir beslenme bir müddet sonra, İyot eksikliği sonucunda ciddi beslenme sorunlarına neden olabilir.
Bu yüzden önemli olanın doz olduğunu unutmamak gerekir.

Mart 2013

Özlem Yılmaz bir yanıt verdi.

Tatlı yemekten önce mi sonra mı yenmelidir?

Genelde ülkemizde yemekten hemen sonra tatlı yeniliyor fakat sindirim açısından yemekten yaklaşık 1 saat sonra yenilmelidir. Böylece hem sindirim sistemi hem de midenin yükü azaltılmış olur.
Mart 2013

Özlem Yılmaz bir yanıt verdi.

Çok protein almanın en ucuz yolu nedir?

Kaliteli ve aynı zamanda ucuz protein almanın en güzel yolu yumurta tüketmektir. Yüksek kolesterolünüz olmadığı takdirde kahvaltılarımızda mutlaka yumurta bulundurmamız şart.
Mart 2013

Özlem Yılmaz bir yanıt verdi.

Diyabet hastaları için bal yemek tehlikeli midir?

Piyasada bulunan balların içinde çok fazla miktarda glukoz ve tatlandırıcı madde bulunduğu için 1 tatlı kaşığı bal bile diyabetli hastalarda şeker koması risk oluşturabilir.
Mart 2013

Özlem Yılmaz bir yanıt verdi.

Peynir çeşitleri ve yoğurttan alınabilecek kalsiyum miktarını başka hangi gıdalardan almamız mümkündür?

Yeşil yapraklı sebzelerde, süt ve yoğurt kadar olmasa da kalsiyum içerir. Fakat 1 tatlı kaşığı pekmezde, 1 bardak süttekinden yaklaşık 3 kat daha fazla miktarda kalsiyum bulunmaktadır.
Mart 2013

Özlem Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Neden mavi renkli doğal gıda (sebze, meyve...) yoktur?

Meyveler oluşmadan önce gerekli üretimi yapmaları gerekmektedir. (Atp, enzim vs vs). Yapıldıktan sonra meyve için gerekli glikoz molekülünü üretir bu üretim kloroplastlarda meydana gelir ve kloroplast içindeki klorofil pigmenti renkli bir yapıya sahiptir. Bu renk genellikle yeşil olmakla beraber; sarı, turuncu renkler de olabilmekte (bitkiden bitkiye farklılık gösterir). Mavi klorofil pigmenti yoktur. Dolayısıyla mavi organik meyve de yoktur.
Mart 2013

Özlem Yılmaz bu yanıtı beğendi:

İlginç sinema hataları örnekleri nelerdir?

Mart 2013

Özlem Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Atatürk bir süre daha yaşasaydı Türkiye daha çok gelişebilir miydi?

@zlmylmz 'a katılıyorum. Her ne kadar - ben de dahil - Atatürk'ü sevenler farklı düşünmek isteseler de Tarih bilimini, bir bütün olarak düşünmek gerekiyor. Aksi halde bir parçasını değiştirirseniz ortaya bambaşka bir tarih çıkar.

Kanımca burada odaklanılması gereken Atatürk yaşasaydı ne olacağı değil, O'nun ölümünden sonra ülkemizin neden ve nasıl bu günlere geldiğidir. İşte o zaman her şeyin göründüğü kadar basit olmadığını kavramaya başlıyor insan...
Şubat 2013

Özlem Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Gıda alerjileri ve gıda intoleransı arasındaki fark nedir?

Gıda alerjileri ve gıda intoleransı genel olarak birbirine karıştırılır. Ancak ikisi farklı şeylerdir. Gıda intoleransı sindirim sistemiyle alakalıdır. Gıda alerjisi ise bağışıklık sistemiyle alakalıdır.

Gıda alerjisi olduğunuz zaman bağışıklık sistemi harekete geçirir ve antikor üretimini artırır. Alerjiler ve bağışıklık sistemi sonucu alerji galip gelirse alerji belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Gıda intoleransında istenmeyen gıdaların yenmesi sonucu ortaya çıkan bir takım sağlıksız sorunlar ortaya çıkar. Bu yiyecekleri yıkmada bir yetersizlik söz konusudur.

Gıda alerjisinin tipik belirtileri; şişlik, hapşırma, öksürme, kurdeşen, döküntü, kusma ve bulantı gibi durumlardır. Gıda intolerasında ise bulantı, ishal, kusma ve bunlara ek olarak da gaz, mide yanması, baş ağrısı ve sinirlilik durumları görülür.

Gıda alerjileri genellikle kalıtsal olabilir. Bazı gıda intoleransları da kalıtsal olabilir. Örneğin enzim eksikliği sonucu sindirimin etkilenmesidir. Bazı gıda toleranslarında gıdalara eklenen kimyasallar maddeler söz konusudur.

Gıda alerjilerinde ve intoleransında porsiyon büyüklüğünün bir önemi yoktur. Etkilenme ufak bir parça gıdanın alınması sonucu da oluşabilir.

Gıda
Şubat 2013

Özlem Yılmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

KETEN TOHUMU & FAYDALARI

Keten tohumu bitkisi 3 önemli besin öğesinden zengindir; Bunlar:
Omega-3 yağ asidi, posa ve lignan

Yapılan araştırmalara göre günde tüketilen 40g. toz keten tohumu
  • menopoz sıkıntılarının azaltılmasında,
  • iyi kolesterol seviyesinin yükselmesinde,
  • kabızlığın giderilmesinde,
  • meme kanserini önlemede faydalı olmaktadır.

Günde 1-2 yemek kaşığı toz keten tohumu tüketilmesi yeterlidir. Sebze yemeklerine, salataya, çorbaya ilave ederek daha rahat yemek mümkün.

Kanser tedavisi gören kişilerin tedavilerini negatif etkileyebilir, bu nedenle kullanmadan önce doktorlarına danışmalarında fayda var.

Sevgili Diyetisyen Özlem Sert AYDIN'ın yazısıdır.

Şubat 2013

Özlem Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Silikon Vadisi'nin adı nereden gelmektedir?

Çok iyi bir soru olmuş ne zamandır aklımda olan bir soruydu. Etrafta bir Silikon Vadisi dönüyor, görüyorum, duyuyorum bir çok yerde ve bir denk gelip bakamamıştım.

Vikipedi de baktım ve Silikon Vadisi hakkında bilgiler şunlar;

Kuzey Kaliforniya' daki San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isim. İsmine Silikon demelerinin sebebi bu bölgede yoğun olarak bulunan silikon kırmık üreticilerinden dolayıdır.


Sonradan yüksek teknoloji ile ilgili sektörleri ifade etmek için kullanılan isim olmuştur. Çünkü pek çok bu tür firmanın merkezi veya çıkış yeri burasıdır. Bunlara örnek olarak;

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Sağlıklı Yaşam

319 Kişi   179 Soru

Beslenme

100 Kişi   128 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

Spor (Türkiye)

432 Kişi   204 Soru

Bitkisel Tedavi

122 Kişi   35 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Astroloji

120 Kişi   30 Soru

Sosyal Medya

1444 Kişi   213 Soru

Kitap Önerileri

720 Kişi   78 Soru

Takı Bakımı

2 Kişi   2 Soru

Sağlık

1139 Kişi   1192 Soru

Zayıflama

46 Kişi   47 Soru

Cumhuriyet Tarihi

51 Kişi   23 Soru

Kıbrıs

6 Kişi   7 Soru

AB (Avrupa Birliği)

61 Kişi   32 Soru

Bina

99 Kişi   15 Soru

Para

448 Kişi   124 Soru

Almanya

27 Kişi   32 Soru

Mimari

197 Kişi   134 Soru

Güneş

28 Kişi   33 Soru

Sanayi

11 Kişi   9 Soru

Patlamalar

10 Kişi   7 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Dünya Tarihi

521 Kişi   116 Soru

Doktrin

2 Kişi   1 Soru

Duyusal Analiz

5 Kişi   5 Soru

Örgüt

2 Kişi   3 Soru