Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zafer Galip Ozberk, 

Consultant

Founder, Social Writer, KOSGEB ve Dış Ticaret Danışmanı

Kasım 2016

Zafer Galip Ozberk bu yanıtı beğendi:

Dekoratif ve hediyelik eşya üzerine bir e-ticaret sitem var. Sattığım ürün fiyatları 50-750 TL arası değişiyor. Satışlarımı nasıl arttırabilirim?

Örnegin bu kadar cevap var ve bende dahil bir çok kişi sitenin adını merak etmiştir fakat siz sitenin adınıa bile link olmasa bile ismini verebilirdiniz belki burdan da bir kaç müşteri cıkabilirdi.
Kasım 2016

Zafer Galip Ozberk bu yanıtı beğendi:

Dijital pazarlama stratejisinde içerik ne kadar önemli?

Hocam content is king :) sene 2016 ve hala geçerli. İçeriğinde kalite yoksa, her anlamda ama, yapacağın tüm çalışmalar çöp olur.
Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bu yanıtı beğendi:

Bir firma ayakta kalmak için hangi stratejileri izlemelidir, yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir?

On yıl bankacılık yaptım. Son beş senem ticari bankacılıkta geçti.
Şu iki sorun , bizim firmalarımızı bitiriyor:
 • Güldür güldür gittiği ve kazanç sağladığı işte "daha da uzmanlaşmak ve kalıcı büyümek yerine", dur şuna da girelim, bak bunda da iyi para var vb sıçramalarla daldan dala atlamak.
 • Firma sahibinin cebine üç kuruş girince, yasak aşklar, naylon sevgiliye ev tutmalar, barlar, Club'lar, "kaçak et kesme odaklı" fuar ziyaretleri, kredi ile jeep almalar, Alaçatı'da Santorini'de instagrama iki fotoğraf koyacağım diye saçılan dolarlar eurolar..
Gidin araştırın, şu iki sebep bu ülkenin ticari hayatının kamburudur, göreceksiniz.
Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bu yanıtı beğendi:

Yeni fikir ve buluşları hayata geçirebilmenin önündeki engeller nelerdir? Tübitak ve Kosgeb benzeri yapılanmaların destek mevuzatındaki yetersizlikler nelerdir? Bu konuda tecrübesi olanlar hangi noktalarda takılmaktalar ve sizce neleri değiştirmeliyiz?

Dana önce TÜBİTAK, KOSGEB, TTGV desteği almış birisi olarak bu konuda söyleyecek çok fazla şey var. Benim yaşadığım tecrübeler malesef pek pozitif değil. Devlet bu konularda gerçekten çok tecrübesiz ve hızla sistemdeki eksikleri düzeltip, geliştirmeli. Gelişme oluyor evet ama malesef küresel bir oyuncu olabilmek için böyle hassas konularda daha fazla mesai harcamalılar ve özellikle sağlam bir geribildirim sistemi kurmalılar. Hiçbir destek kurumu benden geribildirim talebinde bulunmadı örneğin. Bu ayrı bir konu ama söylemek istediklerimi birkaç başlık altında özetlemek istiyorum:
 1. Destek kapsamına alınan kısımlarda düzenlemelere gidilmeli ve mevzuatta yapılan açıklamalara rağmen destek kapsamı dışında veya içinde olan kısımlar daha net olarak açıklanmalı. Örneğin Şahıs İşletmeleri projelerinin Ar-Ge harcamalarında işletme sahibine personel olarak ödeme yapılmıyor. Bana yapılmadı. Nedeni ise çok daha farklı bir mevzuat bilgisi gerektiren Gelir Vergisi Kanunu'nun 44. maddesi. Şimdi ben Ar-Ge ile uğraşan bir kişi olarak zaten yeterince mevzuata boğulmuşken bir de Gelir Vergisi Kanunu'nu mu incelemeliyim? Kaldı ki bu ve benzeri konularda özellikle TÜBİTAK'da kimse gereken net cevabı veremiyor. Kimse sorumluluk da almıyor ve her lafın sonuna 'kesin değildir' ibaresini ekliyorlar.
 2. Devletin projeleri, projelerin yaratılma durumuna göre sınıflandırması gerekir. Örneğin iş fikrini projeye dönüştürmek için yeni şirket kuran birisi ile, Ar-Ge kültürü daha gelişmiş, yıllanmış ve ciro yapan bir firmayı aynı kefeye koymamalı. Bunu destek türlerinde yapıyor evet ama desteği verdiği zaman da yapmalı. Yeni kurulan bir firma birçok konuda hata yapmaya müsait ve bu hatalarını telafi edecek kadar gücü olmuyor her zaman, özellikle maddi anlamda. Bu anlamda bu tarz firmaların Ar-Ge bütçelerine ek bir pay konabilir.
 3. Parası olmayan bir kişiden teminat, vs. isteme gibi saçma bir durum var. Adama hibe veriyorsun, adam projeye başlıyor, işin başında başlamak için bile parası yok ve para istiyor, tamam diyorsun ama vereceğin meblağın iki katı kadar teminat istiyorsun. Yuh diyorum.
 4. Devletin vergi dilimlendirmesini çok ciddi olarak gözden geçirmesi gerekiyor. İşe yeni başlayan bir küçük firmadan da 200 kişi çalıştıran büyük firmadan da aynı vergiyi alıyor. İşin komiği SADECE bu KÜÇÜK FİRMADAN BU VERGİYİ ALABİLMESİ. Diğer firma elindeki güç ile bir yolunu bulup bu vergiden kaçabiliyor. KOBİ tanımındaki gülünçlük aslında burada kendini gösteriyor. Devletin KOBİ'ye tek bir göz ile bakması yanlış. Yeni kurulan bir firma ile 250 kişiye kadar eleman çalıştıran bir firma aynı şartlara tabi olamaz, olmamalı. Yeni başlayana daha fazla vergi desteği olmalı ve devlet onun yanında olduğunu hissttirmeli.
 5. KOSGEB bu konuda daha hızlı ve havuz sistemi denen zırvalığı daha yeni kaldırdı ama TÜBİTAK'da Ar-Ge bütçesine ait dönemsel para aktarımlarındaki yavaşlık, gecikme, Ar-Ge yapan ve neredeyse sınırda yaşayan girişimler için bir ölüm fermanıdır. TÜBİTAK bu konuda çok daha hızlı davranmalıdır. Buna önerim ise bu tarz projelerin bütçelerinin direkt olarak merkezi birimler tarafından dönemsel olarak yönetilmesinin sağlanmasıdır. Yani ben, Ar-Ge bütçemde ilgili dönemdeki paramı, bulunduğum ildeki ilgili birimlerden de alabilmeliyim.
 6. Ar-ge bütçelerindeki inceleme süreleri yerine dönemler kısaltılarak daha küçük meblağların hızla ödenmesinin sağlanması ve incelemenin daha sonra yapılması ve incelemede problem çıkarsa projeyi gerçekleştiren kişinin kara listeye alınması gibi bir ara çözüm para sirkülasyonunu hızlandırarak kişilerin kendi projelerine daha iyi odaklanmaları sağlanabilir.
 7. Bugüne kadar en hızlı davranan kurum TTGV olmuştur ancak o daha çok kazancı olan firmalara yönelmektedir. Bu konuda devletin diğer kurumları ile temasa geçerek kendi içlerindeki göreceli olarak başarılı olan yapıyı oralara da örnek olarak göstermeli ve diğer kurumların da geliştirilmesini sağlamalıdır.

Tüm bunlara daha onlarca madde ekleyebilirim ancak üzerinden oldukça zaman geçmesine rağmen çok zor bir dönemde bu desteklerden faydalanmış birisi olarak son birkaç yıldaki gelişmeler az da olsa bana umut veriyor. Ne var ki herşey çok hızlı ilerliyor ve belki de en hızlı davranması gereken kurumlar da devletin kendi kurumları. Özel sektör zaten kendi dinamiklerini yaratmış durumda ve adaptasyon konusunda başının çaresine bakabiliyor ama yeni firmaların ve projelerin yaratılmasını en kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirebilme gücüne sahip olan devletin bu konuda dersine daha çok çalışması gerekiyor. Daha fazla başarılı firmanın ortaya çıkması onun da ciddi olarak faydasına zaten... Ne de olsa en büyük hissedar her zaman devlet. En büyük gizli ortak...
Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bir yanıt verdi.

Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bu yanıtı beğendi:

KOSGEB'in sağlamış olduğu girişimci desteğinden yararlananlar bu süreçte ne gibi sıkıntılar çekiyor?

Yeni girişimciyseniz ve sermayeniz yoksa kosgeb'den uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim. Onun yerine bilim ve sanayi bakanlığının ön ödemeli desteklerini araştırmanızı öneririm. Kosgeb desteklerinin güzel yanı paranız bir şekilde geliyor yani sermaye olarak harcadığınız parayı geri alıyorsunuz ama eğer bizim gibi hiç sermayesi olmadan bu işe girişirseniz başınıza gelicekleri sıralıyayım:

 1. Borç-harç bulup makina- teçhizat ofis malzemesi alırsınız.
 2. Kosgeb ödemelerini beklemeye başlarsınız ama daha çok beklersiniz :)

2012 yılında Kosgeb'de yaşanan ödeme sorunlarını gazetelerden mutlaka duymuşsunuzdur. Çok da karamsarmış gibi görünmek istemiyorum, belki van depremi bu sene kosgeb bütçelerinin alt-üst olmasına neden olmuştur bilemem ama bildiğim bi gerçek var 7 aydır personel desteğinin ödenmesini bekliyorum.

Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bu yanıtı beğendi:

Bir fikre yatırım bulmak için nereden başlamamız gerekir?

Bir fikre yatırım bulmak nerede ise imkansız denecek kadar zor.

Eğer fikrin Google-Fecebook vs gibi sıradışı değilse pek destek bulamazsın.

İnploid bile kurulduktan ve belli bir üyeye ulaştıktan sonra yatırım bulabilmiştir.

Fikrini eğer yapabiliyorsan belli bir aşamaya getir ondan sonra yatırımcı bulmaya çalış.

Melek yatırım dernekleri işine yarayabilir.

Başvurabileceğin en az 5 büyük dernek var.

Zaten eğer yapılabilecekse buradan destek bulabilirsin. 

Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bir yanıt verdi.

Okulca İzmir'deki en büyük lise festivalini düzenlemeyi planlıyoruz ve bu yüzden de sponsor arayışı içerisindeyiz. Sizce KOSGEB bu konuda bize yardımcı olur mu?

KOSGEB destek olmaz... Olamaz...
Ancak, festivalde , lise öğrencilerine yönelik ürün ve hizmetleri olan şirketleri listeyebilir buna ek olarak prestij anlamında (marka bilinirliğini pekiştirmek isteyen) şirketlerin hangisi olabileceğini ortaya çıkartıp( SÜTAŞ, CoCa Cola) bu firmaların kurumsal iletişim departmanları ile görüşebilirsiniz.
Bu firmalardan nakdi yardım alabilme olanağınız olabilir. Ne fayda sağlayacağınızı da düşünmeniz gerekir... Ana sponsor , yan sponsor altın gümüş vb sponsor gibi ... Ek olarak , nakdi yardım yerine ayni yardımda alabilirsiniz Coca Coladan , 10000 adet kola ve stand ta satıp gelir elde edersiniz...
Diğer sponsor olabilecekler, Üniversiteler, bankalar, telefon operatörleri , vb kurumlar,
yalnız ne yaparsanız yapın işin içine sakın alkol katmayın .. Üniversite festivali yapmadığınız için bu sıkıntı yaratabilir.. .
kolay gelsin. . . .
Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bu yanıtı beğendi:

Kopya girişim fikri olur mu?

Olur tabi ama formatlaması özgün olmalı ayrıca patentli bir ürün ise zaten olmaz.
Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bu yanıtı beğendi:

Kopya girişim fikri olur mu?

Kopya girişim fikri olmaz, ilham alınan girişim fikri olur. Aynısını yapacaksanız ne değer katabilirsiniz? Eğer yurt dışındaki bir girişimden ilham alacak dahi olsanız bunu sunacağınız kültüre göre şekillendirmelisiniz.
Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bu yanıtı beğendi:

Kopya girişim fikri olur mu?

Zaman ve mekan kombinasyonu doğru ise, yerelleştirme doğru yapılabilirse çok da güzel olur, pek de güzel olur. Amma özgün olursa mühendislik damarımızı gıdıklar, dadından yenmez.
Eylül 2016

Zafer Galip OzberkGirişimcilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Girişimcilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bu yanıtı beğendi:

Satıcı, taahhüt ettiği zaman ve yerde bir malın teslimini gerçekleştiremiyorsa (mal gelmemişse vs), alıcı bu durumu notere tasdik ettirebilir mi? Yani noter huzurunda "satıcı teslimi gerçekleştirememiştir" benzeri bir belge düzenlenebilir mi?

Bu belirttiğiniz durum ihtarname gerektiren bir mevzudan ibarettir. Noter kanalıyla gönderilen ve olayın gidişatını barındıran bir ihtarnameyi ilgili şahsa çekmeniz durumunda edimin ifa edilmemesinden kaynaklanan haklarınızı kullanacağınızı ihtaren bildirmeniz Hakkı'nızın ispatı için yerinde ve yeterli olacaktır. Karşı yan gerekli süre zarfında taahhüdünü ifa ettiğine yarar bilgi ve belgeleri ihtarnameye cevap şeklinde yine noter kanalıyla geri bildirime tabi tutamadığında ihtarnameniz ilgili dava sürecinde elinizde güçlü bir resmi belge olarak bulunacak ve belki de davayı kısa ve kesin bir şekilde çözüme kavuşturacaktır. Bu bağlamda ihtarnamenizin düzenlenmesi aşamalarının ve düzenlenme şeklinin oldukça önem arz ettiğini bilmelisiniz. Bu noktada hukuki yardıma ihtiyaç duyarsanız iletişime geçebiliriz. Kolay gelsin.
Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bir yanıt verdi.

'İnsanların' en büyük davası nedir?

Varoluş Yasasını uygulatma , hayata geçirme davası
Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bu yanıtı beğendi:

'İnsanların' en büyük davası nedir?

Bence ahlaktır.

Öznel koşullar değil kastettiğim. Sosyolojik süreci kastetmiyorum.

Doğa ile Dünya ve hatta Evren ile arasındaki bağı , ilişkiyi şekillendiren bir ahlak ; nesnel ve ontolojik.

Bireyler ve hatta toplumlar arası ahlakla zerre ilgilenmiyorum ; çünkü çok değişken manüpülatif ve güce dayalı aktörlerce belirlenebiliyor. Bugün geçerli ve kabul görmüş etik , bundan yüz yıl önce yakılmanıza sebep olabiliyordu örneğin.

Kastettiğim ise ilk andan beri önemsediğim duruş tavır ve ifadeleri kapsıyor.
Örneğin bir ağaca karşı tutumun , denize karşı , balığa , toprağa , kuşa ve gökyüzüne..

Tüketirken dahi israf etmediğin , yaşamını sürdürmek dışında israf ve yok etmediğin , kirletmediğin , soyunu tüketmediğin bir saygı.

Bu davanın savunucuları azaldığından beri , gezegen bir cehenneme döndü. Sonumuz da bundan olacak zaten.
Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk  yeni bir  gönderide  bulundu.

Fırsat Sitesi Algılama Anketi

Herşeyin Mobil telefon üzerinden yapıldığı, sadece ihtiyacınızın bir akıllı telefon olduğu, kayıt gerektirmeyen, indirimleri sizin takip ettiğiniz , sadece süre ve sayı sınırlı, öğlen 12:00-12:01 arasında happy hour mantığıyla çalışan bir mobil indirim sitesi yaratıyoruz. Sizde anketimizi cevaplayarak katkıda bulunun LÜTFEN.... Teşekkürler Netteindirim.NET Ekibi
Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bu yanıtı beğendi:

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Bu ülkede İnsanlar bir kenti överken en çok hangi niteliklerinden bahsediyorlar?
tiyatro var, opera var, cafe var, sinema salonu var Kentimizin sosyal yanı çok iyi
Bu ülkede insanlar en az nereye giderler?
Kitap evi, Sinema, tiyatro, Opera
Bu ülkede nereler iğne at yere düşmez mertebesindedir?
Gelenev, Kahvehane, alış veriş merkezi
Eylül 2016

Zafer Galip Ozberk bir yanıt verdi.

Okuduklarımı aklımda tutamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Öncelikle okuduğuna odaklanmak gerekiyor. Yazının içindeki fikri yakala, o zaman okuduğun yazının hepsi olmasa bile genel hatları ile aklında kalacaktır.
Buna ek olarak , akıl defterin olsun cebinde okurken, düşünürken aklına gelen şeyleri not etmek için.
Şu bir gerçek , akıllı telefonlar olabilir.. Ama hala insanlara akıl defteri gerekiyor.
Telefonda not alırsın kalır görmeye bilir unutabilirsin. Ama Akıl defterinde yeni not alırken eskilerine göz gezdirmeden yeni not alamazsın.
İyi Şanslar
Daha Fazla