Bilmek istediğin her şeye ulaş

Analog tümdevre tasarımcısı. Lubitel ve analog fotoğraf meraklısı.

Nisan 2015

Bora bu yanıtı beğendi:

Özdemir Asaf'ın en sevdiğiniz dizeleri hangileri?

Eskisi kadar özlemiyorum seni,
Ve ağlamıyorum olduk olmadık zamanlar da
Adının geçtiği cümlelerde, gözlerim dolmuyor
Yokluğunun takvimini tutmuyorum artık.
Biraz yorgunum.
Biraz kırgın
Nisan 2015

Bora bir yanıt verdi.

Staj yeri nasıl bulunur? Siz stajlarınızı nasıl ayarladınız? Özellikle inşaat mühendisliği stajları?

Üniversite eğitim sürecinde kafaları kurcalayan iki konu vardır. Öncelikle staj sonra iş bulma kaygısı. Genel olarak ikisinde de iş olarak bahsedebiliriz. Bu işleri kolayca halledebilmek için ilgili bir öğrenci olmanız yeterli. Derslerinizi veren öğretim görevlilerinden yardım isteyebilirsiniz. İyi kötü her hocanın endüstri ile bir bağlantısı bulunur. Size referans olabilecek kadar gözüne girdiyseniz yardımcı olacaklardır. Bölüm derslerinden bahsedecek olursak en az 7-8 kişinin dersine girmiş olmalısınız. Bu insanların yönlendirmesi ile devam edebilirsiniz. Araştırma görevlileri de yardımcı olabilir. Yeter ki insanları bir şeyler yapabileceğinize inandırmış olun.

Diğer bir yöntem güzel bir cv hazırlayıp kendi başınıza hareket etmek. Bunun için nispeten yüksek bir cgpa'e sahip olmalısınız. Kurumsal şirketler yaz stajı başvurularını kış aylarında alırlar. Başvuruları kaçırmayın.

Peki hiçbir hocayla iletişimim yok ve ortalamam düşük ne yapabilirim? Yazıyı okuyanların %66'sıi bu kısma dahil oluyor. İkinci opsiyon sizin için de geçerli. Artık herhangi bir şirketin iletişim adresine ulaşmak çok kolay, hatta o şirkette çalışan insanların da mail adreslerine ulaşabilirsiniz. Güzel bir cv hazırlayın ve o insanlara mail atın. Staj yapmak / çalışmak için ne kadar hevesli olduğunuzdan bahsedin. Birileri kesinlikle size geri dönüş yapacaktır.
Mart 2015

Bora bir yanıt verdi.

Şu anda otomasyon okuyorum. Hedefim Mekatronik Mühendisliği. Yazılımda uzmanlaşmak istiyorum. Kendimi gerek yazılım konusunda gerekse diğer konularda nasıl geliştirebilirim?

Öncelikle şunu belirtmeliyim, eğer bir konuda uzmanlaşmak istiyorsan zamanının büyük kısmını o konuya ayırmalısın. Otomasyon okuyup mekatronik mühendisliği istemen ve sonucunda yazılımda uzmanlaşman çok zor ve dikenli bir yol. Eğer şu andan itibaren istediğin konuya yönelirsen sonunda başarılı olursun. Yazılımsa istediğin Ali Aydın (@alydn)'ın dediği gibi internette kaynak çok fazla ve tek ihityacın olan şey karşısında oturduğun bilgisayar. Fakat mekatronik istiyorsan ara bir dal olması sebebiyle elektronik ve makina dallarına hakim olman gerekiyor. Bu durumda yazılımı gözden çıkarman gerekebilir. Tabi bütün bu söylediklerim "uzmanlaşmak" kelimesi için geçerli ve kısa-orta dönem planlar için yapılmış yorumlar.
Ekim 2014

Bora  bu yazıyı beğendi:

Fotoğraf Çekerken Deneyimlediklerim -1-

Amatör olarak fotoğrafla ilgilenen birisi olarak sizlere bu yazıda aklımda kalan, okuduğum, deneyimlediğim bazı noktaları aktarmak istiyorum. Fotoğraf çekiminde daha önceden duduğum ama kulak asmadığım bir çok şeyin de aslında ne kadar önemli olduğunu da bu süreçte yeniden anlayan birisi olarak belki de bunları bir yerde derlemenin faydalı olacağını düşündüm. Yazıyı başlıklara ayırmadan madde madde notlar ile ilerlemeyi uygun gördüm. Fotoğraf ile ilgili bazı kısaltma ve terimlerin ne anlama geldiğini de Fotoğraf makinesi objektifleri üzerinde yazan kısaltma ve değerler ne anlama gelir? sorusundaki yanıtımı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Fotoğraf çekme işlemi nasıl olur? :)
Fotoğraf çekme işlemi, ışığı, bir film (veya şimdiki dijital makinelerde bir sensör) üzerine düşürme ancak bu işlem esnasında ışığın sensör/film üzerindeki etkisini bir kaç parametre yardımı ile ayarlama işlemidir aslında. İşin içine yine çok önemli olan kadrajlama ve kompozisyon gibi, fotoğrafçıyı ve fotoğrafçılığı ön plana çıkaran eylemler de girmelidir elbette ki ancak basitçe, çekim işlemini, yukarıdaki şekilde tanımlayabiliriz. Peki ışığı bu sensöre hapsetmek ve gördüklerimizin ruhunu almak için ( : p kızılderili inanışlarını da ayrıca severim ve bazısını faydalı bulurum bunu da burada belirteyim :)) hangi paramatreleri ayarlamalıyız. En önemli parametreler ISO, diyafram, shutter hızı, beyaz dengesi (white balance), netleme/odaklama diyebiliriz. Tabii objektifin kalitesi, özellikleri, vs. gibi konulara hiç girmeden konuşuyorum. Bunlara ayrı maddeler olarak bakalım.
Pozlama ve Kadrajlama: Bazen elinizde makine dolaşırken beyniniz size doğru anı ve yeri söyler, bazen de siz aniden bir yere bakarken farklı bir hisse kapılırsınız ve bu hissi hapsetmek istersiniz. İşte bu anlarda çekilen fotoğraflardaki sahneyi yakalama çabası adına yapılan her şeye "pozlama ve kadrajlama" denir : P :). Bu benim fotoğraf konusundaki birçok yazıda geçen "altın oran, 3'e 1 kuralı, ışık türlerine göre pozlama türleri, doğru açı ile kadrajlma", vs. gibi tanımlamaların ötesinde kendime has tanımım. Bence iç sesinizi dinlerseniz (görsel üretime dayalı birçok işte) o size doğru yolu, yeri, anı, hissi söyleyecektir. Belki de fotoğraf bunu en hızlı gözlemleyebileceğiniz alan ve benim de bu yüzden ilgimi çekiyor... Bilemiyorum...

Ben, fotoğrafta asıl önemli olanın, fotoğrafa bakan kişide, baktığı o ilk anda farklı duyguların ortaya çıkmasını sağlayabilmek olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu; kanaatimce, "iyi bir fotoğraf ona bakanda anlık olarak, yavaşça ya da hızla sönümlenen farklı hisleri uyandırabilmelidir" diyebilirim. Bunu kendi çektiğim fotoğraflarda henüz tam olarak başaramamış olsam da, denemeye devam ediyorum :).

Tüm bunlardan sonra Fotoğraf çekmek için en iyi doğal ışığı hangi saatte yakalayabilirim? , Yağmurlu havalarda iyi fotoğraf çekmek için neler yapılabilir? sorularına da bir gözatarak işe koyulabilirsiniz.

Ek olarak; Canon makineye sahipseniz, oldukça faydalı geliştirme yapılan bu ücretsiz aygıt yazılımını yüklemenizi ve denemenizi öneririm: magiclantern.fm

Biraz da reklam :) flickr.com/photos/koseserkan/ Amatör olarak çektiğim fotoğraflardan bazıları burada. Facebook üzerinde de facebook.com/keepdreamingserkan adresindeyim.
Ekim 2014

BoraGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Ekim 2014

BoraKitaplar konu başlığını takip etmeye başladı.

Kitaplar

Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfal...

Ekim 2014

BoraBilgisayar konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar

Altbaşlıklara ayrılmış şekilde genel bilgisayar mevzuları.

Eylül 2014

Bora bir yanıt verdi.

Üzerinde hiçbir üretim bilgisi bulunmayan bir power supply'in (bilgisayar değil). Kaç ampere kadar akım verdiği ya da watt bilgisini nasıl bulabiliriz?

Bilgisayar değil ifadesi ne anlama geliyor? Eğer elinde bir bilgisayar (PC) power supply'i (PS) varsa vereceği maksimum gücü bulmanız çok zor çünkü, PC PSlerinin birden çok cıkışı olur. Anakart soketi ve dış beslemeler 3.3V, 5V ve 12V değerlerinde değisir. Bunlarin hepsinin guclerini toplaman gerekiyor. Bunun yerine calisir durumdayken çektigi güce bakarsan daha dogru ölçüm alabilirsin.

Ayrıca çok dikkat etmen gereken bir konu daha var. Çıkışlara direnç bağlayarak ölçüm yapmak istiyorsan ölçüm yapmayı planladığın güce dayanabilecek dirençler alman gerekiyor. Piyasadan aldığın küçük dirençler 2W 'a kadar dayanır. Yüksek güç durumunda yanar ve kısa devre olur. Bu durumda istenmeyen durumlar yaşanabilir.
Nisan 2014

Bora bir yanıta alt yorum yaptı

İftar ve sahur için saatlere bakılır demişsiniz fakat bunlar güneşin hareketleri ile belirlenir. Bakara 187 'ye bakarsanız şöyle yazmaktadır: "Fecr vaktinde beyaz iplik, siyah iplikten tebeyyün edinceye (size belli oluncaya, gündüzün aydınlığı, gecenin karanlığından sıyrılıncaya) kadar yeyin ve için. Sonra orucu geceye kadar tamamlayın." Eğer sabit bir saat ile belirlenmiş olsaydı her gün ve her mevsim eşit zamanlarda oruç tutulurdu.
Takvim, belli sayıda günlerin tekrarlanmasıyla oluşan ve yıl adı verilen süreci göstermek için vardır. Yıl içindeki oruç zamanları yani Oruç ayı da güneş hareketlerine göre değil Hicri Takvime yani ay yılına göre hesaplanır. Oruç ayı içinde ise, iftar ve sahur için saatlere bakılır ki, Hicri Takvimdeki saatler ile güneş yılını temel alan takvimlerin saatleri aynıdır. Burada bir çelişki yoktur.
Ocak 2014

Bora bir yanıt verdi.

Teknolojinin insan beynini tembelliğe ittiğini düşünüyor musunuz?

Hayır, aksine beynini daha çok kullanmasını gerektirdiğini düşünüyorum.
Tembelliğe ittiği taraf ise insanın vücududur.
Ocak 2014

Bora bir yanıt verdi.

Alternatif akım diyotlar kullanılarak nasıl düz akıma çevrilir?

Bunun için öncelikle diyot işlevini bilmemiz gerekiyor. İdeal olarak açıklayacak olursak diyot tek yönlü akım geçiren bir devre elemanıdır.

Elektronik
Şekil 1. Diyot gösterimi

Anottan(+) katota(-) doğru akım geçirme yönü vardır (Şekil 1) ve ters yönde akım geçirmez. Basit örnek olarak metro çıkışlarında tek yönlü çalışan turnikeleri örnek verebiliriz.

Alternatif akımı, düz akıma çevirmek için diyot köprüsü adını verdiğimiz 4 adet diyottan oluşan devre kullanılır.

Elektronik
Şekil 2. Diyot köprüsü devresi

Şekil 2'de gösterildiği gibi alternatif akımın A ve B uçları dikkate alındığı zaman, iki uç fazı 180 derece kaymış iki sinüs sinyali olarak düşünülebilir. Bu demek oluyor ki, bir periyodun yarısında A > B ve diğer yarısında B > A.

Elektronik
Şekil 3. Alternatif akım grafiği

Şekil 3'te gösterilen alternatif kaynak grafiğinin,
1. Kısmı analiz edecek olursak;
1. Diyot iletimde, 2. Kapalı, 3. Kapalı, 4. İletimde olduğunu, 1. Diyotun akımı ilettiğini ve 4. Diyotun referans düğümünden B terminaline doğru iletimde olduğunu görürüz.

2. Kısımda ise;
1. Diyot kapalı, 2. İletimde, 3. İletimde ve 4. Nün kapalı olduğunu, 2. Diyorun yüke akım ilettiğini ve bu sefer 3. Diyotun referans bağlantısını yaptığını görürüz.

Bu işlem sonucunda Şekil 4'te gösterilen grafik elde edilir.
Elektronik
Şekil 4. Doğrultulmuş akım grafiği

Bu grafiği düz akıma çevirmek için Şekil 2'de C ile gösterilen kondansatör kullanılır. Öyle ki, Şekil 5'te kırmızı ile gösterilen sinyal gibi her adımda biraz daha yükselerek, yeterli zaman sonunda istenilen doğru akım değerine ulaşır.

Elektronik
Şekil 5. Kondansatör çıkış grafiği

Diyot köprüsünü 4 tane diyotu Şekil 2'deki gibi bağlayarak oluşturabilirsiniz, veya hazır devre elemanı olarak satılan diyot köprüleri de mevcuttur.
Aralık 2013

BoraFilmler konu başlığını takip etmeye başladı.

Filmler

Film, tarihi bakımdan ilkin hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılan bir terimdi. Ancak daha sonra genelleştirilmiştir. Fi...

Aralık 2013

Bora bu yanıtı beğendi:

Bir web projesi yürütürken hangi yazılım dilinden ve hangi programlardan ortalama ne düzeyde bilgi sahibi olunmalıdır?

Aslında bu hangi patformlarda geliştirme yaptığınıza göre değişir. Yani, "ben hepsini bileyim sonra hangisi ile geliştirirsem ona göre hazır olayım" gibi bir mantık olmamalı.

Spesifik olarak bir programlama dili bilmenizi tavsiye edemem ancak bildiğiniz bir programlama dili var ise ya da olmasını istiyorsanız öncelikle nesne yönelimli programlama hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Geliştirme yaptığınız platformda hangi dili kullanıyor iseniz genel olarak o dil ile ilgili bir miktar da olsa bilgi sahibi olmanız projeyi kodlama esnasında neyin ne kadar sürede tamamlanabileceği konusunda size bir fikir verebilir ve proje yönetimi kısmında bu gereklidir.

Ayrıca, genel olarak veritabanı sunucusu ile ilgili de en kaba tabir ile neyin nasıl çalıştığı konusunu bilmeniz yine size avantaj sağlar.

Eğer işin yönetim tarafında iseniz ve aktif kodlama yapmıyor iseniz, zamanınızı bu tarz şeyleri öğrenmeye çalışmak yerine, en iyi yaptığınız şeyi geliştirmeye harcamanızı öneririm. Yani, eğer işiniz proje yönetimi ise vaktinizi programlama öğrenmekle harcamayın, projenizi nasıl daha iyi bir noktaya getirebilirsiniz sorusuna cevap bulmaya çalışın bence.

Bir projede, yazılımcıya, tasarımcıya, veritabanı yöneticisine ve buna benzer bir çok argümana ihtiyaç duyulabilir ve bunlar her zaman halledilebilir bir yerdedir. Ancak iyi bir yönetim anlayışı ve vizyon her yerde bulunabilecek bir şey değildir. O yüzden bazı şirketler CEO'ları ile ünlüdür : )

Tüm bunların yanında elbette ki bileşim çok önemli, yani ekip olabilmeniz için hem yazılımcının hem tasarımcının hem de proje yöneticilerinin hatta ve hatta yatırımcılarınızın da tam adapte halde olmaları gerekir. Böylece herkes eşit düzeyde değerli hale gelebilir ve başarıyı yakalamak kolaylaşır.
Aralık 2013

Bora bir yanıt verdi.

En iyi USB (taşınabilir) bellek hangisidir?

Zaman içinde birçok USB disk kullanmış biri olarak söylemeliyim, Transcend kullandigim en iyi flash bellektir. Ozellikle ultraspeed serisinden cok memnunum ve hala 16 GB 'lık olanı kullanıyorum. Bunun dışında SanDisk kesinlikle tavsiye etmeyeceğim bir marka (özellikle cruzer micro) , hız olarak Transcend'in çok gerisinde. Elimde 64 GB'lık SanDisk var, transfer yaparken bilgisayarın başından kalkıyorum. Toshiba'yı bir kere alıp sonrasında geri iade ettim. U3ROM diye bir özelliği var bilgisayara taktığınız zaman önce o açılıyor ve flash içine program kurmanıza yarayan bir araç. Eğer USB bellekte aradığınız pratiklik, kolaylık ve hız ise hiçbir işinize yaramıyor. Kingston genelde ucuz olarak piyasaya çıkar ve en çabuk bozulan da kendileridir. Verbatim hem HDD hem de USB bellek olarak tavsiye edebileceğim markalar arasında. Zamanında DVD-RW lerini de çok kullanırdık, şimdi disk drive işine de el attılar, gayet başarılı ve makul.

Sonuç olarak favorim her zaman Transcend, plase olarak Verbatim'i önerebilirim.
Aralık 2013

Bora bir yanıt verdi.

Do majör ile Si diyez arasındaki fark nedir?

Güzel açıklamalar var. Sulandırmak istemem ama bunu koymadan geçemedim. : )

Kasım 2013

BoraTasarım konu başlığını takip etmeye başladı.

Tasarım

Tasarım, bir planın, bir nesnenin ya da bir inşaat süreci içinde(mimari çizimler, mühendislik çizimleri, iş süreci...vb.) yaratılmasıdır. Ge...

Kasım 2013

BoraBlues konu başlığını takip etmeye başladı.

Blues

Blues, 400 yıllık geçmişi olan ve temeli Afrika'ya dayanan, bir müzik türüdür. Kökleri Afrika'da bulunan blues, 17. yüzyıldan itibaren Afrik...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Analog Fotoğraf

16 Kişi   3 Soru

Amatör Sinema

8 Kişi   2 Soru

Alkollü İçecekler

70 Kişi   59 Soru

Damıtım

2 Kişi   1 Soru

Mustafa Kemal Atatürk

374 Kişi   51 Soru

İstanbul

569 Kişi   196 Soru

Özdemir Asaf

16 Kişi   3 Soru

Orhan Veli Kanık

6 Kişi   2 Soru

Arkeoloji

41 Kişi   23 Soru

Sanat Tarihi Ve Arkeoloji

24 Kişi   3 Soru

Denklem

250 Kişi   1 Soru

Ateizm

107 Kişi   45 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

Hobiler

220 Kişi   42 Soru

Güzel Sanatlar

95 Kişi   14 Soru

Sebze

40 Kişi   32 Soru

Süt

13 Kişi   22 Soru

Fitness

144 Kişi   41 Soru

Eğitim

4388 Kişi   643 Soru

Yemek Kültürü

863 Kişi   86 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Bilim Kurgu

250 Kişi   22 Soru

Pikap

6 Kişi   4 Soru

Motor Bakımı

28 Kişi   16 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

Taksim Gezi Parkı

70 Kişi   42 Soru

Müzik Aletleri

40 Kişi   21 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Commodore 64

44 Kişi   1 Soru

İlişkiler

458 Kişi   52 Soru